Zákon o zachování prasete

Jestli něco v socialismu fungovalo, tak to bylo zemědělství. Sice se rodilo z poválečného mínusu, za nesmyslného, odsouzeníhodného a neodpustitelného násilí při kolektivizaci motivované spíš ideologicky než ekonomicky, ale v osmdesátých letech vytvořilo to, co je pro každý stát nejdůležitější, potravinovou soběstačnost.  Z družstevníků, kteří v padesátých letech třeli bídu a co si neukradli z družstevního neměli, se stali hospodáři, a po výměně komisařů za zemědělské inženýry hospodáři s vysokou produktivitou. Až na výjimky způsobené socialistickými plánovači od zeleného stolu bylo dost brambor, obilí, masa. S výjimkou komodit, které u nás nerostou, jsme nemuseli nic dovážet. A stát přísně chránil zemědělskou půdu, protože i blbí tajemníci věděli, že bez půdy nelze jíst. To už dnes nikoho nezajímá a gigantické sklady, fabriky a obytné domy se staví na nejúrodnější půdě.

Věřili jsme, že po Sametové revoluci to horší z minulého režimu zmizí, to lepší se zlepší. S překvapením jsme zjistili, že sice všichni chtějí vrátit ukradenou půdu, ale jen málokdo z restituentů chce na ní pracovat. Radši jí nechali v družstvu za pár pytlů brambor nebo za pár stokorun ročně. Projevila se odtrženost nové generace od rodné hroudy, kterou si tak považovaly generace předkolektivizační. A přispěla k tomu i zkušenost, že všude jinde se dají vydělat peníze snadněji, než na polích a ve stájích. Zemědělská družstva už sice nebyla „jednotná“, ale přece se nerozpadla, produkovala všechny možné komodity ve kvalitě a v množství odpovídajícími  potřebě českých kuchyní.

Co v padesátých letech v českém zemědělství nezničila Komunistická internacionála, to cíleně ničí Evropská unie. Prosím, zdůrazňují slovo „cíleně“, protože jak jinak vysvětlit, že zemědělci ze starých unijních zemí dostávali a dostávají vyšší dotace, než zemědělci ze zemí nově přistoupivších? Není a nemůže být jiný důvod, než likvidace konkurenceschopnosti českých zemědělců. Výsledky to dokazují! Skoro polovinu potravin už dovážíme ze zahraničí, protože naše produkce není schopna  cenou konkurovat vysoce dotovaným produktům z ciziny. Bramborářská velmoc dováží brambory z Francie, na polovinu až třetinu klesla produkce masa.  Logicky, jestli zahraniční zemědělci díky vyšším dotacím vydělávají, naši vinou nižších dotací prodělávají. To  však má svůj čas a meze.

Likvidace českého zemědělství a potravinářství úspěšně pokračuje. Přijde chvíle, kdy budeme tak potravinově nedostateční, že nám dovozci začnou potraviny zdražovat. Jak jinak, je to tržní, ceny určuje poptávka.

Za posledních deset let klesl počet jatečních prasat na třetinu. Podle zákona zachování hmoty však s úbytkem prasat roste počet sviní. Nadnárodní obchodní sítě samozřejmě sáhnou po levnějším, protože dotovaném zboží z mateřských zemí, a protože je jim to málo, ještě se snaží českého spotřebitele všemožným způsobem ošidit, oklamat. Od zmenšování obsahu větších krabic přes falšování potravin po přelepování dat trvanlivosti.  Naštěstí máme poslance a senátory, ministry – a hlavně velmi drahé poslance a úředníky v Bruselu. Ti všichni naše zemědělce i spotřebitele  nakonec přece jen ochrání. Nebo za to nejsou placeni?

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  Bylo to tenkrát holt skvěle vymyšleno. Jezedáci jezdili do lázni a študáci na povinné zemědělské brigády. Super.
  No a když pak byly konečně u kolchozů zrušeny veškeré kšeftíky, tzv přidružená výroba, které suplovaly normální fungující průmysl, tak opravových zemědělců zbylo s bídou necelé štyry procenta.
  Jinak vzhleden k zvyšujícím se nákladům na udržení zdraví, už mnozí vědí co pravidelné konzumování prasátek znamená a navíc české prase je pro přeplňovače nákupních vozíků zatraceně drahé…
  http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/397903_295877793787020_100000944042534_802591_375830066_n.jpg

  • tata11 napsal(a)

   malokdy napišete tak jasny doklad jak jste vzajetí určité ideologie a přimo otržen od reality,určitě je čast jak to vidite VY,ALE PŘEVAŽNA čast zemědělcu byla spiše rada hlavně tam kde nevladl skutečně naky politicky předseda,určitě tam bylo dost nedostaku jako poviné odvody povyné vysetí nesmyslu že te plodině se tam nemohlo dařit,už třeba vaše naražka na pridruženku asi by vas plno poslalo do haje byla to krasna možnost si přividělat v mrtvych měsicích,už natom vašem jednostraném přispěvku,je vidět že jen hledate ve všem jen ideologii a šaškovství,nikoliv ojektivní zhodnocení nebo opravdu snahu diskutovat

 2. Petrpavel napsal(a)

  Vážený pane Fischere. Tušil jsem to, Hvíždala se svým článkem o státním zastupitelství dopadl stejně. Když není možno psát v komentářích, že za to co popisujete mohou sockom, či dokonce komunisté (kteří 22 let nevládli) nastupuje arogantní mlčení (výjímka potvrzující pravidlo – pro wb je to stranický úkol od SK). Kdepak, tady je Peggywbgardenokrůtovo, taky nejste se svými názory vítán, tady jste trpěn. Jak říkal Komenský, házeti perly sviním….
  Patříte k Vlkovi.
  P.S.1 “Jezeďáci jezdili do lázní a študáci na povinné zemědělské brigády”. Ano, prospívalo to oběma stranám, zvláště té druhé (kdeže jsou ty ty sladké časy sportování a milování na chmelu…, pracovat vlastníma rukama také není špatná zkušenost pro študáka). Super!
  P.S.2Vaše slušnost Vám bude velet reagovat ve smyslu pan domácí je můj přítel a výborný člověk a lidičky zde také. O tom to přece není. Píši to tedy raděj dopředu za Vás.

  • Alex napsal(a)

   Nu tohle myslím zase až tak jednoduché není. Ona ani tehdy nefungovla všechna družstva úplně stejně a ta, která “fungovala” lépe využila určitých tržních mechanismů třeba tzv přidruženou výrobu, která ve Slušovicích třeba přerostla do úplně jiného odvětví než je zemědělství.
   Kvalita – no nevím, fakt je, že jsem si zvykl na prorostlé vepřové tak, že dnešní libové koleno mi nejede a jsem vděčen za zabijačky, kde si ho mohu dopřát a to mi tenkrát to tlusté lezlo krkem.
   V otázce soběstačnosti – asi bych byl obezřetný, ale pokud nevidím nepřátelské státy kolem široko daleko, nemám až takové důvody pro soběstačnost ve všem. Ano někde něco úplně v pořádku není, bude to ta dotační politika EU – jen zase chápu, že tam hrají roli vstupní rozdílnosti a je těžké dohodnout optimum, jež na tom počátku být nemohlo. Ono nejde jen o rozdílnost nákladů a výnosů, ale i o určito rozdílnou úroveň těch zemědělců v rozdílných zemích.
   Kupodivu jedinou cestu vidím ve smysluplné dotační politice v zemědělství a především ve vyrovnávání ekonomik. Jak a jakými prostředky, co a proč je špatně, do toho zase až tolik nevidím, nejsem zemědělec. Jen si jsem jist, že to má přímou spojitost s péčí o krajinu a že přes podmínky v EU (laicky je považuji za daných okolností za řekněme optimum možného s ohledem na nutnost dohody) vidím řešení vtom vyrovnávání ekonomik a ve skutečnosti, že způsoby a to, co je dohodnuto umožňují strašně moc nám samým. Prostě si myslím, že i za stávajících podmínek záleží jen na nás, jak dokážeme eliminovat nevýhody a využít možnosti, jež EU dává. Ono lze někdy ze zdánlivých nevýhod učinit výhody.
   Tadu se ale mohu mýlit fatálně.

   • Alex napsal(a)

    Jo a ohledně ochrany půdního fondu. Nástroje existují a mají je v rukou politici, že s nimi rozumně nezacházejí, je asi nabíledni. Nicméně není to zase až tak v tom jádru, ale v tom klientelismu a korupci. Příklad? Celkem běžný – je schválen rozumný územní plán – rozuměj beroucí ohled jak na rozvoj sídla tak i tu cennou půdu, ale pak přicházejí obdobné výjimky jako kdysi, jen jich je mnohem více . Brzdy existují ve formě skutečnosti, že se ke všemu, jsou-li jeho zájmy dotčeny vyjadřují i vyšší orgány než je jen zastupitelstvo toho konkrétního sídla. Takže bych jen doplnil, že korupce a klientelismus má zhruba stejný podíl jako nekompetentnost. Ono není všechno jen v systému, je to vždy především o lidech a jejich kvalitě. Největším malérem u nás je skutečnost, že drtivá většina politiků se cítí být odborníky na všechno a že jim do toho nikdo nemá co mluvit. Obvykle pak něco zmastí tam, kde by měly slyšet a vyslyšet ty, co nějaké problematice rozumí a nečiní nic rozumného v oblastech, kde něco rozumného je jen a ajen v jejich moci.

   • Alex napsal(a)

    No neumístil jsem to dobře ohledně vláken. Není to odpověď či reakce na PetraPavla, ale na článek a proběhlou diskusi.

   • Alex napsal(a)

    Do Prčic – u té rozdílné úrovně zemědělců mám na mysli rozdílnou životní úroveň v jednotlivých zemích. No bude to hodně zavádět i takhle.

   • Lex napsal(a)

    Alexi,
    mj. píšete – “Takže bych jen doplnil, že korupce a klientelismus má zhruba stejný podíl jako nekompetentnost. Ono není všechno jen v systému, je to vždy především o lidech a jejich kvalitě.”
    Jistěže. Jenže on ten systém tyhle fenomeny generuje, a pokud přímo negeneruje (jakože jsem přesvědčen, že ano), pak je toleruje příp. není schopen s nimi účinně bojovat – což je zase důsledek ale i příčina daná tím systémem.
    Takže resumé – “Je to primárně tím systémem”. Stejně jako organizovaný zločin, drogy, mezigenerační a jiné mezi- nenávisti, z nichž si ten systém zákonem zakázal jen nenávist rasovou a TŘÍDNÍ. Není divu.
    Ale jistě se mohu mýlit.
    L.
    PS
    A pokud jde o ochranu půdního fondu, samozřejmě, že s ohledem na svou profesi k tomu máte blízko a vidíte do toho. Nicméně se zeptám, zda by dříve, než tady nastoupily ty “vlády odborníků”, jak jsme po nich volali a bylo nám slibováno, bylo možné, aby na nejkvalitnějších půdách v Polabské nížině (TPCA), v Nošovicích (Hyundai), v Hranicích (původně Philips), v Ostravě Hrabové, na Hané, a kamkoliv se podíváte, vznikly průmyslové zóny zastavěné plechovými krabicemi montoven a skladů? Zda bylo možné, aby zemědělské objekty získali soukromníci, přirozeně ne k sedlačení, ale k tomu, aby z nich nadělali sklady mnohdy nebezpečných i toxických odpadů dovezených ze Západu. Aby ze zemědělských pozemků nadělali skladiště starých pneumatik, které nikdy nebyly určeny k recyklaci či jinému rozumnému účelu, ale k zapálení a shoření.
    Ba ne, tohle bylo možné až potom, kdy ze jakéstakés potravinové soběstačnosti byla “vybudována” závislost na dovozech (excelentní ukázkou je cukr) a naše produkce se stala nežádoucí. CO pak s tou půdou, že, tak nějak. Bodláčí se těžko prodává.
    PPS
    Já vím, že OSTRAMO mělo hektary ropných lagun, a nejen OSTRAMO a nejen lagun. Jenže to vznikalo a bylo v době, kdy tohle bylo běžné kdekoliv na světě, včetně toho “svobodného”. Že se s tím jako první vypořádaly ekonomiky nejrozvinutějších států, je nabíledni. V těch méně rozvinutých však tyhle praktiky, a i v mnohem otřesnější podobě, existují dodnes. A nejen existují, ale vznikají nové a nové.

