Sebevědomí žumpy

Potkal jsem starého známého. Živí se lidskými mršinami. Všichni to o něm vědí, nikdo o něm neřekne dobré slovo. Stalo se, že jsme spolu měli stejnou cestu a nešlo uhnout. Měl jsem pocit, že bych ho měl nějak utěšit.
Řekl něco, že si pamatuje blbou recenzi na moji první knížku. Udiveně jsem si vzpomněl, že bylo i dost jiných recenzí a že ta knížka pak vyšla i v zahraničí. Nikdy žádnou ze čtyřiadvaceti mých knížek nečetl. Ale celou společnou cestu mi radil, jak mám svou práci dělat. Nezmohl jsem se na slovo.

Já toho člověka chtěl utěšovat, že každý se musíme nějak živit, a snad jsem mu chtěl říct i o něčem, že existuje hranice, pod kterou už by se jít nemělo. První možná odbočka mě zachránila. Zachránila?

Celý večer potom jsem si to obracel v hlavě. Jak s tím může žít? Opustil mě jako vítěz nad životem. Převálcoval ho. Zadupal do země. Kdysi nadaný mladý muž zestárl na vítěze v žumpě a okolí.

Nepřijde na něj aspoň jednou za týden, za měsíc, za rok chandra, kdy si uvědomí, že je mrchožrout? Že za ním zůstávají na zemi jen drobky sežraného zkaženého masa?

A já, místo abych si po dni vyplel zahrádku v hlavě a zvedl polehlé kytky, přemýšlím o sebevědomí žumpy. Kde se bere v mrchožroutovi pocit vítěze nad životem? Pocit, že je ze všech řemeslníků nejlepší zasloužilý umělec?

Chvíli jsem měl pocit, že musím zítra nasednout znova do toho busu, kterým jezdí celý život do zblbnutí jen tam a zpátky, chytit ho za klopy a říct mu první na světě: Chlape, seber se, podívej se na sebe na starých fotkách! Něco ti tam z očí vykukovalo! Zmákni to přes kopírku! Klikni na Ctrl+C! Sjeď to znova! Třeba něco vykřešeš pro zbytek života!

Ale pak jsem plel tu zahrádku v hlavě, podepřel polehlé kytky a vrátil se k sobě samému. Podíval jsem se na svoje staré fotky a běžel k zrcadlu… Stydím se to říct nahlas… Já to tam vidím. Ještě střípky tam pořád jsou. Až se vyspím, budu si dál ťukat rukama od hlíny do klávesnice.

Dopřejme bláhovým jejich pýchu.
Žijme z pokory, která nenosí zlatá vejce, ale vědomí hlíny, ze které rukama vytáhneme zelenou, obyčejnou, nádhernou – trávu…

Komentáře

 1. Jan Krůta napsal(a)

  Pro pamětníky denních Brejlí!
  Nemá náhodou zítra Lex narozeniny? Do nového mobilu se mi data bohužel všechna nezkopírovala…

 2. Strejda OLIN napsal(a)

  S Lexem jsem v emailovém kontaktu, ale datum narození neznám.

 3. Lex napsal(a)

  Milí kamarádi,
  děkuji vám, že jste si vzpomněli, že nějaký Lex existuje, i když se narodil 30.6.
  Jo, kde jsou ty časy, kdy Vanilka byla voňavou adresou a kdy Brejle Honzy Krůty navštěvovali starší a pokročilí, aby dali pokec. Lhostejno zda “kluci” nebo “holky”. Samozřejmě, že byli i tací, kteří přicházeli hlavně exhibovat a
  nasírat. Mohl bych ocitovat všechny ty nickname. Kde je jim konec?
  Já vím, většinou – jako já – pochopili, že řečmi se nic nespraví. Že vlastně v paletě nabídky nejsou k dispozici ani skutky, které by byly s to něco napravit. A že by bylo co, o tom žádná.
  Takže jsme – poučeni zkušenostmi – zalezli hezky každý do svého soukromí. Což je příznačné pro doby totality. Politické nebo sociální, prašť jako uhoď. Skoro by se chtělo říct, že ta “politická” byla přívětivější než ta v podobě svobody kecat bez toho, aby existovalo ucho, které by slyšelo a vyslyšelo, protože k tomu má “gebíry”. Hluchota ovládla tuhle zemi. A faleš, a politická korektnost a propaganda, která z šovinistických zmrdů dělá anděly a z povstalců proti nim teroristy.
  Jak to říkal ten starý rabín? – “Všechno je jinak”.
  L.

 4. Kutil napsal(a)

  Hm (úsměv), všechno je jinak. Někdo má v očích plamínky do pozdního věku a vidí veselo kolem sebe, protože chce a protože tam je, jiný stářím žlučovatí, jak píšeš, Honzo, mrchožroutí: to hlavně ti druzí, ten systém, lidi jsou špatní. Asi je to povahou. Tak ať nám to dál v zrcadlech z očí vykukuje!

