Jazzíkův letní občasník/ Riot kolem Pussy Riot


Kdysi v sedmdesátých letech jsem chtěl na služební cestě v Moskvě psát o ruských písničkářích (v ruštině se jim říkalo bardi).  Abych tam tohle téma mohl chtít psát, musel jsem  slíbit, že nejdřív napíšu o nějakých moskevských mládežnických klubech. Ty kluby mi ruští kolegové ze spřáteleného časopisu měli někde najít, ale nestálo to za řeč. Když ale slyšeli, že mě zajímají bardi, byli celí nadšení, protože oni takové téma zpracovávat nemohli. Ruští písničkáři byli jako ti čeští hodně “neukáznění” a pro policajty příliš podezřelými intoši.
Jeden večer jsem se ocitl na jakémsi mejdanu. Snad čtyřicet lidí v  panelákovém bytě. Zjistil jsem, že jsem na večírku moskevského intelektuálního undergroundu. Herci, spisovatelé, básníci, a hlavně bardi. Ten večer jsem byl jak Alenka v říši divů.  Mluvilo se na krev. Jako vyslanec českých (západních) intelektuálů, jsem byl v palbě otázek a filozofická rovina debaty velmi přesahovala možnosti mé školské ruštiny. Nicméně úžasný večer, hlava se mi mohla rozskočit. Sjednal jsem si na další dny několik interview, vyžádal si texty, básničky, těšil jsem se, že si odvezu jejich amatérské domácí nahrávky…
Střih.
Hned po návratu do redakce na mě čekali soudruzi z Stb, kteří už velmi dobře věděli, kde jsem byl, s kým jsem se setkal… Materiál o ruských písničkářích nikdy nevyšel…

V těchto dnech jsem bedlivě sledoval proces se skupinou Pussy Riot… Už před časem, když jsem zaslechl jen samotný název tohoto seskupení, zbystřil jsem, protože jsem si vymýšlel varianty českého překladu. Pak jsem zahlídl v televizi jejich “vystoupení” … Teď při procesu jsem se dozvěděl, že trvalo asi půl minuty. Bláznivé barevné pajdulačky poskakovaly před oltářem a vypadalo to jako velká recese.
Pak jsem se dozvěděl, že to bylo vystoupení  proti Putinovu režimu. Hysterická reakce ruského mocenského aparátu něco značí. Hysterická reakce ale byla i odpovědí na nesmyslné odsouzení dívek. Hysterická, ale určitě pochopitelná. Nepochopitelná byla pouta na rukou mladých žen i v kleci před vynesením rozsudku. Jakoby dívky střílely všude kolem.
V době okurkové sezóny událost přišla vhod i médiím, která se starají spíše o to, co  nosíte v kalhotách. To mě docela rozčílilo. Senzace?

Chápu, že divoké vystoupení v katedrále mohlo věřící naštvat, dokonce i pobouřit. Že děvčata vyvedli policajti, to by se stalo u nás taky. Dokonce souhlasím s Michalem Pavlíčkem, že by asi bylo lepší, kdyby svou píseň či performaci předvedli kdesi na koncertě.

Jenže co když jim žádný koncert nepovolili? Co když chtěli rozbouřit hladinu nevšímavosti a strachu? Co když to není jen poskakování pajdulaček? Co když je to zoufalý výkřik? Těžko pochopit, že by se dvě maminy od malých dětí  s vědomím, že  performace nedopadne dobře, vydaly riskovat léta vězení jen tak. Jsou to moderní ženy, zajistily si předem mediální pozornost, fotilo se, natáčelo se. Ale jak jinak dát o sobě vědět světu?
Netuším žádný konkrétní program toho volného sdružení. Nevím, jaký díl v jejich vystoupeních patří politické manifestaci a jak dobře je umělecky zpracováno.

Každopádně jejich trest je demonstrací strachu velkého Ruska. I při procesu se odsouzené tvářily velice statečně. Určitě jim do smíchu v následujících měsících nebude. Demonstrovaly osobní odvahu zvláštními prostředky, kterým nemusíme rozumět, v prostředí, které nemusíme schvalovat.

