Doprava, nebo doleva?

To byste nevěřili, kolik je lidí, a zhusta rozumných, vzdělaných a ve všech směrech normálních, kteří mají problémy s tím, jestli se dát doprava, nebo doleva. A přitom volba je jednoznačná.

Jsou z toho nervózní, ti lidé. Chvilku přemýšlejí, než si vybaví, kterým směrem točit šroubkem, aby se uvolnil. Nebo přitáhl. Takže doprava utahovat, doleva povolovat. Není těžké to pochopit a zřejmě to patří k základnímu učivu v základní škole, ale přesto s tím někteří zápasí jako s kalhotami, které nejdou rozepnout zrovna v okamžiku, kdy to člověk nejvíc potřebuje.
Ono to totiž není tak jednoduché. Když máme šroub před sebou, třeba na stole, a ve stole díru skrz, není složité otočit klíčem doprava, abychom šroub utáhli. Jenže co ta matka tam dole pod stolem? Samozřejmě doprava, na tom se nic nemění, jinak ji nezašroubujeme, ale protože je vzhůru nohama, točíme doleva. Nebo ne? A pak tu máme zařízení, kde je závit jaksi z principu opačně, aby se samovolně nevyšroubovával, protože se s celým zařízením doprava točí, třeba osa talíře na bicyklu. A co když jsou šrouby všelijak šikmo, když musíme při šroubování zalehávat do krkolomných poloh, když na to pořádně nevidíme, protože tam nevidíme, nebo je tma jako tam, kde obvykle bývá. To i kutil, který jinak neváhá, znejistí. A kdo by neznal situaci, kdy šroub ne a ne povolit, že je to až k vzteku: sakra, neotáčím já to na druhou stranu? Červíček zahlodá a je to tam, co bývá tma. Takže znovu a pro vás, kteří v tom nemáte jasno: doprava utahovat, doleva povolovat. Doprava je tam, co máte pravou ruku.
Aha, vy zase nevíte, co je to pravé. No, vy byste tu volbu měli raději nechat na někom jiném.

Foto autor

Komentáře

 1. žena napsal(a)

  Jinak můj táta říkal – vpravo je tam, kde máš na levé noze palec. Takže ještě když jsem začínala se řízením auta, můj muž, aby předešel možným nedotozuměním, používal místo vlevo a vpravo – vidlička a nůž (na to jsem vždy reagovala správně a okamžitě).
  Vybavilo se mi:
  Čistka ministerstev
  Už nejste na Nově, kárala Johna Němcová za “noc dlouhých nožů”

  29.04.2012 14:34 Původní zpráva

  Přeskupování sil v politice po odchodu Věcí veřejných z vládního tábora označil předseda VV Radek John za noc dlouhých nožů. Okamžitě to schytal od předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS). Johna upozornila, že je ústavním činitelem, nikoli moderátorem někdejšího pořadu Na vlastní oči na televizi Nova. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/uz-nejste-na-nove-karala-johna-nemcova-za-noc-dlouhych-nozu_232897.html

Napsat komentář