Legrandon/ Kulíkův kalendář 1932

Léto a dovolené jsou zvláštní období… Dopřejete si občas i zdánlivě bláhově “ztracený čas”. Ten já si užívám v hrabošení v knížkách. Vezmu do ruky i ty, které číst vůbec nepotřebuji. Přepych!
Dneska spolu se mnou ochutnejte trochu osmdesát let starého humoru…
***

Ona: “Našla jsem v tvé kapse dopis nějaké dámě!”

On: “Ujišťuji tě, že opravdu nevím, jak se tam mohl dostati.”
Ona: “Já to vím, je to ten, jejž jsem ti předevčírem dala, abys jej vhodil do poštovní schránky.”

Paní (k novému sluhovi): “Poslyšte, vždycky než vejdete, tak zaklepejte! Co kdycb se zrovna převlékala?”
Sluha: “A to já se, prosím, milostivá paní, dříve vždycky podívám klíčovou dírkou!”

Dopis z kasáren: “Za ten salám, cos mi poslala, Ti vřele děkuji. Má radost ještě zvětšila se, když na konci toho románu, do něhož jsi jej zabalila, našel jsem slibná slova: Pokračování následuje. V očekávání toho pozdravuje Tě srdečně František.”

“Tento vůz mohu vám, vašnosti, co nejvřeleji doporučit. V něm se budete cítit jako doma.”
“Hm, předveďte mi tedy jiný vůz.”

“Pane vrchní, dejte mi porci ústřic.”
“Prosím.”
“Ale ne příliš velké!”
“Prosím.”
“Také ne malé!”
“Prosím.”
“A aby byly čerstvé!”
“Prosím. A račte si přát s perlami nebo bez?”
“Mužíčku, dej mi přece tu stokorunu, abych mohla jít se dát zkrásnit.”
“Ty už jdeš? Tu máš dvě stě korun!”

“Kampak, teta, tak časně do města. A co že vaše Barka jme zase ze služby doma?”
“To víte, zlí lidi! Že prý ukradla  tucet stříbrnejch lžic!”
“A to jdete za ni prosit?”
“Ne – jdu k zlatníkovi, esli je to stříbro pravý…”

***

K popukání?  Nebo vám vrtá hlavou, jak se tomu mohli lidi smát?

Komentáře

 1. poletucha napsal(a)

  Ha, ha… Ano, vrtá. Stejně jako když při nákupu koukám na stojan se čtivem. Jak tohle lidi mohou číst? Přinejmenším kupují, a na zátop to na sídlišti nebude.

 2. Kutil napsal(a)

  Mám podobné poklady a občas si je též z přepychu pročítám. Třeba svázaný ročník Humoristických listů z roku 1907, kdy byly volby do Říšského sněmu. Některé ty vtipy a narážky na poslance a voliče jako by byly napsány dneska, v tomhle se svět nemění. Ale víc mě fascinují kreslené vtipy z časopisů z předminulého století. To jsou třeba celostranné (až skoro k velikosti A3) perokresby se všemi detaily, autor nad tím obrázkem musel trávit drahně času, jakož pak i sazeč, a přitom jde “jen” o obyčejné kreslené vtipy, kterým se našinec už ani nezasměje. To by mě zajímalo, jak to bylo honorované, že se to vyplatilo dělat…

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Narážka na poslance a voliče Říšského sněmu z r. 1907 jen potvrzuje jedinné – demokracii odjakživa provázejí neřešitelné problémy, volby jsou jen iluzí o podílu mas na správě státu a rozhodnutí parlamentů nejsou vůlí lidu, ale vůlí bohatých a mocných. To, co se v současnosti děje u nás, lze pozorovat téměř po celém světě, dnes stejně jako před 50, 80 nebo 120 lety. To mě děsí.

 3. mendlik.frantisek napsal(a)

  Už dlouho jsem se nedíval na Brejle. Jenom tak bloudím očima po servrech. Nehodlám po ,,výprasku” ohledně demonstrace Stop vládě nadále diskutovat. Není mi však jasno, proč se podobná akce nekoná v rámci akce Stop církevním restitucím. Ty přece okradou národ více, nežli sto Nečasových vlád. Ať lidé z pak nasměrovat před arcibiskupství.Preláti by mohli padal oknem v ornátech i bez!
  Paní Poletucha se diví, čemu se lidé tehdy mohli smát. Jak se proboha někdo dnes může někdo smát Rychlému, Novotnému, Suchánkovi a Genscherovi. Kdysi jsem panu Krůtovi poslal povídku o bavičích devatenáctého století. Napsal jsem, že publikum,které se smálo Heřmanu Zeffimu a Švábu Malosttranskému se směje Ryhlému a Novotnému. Nevidím v tom žádný posun. Heřman Zeffi byl mistr převleků a Švám mistrem grimas a pádů. Novotný se převlékal a Rychlý dělal grimasy a padal! Zatímco se tihle staří pánové zmohli pouze na papírnické obchůdky, jsou dnešní baviči mnohonásobnými milionáři. Komerčními televizemi, Beskem a Aha masírovaný národ si jinou zábavu nezaslouží.
  A tak mne napadl epigram: Kéž by tady byly s námi,
  Havíčkovy epigramy,
  buditelů marná snaha
  známý herec chválí AHA

Napsat komentář