Jazzíkův letní občasník/ Sny v zastavárně…

Jako kluk jsem miloval knížky a v určitém pokročilém věku dětství hlavně ty, kterým se 
tehdy říkalo ještě bez zábran děsně dlouze vědecko-fantastické.
Moc mě v dospělosti potěšilo, že jsem se ocitl  v encyklopedii autorů sci-fi, i když s románem Pravdě do očí, který jsem vlastně vůbec jako sci-fi nepsal.

Vědecko-fantastická literatura byla jakási nadstavba ábíčka (ABC mladých techniků a přírodovědců). Neuvěřitelné se tam ve snění o nádherně se otevírajícím budoucím stávalo aspoň v prognózách a snech skutkem.
Sny a prognózy ale pokrok neuspěchaly. Kde jsme podle autorů sci-fi už dneska měli být? Přinejmenším na Marsu, na Měsíci už stálá stanice, kosmické koráby měly brázdit vesmír a osídlení dna oceánů mělo být na spadnutí…
Když jsem v přímém přenosu při přerušeném vyučování slyšel pípání prvního sovětského sputniku, bylo mi jasné, že něco krásného začíná. Když o několik let později bylo vyučování přerušeno zprávou, že po pejskovi  vyletěl do vesmíru první člověk, věděl jsem, že je vyhráno.  Život mi otevřel dveře do vesmíru. Do snů o velkém krásném smysluplném životě lidstva.

Když dneska otevřu noviny a leckde čtu „pravdu o prvním člověku ve vesmíru“, o tom, jak Američané na Měsíci vlastně vůbec nebyli a další údajné pravdy o tom, “jak to doopravdy bylo”, nezbývá mi, než pokrčit rameny. Ten pocit kluka vstávajícího ráno s „vědecko-fantastickými“ romány pod polštářem si nenechám vzít.
Jen přemýšlím… Je Facebook pro mého nejmladšího syna totéž, co pro mě otevřené dveře do vesmíru? Nechybí jeho generaci ten slastný (ano naivní) výhled dodaleka?

Možná jsou moje sny už hodně ohrané. Leží obnošené a zaprášené v zastavárně a v kapse za ně cinká pár drobných… Ale kde jsou nějaké nové, čisté a naivní?

Komentáře

 1. oldwomen napsal(a)

  Včera konečně trochu pršelo. Mohla jsem doma leccos… a já si vytáhla z knihovny Součka 🙂
  Jene, naše fantazie letěla ke hvězdám, toužila objevovat nové světy. Naše děti nemají fantazii o nic horší. Jen se toulá cestováním v čase – směr dávná minulost a nebo ještě vzdálenější budoucnost a v jejich světech žijí lidé současně s draky, čaroději, elfy…
  Před pár lety se mi dostal do rukou soubor hrůzostrašných povídek Komu se to dostane do rukou 🙂 Doba publikování někde v časopise plus mínus 1850. Vše jednotlivě před rokem 1900. Vydání souboru je již novodobá záležitost. Zaujalo mne, jak moc se za cca sto, sto padesát let posunulo naše vnímání hrůzy, hrůzného, děsného. Znamená to, že jsme krutější, než naši praprarodiči? Nebo okoralejší či necitelnější?
  FB je úžasný komunikační nástroj. Boří vzdálenosti. S Ariem se nikdy v životě nepotkám, ale slepičí zkušenosti si měníme, díky FB, často. Hlavně v zimě – počasí tu ani tam přeje pobytu u kamen. Šlechtí ve svém rodném Holandsku zdrobnělé oranžové lenghornky a jde mu to. Já ty velký koroptví vlašky. Vono to jsou původně stejný slepice. Pochází od Livorna. A s Nancy z Nového Zélandu si sem tam u kafe splkneme o vlněných česancích 🙂
  Myslím, že FB nejsou otevřené dveře do vesmíru. Myslím si, že je oním komunikátorem, co měli “naši” kosmonauté na zápěstích a díky kterému spolu hovořili z různých světů. I když, tomuto jsou asi bližší telekonference SKYPE 🙂
  Myslím, že naše děti mají své naivní sny. Jen nejsou, přirozeně, podobné našim.

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Omylem jsem zařadil pod jiný článek. Omlouvám se, už se to doufám nikdy, ale opravdu nikdy nestane!

   • oldwomen napsal(a)

    Vždyť ten “překlep” přesně zapadá do hrátek s časoprostorem 🙂
    Chichi, “nikdy” a “nejde” (ne ve smyslu nevykonává práci chůzí, ne pohybuje se po vektoru), případně “se udělá” tak nějak nemám zařazeno v aktivním slovníku.
    Včera, na začátku pouti dešťového panáčka Stepí se taky nějak víc zakřivil prostor a škrtly o sebe paralelní vesmíry. Viz můj včerejší večerní blog 🙂

 2. wbgarden napsal(a)

  Časoprostůrky a jiné vesmírné piškuntálie okolní, to mi též pochopitelně něco říká…

  BLOUDĚNÍ

  Sousední vesmír vím to
  jistě
  nemá žádná
  parkoviště

  A jest velkou
  otravou
  jet tam místní
  dopravou

  Taky dobře víme
  oba
  že pochybná je i otvírací
  doba

  Vstupné prý snad trochu
  ujde
  ale kdo tam za ty prachy
  půjde …

  Voda na marsu pak tu…
  http://www.bomba.sk/obrazok?id=32560

Napsat komentář