Staré-li zašlo – novému žijme

tkanicky_nahledJakýsi moudrý majitel prvorepublikové vily v Praze-Braníku si nápis v titulku nechal vyvést na fasádě.
Občas si na ten nápis vzpomenu…

Můj Mikeš – minipes – mi sežral tkaničky u bot. Při poklusu Prahou kolem opravny obuvi jsem zaskočil dovnitř. Jedny hnědé vybral, délku odhadl a položil je na pult k pokladně. Pokladna zahrčela a promítla cenu. Nápis na branické vile mi proběhl před očima. Uvědom si, chlape, říkal jsem si v ten moment, že jsi před chvílí na pracovní schůzce zaplatil za kafe 80 Kč. A to sis dal nejmenší velikost! Co se divíš tkaničkám délky 90 cm a ještě k tomu z Číny?

Snažím se nedivit se. Snažím se kývnout, když mi syn říká, že platy jsou taky desetkrát větší než byly kdysi…

Ale řekněte… blbé tkaničky?

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Ježíšku!!! mě se podařilo na poprvé se hned přihlásit!!!!No pak se neraduj…že…po takový době..
  Honzo, smála jsem se těm tkaničkám… mohlo to být horší.. mohl sežrat taky utěrku, nebo dráty od elektriky, což mi připomíná, kdy k nám na zahradu zavítal s kamarádskými úmysly sousedův pes.. a rozhryzal kabel od elekriky.. jiskřilo se mu krásně od fousů..byl to ostrosrstý knítač.. pěkný obrázek.. paprskoval jak prskavka.. naštěstí to okamžitě pochopil, že sáhl vedle…:-)
  Jinak kdybys to napsal dřív, že ti nějaký tkaničky chybějí, mám několikatery.. volné.. Já je naopak z botů vyndávám a místo nich dávám režné sisalové šňůrky.. boty jsou pak víc frajerské.. :- ) Koupila jsem je poprvé jako originál i s botama a od tý doby je dávám do všech takovejch těch drsňáckejch..

  Jinak se nediv.. Já pamatuji ty srokrát pronášené řeči u mý tchyně..kolik stál rohlík, kolik byla koruna…co za ni šlo koupit… brrrr..jen tam neskončeme.. Ale je fakt, že se člověk někdy diví hodně..
  Tak se mějte pěkně.. zase někdy..
  A Kutilovi gratuluji!! Snad se dopracuji k něčemu podobnýmu na rok.. Je to ale ještě moc práce.. Krásné dny a šťastné vánoce!!!

 2. Jan Krůta napsal(a)

  Je těžké za minulostí v hlavě zhasnout cvaknutím vypínače. Podstatné je tím neotravovat okolí a snažit se změnit změnitelné. To, co je definitivně mimo naše síly, nechat plavat, protože jinak by to bylo na mašli. A času je na život tak málo…

 3. Strejda OLIN napsal(a)

  Za prvé platy nejsou 10x vyšší, než v r. 1989 (průměrný plat by dnes musel být 31 700 Kč). Za druhé se změnila struktura našich výdajů vlivem odstranění státních dotací, na které dnes po zprivatizování zisků, špatným zdaněním a nehospodárností stát jednoduše nemá. Pokud se někdo rozplývá nad dnešní životní úrovní, neměl by zapomínat, že tato “prosperita” někoho je zaplacena téměř dvěma biliony korun dluhu nás všech!
  Co jsme mohli, to jsme zpackali. Pod vedením USA k lepším zítřkům!

Napsat komentář