Jazzíkův letní občasník/ Rozumíme svým předkům?

Tuhle jsem si všiml v jednom statusu na následující sdělení:
“čekni všechny frendy, který na fejsbuku máš a řekni jim …”

Kdo neprošel aspoň základy angličtiny může tápat. Ale vyzkoušejte sami sebe. Vybírám několik výrazů, se kterými si naši dědové a pradědové pochopitelně věděli rady. Abyste mohli sami sebe vyzkoušet, umístím vysvětlení pojmů do Fóra.

Na internetu je pochopitelně všechno. Ale zkuste nejdříve zahrabat ve své paměti. Kolik z deseti uvedených pojmů dokážete vysvětlit bez nahlédnutí do slovníků či internetových encyklopedií?

Úkol:
Vysvětlete někomu, co znamenají následující pojmy!
1.  Štoudev
2.  Jařmo
3.  Žaket
4.  Prevet
5.  Trdlice
6.   Povříslo
7.   Pazderna
8.   Fanfrnoch
9.   Paškál
10. Žudro

Budete-li chtít sami sebe bonznout a napsat ostatním, jak se Vám v testu dařilo, napište komentář!

Správné odpovědi visí na Fóru Brejlí (vstup zde vpravo nahoře!)

Komentáře

 1. spiralka napsal(a)

  Tak to zkusím 🙂
  štoudev -dřevěná nádoba na vodu
  jařmo – součást tažného postroje u krav
  žaket – že by oblek?
  trdlice – trojnožka používaná na klepání srpů a kos
  povříslo – to mě učila babička – smotaná sláma na vázání snopů

  Ty ostatni ani ťuk -:(

 2. Mirdulis napsal(a)

  Asi díky tomu, že jse patrně nejstarší Brejličkář, byl jsem poměrně úspěšný. Neporadil jsem si jenom s prevetem a famfrnochem. Ale zato se mi vybavil nezapomenutelný zážitek z odpoledních TV zpráv, kdy komentátor mluvil o záchraně ptáka raroha – “…s raroCHem… o raroCHovi…” O tom našem famfrnochovi by patrně hlásal, že máme co dělat s famfrnoHem. Moc mě ten pán pobavil.

 3. oldwomen napsal(a)

  Čéče, tedy asi spíše člověci, díky úchylce k tradičnímu šmodrchání a vůbec sklonu k dřívějšímu žití, neměla jsem problém. U té pazderny znám dokonce významy dva. Bouda na ukrytí lnu k dalšímu zpracování – lámání na trdlicích se zpravidla dělávalo už tam a pak obdoba obecní pastoušky, tedy obydlí pro nejchudšího z vesnických chudých. Myslím, že grátis příbytek fungoval rovnou i jako hlídač “skladu”
  Hm, je fakt, že mé robě mělo s Babičkou problémy a ptalo se neustále, co je tohleto a támhleto a na co to bylo… Škapulíř, věrtůšek, kapsář, pohodný, fortel…….

 4. poletucha napsal(a)

  Tak tedy neťukla jsem si u trdlice a o žaketu a famfrnochu jsem měla jen základní povědomí. Jinak se asi pozná stará páka s venkovskými kořeny a knihomol :).

Napsat komentář