 5. Peggy napsal(a)

  Po dlouhatánský době (snad z dnešní kapky nostalgie :-)), jsem nahlídla na Brejle, jestli tu někdo ještě občas nakoukne, v tom lepším případě i zavolá…
  A stalo se. I v tom krásným létě, se občas někdo upomene, že to tu bývalo příjemné.
  Moc vás všechny zdravím Lexovi přeji opožděně k narozkám, samozřejmě že jen to dobré a hlavně aby byl ještě jedno stoleti zdravý a mohl přemýšlet nad politikou, a vůbec.. Kutile ahojte.. 🙂 a všichni.
  Já jen malou poznámku pro Honzu (mimochodem, nedávno jsem se čirou náhodou potklai, nečekaně a bylo to moc a moc milé..taková hezká setkání zařizuje jen ten nahoře! .-)
  Honzo, míb vám často podobné pocity a úplně se dokáži vžít do toho, jak takový člověk rozhodí..a víš, myslím, že je to jakoby pro nás poučení..na který stejně asi nikdy ani pozděj nedáme..Že se nemáme s takovýma lidma vůbec snažit mazat něco co bylo..samo, že špatně.. jim to nikdy nedojde..a bohužel, my se pak z toho blbýho pocitu, že jsme to my, co jsme nějak zvráceně, dostat.. jj, občas to mám a je mi z toho dlouho divně. A stejně..ta blbá vstřícná povaha mi nedá a zase se příště nechám semlet..
  Toš tak kamarádi.. .-) krááásné léto.. vzpomínám nerada..Lexi to není o zapouzdření minulého..ale o tom, že život letí šíííleně rychle a je pořád dost síly, z něj udělat hezký místo pro každej den. I když je to těžký.. mějte s jen krááásně!! Pegg

 6. Jan Krůta napsal(a)

  Odskoky na facebook, to je jako postát v narvané tramvaji. Líbí se mi, že na Brejle, teď, co už nefungují jako deník, chodíme jako na výlet! A to je to nejpříjemnější poznání. Jen když se nám chce. Jako když máte svoji hospodu nebo útulnou kavárničku, o níž víte, že tam dostanete dobré kafe a možná tam budou i vaši kamarádi. Takoví ti štamgasti, co je s nimi příjemné popovídat i mlčky…
  P.S. pro Peggy:
  To ovšem není Tvůj případ. Ty jsi chrlič slov, nápadů a myšlenek. Tomu výletu mlčky rozumí jen chlapi a psi. 🙂

 7. Jan Krůta napsal(a)

  Ale aby nedošlo k mýlce: Peggy, chybělas nám!

 8. Strejda OLIN napsal(a)

  Zdravím Vás každého! Léto trávím na chatě bez internetu a je mi z toho blaze. To, co se v politice tu i jinde děje, je k uzoufání. Hnus!
  Hezký čas a mějte se fajn.

 9. jethro napsal(a)

  No, já občas ty plamínky cítím, ale nesmím se podívat do zrcadla.
  Tuhle mne pustila v Metru sednout pěkná sedmnáctka. Zahřálo to na duši. Asi se chtěla seznámit.
  Manželka to vidí jinak: ty starý kozle, určitě jsi vypadal na brzký kolaps, tak abys tam nespadl…
  Hmm. Já vím své. Všichni víme své 🙂

 10. Lipka napsal(a)

  Milá Peggy, milý Honzo, Oline a Lexi, i mě scházíte. – Strávila jsem léto na chalupě bez internetu, tak jako Olin, v zajetí srnek a divočáků a kopřiv, které mě přerůstaly. Cítila jsem se skvěle jako šípková Růženka. I mně se po Vanilce i Brejlích stýská, bylo to úžasné místo potkávání se. Díky Honzovi, který nám tento prostor vytvořil. Upřímně věřím a doufám, že se Vám všem daří dobře a že si užíváte každého nového rána, do kterého se probudíte. Všechny zdravím! Lipka

 11. Jan Krůta napsal(a)

  Lipko, ty strome krásně zakořeněný! 🙂 Co ty a nový školní rok? Ještě trápíš ty nové malé inteligenty? 🙂

 12. Lipka napsal(a)

  Ahoj Honzo, tak jsem už bohužel opustila svou divočinu a naskočila zpět do “civilizace”. Na chaloupce jsem letos skutečně strávila celé léto, kopírovala jsem Betty MacDonaldovou a Vejce a já. Moc jsem si to užila, zavařenin, džemů, povidel a švestek na koláče, bylinek a bylinných šťáv mám tolik, že s nimi jistojistě půjdu do vánočních trhů. – Nový školní rok jsem naprosto happy, protože jsem už nenaskočila do rychlíku, ale dala jsem přednost lokálce, neřku-li posázavskému pacifiku a užívám si jaksepatří každého nového dne a jeho krás. Přesto mi to nedá a jsem v pokušení, a někdy to nevydržím a konám, neustále se nechat svádět k poskytování charity mnohého druhu. Moji milovaní zločinci – malí inteligenti mi také moc scházejí¨a tak mě těší, že ti minulí, kteří mou “péči” přežili, se ke mně na všech i nemožných místech hlásí a referují, že mohlo být i hůř. ˇAááách jo, ten život je tak hezký a já jsem stále ta mladá, krásná a štíhlá Italka a v podstatě vždy šťastná, když si na to jen tak náhodou vzpomenu. – Tak se opatrujte, drahouškové! Zdravím všechny s krásným babím létem! Lipka

Napsat komentář