   • Alex napsal(a)

    Lexi, kdybyste jen tušil, jak Vám rozumím. Ale k tomuhle všemu, k těm pocitům prostě dojít muselo. A jsou to naprosto oprávněné pocity. To je ale na strašně dlouhou diskusi.
    Nejlepší charakteristiku jsem četl od číšníků z parlamenytní restauraceněkdy v 93 nebo 94 roce, že do 92 roku tam byli lidi, ale po 92 … Píši to svými slovy. Vím, že rozumíte problematice církevních restitucí, já vím od zemědělců, že ještě horší paseku nadělali tzv. 3T.
    Víte tohle je přímá úměra s tím, jak je systém nastaven ohledně toho, jak generuje lidi na na místa, na která alespoň nějak stačí. Co si my dva budeme povídat – my oba víme, že mezi padesátými lety a osmdesátými lety byl nějaký a docela podstatný rozdíl.
    Proto mám strašně rád Klause a jeho ODS, bezbřehé trhovce, kterým nadávám do neoliberálů a vůbec českou pravici – to nebylo o rozumu, ale pod vizí, že z mínusu za socialismu stačí udělat plus a z plusu mínus, a že vše vyřeší trh. Politiku si ve stranách zakonzervovali pro sebe doslova a do písmene party morálně naprosto neodolných lidí. Obého typu – jak Řebíčci či Fenclové nebo Klausové či Kalouskové. Prvním šlo vždy jen o to, co důvěrně znali z dřívějška, přes funkce získat výhody majetkové – no a v demokracii našeho typu se z toho staly až miliardy a druhý typ, jenž na to nemá, ale protože bez toho už nedokáže žít má holt při své nesporné inteligenci až pudově vedené vlastnosti, jak se tam udržet.
    Navíc tady zatím občanská společnost holt prostě není, vzpomeňte na ty Vaši odpovědnost volby a nejde jen o ní, ale i o ten čas mezi volbami.
    Víte, já jsem dost často jednal na obecních zastupitelstvech, takže o těch módních pravičácích fakt něco vím. Mně třeba mohli doslova omejvat, když starosta skutečně velkého města mi tak nějak důvěrně sdělil, že nejlepší by bylo, kdyby nebyl vůbec žádný stavební zákon a předpisy s ním související a lidi kdyby si mohli dělat svobodně, co chtějí. Taky proto je naše profese jedna z nejvíce decimovaných a jen jsem si v odborné literatuře ověřil, že urbanismus u nás prakticky neexistuje. Ó jaký paradox s těmi výše uvedenými plusy a mínusy. Před rokem jsme měli i mezinárodně uznávaný urbanismus a sem tam vznikl kvalitní architektonický barák. Kdo dneska ví o Miluničově návrhu kulturního domu vycházejícího konstrukčně z tradic obyčejné pentagonální mladovožické stodoly, když místo něj tehdejší politici rozhodli o obyčejné panelové krabici. Dnes jich vzniká už daleko daleko více díky soukromému sektoru. A to muselo přejít to období tzv podnikatelského baroka.
    Ono to s těmi Vašimi příkladu souvisí více než tušte. Nevím, co Vám říká kauza Karolína v Ostravě. Mezinárodní kvalitně vypsanou soutěž tam vyhrál ohledně revitalizace celého území polskočeský tým pro lidi skutečně docela pohádkově urbanisticky přívětivým prostředím pro lidi a v souladu s územním plánem. Nu a pak najednou šlo všechno do kytiček. Politici soutěž zrušili, změnili územní plány ve prospěch developerů, pro něž uspořádali novou “soutěž”. Oni tohle znají občané skoro každého města. Vím o jediné výjimce – Kroměříž. Tam se naopak po roce 92 pracovalo s nejlepšími architekty.
    Z architektů lze snadno nadělat pouhé vykonavatele vůle politiků. I oni se nějak uživit musí. Ze zákona opsaného z venku muselo ven ustanovení o tom, že komora je oprávněna vydávat honorářové řády, ačkoliv i Vám bude zřejmé, že minimálně urbanistické plány velkých územních či krajinných celků mají charakter národohospodářských plánů – tedy s převládajícím veřejným charakterem a zájmem. Ho, ho – opravdu to není na pár řádků.

   • Lex napsal(a)

    Alexi,
    i já vím, co jste chtěl říci a není prostor to vyjádřit.
    Případ Karoliny jsem před lety zaznamenal, rozhořčil se pro to, ale to bylo tak jediné, co jsem mohl. Vlastně jako skoro každý tady a teď pro cokoliv.
    Řeknu Vám jednu myšlenku, která mě už delší čas pronásleduje. Co přitahovalo kdysi lidi do městských center? – čím ta městská centra žila (když vynechám “sálovou” kulturu a hospodský život? Lidmi, kteří se promenádovali mezi obchody a obchůdky, mezi provozovnami služeb, mezi úřady. Tímhle (a tou kulturou a hospodami) kypěla města, tak se trávil volný čas (mnohdy i pracovní doba). Také tím, že aut bylo nepoměrně méně. Co “kypí” člověčím ruchem dneska? “Šopinkparky”! – to je dneska koncentrované městské “veřejno”, tady se jezdí auty, tady se lidé nají a napojí, a jedou domů. Mladí lidé tady randí, je tu sucho a teplo a koloběh života tu teče kolem. Ulice a chodníky městkých center jsou pro “socky”. Vyjma turistických zajímavostí a památek, a těch je – kromě Prahy a některých jiných známých městských lokalit – jako šafránu. Ačkoliv se tvrdí opak, já říkám, že teprve nyní nastala epochá “stádní”, nikolv za bolševika. Tehdy někteří papaláši měli snahu lidi shánět do stád a manipulovat s nimi. Jenže dnes paradoxně svoboda ruku v ruce s neviditelnou rukou trhu z lidí ta stáda udělala jejich vlastní svépomocí.
    Proč to říkám v reakci na Váš komentář? Protože (kromě toho, že jsem s tím nemohl a nemůžu nic dělat) mi vcelku přestalo vadit, jak městští pajduláci naložili s prostorem po Karolině. Protože těm lidem, kteří tam žijí, je to vcelku jedno. Oni totiž vědí, že v každém z případných řešení měli být a jsou těmi kavkami na oškubání pro tvorbu něčího zisku.
    A tak si zajedou do šopinkparku nakoupit, pak zalezou do svých bytů a o víkendu na hory nebo na chatu. Jako kdysi. Paralelní život.
    Ale třeba se pletu.
    L.
    PS
    Ale z toho, že Karolina mohl být ucelený architektonický objekt (urbanistický projekt), a nebude, toho je škoda. O tom žádná.

   • Alex napsal(a)

    Lexi
    cosi se Vám podařilo vystihnout i jako tzv laikovi. Ona architektura či ten urbanismus má i dopad na sociální vztahy mezi lidmi. Buď jim ten kontakt umožňuje ba vybízí je k těm setkáním a vztahům nebo naopak, stejně tak ty sociální vztahy i ovlivńuje.
    To co jste popsal je součást celku, který shrnula NOVINÁŘKA Jane Jacobsová ve své knize Smrt a život amerických velkoměst. Vydala to v roce 1961, a tím odstartovala soustředění i na tuto část architektury a urbanismu. Proto jsem použil u toho laika tzv. Je poctivé uvést, že měla za manžela architekta, ale byla to opravdu především její práce. Je ale také pravdou, že z té knihy její doslova láska k velkoměstu. Tak už to bývá, že cosi nejlepšího a přitom veskrze kritického splodí ten, kdo k tomu kritizovanému má nějaký hluboký vztah.
    Ta kniha se stala tehdy v USA bestsellerem i mezi laiky a ta paní pak byla se samozřejmostí zvána na odborné kongresy stran této problematiky.
    Na architektuře a tom urbanismu není nic, co by pro laika mohlo být nesrozumitelného – jako vždy jde jen jen o cit, vnímavost a soustředění trochu více pozornosti pro danou problematiku. Architekt může jen urychlit nápovědou na co se dívat u toho, co není pro toho tzv. laika patrné zrovna na první pohled.

   • Petrpavel napsal(a)

    Musím, musím, ač nerad, víte jistě proč.
    Ale musím, proti Alexovi, se zastat 3T (Tyl, Tlustý, Tomášek), byl jsem u té tvorby zákona o půdě, velmi zainteresován, a s jistotou můžu trdit že nebýt iniciativy těchto tří poslanců vznikl by býval stejný paskvil jako jsou církevní restituce. Samozřejmě problémy by byl jiné a úmysl byl tehdy také jiný, čistější. A že výsledek byl tvrdým kompromisem mezi pravicí a levicí (tehdy ještě autentickými póly politického spektra), je nabíledni a snaha těchto tří mnohdy vyšla naprázdno. Ale mnohé dobré svými znalostmi a urputností prosadili.
    Srovnání Řebíčka s Palase beru, jeden za 18, druhý za 20 bez 2. Palas byl jedním z oponentů 3T (Klaus také, dokonce hlasoval proti zákonu) , jednostranně stranil původnímu vedení JZD a i proto vznikl relativně špatný zákon, jehož důsledky vidíme dodnes.

   • Petrpavel napsal(a)

    Nejkvětší škodnou není, myslím Alexi, stavební zákon, ať je, nebo by nebyl. Pro architekturu jako takovou sice určitě ano,ale pro urbanistiku ne. Škodnou jsou nově vzniklé územní plány, které rostly jako houby po dešti v těch zlatokopeckých devadesátých létech, a i nyní jedna změna následuje druhou. Právě ve velkém pro ty developery (zadarmo?) a v menších záležitostech pro zastupitele a přátele zastupitelů – znám mnoho případů kdy koupě pozemku “za kačku” a následné zhodnocení je důvodem ke kandidatuře.
    Je to v systému…bohužel. Dříve byl úředník odpovědný straně která jej pověřila funkcí – nebyl problém jej vyměnit chyboval-li, nyní je zodpovědný jenom svému svědomí, a to nebývá vždy čisté. Jak vyměnit Rampulu?

   • Alex napsal(a)

    PetřePavla, aso jsem se špatně vyjádřil. To co uvádíte jsem na mysli neměl. Já to chápu tak a v celku, že třeba ty restituce byly jeden takový zlomový moment, po kterém následovalo to, čemu říkám chaos. Málo se ví dnes možná ví, že restituce Klaus nepovažoval za šťastné. U těch 3T jsem měl na mysli především jejich zájem onavrácení jejich rodinných majetků.
    V zemědělství zjednodušeně řečeno znasmenaly restituce návrat k majetovým poměrům k půdě o těch 40 let zpátky. mezitím se z ekonomických důvodů ty državy zvětšovaly. tehdy v devadesátých letech se mluvilo o tom, že aby byl takový farmář konkurence schopný, musel hospodařit nejméně na 50 ha a ještě to vyžadovalo spolupráci mezinimi neb v USA byly farmy samolstatně konkurenceschopné okolo 200 ha. Rozumíte, co jsem měl na mysli?
    Nu a pak šlo z hlediska modrých manter jen o to, co nejdřív najít vlastníka, kdekoli v čemkoli a ten úprk před právem. Prostě se jen trhaly majetky jakékoli hlavně co nejvíc. A vypukl ten chaos. Ve školství způsob zavedení soukromých škol a trhu znamenal zvětšující se díru ve státním rozpočtu, což se chaoticky dnes jakoby má řešit školným. Nu ono se zjišťuje, že školné, i když ho zavedou nic nevyřeší, protože současně musí řešit, aby to nebyla sociální bariéra. Nevím jestli jste mi porozuměl. Nic nešlo nějak systémově. levice bránila co mohla, ale pravice prorážela změny ve prospěch soukromého majetku naprosto nesystémově právě pod tou kuratelou těch manter. Ve zdravotnictví to bylo typické. Bendl prodával nevýhdně menší nemocnice přinejmenším předčasně. Kupec nemohl dělat nic jiného než generovat zisk, kterým by sanoval svou investici jinak než na úkor počtu lékařů a platů zdravotníků. Nebyla prakticky možnost generovat zisk, když jediné příjmy byly z pojišťovny, přičemž nemocnice byly koncipovány jako neziskovky. Byla to doslova jen rvačka o to kdekoli a jakkoli prorazit do změny v soukromý majetek s tím, že ostatní zajistí trh. Nesmyslně, nesystémově a s loupežemi na veřejném majetku.
    Mnozí diskutující tu zmiňují veškerou tu absurditu – přerušené vtahy k té půdě, naprostá nevybavenost profesní s restituovanou půdou nakládat, což vedlo k různým jen spekulacím nikoli hospodaření s tím majetkem.
    V tomhle vidím ten zbytečný propad. V tom vidím ten chaos.

   • Petrpavel napsal(a)

    Alexi, s mnohým souhlasím, ten chaos byl a je nebývalý. Ale přecejen právě na připomínkách které 3T měly ( z důvodů rodinné zainteresovanosti, samozřejmě, ale hlavně z důvodu z toho vyplývající znalosti věci!) bylo možno stavět zákon do přijatelné podoby. Největší problémy který zůstaly – zdlouhavé někdy prakticky nevydávání a to, že majetek restituentů dodnes zůstal v přejmenovaných družstvech (metodické pokyny ČSSD družstvům – Fencl a spol.), nebyly vinou 3T, ale jejich protivníků, kterých bylo prostě víc. Také to je, a to si málokdo připustí, vinou samých restituentů – majetek mohli “vytáhnout” , ale oni si nenechali poradit, věřili špatným radám.
    Že Klaus byl proti se mi vůbec nejeví jako zásluha, naopak, restituce byl a je ten nejspravedlivější a nejsprávnější způsob převodu státního majetku do soukromých rukou. Privatizace vybranému zájemci a podobné převody byla ta Klausova šílenost která nespravedlnost uzákonila.

   • Alex napsal(a)

    No ono to PetřePavle zní opravdu hezky, že restituce byl a je ten nejspravedlivější a nejsprávnější způsob převodu státního majetku do soukromých rukou. Ale pravda, ta je přece jen trochu jiná.
    Ony ty zabrané či sebrané majetky už v příliš mnoha případech nejsou těmi majetky, jichž se to týkalo. 40 let je 40 let. Takže takové restituce zcela jistě přinášejí nové křivdy. Ony ty restituce jaksi důsledně provedené být nemohou proto se také jednalo o nápravu jen některých křivd. Čili u někoho byla křivda napravena, u někoho ne. A vznikly nové křivdy. Třeba absurdita, kdy byl vrácen pozemek, ale dům na tom pozemku postavený či přestavěný tehdy současným majitelem tomu novému majiteli zůstal.
    Ona se také politická reprezentace mohla rozhodnout a v dobrém úmyslu, že odstraní křivdy, k nimž na území státu došlo k nějakému jinému datu, ještě hlouběji v historii. Také by pro to byl dost dobrý důvod. Ono to opravdu vyjde nastejno – mají-li být restituce 40 let dozadu nebo třeba 200 let. Snad u těch 200 let možná vynikne více, že to vždy způsobí dlouhodobý zmatek a slušnou právní nejistotu. Statky, mám na mysli hmotné statky nebyly zabírány nespravedlivě jen po roce 48.
    Ona bude probíhat ještě dlouho spousta soudů, jak o navrácení dalšího majetku na základě precedensů či těch nových křivd. A ono to k té právní jistotě po docela slušně dlouhé období zrovna nepřidá jakýmkoli novým časům. Nu a ty církevní restituce? To je příklad toho zmatku ještě jaksi transparentnější.