Každopádně se jedná o statečné ženy, které zcela jistě věří tomu, za co se daly zavřít. Čas ukáže určitě víc. A i my budeme víc v obraze a určitě více pochopíme, o co v celé šaškárně s procesem šlo.

Komentáře

 1. Strejda OLIN napsal(a)

  Abych se přiznal, o co v Rusku jde nevím. Vedoucí úloha KSSS neexistuje, ale naopak existuje pluralitní politický systém, volby jsou svobodné, snad i občané jsou svobodní, funguje tam tržní ekonomika. Nebo ne?
  Rusko není Česko. Vladivostok není Petrohrad a Novosibirsk není Moskva. “Bůh je vysoko, car daleko”, říkalo se kdysi. Ruská federace má 21 států, skoro 280 milionů obyvatel, o jejichž pestrosti, různorodosti, náboženství, kultuře, tradicích, zvycích a životním stylu my Češi nemáme ani tušení. Rusko má za sebou i velmi kontrastní historii – nejprve zaostalé a despotické carství, potom totalitní stalinismus, trvající dlouhých 70 roků a bez stále velkého vlivu není ani trauma Vlastenecké války. Dnes mají svobodu a demokracii plnou korupce, byrokracie, tunelování, bohatství jedněch a bídy druhých, separatismu a bojů o moc.
  Vždyť jen samotná Moskva má tolik obyvatel, kolik celé Česko. Představme si problémy, které u nás máme s poslanci, politiky, partajemi, kmotry, lobbisty, s Cikány, s daněmi, s rozpočtem, s důchody, sociální oblastí atd. A to všechno vynásobte 26x. Pak možná dostaneme jakouž takouž představu o Rusku, o pozici Putina a třeba i Pussy Riot.
  A je tu ještě jeden velký moment – Rusko jako velmoc, jeho vojenská síla, jeho mezinárodní vliv a jeho přírodní bohatství. Umím si představit, po našich zkušenostech, jaké by to bylo sousto pro západní ekonomiku. Myslím, že Západ v čele s USA ještě nemá Rusko tam, kde by chtělo – na kolenou. Divide et impera! To je možná to, oč tu běží.

 2. oldwomen napsal(a)

  Ó, nespoutatelný Vladimír Vysocki, okouzlující Bulat Okudžava (jak mne štve, že jsem nesehnala lístky na jeho brněnský koncert) a vlastně celá z šumících pásků praskající osmdesátá. Dík za připomenutí.
  Před pár lety jsem se ptala party ruských kolegů, co to panebože zase je, že Putin si buduje kult pomalu větší než měl Stalin. Ošívali se, že život je těžkej a vlastně si báli mluvit jeden před druhým.
  Neodvažuji se vytvořit názor na Pussy Riot. Mám velice málo informací, již mi zcela chybí povědomí o moskevské každodennosti. Zaujalo mne, že se v Rusku stále chodí do vyhnanství. (Hm, v osmdesátých jsem znala několik dívčin, co nesměly bydlet ve větším městě a musely se skoro denně hlásit na OO VB… Ale to nebyly disidentky. Jen ne moc chytré šlápoty v podmínce.) A neodvažuji si ani komentovat rozsudek ruského soudu.
  Jo, písničkářů je nejen v Moskevské oblasti stále hodně. Znáte tyto stránky? http://www.bards.ru/index.php
  http://www.bard.ru/

 3. ld napsal(a)

  Ženy spáchaly kriminální čin výtržnictví, za který se i u nás chodí do vězení. Správně zmínila oldwoman, že 2 z nich byly odsouzeny jen do vyhnanství, nikoli do běžného (a v Rusku tvrdého) vězení. Tato pobuřující prasárna byla jen prvoplánová, nikoli první. Že u toho “vzpomenuly” Putina byl pouhý kalkul, aby se z nich v případně postihu staly politické mučednice, což jim pravdoláskaři a média spolkli. U nás by třeba v momentální protikatolické hysterii dostaly metál, v Rusku si ale srát na hlavu nenechali. Když se vezme navíc v úvahu znesvěcení chrámu, přijde mi uložený trest na místě; vzato ke zřeteli, že “dámy” jsou recidivistky nechutností.

