Jazzíkův letní občasník / Srpen – kosen – sečen


O tomhle měsíci jsem potkal ještě další zajímavosti…
Měsíc má pochopitelně jméno podle srpu. Taky se mu říkávalo kosen nebo sečen. Žně vrch olily. A co říkají spíš hezké než spolehlivé pranostiky?
Srpen klasy klidí a ovoce dospělé vidí.
V srpnu, když půlnoční (severní) vítr věje, bez deště slunéčko hřeje.
Mnoho hřibů v srpnu, málo chleba v zimě.
Mnoho ryb, málo zrna .
Jak Vavřinec navaří , tak se podzim zadaří.

Sklizeň  úrody končila dožínkami. Ve Vizovicích například svobodné děvče nasadilo na hlavu věnec z ovsa a polních květů, přinášelo hospodáři velký dožínkový věnec a vinšovalo: “Zda vám přinášíme znamení, že již máte z pole sklizený, a to znamení je tak krásné, jak slunce na nebi jasné, nebo má na sobě tolik klásků, co máte, pantáto na hlavě vlásků, a v každém klásku je tolik zrneček, co si přejeme dostat flašteček, abysme si pliškýře dobře natřeli, co jsme si na poli při práci nadřeli…”
Koncem měsíce dozrává chmel. Pěstoval se v Čechách od pradávna. Ze třináctého století máme zprávy o velikém rozšíření chmele a jeho věhlasu při výrobě piva. Krutou ránu zasadila našemu chmelařství třicetiletá válka. K obnově slávy “zeleného zlata” u nás došlo až v devatenáctém století a teprve koncem tohoto století se chmel místo po dřevěných vodicích tyčích začal pnout po napnutých drátech.
Říká se, že v srpnu  je nejstálejší počasí, poslední letní měsíc si hýčká sluníčko.

Lidé se naučili hýčkat si i sluníčka sedmitečná (Coccinella septempunctata). Profesor Vážný, který lidové názvy tohoto broučka sbíral a třídil, jich zaznamenal celkem sto sedmdesát. Od těch nejstarobylejších, až po současné. Kolik byste jich znali vy? Jako malou nápovědu uvádíme alespoň některé nejzajímavější : runka, ovečka, bambrdouška, bedruňka, merunka,  bedrnička, kokorunka, panerunka, veverunka, pinka, pinkalinka, linka, ankalinka, popelinka, papulinka, boubelinka, bumbalinka, bambrdlinka, majdalinka, apolinka, mirianka, mariječka, babička sedmibolestná, babička polesná…

A teď si představte tu shodu: Moje babička se opravdu jmenovala Polesná!

Komentáře

 1. ld napsal(a)

  Je tady ještě jedna teorie, od které je odvozen název měsíce srpna. Augustus též znamená i požehnaný. V srpnu totiž kulminuje zemědělská sklizeň, což co úlitba kvalitě i kvantitě mohlo vést, aby se pojmenování ujalo k očekávání úspěchu, velikosti, dostatku.
  Ne nadarmo dostávali stejný přídomek antičtí imperátoři jako Caesar, Caligula, Tiberius…

 2. oldwomen napsal(a)

  Majdalinka říkávala babička prácheňská… A planým karafiátům na mezích slzičky panny Marie.
  Ovečku zase používá zdejší sousedka z Kopců pocházející …
  Z dožínek jsem mívala srandu. Nejspíš kvůli masovosti a davové dryjáčnosti a vůbec celé Zemi Živitelce – stokrát jinak a furt samej stánek s dredkem. Do té doby, než jsem sklidila své vlastní “pole” brambor. A na dvorečku udělala na oslavu poslední hlízy ve sklepě Dobramborovanou. Celostátních dožínek bych se stále nezúčastnila ani v sebeobraně, ale sousedům rostlinářům gratuluji upřímně k úspěšné sklizni a poděkovat za úrodu chodím také.
  Nemám ráda monstr akce a z davu mám hrůzu.
  Chachá, říkanka chasy… pravdivá … Předloni mě po sklizni nějak opouštěl cit v rukou a začínaly brnět nohy – páteř řvala o pomoc a fackovala mne ze všech zbylých sil. Na tohle zabírá jen masáž. Pan masér mi položil ruku na záda, přitlačil, ještě víc přitlačil, začal funět a potit se… a pak mi řekl, ať si dojdu napřed k doktorovi na rozbor krve, že se mi ve svalech musí ukládat křemík, protože tohle neni možný, musím být nutně mutant. Nakonec jsme se domluvili a rozhejbali mne. Ale plat i dýško měl zasloužený a vydřený. Když tvůj pohyb vázne, navštiv Bochoř – lázně!
  Srpen a takovej slovní průjem mi to způsobilo 🙂

Napsat komentář