   • Petrpavel napsal(a)

    Alexi, chápu, že ta floskule že restituce je nejlepší způsob…zní nevěrohodně známe-li výsledky a důsledky zákona o půdě. V tom máte pravdu. Je to jistá ideologie, a skřípe zvlášť u nynější církevní restituce. O tom není pochyb. Ten by potřebovat nové 3T (Vlastimil Tlustý v první třetině popřadu):
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/10116287760-politicke-spektrum/212411058200004/video/
    Já se pouze snažím tvrdit, že v tehdejší politické situaci ve Sněmovně to lépe nešlo. V určitém, mě nejvíce zajímajícím, výseku zákona jsem šílel nad původní představou, pak naštěstí právě zásahem 3T došlo v tomto výseku na základě připomínek k doplňkům a úpravám, které byly funkční , problematiku vyřešily, a nejlepším důkazem je to, že obě protivné strany kterých se to týkalo byly napůl spokojené a napůl nespokojené. Pro mě ideální řešení, i když jsem byl zainteresován na vítězství jedné strany.

  • Jan Krůta napsal(a)

   PetřePavle, byl byste raději, kdybych vystupoval jako cenzor? “Kdepak, tady je Peggywbgardenokrůtovo”… Nevšiml jste si, že příspěvky zařazuji já? Nevíte, že pan Fischer je jeden z nejvlivnějším a mně nejbližších letitých kolegů? Poprví jsme se setkali v redakcích v roce 1971! Velmi si vážím toho, že se snažíte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí komentovat.

   • Alex napsal(a)

    No u toho, čeho jste si pane Krůto povšiml, mne zarazila ta Peggy. PP ji hodně ublížil a dle mého soudu bez důvodu. Snad proto jsem spletl vlákno, chtěje na to původně nějak reagovat.
    Ten cenzor mne ale nutí reagovat. Chápu a dokonce, že to takto bude mnoho lidí ještě nějaký ten čas brát. Ale myslím si, že je to hluboký omyl.
    Vy sám jste myslím někde tento prostor přirovnal ke kavárně a jinde jste psal něco odobného jako pan Stejskal v tom smyslu, že se lidé ve společnosti mají naučit spolu hovořit. Nebo něco obdobného tam, kde jste psal o té občanské společnosti.
    Víte, podle mého názoru neexistuje rozumný kavárník, jenž by si ve své kavárně nechal dělat kýmkoli jakoukoli rotyku. Znám dokonce konkrétní příklad, kdy takvý kavárník musel zavřít. Přestali mu tam slušní lidé, jichž je jaksi většina, chodit. A jen ti rotykáři ho prostě neuživili.
    Vím, ten příměr s kavárnou kulhá, tady nakonec nejde o to, že by Vás hosté nějak živili. Nicméně si myslím, že kulhá i ta představa o té občanské společnosti.
    To, co se nemění po celou dobu lidské ezistence, jsou lidské vlastnosti. A co svět světem stojí budou existovat lidé, kteří se jakémusi normálu v určitých snesitelných mezích, budou vyskytovat. A ti byli, jsou a budou z toho normálního jakéhokoli reálného prostoru vylučováni. To není cenzorství, ale něco zcela normálního. Jo, kde jsou ty hranice – to holt má každý někde jinde. Ale neznám případ, kdy by někdo dlouhodobě strpěl ve svém okolí třeba jen provokatéry, či jen a jen štípající setrvale otravné blechy. Myslím, že to o cenzorství není.

   • Jan Krůta napsal(a)

    Pane Alexi, díky za názor. Možná bych místo pro komentáře a Fórum teď nazval Open Space… Nebo kavárnu pod širým nebem. Otevřený prostor. Pochopitelně ani nevíte, jak mě nesnášenlivost a nerespektování práva na jiný názor vadí. Ale já jsem cenzorování zažil v životě fakt docela dost. A teď přejít do té role mi nějak nesedí. Pokud v nějaké dohledné době neseženu aspoń minimálního investora, budu muset přejít s Brejlemi opět do roviny pouze mého soukromého blogu, přičemž bych asi zachoval jen Fórum. Na svém blogu bych si pochopitelně držel své soukromé opratě. Na tomto portálu zatím ctím individulity, i když se mi někdy obrazně řečeno otevírá kudla v kapse 🙂

   • Alex napsal(a)

    Pane Krůto, ač se to možná nezdá, chápu Vás, i když mám jiný názor. A to jsem nevěděl nic o pozadí, jež jste právě osvětlil.
    lidsky smějící se smajlík mající plnépochopení

   • Jan Krůta napsal(a)

    Díky, to je paráda, že se lidi prostě věci snaží věci vysvětlit a na druhé straně toho druhého respektovat… Skvělé 🙂

   • Alex napsal(a)

    Možná, že jsem v původním příspěvku nebyl tak docela srozumitelný. Ona ta věta “A co svět světem stojí budou existovat lidé, kteří se jakémusi normálu v určitých snesitelných mezích, budou vyskytovat. ” měla správně znít “A co svět světem stojí budou existovat lidé, kteří se jakémusi normálu v určitých snesitelných mezích, budou vymykat.

   • Petrpavel napsal(a)

    Sám jsem si, pane Krůto, vědom toho, že ne vždy píši úplně ohleduplně. Vyplývá to z jisté frustrace nad současným děním ve státě českém ( a evropském, a světovém). Vím,vysvětluje to něco, ale neomlouvá. Nejsem, jak jistě sledujete, sám. Už jsem ale bohužel dospěl k názoru, že změna k lepšímu na půdorysu stávajícího systému-režimu není možná, stále je to jen “mělo by se”, “musí se”, “uděláme revoluci”,”vykopeme je”, “zrušit strany”, “politika je špína”… bez náznaku možného řešení. A neposkytují ho ani filosofové, sociologové, politologové, jen popisují stávající stav. Že se jenom řítíme někam níž a níž. K mé frutraci přispívá i to, že mé řešení volit KSČM je pouhým nejistým východiskem z nouze. Jsem si vědom globalizace i politiky a tak si nedělám iluze o přístupu okolí v případě systémových změn. Castro, Chavez, Orbán by nám o tom mohli vyprávět jistě hodiny.
    Peggywbgardenovokrůtovo je hloupost, správně je Peggywbgardenovo, omlouvám se. Myslím tím navozovanou atmosféru ve smyslu “nelezte nám do našich kytiček, stromů a plků s nějakou nedůležitou politikou…”.

   • Jan Krůta napsal(a)

    Pane PetřePavle, já už jsem si tohle bohužel se sebou vyřídil: Snažím se ovlivnit to, co ovlivnit můžu. Vytvářím si určité mikrosvěty, jeden z nich jsou třeba Brejle. A v nich se snažím měnit svět v hlavách několika málo lidí a vytvářet si ve své hlavě z toho společně vypučelého moudra jistý stupeň poznání a naděje.
    Možná je to málo, ale na běhání po demostracích jsem už docela starý a chci ještě dělat hodně toho, co mám rád (psát knížky, snad konečně jakési zmoudřelé písničky, možná zase nějaké scénáře). Publicistika mě baví, je to denní chleba, který mi bohužel organizační a rutinní prací zabírá nějak čím dál víc času a nezbývá ani na psaní vlastních článků.
    Na Brejlích opravdu nemůžeme konkurovat velkým placeným portálům, kde jsou zaměstnány desítky lidí. Jsme, řekněme, zájmová skupina, která chce do posledního dechu důstojně a -pokud možno – uprostřed společnosti v relativní pohodě aktivně žít. A proto tu mám rád kromě politiky a ekonomiky a kytičky a rybáře a sběratele a gurmány… Brejle by měly být obrazerm našich životů. A jestli jsou články na politicko-ekonomická témata psany z pozice “sockomů”, modrých ptáků nebo teplých bratří, to mě nijak nepohoršuje. Svoboda obhajitelnosti názorů.

 3. Lex napsal(a)

  Jo, pane Fischere, to ti tupí bolševici, aby zajistili obhospodařování i méně kvalitní půdy či půdy v horších klimatických pdmínkách, třeba v horských oblastech, používali k vyrovnávání ekonomických výnosů tzv. diferenciální rentu, která zemědělcům v těchto oblastech zajišťovala příjmy podobné těm, kdo hospodařili na dobrých půdách v dobrých podmínkách.
  Teď tady máme, kam se rozhlédneme, “Adama Smitha”, a přitom se víc připlácí těm, co hospodaří v nejlepších podmínkách (Francie, Španělsko…..) a méně těm s horšími podmínkami, případně se jim platí za to, aby nepěstovali nic. Kam že se to ten svět obrací – v pr…?

 4. Strejda OLIN napsal(a)

  Jsem pomýlený. Pro přesvědčeného marxistu-leninovce byl listopad tregédií, ale snažil jsem se sám sebe přesvědčit, že jsem se mýlil, že kapitalismus je opravdu lepší, zdravější a perspektivnější, že nikoliv menšina, ale rozhodující většina poctivých,slušných a pracujících lidí si konečně polepší, když se zbaví vlády jedné strany. Že nastolená svoboda, právo a demokracie společně s osobní iniciativou, úsilím a pilností přinesou pracujícímu člověku svobodu, právo, demokracii a životní úroveň odpovídající jeho věku, vzdělání a pracovnímu nasazení. Že “ti blbí papaláši” budou nahrazeni “těmi správnými politiky” a že nikoliv ideologie a partaj, ale zdravý selský rozum bude řídit jejich kroky. Že na citlivých apolitických váhách posoudí co bylo dobré v socialismu, co je dobré v kapitalismu okolo nás, jaké jsou zkušenosti s tím či oním, co se neosvědčilo a naopak, co je již dlouhodobě správné, co můžeme a nesmíme převzít, čemu se bránit a čemu otevřít. Materiální i duchovní potenciál tu podle mého byl. Bohužel, po 22 letech zjišťuji, že jsem se opět pomýlil. Všechno bylo právě naopak: Národni gardy a revoluční Národní výbory byly vystřídány Občanským fórem, vstali noví bojovníci a obsadili sekretariáty nových stran, NF v čele s KSČ byla nahrazena pluralitním politickým systémem, Národní shromáždění Parlamentem, totalita politická totalitou peněz. Vše, co mělo nějakou cenu, co bylo zdravé, prosperující a perspektivní, co se osvědčilo bylo “rozkulačeno”, zlikvidováno, rozprodáno, rozkradeno a zašantročeno. Otevřely se hranice a zatemnil se nám mozek. To nejhorší co bylo na Západě možné najít jsme s nadšením a pravičáckým kvičením vpustili do republiky a našich životů. Tragédie doby pobělohorské bledne ve srovnání s dobou polistopadovou. Zatímco dřívější vzniklé škody byly v mnohém odstranitelné, škody v uplynulých dvaceti letech mají fatální důsledky.
  Strašili nás kapitalismem a dnes již vím, že měli pravdu.

 5. wbgarden napsal(a)

  PéPe sex ve chlívě nebyl jistě špatný, proti gustu že.., atd.
  No já bych tenkrát spíš dal přednost nějakému romantickému penziónku někde na riviéře.
  Jinak kolik tak hodin denně strávíš v tzv zemědělské prvovýrobě, že tak excelentně po sockomácky víš co komu prospívá. Co vlastně umíš PéPe ?
  Tato, já jsem v zajetí přímo děsném, a ne v jednom, neb matka djpvs byla selská cérka, takže na poli jsem denně už více než pětašedesát let.
  http://wbgarden.com/wbgarden%20visitor.JPG
  Fatálni Oline tobě ještě asi nestačil říct, že bude líp, co. A prý to nebude kvůlivá marxlen přesvědčení. Chápeš to ??
  http://www.novinky.cz/ekonomika/259632-ferrari-vloni-utrzilo-rekordnich-padesat-miliard-korun.html?ref=boxE

  • tata11 napsal(a)

   nic to nemění ,mužete myt selsky rodokmen do 10 kolena,a ono by to i vypovydalo o selkem zatnutí vidět vše jednostraně asi jako muj otec oral koněma tak je blbost traktor,což bohužel naky sedlak razil…..asi vtom duchu pokrok nezastavyš u vas to zustalo jestli jen naznak něčeho levicoveho už vas bere amok at ta věc je sebelepší….mate jen takovou soconskou pubertu,holt vam to zastydlo,

 6. Antonin Fischer napsal(a)

  Já už jsem Vás, Zahrádko, toleroval vzhledem k Vaší pracovitosti na záhonech a vzdělání. Ale Vy jste skutečně neskutečně nebezpečnej dogmatik, horší než Rudé gardy. Lenin, Brežněv, Zigmund a Dzeržinskij by z Vás měli radost, za Husáka byste mohl vést prověrky. Ani jednou, ale opravdu ani jednou jste v diskusích věcně neargumentoval. Jen třídíte na soc a nesockomy. S Vámi netřeba diskutovat, Vy se historicky znemožňujete sám. Už Vás dokonce podezřívám, že (při Vašem vzdělání) to děláte vědomě a schválně, protože jinak je to na psychoterapii.

 7. wbgarden napsal(a)

  Rybaříku na psychiatrii byste se měl především a okamžitě se svými z prdů koulemi a tajemnými signály z Londýna atd, co nejříve dostaviti se sám.
  Jinak vyjmenovávání rozmanitých iljičů vám jde pochopitelně na jedničku, ale zkuste prozradit, při vaší naivitě, co víte o polích nebo záhonech, jak vy říkáte.
  A netolerujte se, tvrdě, a pokud možno i s fotočkou ať se posmějem.
  Jo a na rozdíl od vás třídím úplně jiné věci, a sockomové se tu ke své rudé naivitě včíl přiznávaji na brejlích sami. Ale to ty brejle musíte nejdřív číst, byste to zaznamenal. Děkuji.
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20jak%20se%20vede%20sousede/album/slides/jak%20se%20vede%20sousede%2043.html

  • Martina Bartošová napsal(a)

   Ježiši ty Vaše zahrádka je tak nádherná, že se mně chce aji bečat..
   Nádherná. A tolik práce v ní. Parádní.

  • Petrpavel napsal(a)

   No vidíte paní Martino, a já sim myslím že není nádherná. Je to věc názoru. Je umělá. Já mám rád přirozené. Roubovat, řezat, mučit, ohýbat, zkracovat, vyvazovat, zařezávat..taky bych bečel.