  • oldwomen napsal(a)

   Trošku jsem lovila ve virtualitě, ruská každodennost je mi již opravdu velice vzdálená, a i když jsem se snažila odfiltrovat osobní vhled komentátorů či případně diktát novinářova chlebodárce, tak na představeních, tedy performancích (mno, nechápu, proč se docela normální exhibicionismus a obyčejné výtržnosti označují právě takto), jsem nenašla nic, co by vyvolávalo podezření na hlubší myšlenku. Jen vyvolání údivu a kroucení hlavy nad konaným a šok. Ale do zpravodajství se asi nic jiného nemá šanci dostat.
   Nějak si nedovedu představit, že by v Chrámu sv. Víta jako “předskokan” mše zaskotačila podobná skupina, o textu songu nemluvě. Nejspíš by v první řadě dostali na zadek koštětem od kostelníka a hned vzápětí gumoléčbu tonfou.

   • ld napsal(a)

    Jste úplně vedle. Pokud by stejnou prasárnu předvedly u Zdi nářků, holky by nestihly ani schůzku s advokátem; Židi by je na místě utloukli. A právem.
    Tohle jsou ty prahy, přes něž kráčí dekadence.

   • oldwomen napsal(a)

    LD, píšu, že v Praze by za totéž ještě před soudem dostaly minimálně na zadek.
    Máte pocit, že by jim věřící shromáždění ve Svatovítské katedrále tleskali? A to se prosím vůbec nevyjadřuji k možnému českému ekvivalentu jejich protestsongu.
    Domnívám se, že za na internetu zveřejněné akce by byly po právu potrestány kdekoli na světě. Lidový rychlosoud ortodoxních Židů či reakci muslimů netřeba rozpitvávat.
    Kde je v mé předchozí reakci jen stín dekadentního myšlení?

   • ld napsal(a)

    oldwomen,

    my si nerozumíme. A jak si projíždím včerejší diskusi, nejsme jediní :-). To o té dekadenci nebylo na váš vrub, nýbrž těch tří hlupaček. I tata repliku myslel jinak, než to celkově vyznělo; možná za to může venkovní vedro. Já třeba nemusel být taky tak příkrý; při zmínce o Stejskalovi mi vzkypěla žluč.
    Na každý pád bych rozhodně českou “spravedlnost” nikam nevyvážel ani nedoporučoval. Pokud byste ty tři výtržnice přetáhla koštětem, velmi rychle by podobnou prasárnu zopakovaly. V nějakém obchodě se už prezentovaly tím, že masturbovaly s mrtvým kuřetem, resp. zinscenování hromadné soulože. A to za bílého dne, před dětmi, atd.
    Já se o komentáře českých médií nestarám, protože ty jsou vždy tendenční a prostitující. Ale rád si přečtu Lexovy, ty mi konvenují nejvíce.

   • oldwomen napsal(a)

    Když mně Stejskal (jednoho jsem zachytila na iDnes a není mým šálkem názorové kávy) opravdu nic neříká a pokud cituji odjinud, tak uvádím zdroj. V drbárnách, kam chodím je to běžné. Ale je fakt, že tam propíráme zcela jiné světa podružnosti.
    Co se PR týká, souzníme spolu. Jen používáme jiný slovník. Přišlo mi zbytečné vyjmenovávat jejich předchozí exhibicionistické nechutnosti, soustředila jsem se při hledání na přesnější znění obvinění a zdůvodnění rozsudku – to jsem nenašla.
    Nikde nedoporučuji aplikaci či vývoz “české spravedlnosti”. Vyjádřila jsem nesouhlas s jednáním PR a souhlasně s Vámi konstatovala, že trestány by byly kdekoli jinde na světě. Zaspekulovala jsem, že udělat toto v českém ekvivalentu katedrály Krista Spasitele, tak by je v první řadě zmydlil minimálně kostelník při vyhazování ven a hned následně policisté cestou na služebnu k výslechu.
    Prokousávat se oficiálními českými komentáři je ztráta času a naprostá většina blogerů reaguje jen na v běžně dostupných periodicích zveřejněné = opět ztráta času. 🙂 je výhoda nezapomenout azbuku 🙂 a doučit se “američtinu”.
    Ale hice jsou děsný. Už jsem se těšila, že nastal laskavý čas babího léta a ono houby houby – Sahara. Cifix, ale tam se ochladí a je dýchatelno alespoň v noci.

