Jazzíkův letní občasník / Praha olympijská?

Byl jsem docela pilným televizním divákem. Z jeho pohledu  všechno v Londýně perfektní. Neuvěřitelně perfektní. Chvála ze všech stran i od novinářů a sportovců. Nádhera.

Včerejší noviny shrnují:
Usměvaví dobrovolníci. Zaplněné tribuny. Elektrizující atmosféra. Přející britští fanoušci. Pohoda. Třicáté olympijské hry zanechaly ve sportovní historii mimořádnou stopu. “Londýn osvěžil olympijské hnutí,” řekl Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru.

Nepřijde po čase i v Anglii rozčarování nad finanční náročností her?

Někde jsem zahlédl, že Angličany stály skoro 300 miliard přepočteno na naše koruny, jiné výpočty jsou ještě mnohem vyšší.

I vynořila se vzpomínky na události pět let zpátky:

Začátek září 2007:
Primátor Pavel Bém slavnostně hlásí, že se Praha oficiálně přihlásila ke kandidatuře na olympijské hry 2016.

Článek Aktuálně 2007:
Olympiáda v Praze: konec teorie. Musí se začít v terénu
“Na pořádání her jsme teoreticky připraveni výborně, už je ale nejvyšší čas začít dělat některé věci prakticky,” říká Světlana Kubíková, poradkyně pražského primátora Pavla Béma, která má na starosti územní rozvoj a olympiádu…”

***
Ekonomická studie PricewaterhouseCoopers z roku 2004,  vypočítala předběžné přímé i nepřímé náklady olympiády. V ní se uvádějí částky 135 miliard, což jsou náklady samotné olympiády, a 487 miliard, představující výdaje na vybudování infrastruktury – na nové dálnice, městský okruh v Praze a podobně.
***
“Myšlenka letní olympiády v Praze byla od začátku do konce jedna obří absurdní pitomost, jejímž jediným cílem byl frontální útok na veřejné peníze zaštítěný “vznešenou olympijskou myšlenkou”, tou nádhernou ideou uspořádat v naší překrásné metropoli největší sportovní svátek planety, oslavu fair play a lidského snažení…
Komentátor HN Jindřich Šídlo (2011)
***

Už tehdy si rozumní lidé této země ťukali na čelo. Sedmdesát milionů zahučelo za propagaci myšlenky olympijské Prahy. Kamsi odtekly, ale jsou to drobné.

Dovedeme si ve světle Bémových finanční katastrof na pražském lapkovském magistrátu představit, o jaké peníze by šlo? Jaký rachot už začal v ten okamžik burácet kolem pozemků v okolí Prahy? Jak bylo všechno dosti pravděpodobně připraveno k “odklánění” v obrovských rozměrech? Tehdy před pěti roky nám leccos možná nedocvakalo. Teď po londýnské olympiádě už ano.
A Bém je stále vysmátý, plní si své další sny a šplhá na velehory a jeho přítel Janoušek se v době soudního líčení opaluje v Chorvatsku a paní, kterou v opilosti svým autem při útěku porazil, si už skoro na nic nevzpomíná…

A všude kolem rozmarné léto…

Komentáře

 1. Petrpavel napsal(a)

  Trochu pozměním úsloví : Ani stokrát opakovaná pravda (o Bémovi, ODS, Janouškovi a jiných zlodějích) nic nezmění na tom, že ODS bude stále v Praze dostávat svých 30 procent, v ČR svých 20 procent, aneb lidská podlost je až nelidsky nekonečná … Nejde totiž o blbost, jak by se chtělo psát, ale prostě a jednoduše už je tolik lidí, kteří kradou, nejen z peněženek či na ulici, ale především z účtů, nejlépe městských, firemních, dotačních, podnikových, státních.

 2. ld napsal(a)

  Natrénovali jsme si to na libereckém MS. Tento pidivzorek nás přišel na 2 mld Kč. Oproti OH se jednalo o závody měřítka v plivání do dálky na úrovni krajského přeboru. Škodu doposud nikdo neuhradil; Nojmanová je nadosmrti za pitomou nánu (což mi na tom vadí nejméně); krajinou devastaci snad zhojí čas, ale taky nebude zadax; další vyjádření pitomosti českého národa, že toto netrestá, je snad šrámem nejhorším.
  Ale kdoví, možná to za primátora Béma odskákal Bém junior. Jo, ten “sochař”.

 3. tata11 napsal(a)

  Važení muže vteto republice ještě něco překvapit?Toto je vyloženě hlavně tunylek Béma a co stale vážený občan bez poskvrnky.
  Aniž bych omlouval Ratha jeden sedí a druhy je važený občan,když by sme spočitali pod čím je podepsan Bém ,tak to je RATH okresní přebor

  • Strejda OLIN napsal(a)

   A co teprve pan Kalousek. To je mistr nad mistry. Však má za těch 22 let v “hospodaření” se státními penězi praxi. Ale nejen on. No vidíš, a nic se jim nestalo. Ticho po pěšině. Něco v tomto státě nefunguje, něco je špatně. Je mi jasné, že se kradlo, krade a krást bude. Ale že se z toho stane oficiální systém vládnutí, tomu bych nevěřil. Já mám vůbec dojem, že v tomto státě nikdo nevládne, přesněji řečeno, vláda není schopna vládnout.
   Vem si např. ten případ v Ostravě Přednádraží. Státní moc něco nařídí a co se děje? NIC! Ze strachu z konfliktu stát couvne, odkládá termíny, přehodnocuje atd. Kdyby se jednalo o tebe, budeš z baráku ein-zwei.

  • poletucha napsal(a)

   Jukla jsem na mapu a je to jasné. Ostravské Přednádraží prostě je na zbourání – pozemek uprostřed města a u páteřních komunikací. Proč asi to ten nynější majitel před dvěma lety kupoval, už tehdy s nefunkční kanalizací? Buď je to dobrý herec, nebo se s někým nepohodl.

Napsat komentář