   • Martina Bartošová napsal(a)

    Tož to musíte mít teda pěknou džungli na zahradě..:))))
    Já, ještě až bude krapet tepleji mosím setříhat vinohrad, vyvázat, ohýbat..
    Pak stěnu jabloní dát do pořádku
    V sadu prořezat meruňky, trnky, jabloně, broskvoně-ty až v květu
    Súsed mně dá nějaké rouby jabloné, tož to zkusím
    Hodně mosím prostříhat rdesno..protože se plazí k súsedovi, ten zas bude mrčet
    Pak růže….jahody….atd. a furt dokola…až do úrody, taky řežu, mučím, ohýbám…asi mě taky nebudete mít rád..:(
    Ale já…
    Chcu se kochat a jezt..
    .))))

   • Petrpavel napsal(a)

    Proč bych Vás neměl mít rád? Já Zahradníky, a zahradnice zvláště, miluji. Ale nedávám do okrasné části zahrady trnky, meruňky, jabloně ani jahody… a o těch okrasných rostlinách do okrasné části si předem zjistím kam až v dospělosti vyrostou. Řezať netřeba. Asi takhle
    http://mixka.rajce.idnes.cz/2.Rhod.chata_23.5.07/#23.5.07_chata_rhod._1_a.jpg

   • Martina Bartošová napsal(a)

    zdravím—jestli je to foto vaší flóry u chaty, tož pěkné taky..
    já mám zahradu k odpočinku k práci rozdělenou..
    ale stříhám i okrasnou zahradu, ohýbám, řežu ale takhle úžasně jako wb to neumím
    mějte se pěkně pp..:))

   • Petrpavel napsal(a)

    Kdo přivoněl k hlíně a k venkovu se vždy domluví. S tím odhadem růstu předem jsem se jen vytahoval 🙂 Mějte se nejlíp!
    http://mixka.rajce.idnes.cz/2.Rhod.chata_23.5.07#Konicek_12.4.2009_a_Lili_9.4.2009_082b.jpg
    http://mixka.rajce.idnes.cz/2.Rhod.chata_23.5.07#Konicek_stodola_mapa_3_060aXXb.jpg

   • Martina Bartošová napsal(a)

    Parádní. Krásné rododendrony, dobře se jim u Vás daří.
    A prst taky úžasný..:)) Tak hlavně, že jste si nepochroumal prostředník, čím byste pak v autě ukazoval na řidiče.
    Pět let jsem žila ve městě, zbytek na dědině odkud pocházím…a jsem spokojená, mezi poli a hospodářstvím jsem se pohybovala odmala, a vedu k úctě ke hlíně i své děti…tak snad jim to bude k nečemu..
    Mějte se pěkně pp, ať se Vám daří!
    M.
    🙂

   • Petrpavel napsal(a)

    Já opačně : první tři roky na venkově, a od té doby v Praze. Jenomže přes časté návštěvy blízkých příbuzných od prázdnin po dovolené a víkendy stále duchem tam venku. Pak dokonce od jisté doby na pozemku od nich na chatě blaho tam si s rodinou užívám.

  • Antonin Fischer napsal(a)

   No, když si přečtete co jste odpověděl, musíte sám (aspoň v tichosti pro sebe) uznat, že mám pravdu. Nebo prdy koulemi, tajemné signály, rozmanití Iljiči jsou věcné argumenty?
   O polích a zahrádkách opravdu moc nevím, ale poznám, jestli se na nich pěstují plodiny nebo staví sklady. Nechci s Vámi diskutovat Vaším stylem, to je marnost nad marnost. Ideologové jako Vy jsou nezničitelní. Dovolíte tedy malý test? 1 plus 1 jsou 2 nebo 3? Odpovězte si sám, já už jsem Vaši diagnózu přečetl. Ale tu zahrádku máte stejně skvělou, to bych asi nedokázal.

   • wbgarden napsal(a)

    Rybaříku málem jsem vás v tom dnešním fofru přehlídnul.
    Jste již řádně vyšetřen ?
    Jako skoro již pokorný brejlovec snažím se používát vaše voňavé věcné sockom argumenty – z prdů koule atd. bych se vám sockomům dorovnal, a najednou mi říkáte, že až tak zase věcnými nejsou, když tyto opakuji já ?? No toto ?
    Testíku nechtělo by to ještě drobet poléčit ? Vaši narudlou diagnozu není třeba ani číst. Ta je zřetelná na první pohled. Tajemné signály z londyna jsou prostě excelentní.
    Rudá je holt rudá…
    Jinak o moji zahradu nemějte péči, spíš ukažte co umíte vy, ať se též posmějem.
    http://pix.avaxnews.com/avaxnews/a4/40/000040a4_big.jpeg

 8. wbgarden napsal(a)

  Tato na brejlích je skoro všecko levicové a amok obvykle dostávají autoři tohoto, když něco svým přirozeným šarmem adhocnu a přidám obrázek.
  Jistě mi rozumíte, zastydlý. Argumentíku pubertální ??
  Jinak koně jsem ešče vodil a aji poklůzal….
  Jo a já měnit nic nechci. Protože to vaše sockom rudo velmi dobře znám….
  http://boppacholik.osoba.cz/image/4148926

 9. tata11 napsal(a)

  nojo no zasekla gramofonová deska,co takle nakej argument,no to by člověk od VAS CHTĚL MOC,ja napřiklad nic o sockomu nemluvil jen,vy ale totiž jen do omrzení opakujete to samé,sockom sem sockom tam no když vas to baví i to jde,ono sdružovaní razili i jinde a došli ktomu,přitom to nic se sockomem nema společneho,amok zaznamenavam jen u vas,asi vam zaskočil a už jineho nedokažete,než jen na vše sockom

 10. wbgarden napsal(a)

  Tato, prosím pěkně, dejte si do vyhledavače slovo argument. Možná že pak budete klidněji spát.
  Nebo se aspoň poraďte s alexem, to je též myslím odborník na korektní diskuse na internetu.
  Jinak si zaneste do servisu porouchaný asi záznam, zaskočený.
  O deskách snad příště, gramofónku.
  Martino, já vím, ale přesto děkuji….
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20-%20autumn%202009/album/slides/wbgarden%20autumn%2031.html

  • tata11 napsal(a)

   ja to nepotřebuji,klidně spím,kdepak jste uvedl argument schvalně?ja zde ani jeden nenašel………wbgarden napsal(a) 21. 2. 2012 v 9.25
   jako toto………….Bylo to tenkrát holt skvěle vymyšleno. Jezedáci jezdili do lázni a študáci na povinné zemědělské brigády. Super……..jen polopravda

   třeba brigadou na bramborach si naše škola vydělala na sportovaní a ještě sme se bavili.
   mnozí si na chmelu vydělali balik a ještě vydělali balik argument je probrat pro a proti ne vše odsoudit polopravdou………a už vubec je lež že oni jezdili do lazní a kvuli tomu museli študaci pracovat misto nich,ano jezdili ale ne aby za ně druhy pracovali

   nebo toto je snad argument……….Bylo to tenkrát holt skvěle vymyšleno. Jezedáci jezdili do lázni a študáci na povinné zemědělské brigády. Super.

   jak řikam jediné co dokažete neco papouškovat,takže asi nikdy nepochopite co je argument proč taky když si vystačíte se sockomem

  • Martina Bartošová napsal(a)

   Nádherné no…vy jste říkal, že je možnost, kdybych jela kolem, zazvonila a řekla, že jsem z Brejlí, nepoštvete na mě psa? že bych se pokochala..:)))
   Já jsem četla, jak jste psal, že jste měl zahradu po rodičích a něco jako já, ovocné stromy a všecko dohromady..bych to si na zahradě chtěla nějak tento, ustálit..že bych se inspirovala..ono je to lepší naživo než takhle..
   Máte psa?
   😀

   • jethro napsal(a)

    Martino, jestli mohu poradit, o brejlích se nezmiňujte. Špatné heslo. Za brejle schytáte krdel řvaní o sockomouších a pak na vás přes plot přiletí balík foteček z mistrovy sbírky.
    Spíš bych se tvářil neznale, trocha japonštiny (lámané) také určitě pomůže. Mistr je jinak zgruntu hodný a přátelský člověk. Jen ty brejle, ty ho …

   • Martina Bartošová napsal(a)

    ále jethro..já bych přišla s čistými oumysly, s žádným červeným hadérkem
    🙂

 11. tata11 napsal(a)

  oprava…….mnozí si na chmelu vydělali balik a ještě vydělali balik,spravně

  mnozí si na chmelu vydělali balik a ještě zažili první lasku

 12. tata11 napsal(a)

  hergot dvakrat to samé mělo byt to druhé …………Jinak vzhleden k zvyšujícím se nákladům na udržení zdraví, už mnozí vědí co pravidelné konzumování prasátek znamená a navíc české prase je pro přeplňovače nákupních vozíků zatraceně drahé…

 13. Strejda OLIN napsal(a)

  Původně se článek zabývá tím, že s úbytkem prasat roste počet sviní. Dodávám, že s úbytkem krav roste počet volů.
  ad1) řekl bych, že za socialismu fungovalo nejen zemědělství. Třeba takové školství, cožpak tam byl takový bordel jako dnes? S dílčími excesy fungovalo všechno. Měli jste někdy nějaký problém třeba s výplatou? Nebo v potravinářství. Nebyly narvané krámy, sem tam jsme museli něco shánět pod pultem, ale ruku na srdce – měli jste hlad? Máte dojem, že jsme byli podvyživeni, že nám něco scházelo? Pečivo, maso, mléčné výrobky, zelenina byly vždy, ne v takovém sortimentu, ale byly. Kurdějemi jsme netrpěli. Nezapomínejme, že vše bylo čerstvé, zaváželo se denně, nebo týdně. Existovaly státní normy kvality potravin a stravování, které zaručovaly zákazníkovi v Děčíně stejnou kvalitu jako ve Zlíně nebo Písku. Nemuseli jste s mikroskopem obcházet regály ze strachu, že se otrávíte. Stát se postaral a kvalitu. Každopádně jsem přesvědčený, že plocha obdělávané půdy a lidé na ní pracující byli schopni zabezpečit národ jídlem. Společenské vlastnictví bylo schopno vyprodukovat obrovské zdroje. To je prostě fakt! Špatná byla ŘOP + blbost a neschopnost (možná úmyslná neochota) řady funkcionářů na všech stupních. To je ale zase druhá věc. Položím otázku: dříve z každého podniku odcházel zisk do státní kasy (jednoduše řečeno). Byly to obrovské sumy. Kampak tyto sumy plynou dnes?
  ad2) život družstevníků byl v průběhu let proměnlivý. Sám to znám jen z vyprávění, ale bývala to vždy dřina, na svém, na hraběcím, církevním i družstevním. Cožpak si soukromý zemědělec nějak užíval? Velkostatkář možná ano, ten měl na práci nádeníky. Teprve v JZD začali mít směny, jídelny, šatny a sprchy, doktora, školky, dovolené, mohli marodit, využívat lázně i rekreace a ještě si na záhumenku a z deputátu pěkně přilepšili. Moje tchýně se narodila a vyrůstala ve mlýně s hospodářstvím. Říkala, že už by tak nikdy nechtěla žít a teprve v JZD byla spokojená. Jen si poslechněte lidi ve vesnické hospodě. Ať vám povyprávějí o práci v JZD a o výhodách, které měli. Ať tam byl třeba i bordel, bylo dost obilí, brambor, cukru, masa, chmelu, mléka a jistě by bylo i dost ovoce a zeleniny. Nikdo není dokonalý.
  ad3) když vidím, jak se na úrodných polích stavějí supermarkety, sklady, montovny, satelitní městečka a další hektary leží ladem a jen zaplevelují pomalu ale jistě celý stát, je mi smutno. Dobrý hospodář obdělává a využívá každý čtvereční metr pozemků. Jsme dobrými hospodáři?
  ad4) nedávno byl v TV pořad o úbytku hospodářských zvířat a dopadech na kvalitu půdy. Není hnůj, pole nejsou správně obdělávána správnými plodinami, zem je bez humusu, zvětrává a mizí větrem a deštěm. Zmizely chmelnice, cukrovary, kravíny, drůbežárny, vepříny, pole s bramborami, řepou, krmnými směsmi, luštěninami apod.
  Ono se zdá, že to vidím černě, že přeháním. Ale jakmile začne mluvit odborník a praktik, zootechnik, agronom, vodohospodář, profesoři a doktoři ze zemědělství a souvisejících oborů, uslyšíte strašnou pravdu. To už nejsou jen nějaké domněnky a názory strejdy Olina, ale argumenty podložené fakty. Závěrem: když takto budete mluvit s odborníky a profíky z ostatních oborů – školství, zdravotnictví, dopravy, obchodu, lesnictví, potravinářství, průmyslu, kultury… budou vám argumentovat stejně – nepochopitelná rozhodnutí a opatření, žádná perspektiva, plán a idea, úpadek a živoření s nosem těsně nad hladinou.

