Okřídlený lev

Mailem mi přišla petice. Mám k mailovým peticím nedůvěru. Ale chápu, že někdy jsou posledním zoufalým výkřikem, jak se domoci moci něco změnit.
Tahle anglicko-česká petice se týká památníku československých letců RAF z druhé světové války.

Britští obyvatelé Prahy sebrali tři miliony a věnovali Praze jako připomínku památky na československé letce, kteří bojovali a pokládali v rámci britské armády životy v boji proti nacistům. (Dodejme pro informaci, že československá exilová vláda tehdy hradila náklady na tyto naše – českoslovebnské ozbrojené síly – z československých finančních rezerv.)

V Československu existuje už několik známých památníků na hrdinné československé letce z doby druhé světové války. Sice s obrovským zpožděním, ale přece aspoň dodatečně je jejich památka připomínána a jejich hrdinství oceňováno.

Památník s okřídleným lvem (autorem je údajně neznámý britský sochař), instalovaný za zvláštních okolností v Praze na Klárově letos v létě, je dar. Říká se – darovanému koni na zuby nekoukej. Jenže: Socha je pro mě jako laika příšerná. Kupodivu se asi poprvé můj laický pohled shoduje s názorem Milana Knížáka, který o ní řekl, že je to okřídlený paskvil. Našel jsem i další podobné hlasy publikované v době odhalení památníku.
Instalaci ale proti stanovisku památkářů schválila Praha 1 i ministr kultury Herman!

S dary, které se netrefují do našeho vkusu, je to těžké. Máme s nimi určitě všichni své zkušenosti. Jak říci milým i obětavým dárcům, že jejich dar se těžce netrefuje do našeho vkusu? A když už jsme to naznačili, vyrojí se roztrpčení, v našem případě petice, že znevažujeme  snahu dárců a památku československých letců…

Trapné na entou. Pomník je opravdu hodně šílený. Donátoři nesouhlasili s umístěním mimo centrum. Na Klárově ho ale památkáři nechtějí (vůbec se nedivím, je šílený).

Kde ale vznikla chyba? Kdo zavinil, že se  trapnost rozrostla do nesmyslných rozměrů a znevažování dobré vůle donátorů přerostlo do diplomatické úrovně?

Pomníky za miliony nevznikají den ze dne. Jejich instalace v centru Prahy není věcí jednoho jednorázového neodborného rozhodnutí.

Může někdo pojmenovat viníka?

Komentáře

  1. Strejda OLIN napsal(a)

    Mě se ten pomník také nelíbí, jakoby ho dělal nějaký neuměl amatér. Ale protože se jedná o čs. letce v Anglii, o západní odboj, je všechno OK! Dokážu si představit co by se strhlo, kdyby šlo o pomník pilotům čs. armádního sboru v SSSR. Do rána by byl přemalován na růžovo.
    Postoj Hermana mě nepřekvapuje.

  2. babicka napsal(a)

    Strejda Olin napsal to, co si myslím i já.Jako památka na československé letce mi to nepřipadá, je to spíše na náhrobní kámen.Lev je poražen a umírá,ale naši letci ne!Anglii pomohli hodně,ta socha měla být důstojnější.

Napsat komentář