 4. tata11 napsal(a)

  tady se PANE Kruta neshodnem,už sem to psal pod vice blokama,celkem ste mi překvapil takovym podle mě ukvapenym komentařem.ALE NA DRUHOU STRANU každy má narok na svuj pohled,jen že se většinou shodnem a tady hodně ne.
  RESPEKTIVE,určitě že měli pouta,trest,to by se dalo diskutovat jenže nevím jestli je to bežny stav………VY VYTE že takle zasahli jen u nich,jestli je to bežné těžko to mužem odsuzovat.
  VYTE že tato skupina třeba protestovala souloží v muzeu dokonce ta divka byla těhotná,vyte že jinde protestovali mastrubací kuřatama na věřejnosti,a klidně to mohli byt tyto divky nebot přitom maj vždy kukli.NEMOHLO TO BYT že uřadum už trpělivost přetekla:

  takže věta……….Těžko pochopit, že by se dvě maminy od malých dětí s vědomím, že performace nedopadne dobře, vydaly riskovat léta vězení jen tak.
  no nevym která mamina by souložila nebo mastribovala na veřejnosti,a jedno že to třeba byli jiné ale toto je princip teto skupiny hnutí a protože nikdo nezna totožnost předpoklada se že to třeba byli oni.

  TA HYSTERIE NA JEJICH PODPORU…….mi trochu zavaní co bylo partizanu porevoluci,nebo kolik zloděju/flakaču najednou bojovali proti komunistum…přiznám se že jste mi trochu překvapil timto soudem,ano trest a pouta otom se dá diskutovat……….na druhou stranu toto udělat třeba v mešitě tak je ukamenujou………..myslite že by stačilo vté mešitě třeba vykřikovat protestuji proti teroru a udět pak stěchto lidí bojovniky za spravedlnost.

  TAKŽE TENTOKRAT VYSLOVUJI NESOUHLAS………s vašim viděním.
  JAK sem předeslal neřeším trest,pouta………mě takoveto protesty spíš zavaněj vším jiným než moralním bojem proti diktatuře

 5. tata11 napsal(a)

  NO a dodám jednu perlu od pana STEJSKALA………..PROTO MI ZARAŽÍ…….že se zde zařazujete po bok takovych lidí………..kdy na otazku na Urbana jeden nick,co řiká na hnutí v AMERICE.
  Odpověděl znamí nick otamtud……………..SUP napsal………Příslušníci hnutí Occupy v USA koketují se socialismem. Tam je pár pohubě namístě, ale pouze v případě, že přijdou zavčasu. Z toho je zřejmé, že v USA ještě na smysl pro sebezáchovu nerezignovali tak docela.

  Bohužel pane KRUTA,toto je věčinou moto lidí kteří vystupují na obranu teto skupiny,když samozřejmě člověk zna jejich jiné reakce oto vic že znam Vaše,ohromě mě překvapilo že zatím vidite to co jste napsal

 6. ld napsal(a)

  tato,

  pokud možno, s tím Stejskalem běžte do prdele.
  Dík.

 7. tata11 napsal(a)

  Stejkal tam figuroval jako nazev blogu.

  A TA PERLA Supa se mi zdá dost vypovydajicí o uvažovaní plno pravičaku,takže nemohu sloužit,tam určitě nepudu

  • oldwomen napsal(a)

   Předpokládám, že máte na mysli dnešní blogosféru iDnesu a reakci nicka “jupp”. Co je na jeho slovech pravičáckého? To staré francké přísloví? Nebo úvodní poukázání na pokus posunu diskuze bokem? Názor na Kirilla a Putina?
   Následující neberte nijak osobně. Jen nechci množit vlákna povzdechem:
   I na dnešní žhavý a odpočinkový kozočasový den je ve virtualitě poněkud překundováno. Spíše trapně než vzpurně. Jene, promiňte, ale lepší překlad “pussy” mne nenapadl. Z dosavadní prezentace skupiny nepředpokládám, že při vymýšlení názvu uvažovaly o lékařském či spisovně slovníkovém termínu. Jsem-li vulgární, smázněte mne.