  • poletucha napsal(a)

   Oline,
   škoda, že těch dílčích excesů bylo pro leckoho jaksi mnoho.
   Ad1) Kvalita potravin byla stejná ve Zlíně jako v Písku – všude bylo v 70. letech stejné namodralé mléko v sáčcích, které tekly, plné bifenylů. Všude byly v zelinářství touhle dobou brambory, mrkev a celer, to vše s notnou dávkou hlíny. A po mrazech, co byly, ty brambory byly sladké a my ženské dělaly psí kusy, aby se to zakrylo. Taky láhve se sirupem, případně nějaká minerálka. A všude byl natvrdlý chleba (případně v zákulisí učnicemi v pytlích pošlapaný, aby se to hůř poznalo) a u něj výrazná cedule, že “záruční doba chleba je 72 hodin”. To blaho, když v pekárně něco vybouchlo a tím pádem se do prodeje dostal chleba čerstvý…A tenhle chleba měl v úterý na zádech trojku, jako že ve středu pečený 🙂 A pro ten chleba jsme my na malém městě museli utíkat hned ze školky, s dětmi vlajícími na rukou, protože později by už nebyl a museli bychom na zítřek něco upéci.
   Policie fungovala líp než teď, se mi zdá, ale když jsme naivně ohlásily ukradení pasu, tak místo honění zloděje zavřeli mne a okradenou v Bartolomějské. Zajímavý zážitek…
   A hranice byly taky dobře chráněny. Kvérem obráceným dovnitř.
   Ad2) Kdyby se to nedělo násilím, pak OK. Dobří sedláci skončili na neurčito v PTP (otec mé kamarádky 5 let), to bylo prosté otroctví. Taky byla dobrá metoda vdově s třemi dětmi na horských políčkách zvednout povinné odvody proti celostátním tabulkám a pak ji stíhat pro sabotáž. Nakoec ty pozemky “věnovala” státu. Od té doby se tam občas sekala tráva…
   Se zbytkem nebudu polemizovat, že se tady dobře hospodaří, to by mohl tvrdit jen trotl.
   Přes všechno, co jsem napsala výše, si myslím, že úplně nejhorší škody nadělalo dvacetiletí “normalizace”. Už jen ten výraz – uvedení do normálu! V mém okolí se začalo víc pít a přestalo se myslet v perspektivách. Teď sklízíme plody toho “normálu”.

   • tata11 napsal(a)

    Poletucho
    NEPŘEHANITE TAK TROCHU?asi sme každy žily v jinem statě,ne že by to co pišete nebylo,no nic zřejmě nema VAM NĚCO CENU VYVRACET,asi takle mužu napsat žil sem si vtom celku dobře jako sem žil doted taky dobře až vyborně,ovšem jakmile jste ve věku kolem duchodu a životem manualní prace čím dal VIC OPOTŘEBOVAN nad vami vysí hrozna nejistota,takže se u mnohych stoho vyborneho muže velice rychle STAT velice špatně tak asi tak musím zareagovat na VAŠE

   • Petrpavel napsal(a)

    A to asi poletucho představte, že za mého mládí se mléko ještě prodávalo do bandasek! Ta komunistická hygiena. Dalo se pít, svařovat, kysalo – nehnilo, na rozdíl od krabicového a BIO za 35,-Kč.
    Chleba se za mého mládí pekl na venkově jenom jeden druh – kváskový, ta hrůza nemoci si vybrat z třiceti druhů současných náhražek chleba. Jedl jsem ostentativně místo chleba skvělé křupavé máslové sladké šátečky, teď takové ne a ne někde objevit, ty vzhledově podobné mi ničí svou “křupavostí” patro.
    Vážně bylo blbé když Krejčíř ani Pitr ani Klaus ani Kožený nemohli volně odletěl za hranice všedních dnů do JAR, Švýcarska či na Seychely. Jak to tenkrát dělali, že jsme nepotřebovali statisíce “odborníků” stavebních dělníků-profesí inženýrů z východu? Zato máme statisíce nemakačenů-nezaměstnaných – máte alespoň na koho nadávat.
    Policie mě vyšetřovala (domluvili mi) po udání domovnicí (určitě byla v uličním výboru KSČ) jako kluka za rozbití okna, šmejdi jedni komunistický! Teď bych mohl ukrást miliardu a nevšimnou si mě.
    Vdova s třemi dětmi na horách dnes dostane od Drábka platební kartu předem vybrané banky. Její problém, že neví kam si jí strčit. A ani tu trávu jí nedovolí posekat a pojíst, je tam golfové hřiště.
    Máte pravdu, jen trotl může tvrdit že se dnes dobře hospodaří. Inteligent to netvrdí, ten to dnešní hospodaření tak nějak konstruktivně kritizuje, a zároveň drží svým voličským hlasem nad vodou. A dobré (pro většinu lidí, nemyslím těch současných horních deset tisíc) hospodaření pomlouvá používajíc hloupých lží a demagogie.
    Už jsem Vás chtěl také chválit, ale pak mi došlo že tou dvacetiletou nejvíce škodlivou normalizací myslíte dobu od 1969 do 1989, a ne jak by bylo přesnější 1991 až 2011…

   • poletucha napsal(a)

    Clapci milí,
    asi jsem měla trochu větší než průměrnou smůlu. Jen mne vyprovokovalo to slzení za starými časy.
    Mlíko do bandasek z konví, jasně jsem pro něj chodila a cestou domů bandaskou točila a nevylila – byla jsem na sebe pyšná! Ty konve stály ráno před mlíkárnou a první zákazníci s nimi paní mlíkařce vždycky pomohli. Moje maminka moc dbala na hygienu a lékařské rady a tak hned mlíko převařovala, ale mně nikdy to převařené nechutnalo. Syrového jsem se mohla upít. V létě stál v kuchyni pořád hrnek s kysajícím mlíkem, Kam se hrabou dnešní vychytané kyšky a acidofilní mléka! A když jsem ještě nechodila do školy, byl za rohem pekař. Na jeho loupavé loupáky a ohromně pecny voňavého chleba vzpomínám dosud a dnes, když si mohu vybírat, sháním ten jeden druh chleba, mé vzpomínce nejbližší – pěkně hutný a kmínový, snad i náznak fenyklu v něm je.
    tata11:
    To není jednoduché. Já měla to štěstí v neštěstí, že brzy poté, co jsem ztratila schopnost vykonávat svoji profesi a posléze přišla o uplatnění v rodinné firmě, přišel termín nástupu do starobního důchodu…
    petrpavel:
    Mezi pouštěním podezřelých při domovních prohlídkách a výletem bezúhonného člověka do Paříže vidím rozdíl. Vy ne?

   • Petrpavel napsal(a)

    Také vidím podstatný rozdíl : puštění podezřelého při domovní prohlídce je možné jenom dnes, výlet bezúhonného člověka do Paříže byl možný dříve i dnes. Pravda, dnes je to o trochu snazší. Ale stojí to za ty výlety-úlety miliardových zlodějů?

   • jethro napsal(a)

    Poletucho, nějak tudobu, ve které jsem žil a prožival i mnoho krásného, z vašeho líčení nepoznávám. Asi jsem měl proklaté štěstí. No, znáte to. Sockomouš 🙂

 14. wbgarden napsal(a)

  Martino když pojedete kolem tak zavolejte, pokud jsme doma a to většinou z devadesáti procent jsme, důchodci že, tak s návštěvou není žádný problém. Naši návštěvnící se rekrutují už snad z celého světa. Pro vůkol sockomy tu jen drobné adhocnutí, vstupné nevybíráme. Rozklikněte si, prosím, obrázek vpravo…
  http://www.wbgarden.com/nove/dwarf%20conifers%20visitors/Top/default.htm
  Včíl snad nejvíc jezdí rusové. Okrasné zahrady byly v pojetí rudejch dycinky jenom přežitek po buržoustech, PéPe to tu mimochodem zcela jasně deklaruje, ale tehhle typ zahrad v rusku neměli ani za báťušky cara.
  http://www.websad.ru/articles.php?curdiv=15&code=225
  Jinak Olinku, úpadek a živoření s nosem těsně nad hladinou především tu. A počet volů fakt roste…
  http://ekonomika.idnes.cz/deset-mytu-a-polopravd-o-zivote-v-socialistickem-ceskoslovensku-pyd-/ekonomika.aspx?c=A091108_205138_ekonomika_mmb
  Jo Martino, psa máme, ale ten by vás na rozdíl od zde agresivních brejlorudejch by vás spíš k smrti umazlil…

 15. anna napsal(a)

  Strejdo Oline,
  jako studentka jsem si o prázdninách pravidelně vydělávala na brigádách v JZD, a tak jsem se setkala s celou řadou lidí. Téměř vždycky se našel někdo, kdo mi mezi řečí ukázal, kde bývalo jeho pole či jiný pozemek a vždycky dodal, že tu dřinu už by zažívat nechtěl, že by soukromě nehospodařil ani za nic. (Ostatně, to vzpomínání bývalo vůbec moc pěkné. Ženské si zavzpomínaly na mládí – kdo, s kým, kdy, jak – a zase to skončilo tím, že dřiny bylo moc a moc…) Vůbec si nemyslím, že by to bylo řečeno proto, že se to tak má říkat, že pravda je opačná. A.

 16. poletucha napsal(a)

  Aničko,
  já si myslím, že nebýt kolektivizace, prošlo by to tady taky, přirozeně, stejně jako v celé Evropě. Jen by nebylo tolik bolavých duší.
  Moje maminka jako mladá trávila každé prázdniny u příbuzných na vesnici a vždycky říká, jaká to byla dřina, ale měli to rádi. Příbuzní na Slovensku mi vždycky ukazovali, co “je” jejich a nikdy se nevzdali touhy po navrácení své půdy. Jenže tam byla z moci úřední vyhlášena “zániková obec” a stavební uzávěra a mladí po deseti – patnácti letech boje o přístavbu koupelny vzdali a odstěhovali se do města, takže teď už opravdu nejsou lidi.

  • Petrpavel napsal(a)

   Musím Vám poletucho dát za pravdu s tou zbytečnou a problematickou stavební uzávěrou. Obecně nesnáším možnost nějakých ouřadů blafat lidem do toho co a kde si za své mohou postavit.(Vsuvka : za pomoci stavebního zákona a územních plánů vznikly satelity se svými barokem – paradox nebo zákonitost?)
   Často si říkám jak je možné že kdysi vznikaly např. krásné samoty – věc dnes, a tím myslím posledních 60 let, nemyslitelná. Není to v územním plánu, jak tam přivedete elektřinu, co kanalizace, cesta pro hasiče a záchranku…samé problémy. Ale problémy přece pro ty lidi kteří se takto rozhodnou. Oni je budou řešit,nebo také neřešit, nevadí-li jim ten problém, a ne úředník. Ale ten rozhoduje.

 17. karelkarel napsal(a)

  tata11
  Vaší ztrátě paměti se říká demence.

 18. Strejda OLIN napsal(a)

  Když někdo hovoří o hrůzách socialismu, chci se ho zeptat, jestli ví, co je to příčina a následek a pohled na historické události optikou tehdejší doby. Jestliže někdo lamentuje nad tím, kde jsme mohli být, nebýt Února, měl by si připomenout, že Únor byl následek nějakých příčin. A ty příčiny nezpůsobili dělníci a prostí pracující lidé, nezpůsobila je KSČ a komunisté, dokonce ani ne Kreml. Příčinou byla, obecně řečeno, buržoazie (snad si rozumíme, co je tím myšleno). Nemusíme chodit hluboko do minulosti, stačí začít na počátku XX. století – kdo a proč rozpoutal 1. světovou válku, jaké byly příčiny radikalizace německého dělnictva, proč, jak a kým podporován se Hitler stal premiérem, kdo mu umožnil militarizaci, kdo tiše schvaloval jeho otevřený nacionalismus, militarismus a fašismus a kdo na tom vydělával. Jak a proč došlo ke světové hospodářské krizi. Kdo a proč podepsal Mnichovskou dohodu. Kdo podporoval Hitlera v jeho okupaci Evropy a rozpoutání druhé války. Byly to v zásadě svobodné, demokratické a kapitalistické státy, jejich parlamenty, vlády, pravicové politické strany, podnikatelé, bankéři a světový kapitál. Komunisté v této první polovině XX. století nikde, kromě SSSR, nevládli, neměli parlamentní většinu a v podstatě nic neznamenali a na nic neměli výrazný vliv. Vývoj ve druhé polovině století, vážení pravičáci, nemají na svědomí komunisté, ale politika pravice. Politika pravice umožnila, stejně tak jako kdysi nacistům, dostat se k moci komunistům. A to demokraticky parlamentní cestou. Že to neospravedlňuje zločiny KSČ po Únoru? Neospravedlňuje, ale vysvětluje proč tomu tak bylo. Hysterie, útoky, sabotáže, embargo, hrozba války spolu s otevřeným i skrytým odbojem domácí znárodněné buržoazie, živnostníků, církve, šlechty, statkářů a sedláků (dnes o tom sami podávají důkazy a svědectví, chlubí se tímto nepřátelstvím a bojem proti novému režimu, takže reálná hrozba porážky komunistů a z toho vyplývající nutnost se bránit může ne ospravedlńovat, ale objasňovat tehdejší politiku KSČ) utvrzovaly komunisty, že “třídní nepřítel nespí” a usiluje o změnu režimu. Proto je nutné se bránit, vést “permanentní revoluci”. To vše v atmosféře Studené války. Důsledky toho všeho jsou známé. Příčiny však někteří nechtějí vidět.

  • poletucha napsal(a)

   Oline,
   je vidět, že jste ve škole dával pozor. Pochvala pčed skupinovým praporem a fotku na nástěnku.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Repetitorium est Mater Studiorum!

   • Petrpavel napsal(a)

    Škoda, že už neznámkuji, napsal bych Vám jedna s hvězdičkou (modrou!).
    Miluji diskuse plné věcných argumentů, bez ideologických klišé a nepravd, a bez trapných vtipkování! Něco jako zdejší wb, ale to je nedostižný vzor, toho si vždy kopíruji a archivuji – hodí se, až dcera bude psát diplomku o vliivu Jiskřiček, Pionýra, SSM, SČSP, KSČ a ODS na lidskou psýchu v pozdní dospělosti.

 19. Petrpavel napsal(a)

  Opsáno z diksuse na ČT- UK :
  “Ono nejde o to, co se komu líbí či nelíbí. Jde o fakta. A podle dostupných faktů i já podle vyššího principu mravního prohlašuji – za socialismu byl bordel, nespravedlnost , ale v porovnání s tím, co zde je za 22 let to byla čestná, spravedlivá společnost. Golden komunist.”
  Tak nějak, s tím nic nenaděláte…

  • poletucha napsal(a)

   Podle dostupných faktů byl vždy a všude chleba o dvou kůrkách. Nezáleží na tom, máte-li raději vrchní nebo dolní. Vždycky tam je i ta druhá.

