Vzhůru do bezvědomí!

Média jdou kolem a občas na mě napadnou z toho mixu nějaké synchronicity.

Můžete mi vysvětlit, proč se v době, kdy neexistuje cenzura, novináři při rozhovorech neptají na věci,  které zjímají každého obyčejného smrtelníka?

Příklady z posledních dní:

1. Podražený fotbalový trenér
——————————–
Ponechme stranou, že soucítíme s  lidmi prchajícími před válkou s dětmi v náručí… Záběry s nastavenou nohou maďarské kameramanky obletěly stokrát svět. Ale stejněkrát obletěl svět sled záběrů z jiných kamer, který ukazuje, že kameramanka mu nastavit nohu nemohla, protože byla od padajícího vzdálená a záběr s podraženým nohama vznikl pouze náhodným úhlem zabírající kamery.

Všechno se dnes dá technicky zmanipulovat i “dokument”.

VYSVĚTLETE MI: Proč se reportér trenéra, při příležitosti jeho návštěvy v Česku, nezeptal, jak to doopravdy bylo? Dotyčný to přece ví nejlíp a lidi by jeho svědectví zajímalo. Přeji mu, že mu osud pomohl k dobrému zakončení strastiplné cesty…  I když pochybuji, že by po všech poctách a mediálních hrátkách případně nalezl odvahu přiznat se k případnému markýrování faulu, reportér tu otázku měl položit!

2. Pussy Riot v Čechách
—————————
Bývalá členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová je v Čechách, beseduje, navštěvuje zařízení pro imigranty a školí.
Ponechme stranou, že vůbec nesouhlasím s tvrdými represemi, které dopadly na její hlavu…

Svět stokrát obletělo protiputinovské řádění její party Pussy Riot v chrámu.
Ale stokrát svět taky obletěl  svědomitě mediálně zaznamenávaný záznam hromadné soulože její party v jakémci přírodovědném muzeu.

Vše se dá technicky zmanipulovat.

Ale VYSVĚTLETE MI:
Proč se jí novináři při rozhovorech nezeptali na smysl tohoto “protestu”?

3. Výročí pražské žižkovské věže
—————————————
Před třiceti lety byla zahájena stavba žižkovské věže, dnes zvané “Tower Park Praha”. Pražská dominanta vysoká 216 metrů, milovaná i nemilovaná.
Zalidněná šplhajícími miminy už k Praze neoddělitelně patří, zvykli jsme si a podle svých tvůrců je díky kvalitnímu železobetonu  prakticky nezničitelná.

VYSVĚTLETE MI:
Proč se při rozhovoru s jejím tvůrcem – architektem – reportér nezeptal – co říká dotyčný na označení Nejošklivější rozhledna na světě, kterou si věž vyfasovala v jakési světové anketě?
_________________________

Nezdá se vám, že se množina českých novinářů vyhýbá v rozhovorech diskutabilním tématům? Možná rozjitřených a neočekávaných reakcí? Možná nesouhlasu a živé diskuze?
Je to jejich nepřipraveností? Nebo nekompetentností? Nebo sešněrovaností a strachu z nepevných šéfů, třesoucích se o své pozice?

Většina podobných rozhovorů klouže po laciném povrchu. Promazáno intim gelem, speciálně vyráběným pro interview, dostáváme do rukou něco jako polívky z pytlíku. Bez chuti a bez zápachu s návodem na čtení a čistírnu mozků.

Vzhůru do bezvědomí!

 

Komentáře

  1. Strejda OLIN napsal(a)

    Asi to má více důvodů: (ne)kvalita žurnalistů, nepřipravenost, zadání a vliv šéfredaktora, nevybočení z mainstreamu, všudepřítomná korektnost.
    Je to patrné nejen v soukromých médiích, ale zejména v naší nejdražší ČT, jejíž zpravodajství a publicistika předpokládá, že ji sledují jen nevzdělanci, blbové a primitivové. Goebbelsovo říšské ministerstvo by se v ČT mohlo učit jak se dělá propaganda a ovládají masy. Naštěstí tu máme internet.

  2. levandule napsal(a)

    Cenzura neexsistuje a co autocenzura?

Napsat komentář