Jazzíkův letní občasník/ Z malých dětí pravda letí

“Svět je příšerný. Země je příšerná. Lidské bytosti jsou příšerný. Svět se chová jako Bohatec a Lazar je Afrika, a taky trochu Peru. Svět je příšerný, já se to nebojím říct, protože jsem předseda třídy a některý věci můžu klidně říkat. A tuhle slohovou práci chci zakončit těmihle slovy: Člověk nepochází z opice, ale z upíra. Já to, doufejme, ňák zmáknu.”

Říká se, že z malých dětí pravda letí. Úryvek výše je z knížky slohových prací neapolských dětí.
Před časem dětského nezkaleného pohledu v Českém rozhlase využila i Pavlína Wolfová a začala s pořadem Děti vám to řeknou. Bohužel, tento nijak nový nápad se začal v rozhlase diskreditovat a děti se mají vyjadřovat k  “potřebným” tématům. Škoda.

Já jako sváteční děda (bydlím v Praze a vídám vnoučata jen občas o víkendech) vypukne brzy můj velký den. Odvezu si desetileté Matýska a  Barunku s sebou do Prahy a mám dva dny na to, abych byl za opravdového dědu.

Přemýšlím, co jim za ty dva dny můžu dát. Jak jim dám Prahu v kostce, Prahu na talíři.
Matýsek se pořád ptá, kolik co stojí. Tuhle se mě taky zeptal, jestli je něco “značkové”. Barunka se zase táty ptala, jestli je vezmu do cukrárny. Koukám skrze ně na jejich táty, moje syny a skrz ně na sebe. Co jsem jim stačil dát já tehdy? A přemýšlím, co by do slohu napsala o světě  moje vnoučata.

Mají se na co těšit?
Tuhle jsem psal návrh jedné připravované akce a o generaci mladší spolupracovnice mi řekla, že je v tom cítit jakási skepse, což z marketingového hlediska není dobře… Samozřejmě měla pravdu. Obchodovat se světlou budoucností světa je pro staršího člověka hodně těžké.

Moc bych tu světlou budoucnost, kdy si každý bude přát podle svých potřeb a na dovolenou se bude lítat na Měsíc, našim potomkům přál. Nám ji takhle kreslili a měli jsme to štěstí, že jsme žili poměrně klidné dětství a klidný život, i když to s těmi vizemi zas až tak úplně nevyšlo. 🙂 Pochopitelně, že všechno mohlo být lepší, ale třeba moji rodiče zažili dvě hnusné války…

Zeptám se na svět svých vnoučat… Třeba mi řeknou…

Napsat komentář