Paní Drsoň a Sparta-Slávia

Milí přátelé,
omlouvám se, dovolte mi trochu dětinské škodolibosti . Před časem jsem tu uveřejnil svoji reflexi na “recenzi” jisté dámy na můj román Sextenze, kterou uveřejnil jistý portál. Článek  se jmenoval Recenze SEXTENZE od paní Drsoně.

V jediné věci mě paní Drsoňová znejistila. Napsala:
„Krůta se v knize zmiňuje o tom, jak v zahradě Hemingwayova domu na Kubě viděl hrobečky jeho psů… Takže: Hemingway psy nesnášel, miloval kočky a jeden zvláštní druh koček šestiprstých nese i jeho jméno. Hrobečky jsou tedy kočičí. To je asi tak, jako by si pletl Spartu se Slávií.“

A tady mě paní Drsoň dostala. Jsem zarytý Slávista. A o Spartu bych si ani kolo neopřel.
Já jsem ty kamenné náhrobky opravdu viděl v Hemingwayově domě na Kubě. V zápiscích z cesty po Kubě to mám tak uvedeno, překladatel a průvodce to tak řekl. Pochopitelně jen nerad bych přiznal, že jsem se v téhle záležitosti sekl. Hledal jsem v pramenech a dočetl se, že v Hemingwayově domě na Floridě jsou opravdu náhrobky jeho koček.
Pokud se dopátrám pravdy a zjistím, že jsem byl tlumočníkem uveden v omyl, ve třetím dotisku knihy se pokusím vše napravit a zcela vážně poděkuji paní Drsoňové za upozornění ohledně psů a koček. :-)

____________________________

A teď si přátelé představte, že mi jedna milá čtenářka včera poslala mail s následujícím linkem:
http://viditelneprase.net/cestopisy/prase2005/48_main.htm

Autorka cestovního deníčku tam píše:
“…Ernestův dům není u moře , jak jsem si původně myslela, ale pěkných pár kilometrů za městem v kopcích. Jeho vila (finca) je teď jedna z turistických atrakcí. Zaujme nádherná velká knihovna s výhledem na tropickou vegetaci. (Jó, tam by se mi psalo nejenom o Kubě , to bych se rozepsala jako Hemingway – každý ráno v 6:00 zasedl za psací stůl, nasál vůni tropické zahrady a ispirován krásou okolí psal několik hodin o sto šest, než byl čas zajít do nějaké té bodegy na kokteil. To bych se rozepsala, tak, že by Dymbula s klidem mohl konečně dát páníčkovi kopačky, a to by vycházelo prasátko ne týdně, ale každý druhý den.) Dovnitř domu lze pouze nahlédnout. Turista si ovšem může užít exotické zahrady obrovské rozlohy. Ani sem nedojdou zplodiny výfuků z okolní silnice, tak je veliká. K vidění kromě stoletých palem a jiných tropických stromů jsou hroby 3 Hemingwayových psů, jeho slavná rybářská bárka Pilar , která kdysi kotvila v blízké rybářské vísce Cojimar. Je zde i rozpadající se bazén bez vody.”

Paní Drsoň si plete dvě Hemingwayova sídla. Já si ale na rozdíl od ní nepletu Spartu se Slávií. 🙂

Komentáře

 1. Jan Krůta napsal(a)

  Už opravdu naposled. Paní Drsoň mi odepsala, že ji nějaký cestovní deníček nezajímá a poslala článek, že se Hemingwayovým domem nedaleko Havany proháněly kočky. Ale vytkla mi přece, že tam nejsou náhrobky Hemingwayových psů, o kterých jsem psal v románu Sextenze!
  I napsal jsem do vyhledávače dvě slova a ejhle: Hemingwayových psů přehršel.Např.:
  http://www.pri.org/theworld/?q=node%2F6321

  V článku jsou fotky náhrobků Hemingwayových psů Blacka, Negrity, Lindy a Nerona…

  Děkuji, nashledanou… 🙂

  Jsem rád, že mě při návštěvě Hemingwayova domu na Kubě na rozdíl od paní recenzentky nešálily smysly…

 2. oldwomen napsal(a)

  Vytrvalé děvče. A umanuté. To nepřejde, to se bude s věkem zesilovat. Přemýšlím, kolik vražd je vlastně sebeobranou vraha před obětí 🙁

 3. Strejda OLIN napsal(a)

  Zdravím všechny Brejlíky a dávám na vědomí, že trávím léto na chatě, zcela odříznut od internetu. Až mě chlad, mokro, nevlídno a hnusoba vyžene do panelákového příjemna k přezimování, opět budu denně “na drátě”.
  Mějte se fajn a mazlete se 🙂

 4. Jan Krůta napsal(a)

  Olinku, to je krása, že jsi odříznut! 🙂 A mazlíš se? 🙂

Napsat komentář