Jihočeská bramborka paní Horažďovské

Po jihočeských lívancích je tu náš další oblíbený recept z jihu Čech. Tento pokrm je vynikající tím, že se hodí nejen k bramborové polévce, ale i jen tak, třeba pro děti, které rády něco slupnou a utíkají si zase hrát. Recept má více variant, záleží na chuti strávníků. Musím se přiznat, že mi chvíli trvalo, než jsem dosáhla stejně dokonalého výsledku, jako paní Horažďovská. Její bramborka je totiž vyhlášená. A nejen ta.

Kdo že je paní Horažďovská? Tato skvělá kuchařka pochází a dodnes žije v jižních Čechách v selské usedlosti, kde se chovají různá domácí zvířata a pěstuje se snad vše, co se pěstovat dá. Kdykoliv se chystají nějaké oslavy, svatby, hasičské a babské plesy, připravuje nepřeberné množství cukroví, zákusků a dortů. Vše je z domácích surovin, a tak nejen perfektně nazdobené, ale taky výborné.

Na bramborku budeme potřebovat: 3 velké nastrouhané syrové brambory, 1 l mléka, 3/4 kg hrubé mouky, 3 vejce, kostičku droždí, majoránku, kmín, česnek, sůl, (a podle toho, jakou zvolíme variantu, pak škvarky, nebo nakrájené uzené maso, případně salám,) sádlo, mák.

Z vlažného mléka a droždí připravíme kvásek, do mísy dáme mouku, nastrouhané brambory, vejce, sůl, prolisovaný česnek, majoránku, vykynutý kvásek, zbylé mléko a podle toho, pro jakou variantu jsme se rozhodli, pak buď škvarky, nebo uzené. Vše pěkně promícháme a necháme vykynout. Mezitím vymažeme plech sádlem a podle chuti posypeme mákem. V míse vykynuté těsto vlijeme na plech a ještě chvíli je na něm necháme kynout. Pečeme v troubě při 180 ˚C přibližně ½ hodiny. Po upečení krájíme na čtverce. Podle tohoto receptu vyjde bramborka na dva plechy.

Napsat komentář