   • tata11 napsal(a)

    oldwomen
    bylo to 19.39 na mě,?Jestli ano tak už asi nic nechapu
    jasně v 18.28 sem okopiroval větu…………ste naprosto vyplivá jen jediné když někdo koketuje z levičactvím zaslouží si po hubě,nebot to bylo vysloveno na obranu těch dívek znamená to že naopak když protestuje proti levičactví je moralně na víši…………no nic asi přestavám rozumět psanemu jinak si to neumím vysvětlit……….protože vše nasvědčuje že to byla reakce na mě……..i když ze SUPA JE ,,jupp,,což předpokladám byl překlep

 8. Strejda OLIN napsal(a)

  Zná někdo obžalobu, text rozsudku a oddůvodnění trestu?

  • oldwomen napsal(a)

   Oline, hledala jsem to i na ruských neagenturních stránkách. Jediné bližší je, že obžaloba měla 143 stran. Takže všichni “vaříme” z toho, co Rusové sami pustili. A většina z toho, co MAFRA povolila. Je sranda, jak současní glosátoři do jednoho každého velkoryse přehlížejí, kterak Putin nad nimi mávl rukou 🙂 .

 9. Strejda OLIN napsal(a)

  V Rusku existovala (existuje?) radikální umělecká skupina VOJNA, která se hlásí k anarchismu a socialismu a z níž se rekrutují i členky punkové skupiny PUSSY RIOT (PR). Členové VOJNY už v r. 2008 uskutečnili několik výtržností – převrátili několik policejních aut na střechu, namalovali obří falus na most a dokonce společně souložili v moskevském biologickém muzeu.
  Členství ve skupině PR je anonymní, 10 až 20 dívek, a hlásí se k odkazu ruského angažovaného umění. Byla založena krátce po zvolení Putina prezidentem s cílem projevit nesouhlas.
  Skupina PS vystupovala v metru, na trolejbusu i před vězením. Vždy se včas rozprchly a nebyly zadrženy policií.
  V lednu 2012 měla PR první incident na Rudém náměstí. Přelezly zábradlí a vylezly na kamenný piedestal, kde zazpívaly píseň “Putin pochcal sám sebe”. Byly zadrženy policií, obviněny z porušení veřejného pořádku a neuposlechnutí pokynů policie a dostaly pokutu.
  V únoru vylezly na oltář v katedrále Krista Spasitele a za přítomnosti pozvaných médií i přítomných věřících zazpívaly píseň “Bohorodičko, vyžeň Putina”. Z kostela je vyhodila ochranka, kterou zavolali věřící. Hájily se tím, že to byl protest proti patriarchovi Kurillovi za jeho podporu Putinovi. Tři členky byly zatčeny – studentka filozofie Naděžda (22), studentka žurnalistiky Marija (24) a umělecká fotografka a programátorka Jekatěrina (29).
  V dubnu protestovalo v kostele i před ním na 65 tisíc věřících proti činu skupiny PR.
  V srpnu byly odsouzeny na 2 roky nepodmíněně. Podle soudkyně se dopustily:
  – výtržnosti motivované náboženskou nesnášenlivostí
  – narušení společenského pořádku
  – svatokrádeže, znesvěcení a porušení církevních pravidel
  – zločinného spiknutí za účelem hrubého porušení veřejného pořádku, čímž vyjádřily svoji naprostou neúctu ke společnosti.
  Podle průzkumu veřejného mínění jen 6% Rusů se skupinou PR sympatizuje. Mnohem větší publicitu a podporu mají v zahraničí. Za mírný trest se přimlouval i prezident Putin.
  Tak to je zhruba vše, co jsem v krátkosti o skupině PR zjistil v tisku.

