Premiéra v poříčském Národním divadle

Bylo – nebylo. Konalo se ustavující zasedání nového obecního zastupitelstva.  Koalice našich čtyř kandidátek  sdružení nezávislých kandidátů v něm má napoprvé třetinu míst. Pozice tedy nevýhodná. Ale pozice existující.

Premiéra se vydařila. Publikum tleskalo, emoce tryskaly a patnáct zastupitelů hrálo. Při každém hlasování pochodovaly ruce nahoru jak podle scénáře normalizačního seriálu.  Většina zastupitelů na straně staronového starosty si odhlasovala pro sebe veškerá místa ve všech orgánech, včetně kontrolního výboru.

V opakujícím se poměru 10:5 hlasům bylo dokonce zamítnuto do programu doplnit námi navržený bod Diskuze. A vzhledem k tomu, že slovo při jednání uděluje starosta, případně ho může komukoliv odebrat, bylo jednání řízenou fraškou.

Patnáct opiček odehrálo své první představení. Forma dokonalá. Obsah nulový.
Ale jsme mladí a perspektivní. Šavle slov budou narážet na pevná brnění. A v zaplivané hospodě bude zítra zase plno.

Vesnice budoucnosti…

(Foto: autor)

Komentáře

 1. Jarda napsal(a)

  Tak něco napíšu.Nejdřív se omlouvám za sloh a pravopis,nejsem žádný psavec.Po přečtení Vašich glosů o dění v naší obci mám dojem ,že jste se pane Krůta pasoval do pozice spasitele.Ale nevím před ČÍM a KÝM nás chcete spasit?Asi před vedením naší obce.Samozřejmě nikdo není dokonalý a neomylný ani osazenctvo radnice.Myslím,že posledních 8 let hovoří za vše.Obec vstala z popela a Poříčí přestává být Vámi zminovanou přespávárnou.Radnice hospodaří dobře,snižuje velký dluh,zvelebuje obec, opraví školu a školku za podpory dotací.Máme jedny z nejlevnějších popelnic v republice.Podívejte se v zimě brzy ráno kdo uklízí chodníky.Fungují hasičiA dění v obci se rozhýbává-neckiáda,drakiáda,vítání prázdnin,zabíjačka,vánoce.Radnice f inančně přispívá spolkům a sdružením-do některé bezedné kasy NAVÍC přispívat nechce,protože je dobrý hospodář.Ano sokolovna opravdu nefunguje,ale to musíte klepat u jiných dveří- nepatří obci.A že na Vás žádná-bezplatná- funkce nezbyla se nedivte.Většina obyvatel Poříčí si zvolila koho chtějí ve vedení obce.Ty fotky z fotopasti opravdu zveřejněte a jen o tom nemluvte.Nakonec anonymům se v Poříčí nedivte před volbami ho dostala každá domácnost.Určitě je v obci co zlepšit,tak to KONKRÉTNĚ navrhněte. Pořičská naplavenina živnostník Jaromír Pilát Poříčí nad sázavou.

 2. Jan Krůta napsal(a)

  Vážený pane Piláte,
  moc děkuji za konstruktivní příspěvek. Já jsem starý chlap a do Poříčí jsem se vrátil na trvalý pobyt nedávno. Nicméně celé roky jsem tu byl o víkendech a dovolených a mám tu celou velkou rodinu. Roky jsem psal místní kroniku, a tak se dá říci, že jsem v obraze. Určitě jsem se nepustil do místních záležitostí proto, abych získal nějakou funkci. Přistěhoval jsem se natrvalo, abych v klidu mohl dělat svoji práci – dokončit několik svých knižních projektů, na které jsem v závalu svých zaměstnání neměl zatím čas.
  O místní politiku jsem se začal zajímat až po několika měsících své přítomnosti. Podobně jako Vy jsem zcela s chladnou hlavou a bez emocí zjistil, že Poříčí je obec, která slušně funguje a je v ní hodně ambiciozních a schopných lidí všech věkových kategorií. Jenom se mi zdá, že téhle vesnici se zdravým tělem chybí zdravá duše.
  Už v několika rozhovorech i anonymech mi Poříčáci vysvětlují, jak tu perfektně funguje spolupráce hasičů a vedení obce… Ale to je přece skvělé. Kterýpak pitomec by nebyl rád, že ve vesnici je parta lidí, kteří ve svém volném čase vykonávají záslužnou práci? Proč má někdo pocit, že je veřejnost dost nechválí? Kde se vzala tahle domněnka, kterou mi někdo z různých stran vnucuje? Kde se vzala v obci ta letitá rozhádanost? Víte, co se těmi malichernými hádkami vyplýtvá energie?
  Rozčarování z první schůze zastupitelstva je hlavně z toho, že to bylo předem připravené divadlo. Vám se líbí, že byla zamítnuta jakákoliv diskuze? Že nebylo možné přednést naše návrhy na zlepšení některých věcí v obci? To přece není žádné spasitelství přednést na veřejné schůzi, co pokládám za prospěšné!