   • Petrpavel napsal(a)

    Ano, ale nesmí – ta kůrka, být spálená (země – viz Zemanův přesný výrok) nebo ohlodaná od krys (miliardových odkláněčů všeho druhu).
    Nějak ta prasklinka je, jak známo z pekařské teorie, naopak ku prospěchu kvality (chleba, i společnosti – nezhoršuje se trvale, jako ta naše teď).

 20. Old Rebel napsal(a)

  Tak tohle už skutečně nejsou BREJLE ale plnohodnotné Novinky či Aktuálně! Už se bojím podívat se na diskusi pod zdejšími články – pokud se netýkají zrovna milostné poezie – aby se mi z úrovně některých “diskutérů” nezvedal žaludek.

  Pane Krůta, máte – dle mého – nejvyšší čas s Brejlemi něco udělat, pokud nechcete přijít o slušnou klientelu a ten podnik nakonec “odtroubit”. A uvědomte si, že naprostou většinu starších lidí ( pokud netrpí totální apatií, demencí či podobnými příznaky stáří ) DNESKA zajímá více to, co a proč bude zítra, za měsíc, za rok či v budoucnu s tímto naším světem, protože v něm žijeme nejenom my ale i naše děti, vnuci či pravnuci, rodiny či přátelé. Poezií či vzpomínkami na mládí se obírají dnes už jenom ti, kteří jsou buď sami, existenčně za vodou nebo si současnou realitu již neuvědomují. Bohužel, taková je doba a tam jsme to my všichni dopracovali. Za sebe říkám že Brejle jsou dobrý projekt ale ve špatnou dobu a ve špatné společnosti. Škoda!
  PS:
  Pokud to “brejlíky” zajímá, tak se mi podařilo zjistit Zahradníkovo současné působiště a napsal jsem o tom zde :

  http://www.brejle.net/recepty-pro-zivot/diskuse-na-brejlich/

  • Jan Krůta napsal(a)

   Díky za názor. Ale je nějaký nekonkrétní. Vlastně jsem moc nepochopil, co navrhujete. Ubrat magazinové čtení (je ho už tak málo, protože většina čtenářů vyhledává podle statiostiky právě politiku a ekonomiku), anebo naopak přidat humor a témata pro vyčištění hlavy, aby si člověk od toho šíleného světa oddychl?

   • Petrpavel napsal(a)

    Také jsem po přečtení nepochopil v čem spočívá návrh změny a jsem rád, že jsem nebyl sám :-).
    Mě se Brejle ( autorské příspěvky vkládané správcem) jeví vyvážené, a, ač jsem právem za pitomce po mém “odchodu”, vracím se stejně.
    Za komentáře správce nemůže…

 21. wbgarden napsal(a)

  Rebelíku žaloudku zvednutý, „diskutére“, dobrá klientelo, proč si myslíš, že zrovna z tebe musí být všem vůkol ejchuchů.
  Jinak obdivuji tvůj neskonalý ostrovtip. Již minimálně patnáct roků, každý kdo klikne na moje stránky okamžitě zjistí vše.
  http://wbgarden.com/nove/ei2.htm
  O co víme o tobě propagandisto ??
  Kulový.
  Fotočku nedáš, adresu jakbysmet.
  A co umíš naprostá většino, že tak rád bys furt kázal všem.
  Dám husáka…
  http://www.bugaga.ru/uploads/posts/2011-11/1322645640_humor-9.jpg

 22. Petrpavel napsal(a)

  Hlupák je neštěstím, inteligentní hlupák je desateronásobným neštěstím, sebestředný inteligentní hlupák je stonásobným neštěstím, arogantní sebestředný inteligentní hlupák je tisícinásobným neštěstím, wbgarden je milionnásobným štěstím pro nás všechny dvě obdivovatelky.
  Co proti němu pořád máte? Kulový. Dám husáka…

 23. anna napsal(a)

  Old Rebeli,
  píšete, kromě jiného, že: “Poezií či vzpomínkami na mládí se obírají dnes už jenom ti, kteří jsou buď sami, existenčně za vodou nebo si současnou realitu již neuvědomují.” Za sebe mohu s klidem napsat, že nejsem sama, nejsem existenčně za vodou a současnou realitu si uvědomuji velmi dobře. A určitě nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že taková je nás Brejlíků většina. To, že máme rádi pěknou hudbu, krásné verše, nás podle mého nijak nediskvalifikuje. Ona ta krásná hudba, krásná poesie či próza tu realitu, ve které žijeme a kterou si právě přes umění tím víc uvědomujeme, dokáže prosvětlit, dá nám alespoň na chvíli uniknout z toho “materiálna” kolem. A že vzpomínáme na mládí? Vy jste nikdy neslyšel o tom, že zážitky, které si neseme s sebou, jsou v pozdějších létech života jakýmsi albem či galerií, kterou máme ve své mysli uchovánu? Každý z nás tady má za sebou kus života. Co na tom, že jednu a tutéž událost nahlížíme každý po svém a ten svůj náhled sdělíme druhým… Pokud to dokážeme slušnými slovy, s respektem jednoho k druhému, není to vůbec na závadu. A že se tu občas objeví někdo, kdo s tím má problém, je to problém JEHO. Brejle jsou prostor pana Krůty a jen pan Krůta má právo o nich rozhodovat. Pokud vím, jeho krédem je, že každý návštěvník má právo se tu zdržet, říci svůj názor a vybrat si, zda se vrátí či “už nikdy více”. Pokud se Vám zvedá žaludek, máte volbu jasnou. A.

 24. Strejda OLIN napsal(a)

  Podle mě je to jednoduché: přestaňme se zajímat o to, kde kdo bydlí, jaké má vzdělání, co dělá a z čeho žije, co dělal a čím byl. Nestarejme se o to, jestli je někdo normální nebo blázen zralý na hospitalizaci v Bohnicích. Jestliže sem někdo napíše, že pedofilie by se měla legalizovat, nehodnoťme sexuální orientaci a duševní zdraví autora, ale vyjádřeme svůj názor na pedofilii. Jestliže někdo obdivuje Fidela Castra a napíše tu o tom článek, prosím vás, je to názor někoho a má na to právo. Opačný názor přece nemusí začínat slovy “Vy kreténe, asi vás při porodu upustili na zem, protože obdivovat zločince Castra může jenom debil!”. Vyjádřit svůj nesouhlas nebo opačný názor lze slušně, aniž bych jakkoliv urážel nebo ponižoval jiného. I ignorování jiného je projeveným názorem.
  Na sprosté diskusi je možno nalézt i něco pozitivního – je totiž vždy lepší zde po sobě metat nadávky, než na ulici kameny. I svoboda slova má svá negativa, ale buďme šťastni, že ji máme.

 25. wbgarden napsal(a)

  PéPe ty žárlíš ?? No toto. A ten amok před tím.
  Posměváček ze základky. Skoro dokonalý. Kolik ti tak je PéPe ? A plínky si už měníš sám ?
  Jinak Olinku, jak je jistě všeobecně známo na brejlích sprosťačí většinou sockomové, když už nevědí kudy kam.
  A stran zde neustálých kazatelů, kteří furt radí, nabádají, kárají, případně velkoryse též tolerují atd, atd, bych docela rád věděl, který že to velký chural jim na tuto jistě bohulibou činnost vydal udělil pouvoir.
  Takže kucí propagandističtí, nestyďte se, ukažte co umíte a tudíž předveďte se konečně ve své plnorudé kráse. Ze studiních důvodů je přece dobré vědět, jak takové hodnotné jistě idividuum i vypadá. Ne ?
  Pedofilie mě pak vůbec nazajímá. Pevně věřím, že ze svých daní platím lidi, kteří se o tento problém postarají.
  Ovšem když někdo řekne, že fidel je genius, tak to v rámci inspirace pochopitelně sofort přidám i roztomilý obrázek.
  http://ateo.cz/f/images/f/FidelAndMarilyn.jpg

 26. tata11 napsal(a)

  pane KRUTO

  doufam jen že brejle zustanou

  • Jan Krůta napsal(a)

   Naše brejle doma zůstanou, dokud je nerozsedneme nebo někde nezapomeneme. Dělám všechno proto, aby zůstaly i Brejle a tenhle hodně drahý koníček vydržel. Ale musím k tomu ještě vydělávat jakési peníze, protože mám syna na zahraniční vysoké škole a taky píšu čtyřiadvacátou knihu. A kromě toho se starám o psa, byt a zamrzlou chalupu (voda stále neteče!). Není to jednoduché všechno zvládnout. No… a taky ještě myslím na to, že vlastně tak úplně nechci pořád žít sám… A pak mám řešit něčí problémy se sockomama, modrýma ptákama a tak… No uznejte. Ten život je někdy těžkej jak pytel cementu 🙂

   • tata11 napsal(a)

    to plně chapu,i to co jste napsal,a tady si myslim že je stopro shoda mezi těma sockomama ai modrejma že klobouk dolu před Vami,a uznavam že Vám to rozhodně neulehčujem,CO DODAT ŽE PROMĚ JE TO JEDNO Z MALA SVĚTÝLEK VTOM MNOŽSTVÍ PYTLU CEMENTU………ZA TO VÁM DÍKY

 27. Peggy napsal(a)

  Tady je zas narváno 🙂 ! Tak po řadě…mám vrtuli, chichi…musím co nejvíc stručně! .-)a to bude problém 🙂
  PetříkuPavlíku, k vašemu názvosloví, nemám co dodat…snad jen že pokud staříci prskají vůkol a ne přímo na mne, nevadí mi…
  A k vašemu smyslu pro humor…a tomu, co jste psal o vašich názorech, jak je dobré a nedobré diskutovat? No to se mi líbí! Vážně! Není nad to, přistupovat ke všemu jen vážně! Ale co s těmi, kteří zas tuhle vážnost nerespektují a porušují zde a narušují vámi vysněnou vážnost debatovaní? Trest smrti! ( Wb a já bychom s největší pravděpodobností už dávno viseli někde na dubový větvi, chichi…óó, pardon, omlouvám se, já zapoměla, že vás to mé chichi irituje! )(Wb, bacha, míň prudit, jak to vezmou rudí do rukou, je po tobě..i po mě…víš jak..dějiny 🙂 )
  A copak že jste si vybral zrovna Wb a mě, Krůtu jste už vyloučil… A vo tom to milý Pépa asi je…!!!! Jinak si plácejte co chcete, o obdivovatelkách jak by smet. Jen vám nějak ušlo, že to není zrovna Wb, koho já zde na Brejlích obdivuji. Já se s ním jen občas střetnu, jeho sockomy a čepíření kohoutích pírek mě neberou. K obdivování je zde plno chlapů….ale vy jste tím vaším peggywb..paradoxně sám směšnej….
  Byť se pořád např. Tata shazuje, jeho názory jsou na rozdíl od vás, často i utvářeny tím, jak s kým debatuje..A on debatuje!!! a je to jedno jak, o čem, jaký jsou ty názory!!! o tom to není….to pro mne znamená, že přemýšlí i o těch jinejch..byť ty své, nemusí měnit natolik, aby je neobhajoval..Je přímej, nebojí se říct ani nepříjemný věci, ale říká je bez prskání a pěny u pusy…ale víte PP, mě je naprosto šumafuk, jaký kdo je..a to platí i zde… Chatičku máte ok, musí tam být fajn..tak Pépé, prosím…po sté! jsem ráda, že tu jsme všichni jak jsme..a nakonec, nemusí to být podle Honzových slov dlouho..Hezkej den

  Jinak zdravím i Alexe..Alexi, lítám, lítám,přečetla jsem a nemám čas zařazovat své poznámky ke komentářům tam kam patří..snad i tenhle pro vás zde najdete. Panebože vy butete určitě nějakej architekt…! asi… no je krásné..i kdyby tam nebyl titul, tahle profese má můj obdiv..a všechny vztahující se k utváření dlouhodobýho vzhledu měst, a vůbec, všech koutů , kde zanechá stopu…. dlouhodobě. Jenže, na stranu druhou, sakra zodpovědná práce.. Viz obchodńák v Jihlavě..(dostává mne pokaždé, co tam zavítám! panebože, copak to není možné, tuhle zrůdu už jednou konečně zbořit? každej naříká, jak je to ohavné a nikdo nenajde odvahu, tu zrůdu oželet..( Doufám, že v tom nemáte osobně nějak prsty…:-)
  A k tomu názvosloví pana Pépé? Víte Alexi, všechno, co zde píšeme, nás maluje…jací jsme..a nic se nedá moc skýt..Mně osobně na mým obrázku nefrčí, jsem jaká jsem a co si o mě lidi myslej, je mi volné..Takže, ABSOLUTNĚ
  se mne podobné primitivizmy nedotknou..Občas vypěním, ale je to o něčem jiném…Jinak dík a mějte se pěkně..jaro je už tady..venku voní..je to ve vzduchu a mně zas rostou ta krásně jarní křídla… na světě je parádně..když je zdravej, ne ještě příliš starej a když mi baba v zcadle říká, že je to pořád dobrý…ok..:-) Mějte se famfárově!
  Oli, jedno jste napsal moc dobře!!! To povídání o tom, jak vidíte debaty ..souhlasím, naprosto. A pak..jak to, že vy, ač názory naprosto jiné, se zahradníkem pořád vycházíte ok? To o něčem taky je…a líbí se mi to! Fakticky, i když teda vaše názory jsou pro mne občas fakt hodně ujeté.. tedy co se politických věcí týče..ale vzpomínání, jak jste byl malej, ty jsou moc pěkný.. a jim podobný. Taky se mějte pěkně…a já už frčím..už te´d jsem měla být jinde. mějte se všichni hezky..

  • Martina Bartošová napsal(a)

   Zdravím děvčicu z Moravy, krajanku,l nezapomeňte vrtuli řádně namazat, aby Vám pěkně se točila a Vy mohla všecko stíhat….:)))
   K Rebel old…a mně se wb zamlouvá /freneticky..hehe/…kdyby “nezlobil” bylo by to tady fádní a všici by kývali jedním způsobem…četla jsem urážky od jiných tady “vážených” a byly mnohem horší než ty jeho….a že k nim nikdo nic nepodotknul…

   • Peggy napsal(a)

    Martino, Martino, vyčnívat z řady, se nenosí….:-) Jinak děkuji a na Moravu též zdravím. Tady je jaro už ve vzduchu, startuji vrtuli! A nemažu…chichi, jest riziko zadření, vím, 🙂 ovšem já ji mám nastavenou na vlastní energii a ta je u mne jako proud střídavý 🙂 Ovšem, bacha, dost laškování, zde se má pouze moudře diskutovati, Martino, nebojíte se předčasného vyloučení ? mějte se pěkně.