 10. oldwomen napsal(a)

  Tato, nechci být hrubá, ale je takový problém, když se snažíte dávat k lepšímu diskuzní perly odněkud ze sousedství, uvést i zdroj, ze kterého čerpáte? Předešel byste komunikačnímu šumu. Děvenek z PP je dnes všude plno a Stejskal je velice běžné příjmení i mezi blogery.
  Není nutné kopírovat link, stačí napsat název článku a jméno autora, případně kde publikuje.
  Děkuji

  • tata11 napsal(a)

   oldwomen
   ale ja chtěl jen tu větu,tu sem okopiroval,nechci sem vyloženě tahat diskuzi od jinud,aspon pro mě ta věta………..obsahovala dostatěčně vše co sem chtěl zdělit,navic tam bylo upřesnění dřív než jste odpověděla,no chapu že co mě připadá samozřejmé VÁM NÉ…………..HOLT TO JINAK NEUMÍM.

   MĚ HOLT PŘIPADALO že ta okopirovaná věta sem zapadá,v kontextu co sem psal panu KRUTOVI,kde mě jeho tema překvapilo jak ho pojal,holt sem se asi splet i to se stavá

   • oldwomen napsal(a)

    Tato, jenže vytažení jediné věty či reakce vyrvané z kontextu může převelice změnit její vyznění. Uvedením zdroje, ze kterého čerpáte , nezatahujete cizí diskuzi a ani nepropagujete cizí fórum. Je to jen docela obyčejná slušnost.

   • tata11 napsal(a)

    oldwomen
    opravdu nehodlám řešit vaše teorie,a už vubec že je neslušné vyjmout nakou pasaž,misto jen prostě říct že jste to nepochopila

   • tata11 napsal(a)

    oldwomen
    ale aby bylo naplněna vaše představa………..sice nechapu co by bylo vytrženo ,ale má představa je asi hodně jiná……

    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-urban.php?itemid=17252&from=0#nucleus_cf

    SuP napsal(a):
    muromec –
    “….A co říkáte na zatýkání a mlácení příslušníků hnutí Occupy v USA, pane Urban?….”

    Příslušníci hnutí Occupy v USA koketují se socialismem. Tam je pár pohubě namístě, ale pouze v případě, že přijdou zavčasu. Z toho je zřejmé, že v USA ještě na smysl pro sebezáchovu nerezignovali tak docela.

    arnazach –
    Vás neznám, ale (19. 08. 2012 | 08:38) se mi líbí.
    19. 08. 2012 | 16:27

   • oldwomen napsal(a)

    Tato, děkuji za link. Čtením celé diskuze jsem se skvěle pobavila. Článek je pitomý, diskuze výživná a dobrá. Reakce Sup vypovídá spíš o povrchní znalosti Occupy hnutí a je více hloupá než “pravičácká”. Aktivy jsou i u nás a jejich akce jsou policií monitorované – minimálně kontrolami dokladů účastníků. Konkrétně na akci 99% (předpokládám, že právě na toto Sup narážel) nevidím žádné volání po socialismu – je to výkřik zoufalé beznaděje. Jistě, že se i tam nejvíce zviditelňují výtržníci a anarchisté z povolání 🙁
    Nebyla jsem schopna SuP(ovu) reakci pochopit ani nijak dešifrovat, protože je plivnutíčkem na? opět z kontextu vytrženou, jedinou větu velice rozumné reakce nicku muromec.
    Závěr Vámi zkopírovaného příspěvku opět více vypovídá o nevyzrálosti SuP, než o politickém názoru.
    Ještě jednou děkuji za doplnění zdroje.

   • tata11 napsal(a)

    oldwomen
    VYTE proto sem to ani nedaval tu adresu,tento blog byl vlastně muj mateřsky,zde sem asi v před 5 lety začal svoji drahu diskutera.Pravě naopak SUP patřil ke špičkám,JAKO jarpor,rumcajs,vlk,přirodovědec,muler,kočka,nuba a mnoho dalších…………vedli sme opravdu tvrdé ale korektní debaty,pak přišel zlom,podle mě vic u pravicovych voliču……….což pravě dokazuje vaše věta ktera neznate historii………Závěr Vámi zkopírovaného příspěvku opět více vypovídá o nevyzrálosti SuP, než o politickém názoru.

    nikoliv sup je zkušeny pravicovy diskutér………..což by VÁM podle mě mohl potvrdit PAN Kruta ON Tam často přispivá…………ale najednou se něco zlomilo a ty lidi diskutujou timto zpusobem……..ŘEKNETE JE TO NĚKDO JINY NIKOLIV…..nebot podle diskuze se kolikrat bavime o věcech o kterych sme se přeli

    I stoho duvodu sem nedal link,nebot vtomto připadě jste si vy neznalá vyvoje toho blogu,udělala mylny usudek o tomto panovi………nikoliv je to diskuter ktery naky čas vedl boje s vlkem a přirodovědcem……..což doufam i pro vas je argument že to není nevyzralé ucho.

