Škvarková pomazánka

Na doma vyškvařeném čerstvém sádle jsme si v naší rodině vždycky rádi pochutnli a pochutnáváme stále. A taky na zlatavých křupavých škvarečkách, z nichž se dají udělat ještě další dobroty jako jsou kynuté placičky nebo pomazánka. Zejména té není nikdy dost, zmizí pokaždé rychlostí blesku.

Na škvarkovou pomazánku potřebujeme: 200 až 300 g škvarků, 2 vejce, 1 větší sladkokyselou okurku, 1 cibuli, 1 lžíci plnotučné hořčice, sůl, pepř.

Škvarky umeleme, cibuli nasekáme nadrobno, okurku a natvrdo uvařená vejce nastrouháme a vše dáme do mísy. Pak přidáme hořčici, osolíme, opepříme a již jen dobře promícháme, aby se všechny ingredience pěkně spojily. Škvarková pomazánka výborně chutná na čerstvém měkkém chlebu či na dalamáncích. A když si k tomu dáme na zapití grog nebo pivo, je to doslova požitek.

Komentáře

 1. Strejda OLIN napsal(a)

  Škvaření sádla je docela věda. Především musíme vědět, co chceme. Jestli chceme sádlo nebo škvarky. Pokud výsledkem má být pěkné běloučké sádlo, měli bychom odstranit masité kousky a samozřejmě kůži. Obojí totiž škvařením ztvrdne a mohli bychom si na škvarcích vylomit zub. Sádlo nakrájíme na malé kousky asi 1×1 cm nebo pomeleme přes šajbu 10 mm a škvařit při teplotě max. 120°C asi 1,5 až 2,5 hodiny. Bude záležet na množství. Pokud je ho víc, začneme nejprve menším množstvím a teprve až se trocha sádla vyškvaří, přidáme zbytek. Můžeme také (a já to tak dělám) přilít pro začátek trochu vody. Od práce nesmíme odcházet, je nutné stále míchat, hezky ode dna rovnou vařečkou. Jakmile sádlo přestane vřít a růžovoučké škvarečky vyplavou, je hotovo. Přecedíme a necháme ustát a zchladnout. Potom sádlo přelejeme do uskladňovacích nádob, bez sedlé škavrkové tříště. Pokud chladné ale ještě neztuhlé sádlo promícháme, bude hladší a bělejší. Skladujeme v suchu, temnu a teplotě kolem 4°C. Já ho mám v ledničce, protože chladnou, tmavou a dobře větranou spíž už neseženete.
  Ještě teplé škvarky se lisují, ale takto získané sádlo dáváme zvlášť.
  Někomu záleží na tom, aby ze škvaření sádla získal také jako vedlejší produkt škvarky. Potom se sádlo krájí na větší kostky o hraně, řekněme 2,5 až 3 cm. Hotové škvarky by měly být světlejší, můžeme na nich nechat i zbytky masa. Škvarek musí jemně křupat, zbytky masa by neměly připomínat kost. Musíme počítat s tím, že sádla ale budeme mít méně.
  Říkal jsem vám, je to věda. Pamatujte, že nic, žádná rada, vám nenahradí vlastní praxi. To je vlastně celé tajemství veškerého vaření. Tu pomazánku nebo pagáčky si určitě udělejte!

  • Jan Krůta napsal(a)

   To je tedy paráda. Je skoro půlnoc, přečetl jsem Olinův návod na škvaření sádla a odhodlání večer nejíst se třese v základech. Oline, to je zločin proti lidskosti. Jdu se vloupat do ledničky, byť jen virtuálně mnou samým zamčené. Je tam ještě zbytek škvarkové pomazánky (dárek od jedné Brejličky) :-). Když jsem si tu nedávno liboval, jak jsem z besedy v Čechticích odjížděl obtěžkán uzeným, vajíčky a jitrničkami, vlastně mě teď napadlo, že bych, na rozdíl od jiných portálů, nemusel Brejle zpoplatňovat, ale ohodnotil bych každý článek naturáliemi. Třeba: Přečtení jednoho článku = 1 jitrnice nebo dvě vajíčka nebo hrníček sádla atd. A ušetřil bych za jídlo! 🙂
   Nebojte, přátelé, žádné zpoplatňování nebude 🙂 Stejně byste nikdo nic nezaplatil… Jeden filmový novinář se nedávno chlubil, že zpoplatnil svůj blog a za první měsíc vydělal 55 tisíc… Z toho bych já zaplatil i honoráře všem autorům… No, nic. Zůstaneme u té škvarkové pomazánky. (Díky, Camillo!) 🙂

   • Camilla napsal(a)

    Tak nevím, jak Ti mohly ty škvarky tak dlouho vydržet? Má to dvě řešení, buď Ti nechutnaly, což nepředpokládám, nebo jsi tak vzorně střídmej! 🙂 Jasně, “Bé” je správně, zase jsi zvítězil!!!! Zasloužíš si pochvalu a příště to na nás nehrej!!!

 2. poletucha napsal(a)

  Sádlo je nejlepší tuk pod bramborák. A škvarků nemůže být nikdy moc, ať zůstanou v sádle, nebo se ještě zahorka posolí a pokmínují, nebo na pagáče… uf, zase mám mokrou klávesnici. Sluší se ale varovat: Škvarky mají negativní vliv na skříně! Pod jejich vlivem se ve skříních sráží oblečení.

 3. fiflena napsal(a)

  A zase se ke čtení o dobrotách dostávám až v noci. Moje chuťové pohárky šílí a těžce zvládám touhu mrknout do lednice, jestli tam ty škvarky nááhodou něco nepřipomíná. Ten scvrklý jarní šatník mě ale odrazuje. V takových situacích se projevuje ten správný,pevný charakter.(?)

Napsat komentář