   • Jan Krůta napsal(a)

    Peggy, vždyť tebe nikdy nikdo nevyčlení! Ty jsi věčná krásná baba mladice s vrtulí! 🙂 A když nás jeden kolega zde dal dohromady i s wb(!) 🙂 připočetl jsem si to hodně k dobru. Kdo z nás si nachází a dokáže udělat tolik prostoru a tolik svobody ve své nesvobvodě než ty? Snad jedině Mějse!!! (Pro neinformované – naše kolegyně Mejsehezky léta uložená na lůžku dokáže lítat i bez vrtule!)
    Mějte se hezky, přátelé!

   • Martina Bartošová napsal(a)

    Nejsem dost stará na moudré diškutýrování, zatím si jen užívám, mlet palcama budu až pak, fčil budu zlobit s wb..:))
    Nebojím, já nediskutuji, nikoho neurážím, a odstupuji tedy z pole, snad někdo napíše nějaký článek, kde nás všecky pustí, abychom se mohli slovně a beztrestně vyřádit…
    Opatrujte se peggy a fšem pěkný víkend…:.)

   • Jan Krůta napsal(a)

    Martino, kam zas mizíte! Doufám, že jen obrazně. Jdete si kupovat lepší vrtuli než Peggy? 🙂 Legrace je tu v komentářích hodně málo. Stesky-třesky-plesky, které jsou zákonitou reakcí na obnošenou společnost, věk, naše bolesti. Humoru je tu třeba, i když někomu třeba nezavoní. Nenechávejte se naštvat. Máme vás tu s Vaší rozšafností moc rádi. Co vy na to chlapi? Vždyť by to tady za chvíli vypadalo jak kdysi na vojně nebo v zahulené hospodě U nádraží! Ženských je třeba, i když není středa! 🙂

   • jethro napsal(a)

    Mé milé dámy, o čem to s odpuštěním melete? Povoleno, vyloučit? Kde jste k tomu přišly? Klidně si zahradníčka obdivujte, i laškujte s ním. Ostatně hned o vstup níže vidíte ty jeho neškodné infantilní přiblblé vstupy plné sockomoušů a krvavých tlam a a a…
    Pokud vám to imponuje, nebo dokonce dělá dobře, je to vaše věc.

   • Martina Bartošová napsal(a)

    Já už jsem odešla jethro.

   • jethro napsal(a)

    Martino, to je vaše volba. Já reagoval na vyčnívání z řady, co se smí a nesmí apod. Tady z řady vyčnívá spousta lidí, oběma směry. Někteří ale vyčnívají svou arogancí a sprostotou, někdo tomu říká veselé ftipkování.
    Já neříkal ať jdete. Já říkal, že mluvit o tom, že byste neměly vičnívat nebo že byste neměly říct své názory, to je blbost a Jan Krůta se nad tím musí hodně mračit.

   • Jan Krůta napsal(a)

    Jojo, mračil jsem se a odepsal v komentářích Peggy i Martině. Myslím, že zřídím na Brejlích půjčovnu vrtulí! Občas si ji zasadit a vzlítnout by prospělo určitě každému z nás, nemyslíte, chlapi? Nejsme někdy nejšedivější ze šedivých? Nenecháme se vláčet hnisem všedního dne a jsme schopni se vznést a dívat se trochu z nadhledu? Sakra, ten život je tak krátký! Jdu si udělat živnosťák na tu půjčovnu. Martina si už šla koupit lepší vrtuli než má Peggy, tak mi obě holky snad poradí, jak velká vrtule musí být pro podsadité a hašteřivé chlapy. Jen pozor na barvu: Rudá ani náhodou, sockomácká oranžová? No, to teda ne? Modrá s ptákem? Určitě ne! Proboha, nakonec asi zbyde růžová. Aspoň bude teplo… 🙂

   • tata11 napsal(a)

    paní BARTOŠOVÁ

    MRZÍ MĚ že reakce vtom mate pravdu byli mnohdy expresivně mnohem silnější,vždy je subjektivní pohled jestli třeba jdi do pr…… je horší než když někdo slušně provokuje a pošklebuje se,ve sve podstatě nevytvoří nikdy svuj nazor jen sesměšnuje ty druhé,ovšem zde je ten zakopany pes zesměšnuje ,to je ten uhel jak to rozhodnout,asi třeba my dva to mužem vidět uplně jinak,ja třeba sem nikdy zahradnika sproste neurazil…..jestli teda nebudete brat že sem napsal že kdo uraží ženu bez přičiny je ………,nejsem zastancem sprostoty ani při odvetě,vyte ono zase jen nazyvat vše sockomi,rudí ,vše zesměšnovat,bez jakekoliv sve myšlenky směrem něco říct sveho,není to pravé,jakakoliv diskuze a slušna a vyžadovaní nake te jeho myšlenky,argumentu,vyzní jen vty sockomi a
    ted je třeba horší jdi do pr….,nebo to popichovaní a sesměšovaní sockomi ???

   • tata11 napsal(a)

    paní BARTOŠOVÁ

    TO BY BYLA ŠKODA ODCHAZET,ono je dobre to vidět i zjineho pohledu,napřiklad ja sem se pokoušel rozumě diskutovat ze zahradnikem dostalo se mi sice slušneho ale jen zesměšovaní samozřejmě jen spřidechem toho rudeho zla,mě nevadí že ma jiny pohled vadí mi jeho spusob,on nediskutuje,nema tu snahu přemyšlet,proto člověk rad uvita ten druhy pohled co třeba u VAS,PROTOŽE ZDE VIDÍM SNAHU DISKUTOVAT,NEmusíme se sebou souhlasit naopak je přinosné to vidět jinak

   • Martina Bartošová napsal(a)

    🙂 Odešla jsem jen nakoupit…a co se tu děje?
    Já se do žádných diskusí nezapojuju, jednak nemám čas a jednak jsou pro mne k ničemu, člověk, který moc mluví, udělá málo práce…říkala moje stařenka…-)))

    tato..já nevím, jak a proč začalo Vaše škorpení s wb, ale jste kluci, ti se melou furt a neradi chodí nakupovat..:-) /prostě wb je mi sympatický, a jestli říká něco ostřejšího, to je jeho problém/
    My jsme měli střet s peggy, nedorozumění a přesto jsem se domluvily a nebylo to rozhodně skrze prkotinu.
    Jinak, asi tak, muž je OSVČ, já pomáhám, a nekdy se směju, co se tady povidá…a řeknu to tak,zevšeobecním nebo to uhnu jinam, ale myslím, že tím řeknu všecko, co si myslím…ať je svoboda nebo ne, na to abych si dovolovala a vycestovala, musím mít dycky plnú kešeňu…tak to mám a tak to žiju. A končím debatu, za sebe tedy, jdu něco pracovat. Ostávajte ve zdraví.

   • tata11 napsal(a)

    PANE Kruta

    UŽ sem to napsal jinak sice ale vtom duchu ,že by to byla škoda

   • tata11 napsal(a)

    paní BARTOŠOVÁ

    NO NEUMÍM TAK SVE MYŠLENKY podat,ja žadné škorpení s WB NEMAM,NEBYL muj umysl si stěžovat nebo VAS PŘESVEDČOVAT at na nej nebo cokoliv byla to reakce na to že se nikdo neozval,muj pocit co mam znej,jinak jste neodhadla ja vařím ,peču a nakupuji taky jen reakce,dokonce nakupuji hlavně ja

   • tata11 napsal(a)

    PS
    VIDITE ja si myslim že pravě krom poctivé prace je to jediné co muže posunout naky problem jak v životě tak v manželství ,naopak mlčení nebo ignorace komunikace je zadělano na problem,zase neoponuji jen to vidím jinak.

  • Petrpavel napsal(a)

   Milá Peggy, nevím na co narážíte, o čem mluvíte, v souvislosti se mnou, ale to je můj problém. Jsem směšnej, vážně. Přesto děkuji za ctěnou pozornost.
   P.S. Kdybych byl ženská napsal bych s ženskou, jistě omluvitelnou, elegancí, že mám čuch na to kteří dva “staří zasloužilí brejlíci” mě tady nemají rádi. To je moje vysvětlení proč je dávám do jednoho pytle, je jejich věcí zda se mají rádi oni dva či nemají.

 28. wbgarden napsal(a)

  Peggy čiči, ve vší úctě k vrtulím jen drobné adhocnutí.
  Rudí to do svých krvavých pracek už nikdy nevezmou. I kdyby se na srpíčky a kladivečka stavěli. Děkuji.
  Jinak kdo je tady stařík prskající ???
  http://wbgarden.com/wbgarden%20top.JPG

  • Peggy napsal(a)

   No to jsi mě zahradníčku uklidnil, člověk někdy neví…No a prskající staříčci měli svou adres.. pokud bys pozorněji čet , kde se v mém vzkazu nalézají.. Podle tvého obrázku, jjsi s největší pravděpodobností chtěl dát staříka lezoucícího..Jo, máš recht, lepší než vzteklý a popudlivý, čus..měj se a jaro ve stromech, já zas na zemi a bude líp!!! 🙂

 29. Old Rebel napsal(a)

  To Jan Krůta:
  Jsem pro udržení tématického zaměření Brejlí a líbí se mi. Co se mi ale v poslední době zde nelíbí je to, že někteří “diskutující” zřejmě úmyslně provokují, urážejí a snaží se diskusi strhnout někam jinam nebo ji přímo rozbít. Bohužel jim mnozí slušní diskutéři na tuto jejich “hru” přistoupí a v zápalu “diskuse” se tato v podstatě “zvrhne”. Bohužel, není to jen problém Brejlí ale i jiných serverů. A vždy je to stejná taktika a zřejmě i cíl. Proto si myslím, že by – v zájmu zachování Brejlí a jejich úrovně – se měli takovéto snahy jednak všemi slušnými diskutujícími ihned absolutně ignorovat a pokud budou tyto – v podstatě útoky – pokračovat, tak takové diskusní příspěvky mazat a při trvalém opakování takové “diskutéry” na stánky nepouštět ( je-li to technicky možné ). Právě proto, aby tady byl skutečný klid a pohoda, která tu dříve byla. Je přece možno diskutovat o čemkoli – i o politice – klidně, věcně bez provokací a urážek. A kdo to neumí nebo nechce respektovat tak tady nemá co dělat. To by mělo být v zájmu všech poctivých “brejlíků” a těch je – bohudík – zatím přeci jenom většina. Zkrátka s provokatéry se NEDISKUTUJE!
  Všiměte si – pokud je “Zahradník” sám, tak vcelku jenom drobně provokuje a ostatní ho berou spíše jako zdejšího – skoro zábavného – “exota”, ale jakmile se objeví další diskutér jeho “krevní skupiny” tak se stane agresivním a začne i urážet. Dělá to dobře a není to zřejmě hlupák.
  Je to vše jenom můj osobní názor, ale mám s takovými lidmi jisté osobní zkušenosti. A vládnoucí struktůry ( bez ohledu na své ideové zaměření ) si takovéto lidi za podobným cílem cvičí, nasazují dle potřeby a slušně platí. Něco o tom vím. Cíl je jasný. Ono staré a – zvláště v Čechách splehlivě fungující – ROZEŠTVI a PANUJ !!!
  Přeji Brejlím aby se s tímto nešvarem vypořádaly a pokračovaly tak, jak začaly.

  • tata11 napsal(a)

   REBEL

   vyte ja taky nejsem potěšen když hlavní cil diskuze ma byt provokace,ale na druhou stranu vždy je těžke z uhlu nazoru posoudit co ta provokace je,proto chapu pana KRUTU co piše a jeho odpor něco cenzurovat,hlavně sme dospělí aspon myslím a každy znas se ma zamyslet,mate pravdu že někdy je to cíl rozeštvavat,ale na druhou stranu když nebudem reagovat co muže a stohoto pohledu je chyba i v nas.ano je to těžké nereagovat na lež,ale když zvažite dusledky co se reakcí vyřeší vubec nic,takže maximalně vyvratit nehoraznou lež a to zcela bez uražek a dal se nevšimat to je to jediné,
   KONKRETNĚ jak pišete o zahradnikovi……….on je hluboce přesvedčen že ty slinty mame my at se nam to libí nebo ne,at mužem považovat jeho psaní zacokoliv ,on to samé považuje o nas…….tudíž bud nevšímat nebo to brat jak je

  • Kutil.bloguje.cz napsal(a)

   Old Rebele, dovolte mi jednu takovou provokativní otázku hned po ránu. Vlastně dvě. 1) Proč čtete příspěvky autorů, kteří vám vadí? 2) Není to, že se neumíte ovládnout a nečíst je, váš problém, nikoliv problém pana Krůty či kohokoliv jiného?
   (Ty otázky platí obecně, nejsou jen na vás. Nešiju do vás. Víte, za ty roky, co se v téhle oblasti pohybuju, jsem se s takovými postoji setkal už mockrát. Daly by se označit větou: Proč, proboha, dáváte prostor člověku, který má jiný názor, jiný pohled na svět, jiný styl přemýšlení, chápe jinak, vždyť to nás slušné poškozuje? Někdy je to ještě umocněno dovětkem, vždyť vy tím dáváte návod pro druhé… Myslím, že nejde o nějaké rozbíjení diskusí – a nota bene organizované vládnoucími strukturami, to už je úplný nesmysl – je to jen adrenalinový sport. Sport, který ovšem někteří nesnášejí a tak by ho nejraději zakázali. Pokud vstupujeme do veřejného prostoru, musíme počítat s tím, že v něm potkáme i nevoňavé lidi. Omezovat jim vycházení na ulici není zrovna nejlepší – i když je to, pravda, nejjednodušší…)

   • jethro napsal(a)

    Kutile, když ti konstruktivní sem tam adhocnou vašim směrem a pro váš nick nějakou tu intelektuální s…u o sockomouších, stalinistech, rudých pracičkách, krvavých tlamách apod. Jeden někdy holt nevydrží a ozve se.
    Ale jinak si myslím, že číst je je možné, pak desetkrát nadechnout, myslet si své a nereagovat.
    Ostatně, jak říká Olin, oni, když jseou osamoceni, stáhnou se jen do občasného přiblblého poštěkávání a prskání. Ale když se jich sejde, tu se náhle probudí dřímající obři a pak je to síla 🙂
    Trošku se bojím, co teď náš oblíbenec s novýma kamarádkama…

   • Jan Krůta napsal(a)

    Kutile, moc děkuji. Skvěle řečeno: Když vstupujeme do veřejného prostoru, musíme počítat, že v něm potkáme i nevoňavé lidi! Prosím, vytesat do mramoru!

