Babiččiny recepty/ Domácí sulc

I když jsme nikdy nechovali prasátko, tak jsme si doma zabíjačkové pochoutky vyráběli. Stačilo mít známého řezníka nebo kliku a všechny potřebné suroviny si nakoupit. Babička pro tyto pokrmy měla velkou slabost a připravovala je s láskou. Je pravdou, že já jsem jako dítě sulc moc nemusela, ale dnes si ho ráda dám. Připravuji ho nejen pro chuť, nýbrž, jak nám všude odborníci doporučují, taky pro zdravé klouby a chrupavky.

Na přípravu potřebujeme: 1 kg čistých vepřových kůží, 300 g plecka, 2 velké mrkve, 5 ks větších sladkokyselých okurek, 4 ks vařených vajec, vodu, sůl, pepř mletý, 10 kuliček celého pepře,10 kuliček nového koření, 4 ks bobkového listu, ocet.

Očištěné vepřové kůže zalijeme vodou, přidáme sůl, nové koření, celý pepř, bobkový list a  ½ dcl octa. Vaříme do změknutí (pozor, kůže se rády přichytávají ke dnu). Zvlášť vaříme plecko. Také uvaříme mrkev a vejce. Pak nakrájíme okurky na kostičky, uvařenou mrkev na kostičky nebo kolečka a uvařená vejce nasekáme. Kůže a maso necháme trochu vychladnout a semeleme obojí nahrubo.

Do nádoby (pekáčku) dáme semleté kůže s masem, přidáme vejce, okurky, mrkev, mletý pepř a promícháme. Vývar z kůží a masa smícháme a dochutíme solí a octem.Nalijeme do pekáčku, vše promícháme a necháme v chladnu ztuhnout. Pokud na povrch vystoupí tuk, lehce ho stáhneme nožem. Podáváme jen tak s pečivem nebo ještě přiostřené octem a cibulkou.

Komentáře

 1. Strejda OLIN napsal(a)

  Die Sülze, neboli česky huspenina, rosol, sulc má tak jako jiná jídla mnoho způsobů výroby. Obecně lze říci, že k jeho výrobě se používají nejvíce kolagenní části prasátka. Kolagen je jednoduchá bílkovina, obsažená hlavně ve šlachách, vazivu a kůži. Proto na sulc používáme kůži zbavenou sádla, nožičky, kolena a hlavu. V některých receptech se doporučuje vařit kůže a nožičky odděleně od ostatního masa a tímto vývarem potom sulc zalévat kvůli kvalitnějšímu ztuhnutí. Jiné recepty doporučují přidávat pro jistotu želatinu. Nic vás totiž víc nenaštve, než když vám sulc nebo tlačenka neztuhnou a výsledkem je “polévka”. Budete-li si sulc doma dělat, kupte si víc nožiček, stojí pakatel, jsou moc dobré a budete mít větší jistotu ztuhnutí sulcu.
  Maso do sulcu je možné pomlít nebo nasekat, nakrájet. Já upřednostňuji pomletí. A ještě jedna zkušenost – sulc z mrazáku mi nikdy nechutnal.

 2. Mirdulis napsal(a)

  Jak rád bych si onu lahůdku připravil. Narážím ale na velký problém: kde sehnat a koupit 1kg čistých vepřových kůží???

 3. Camilla napsal(a)

  Mirdulisi, já vařím jenom nožičky a maso, samozřejmě zeleninu. Nožičky krásně zrosolovatí. My si s kamarádkami děláme jednou ročně “sulcové slavnosti!” Vždycky začátkem prosince, kolem Mikuláše. Čert s Andělem už na nás neplatí, ale kus dobrého sulcu ano!!!!

 4. Mirdulis napsal(a)

  Camillo díky! Já su rodověrný sulcař, dělám ho poměrně často a prý (dle ochutnávačů) i výborně – ale chtěl jsem vyzkoušet ten “kůžičkový”, protože jinak ho dělám “nožičkový”. Ale faktem je, že sehnat tu prasečí pokožku je nad lidské síly, takže zůstanu u toho našeho, zřejmě námi oběma vyzkoušeného receptu a nebudu experimentovat. Srdečně zdravím !!!

 5. Strejda OLIN napsal(a)

  Vepřové kůže si musíte přátelé u svého řezníka objednat. Občas je vidím v supermarketech. Já osobně upřednostňuji nožičky a hlavu. Nevím jak vy, ale dobře uvařená nožička, to je neskutečné žrádlo. Tedy pro ty, kterým nevadí kůže, chrupavky a kližka. Také jsem dostal recept na bramboračku, která se dělá právě z vývaru nožiček.

  • oldwomen napsal(a)

   Sulc děláme z hlavy a nožiček. S kůžemi by asi problém nebyl – vlastní prasata; ale sulc s nimi mi přijde takový kalnější, umazanější, nevím jak svůj pocit popsat. Protože bůčíčky a kolínka jdou do udírny, tak těch pár kůžiček ze hřbetu, plece a kýt po vyvaření v kotli s ostatním na “šperky” pomeleme do jaternic a jelit.
   Ale občas je vídám u řezníka. Hm, jenže vesnickýho. Ale nesmutněte. Když chystám rodinnou slávu a chci se rozšoupnout pravým roštěncem a nebo dokonce svíčkovou, tak si ji musím objednat. Běžně v nabídce není, neprodala by se.
   Občas dělám sulcík i mimo zabijačku jen z půlky hlavy. Tuhne dobře. Vařím, spíš táhnu, jí kůží dolů a podloženou mřížkou, kůže se ráda chytá dna. Jo, a nedávám zeleninu. Ráda kvasí i v chladničce.

Napsat komentář