  Píšete, abych konkrétně navrhl, co bych chtěl zlepšit. Udělal jsem pro to, co jsem mohl. Před volbami jsem rozeslal do schránek všem obyvatelům osobní dopis, kde jsem se představil a navrhl, co bych rád udělal pro obec. Vzápětí na to jsem rozeslal do schránek volební program našeho sdružení nezávislých kandidátů FAN KLUB Poříčí nad Sázavou. My, fannoušci Poříčí, jsme zorganizovali akci, na kterou přišlo 400 občanů. Zajistili jsme exkluzivní program a občerstvení zdarma. Tohle všechno za své peníze a peníze našich členů a kamarádů, kteří obětavě sáhli do kapsy a přispěli ze svého.
  Byla to nabídka: Tady jsme, tohle umíme a chceme Vám nabídnout ke spolupráci. Neměli jsme k dispozici žádné obecní prostředky, ani obecní média.

  A fotky z fotopasti? Nezveřejním. Mohl bych tu hned napsat dvě konkrétní jména. Ale podlosti jako každodenní strhávání plakátů, anonymy, zákazy přístupu dětem na naši akci, kde se půlka fotbalového hřiště proměnila v Dětský svět? To jsou marnosti a činy zoufalců, nad kterými lze jen mávnout rukou. Otravují vzduch, ale průvan pomůže.

  Pane Piláte, vážím si Vašeho dopisu a zvu Vás na pivo nebo k sobě na kafe. O to přece jde. Jsme sou-sedi. Lidi, kteří si spolu mají sednout, třeba si i vynadat, ale dojít k tomu, co udělat, aby bylo líp.
  Asi se osobně neznáme, ale v předvolebních dopisech jsem uváděl svoje kompletní kontaktní údaje, moc rád Vás poznám.
  Jan Krůta, živnostník- spisovatel

 3. Jarda napsal(a)

  Tak ještě jednou napíšu.Nejsem žádný přispivatel ani diskutér vyjma mých zájmových aktivit.O tom kdy a jak dlouho v Poříčí bydlím nepíši,ani co jsem dělal před a po listopadu.Jen vím že se vždy snažím stát rovně.Píšete o řevnivosti v obci,ale to bylo je a bude.Někomu nesedí ten,jiný má větší zahradu,tomu víc smrdí hnůj-to je vesnice.A schůze zastupitelstva?Snad nechcete tvrdit,že jste čekal něco jiného ?Je NORMÁLNÍ v parlamentní i komunální politice,že se vítězné strany a sdružení-v Poříčí DVĚ-sejdou před ustanovující schůzí a rozdělí si posty.Pak je to formální divadélko pro veřejnost.K té diskuzi, v jednání dopředu bylo avizována jen volba.Diskuzí budete mít za 4 roky určitě dost,jen doufám že k věci a ne o anonymech a strhaných letácích.Podle mě je nezveřejnění fotek jen mlácením prázdné slámy.Na závěr na pivo nechodím,ale až si s Vámi budu chtít dát kafe tak se ozvu.Končím Pilát

 4. Jan Krůta napsal(a)

  Díky, pane Piláte. Jen dovětek. Zastupitelé mají právo navrhovat do programu svého veřejného zasedání další body. A zamítnout například bod Diskuze, to je opravdu unikát. S uveřejněním fotek je legislativní problém. Ale myslíte, že plakáty každou noc strhávali duchové? 🙂
  Na další veřejné schůzi se opět budeme snažit zařadit do programu důležité body, na které by se v programu možná zase zapomnělo…
  Vážím si toho, že jste rovný člověk.

Napsat komentář