   • Alex napsal(a)

    No tesat do kamene. nevím, nevím. Já teda netuším, jak Vy či Kutil, ale já nevoňavý otravný mouchy či ovády odhaním, když na to přijde, seč můžu, ba i oučinnej repelent použiju.
    smějící se smajlík

   • tata11 napsal(a)

    ALEX

    VYTE CELKEM MI VAŠE ODPOVĚD PŘEKVAPILA,neberte to jako kritiku ale určity posun,vždy jste většinou patřil ktěm co se snažil omluvit vše,stmelovat asi už opravdu určity druh přerostl vaší toleranci,i zde sem zaznamenal že na vaš styl co jste razil jste přitvrdil.

    VYTE ač mnohe chapu,stejně si myslím že převzít palebnou pozici je vždy me selhaní a to piši i vtom že selhavám i ja,i když ma palebna raže je pro mnohé jen bežná konverzace,stejně bych si dal nejradši facku hlavně když s odstupem to čtu .

    .
    a vtom ohledu souhlasím že opravdu tesat do kamene protože pro ty druhé sme zase ovadi mi,jedno kdo ma pravdu jen naše hloupost že svoji pravdu neudržime na uzdě,myslím tu slušnost

   • Alex napsal(a)

    Ale tato, to byla opravdu spíše jen taková úsměvná poznámka. Nebyla míněna zle. Mně to nedalo. Holt byste mne musel vidět, když jsem to psal. Já se u toho opravdu smál.
    usmívající se smajlík

 30. tata11 napsal(a)

  jethro

  vidíte a ted třeba todle bylo zbytečné…………Trošku se bojím, co teď náš oblíbenec s novýma kamarádkama…

  pak je uplně jasna odezva,nevidím že by ho nekriticky jen podporovaly vidím tam jen jíny pohled,zvlašt u VÁS MI TO MRZÍ,proboha to musí byt vždy jen ten naš pohled a jak je jiny facka,i kdyby se nam sebevíc nelibil,copak řekli tak co by bylo uražejicího,ja spíš myslim že u nich převažuje ten obdiv za zahradku a ta politika u něj je tolik nezajímá jako nas,proto jim je simpaticky a co?

 31. Strejda OLIN napsal(a)

  DOTAZ MIMO TÉMA: někde tu byl článek o výchově dětí homosexuály. Nemůžu ho najít. Zmizel?

 32. anna napsal(a)

  ad vrtule: Já bych vynechala i hvězdy a pruhy. Možná čínské znaky?☺A.

 33. Peggy napsal(a)

  Ahojte všichni…Aničko, já už se musím smát..jak se některé výrazy, nechtěně usadí..:-)..co ?
  Já právě vrtuli vypnula, od rána jsem měla jen dvě kávy, jdu se najíst…No a pak ji zas musím nakopnout..otevřela jsem “nezdravý jogurt” a místo novin, nebo novýho Reflexu, na který se šíleně těším, jsem otevřela Brejle..a co tu nevidím! Panebože, lidi, to je moc milý, jak si občas, jak říká Martina, (řeknu to mírnějí), (ona říká dát si po papuli, já jen že střelíme..) vjedem do vlasů a pak si jak sčesáváme zpátky, protože tak moc jsme to zas ani nechtěli, nemysleli.. Honzi, ano, je to fajn, že jsi vzpoměl Ivuli..já na ni mockrát myslím..občas ji pošlu nějaký veselejší, nebo hezký mejlík na snění..a vidím ji v duchu, jak se usmívá a pak zase třeba ona startuje tu pomyslnou vrtuli a letí vzhůru k nebi..a sní o krajích, kam se nepodívá nikdy.
  (No ale Ivule, klídek…tam se nemrknem ani my!! taky o těch koncích, kde je příroda jak v pohádkách a barvy, vůně, lidi, domy nebo nedomy, taky jen sním… moc tě zdravím!) A co se týká mně, jsem odkázána k věčnýmu šílení..nevím, zda je pěkný, či nikoliv, ale když se člověk konečně najde, je těžký, slevit z tý vnitřní svobody..nevím, za jakou cenu by to mohlo stát. Děkuji Honzi, jsem ráda s vámi všemi.. a jsem si vědoma toho, že mne mnozí nemusí..ale je to tak s každým z nás..dobře to napsal Kutil.
  Tato, zase jtse projevil svou krásnou dávku střízlivosti vlastní úvahy a intuice, co je už nad lajnu. Dík. Ano, občas je jasný, kam čí bodliny míří, většinou je nechávám být, jen někdy..(jsem i náladová..a dosti 🙂 se neudržím..a prote , když vychládnu, je na místě se omluvit. Nejsem pánbů.
  A k Wb. Ano, je to tak, wb.. seš úlet!!! ale on to ví! ovšem, stejně jako martina, oceňuji vtip..když se zadaří… No a zasměju se… je třeba mě za to zabít? no nevím..
  Jinak Oli, já to také už nenašla…to o tý výchově.. Chtěla jsem vědět, co mi pan Kotyza odpověděl..a ono nic…
  Martino, no vidíte, stačí skočit do krámu a noviny jsou plný!!! chichi..mějte se všichni pěkně, dnes už asi nebudu… odkládám večer vrtuli .. oblíknu hadříky a vyrážím…s babou :-((((.. ale jinak dobrý!!! těším se.. když dojdou chlapi, jsou i baby dobrý 🙂 ! ( Honzo, růžový jsou náhodou dobří společníci! Pro nás, pro ženský! Já chodila s jedním za mlada v Brně..hahaha.. tedy chození to zrovna nebylo, ale dělal mi společnost a byl bezvadný! krásný kluk, nikdo by neřekl, že je růžový, byla s ním pr…..l a baby ve škole se o něj prali! mohlo se mu říct všechno na světě! bezva kamarád, nikdy nezradil! Na rozdíl od těch nerůžových..chichi… tak se mějte a kráááásnej vikend…

 34. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Bezvětří, zdá se mi,
  nějak to nelítá
  na chvilku stoupání
  pak jsem jak přibitá
  Od křídel otlaky
  a kapsy na zipy
  údiv i rozpaky
  bez chuti na vtipy
  Jen vzadu v zátylku
  šimrání v těšení
  už bude za chvilku
  jarní probuzení
  🙂

 35. wbgarden napsal(a)

  Úlet s exotem hlásí příchod – další perly do sbírky mých přívlastků – a jak se o pár řádků nahoře říká – je těžké nereagovat na lež, dovoluji si tímto všem jistě spravedlivě trpícím a voňavým ovádobijcům a sockom repelentíkům zopakovat třeba toto. Pozor citace.
  Alex napsal(a)
  24. 1. 2012 v 6.52
  „…vY JSTE OPRAVDU MAMLAS VŠECH MAMLASŮ.“
  Co říkáš džetro, neuráží tě to náhodou ? Nenadechnutý.
  Tato, dobré ne, v rámci reakcí na jakousi prý tu sprostotu.
  Rebelíku strukturo špatně vycvičená, velmi naivně teda, špatně tě asi platí, co ?
  No, to že jste kucí narudlí, jak jeden po druhém to tu na brejlích přiznáváte, a zároveň vás ale rozčiluje terminus technicus sockom ?
  Kdo tak asi za to může ? Schýza jakási ne, a psychiatra jste už vykousali.
  No nic, jak říká Peggy, na stromě či na zemi, hlavně že bude líp, a bez sockomu podstatně dřív…
  http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/430750_376264202388919_100000160267786_1716984_271271329_n.jpg

 36. tata11 napsal(a)

  WB

  PROČ SE NAMĚ OBRACITE,ja sem vas neuražel ,přesto sem se pokoušel svami diskutovat,vždy marně,dostalo se mi vždy to samé ,ano nebylo to sprosté když teda odmyslíme sockom,a ruzne ty šaškarny co použivate,je to VÁŠ BOJ JA SEM PROSEBE VYHODNOTIL ztrata času,ktěm vyrazum že je neuznavám sem se vyjadřil,nemam potřebu jit do kontaktu s vaším stylem,pište si co chcete mě je to už jedno,diskutovat se s vami nedá,a chodím sem za jinym učelem než si vyměnovat pro mě přihlouplé obrazky,ovšem že mate pravo na mě reagovat ja se pro přiště te vysady zdávám

 37. wbgarden napsal(a)

  Nevíte Tato náhodou, proč já vám neříkám křupane ?
  Ta paměť co ?
  Přihlouplý obrázek tu.
  Pro potěšení, pochopitelně….
  http://ateo.cz/f/images/l/LibertyLenin.jpg

 38. tata11 napsal(a)

  udělam vyjimku a to naposled to je to proč svami nemá cenu diskutovat.

  dejte sem tu větu kde sem to udělal a většina VÁM POTVRDÍ ŽE PŘEKRUCUJETE.NENAZVAL SEm vas že jste KŘUPAN.

  ALE ŽE KDO URAŽÍ ŽENU se chova jak křupan,no je mi lito pane a ted už cokoliv napišete je bez mé reakce,vyte ja mam pamět dobrou ale vaše psaní ??????????

 39. wbgarden napsal(a)

  Dovoluji si drobně adhocnouti, že jsem žádnou ženu neurážel, jen drobně rozvinul její myšlénku o kopytech.
  Pozor citace:
  “Paní Eva zapěla o kopytech, tož jsem se enem přidal.
  Jestli jste už ráčil všimnouti já nenadávám, sprosťačí tu enem sockom kopyta, když jim dojde dech. Děkuji.”
  Na to jste Tato řekl toto.
  Pozor citace.
  “..STEJNĚ STE SE ZACHOVAL JAK KŘUPAN.”
  Jinak nevím, proč si furt myslíte, že stojím o vaše reakce ??
  http://www.dailyhaha.com/_pics/baby_mad_at_baby.jpg

 40. tata11 napsal(a)

  takže si dovolím i ja ne adhocnout,ale uvest věci do souladu.
  .
  wbgarden napsal(a) 3. 2. 2012 v 21.22
  Klídek, skončil jsem roubování dnešní a nestačím se divit.
  To že jedenáctý tata neumí český pravopis až tak dokonale, to je tu snad každýmu jasné, i těm, kteří ho z tzv třídních pozic neustále obhajují.
  Nikdo by to tatovi jedenáctému samozřejmě nikdy asi tu nevyčítal, umí jistě jiné a potřebnější věci, kdyby on, pravděpodobně též z třídních pozic nebyl čas času sprostý. A to velmi.
  .
  wbgarden napsal(a) 28. 1. 2012 v 15.01
  Evo, vy snad přicházíte z hlubin samotné mensy. Hloubka vaší logiky je pozoruhodná, skoro obdivuhodná.
  Jinak stran mého nicku, který jsem tu snad vysvětloval tisíckrát, tak když na tento kliknete, tak se o mé, jak vy říkáte psychotické maličkosti, dozvíte skoro úplně vše.
  Jméno, příjmení, adresu bydliště, ksicht, gps polohu, velikost slipů, co právě vyvádím atd atd.
  .
  Eva napsal(a) 28. 1. 2012 v 19.16
  Já a z hlubin menzy ? Menza…. co to je ? Vy a psychotická maličkost ? No to snad ne A jinak je mi šumák, jak se jmenujete, kde žijete, co děláte a vůbec…. Jediné co mě zaujalo, je vaše zahrada, na tu jsem se kdysi dávno skutečně podívala. Nakonec použiju dvě stará česká přísloví :
  „Potrefená husa se ozývá.“, a „Ševče, drž se svého kopyta.“ Zdraví „sockom fraucimor.“
  .
  wbgarden napsal(a) 29. 1. 2012 v 9.58
  Šumáková Evo, to že nevíte, co je to mensa, to nemusíte až tak zdůrazňovat. To je jednomu hned jasné, jen co si přečte vaše komentáře. Česká přísloví na toto téma raději nedám.
  Čeho se, prosím držíte vy ? Vlka ?
  No já týpek se stydět jednou rozhodně nebudu…
  http://www.mensa.cz/
  .
  tata11 napsal(a) 29. 1. 2012 v 10.15
  nerozhlašoval jste že nikoho neuražite?konečně oba víme jak byla ta mensa myšlené,no ono je lepší dělat vtom připadě nechapajicího a vypalit skritě jak je hloupá,aspon pane nepište jak jen vracite,no vtomto připadě by jste se stydět měl zvlaště když se ohanite menzou,ač lopate vím že ta menza něco znamena,jak pravě dokazujete v menza testu muže byt vaše IQ 3KRAT VĚTŠÍ TŘEBA NEŽ MOJE STEJNĚ STE SE ZACHOVAL JAK KŘUPAN
  .
  NO necham na ostatních,,kdyby on, pravděpodobně též z třídních pozic nebyl čas času sprostý. A to velmi.,, nebo konstatovaní skutečnosti,dal sem si praci a prošmějdil staré přispěvky aby zde nezazněl vyrok vytrženy ze souvislosti,jestli teda paní Eva mu dala příčinu,ji nazvat slušnymi slovy,ano me slovo KŘUPAN NENÍ ZABALENÉ ALE je o stavu věci

Napsat komentář