    A TADY SEM DOUFAL že mě nebudete podezirat že něco vytrhávám z kontextu.Protože ted přispěvek byl jen o té větě……..a bran za perlu…..protože to napsal diskuter z prava co tam má meno jako zde třeba zahradník.JENŽE TO vám pravě přečtení toho blogu nic o něm neřekne

    nemusite souhlasit s mími nazory ale nikdy nelžu,na to si zakladám,když mi někdo dokaže nepřesnost okamžitě se omlouvám,proto taky třeba tam sem přece jen byl mín terčem nechutnych utoku přes muj hrozny styl a pravopis.MOŽNÁ že sem nekriticky k sobě ale řekl bych že toto sem si tam vybudoval

   • oldwomen napsal(a)

    Nepřikládala bych internetovým diskuzím hlubší význam.

   • tata11 napsal(a)

    oldwomen
    zajimavé rezumé,proč se teda zučasnovat nečeho co nemá vyznam,proč tolik vyznamnych ,chytrych lidí piše ty blogy.
    celkem mě občas zavěr lidí když si něco vysvětlujem……dostane na kolena…třeba tady bych očekaval něco že jste se mylila……..chapu plno lidí musí odejít středem

   • oldwomen napsal(a)

    Tato, vím, že jsou lidé, kteří jsou za tuto činnost placeni, zejména diskutéři, a ti reagují kdekoli a cokoli přesně dle zadání zaměstnavatele. Nepředpokládám, že byste to byl Vy a nebo kdokoli se zdejších diskutérů či autorů. Na to mají Brejle příliš nízkou návštěvnost.
    Zkuste se blogosféru podívat třeba jako na virtuální Hyde Park a na diskuzní fóra jako na hospody bez zavíračky.
    Nevím, jak jste na tom Vy, ale pro mne je důležitější, co se děje v reálném světě. Čim blíže se mne to týká, tím důležitější to je. Virtuální půtky jsou pro mne nedůležité. Třeba i jen z toho důvodu, že nevím, na koho vlastně reaguji. I proto jsem velice opatrná při vytváření si názoru na, i dlouholetého, virtuálního spoludiskutéra. Ó, při setkání tváří v tvář je to již jiná. Řeč těla prozradí mnohé o mimice a tónu mluvy ani nemluvě.
    A potom také grafomani, kteří dříve svými úžasnými a nechápanými díly otravovali v nakladatelstvích, mají díky internetu a blogosféře velice usnadněný život. A stydlíni,kteří sice umí, ale psali by si do šuplíku a nikdy v životě by se neodvážili poslat své dílko ani do anonymní soutěže se sem tam osmělí a založí si blog.
    Nemusím “odcházet středem”. Jen nemám na SuP jednoznačný názor, viz výše napsané.
    Tož asi tolik k těm půtkám iracionálním internetovým.

 11. Kutil napsal(a)

  A mně se ty holky líbí. Obdivuju, když se třeba kluk v tramvaji pověsí nohama za štangli a cestuje hlavou dolů. Jsem totiž dost srab, takže bych něčeho takového nebyl schopen, protože mám záklopku: co by tomu řekli lidi…

  • oldwomen napsal(a)

   Kutile, jsou jistá tabu společná snad všem kulturám. Je drobný rozdíl mezi malým uličnictvím hry na netopejra (bych se i zavěsila, páteři to natřásání a odlehčení asi dělá dobře, ale už mám moc těžkej zadek a prostě se tak vysoko nevyhoupnu a taky bych se dopustila trestného činu poškozování cizí věci, páč by mě madlo asi neudrželo a prdlo nebo se vyrvalo i s kusem střechy vozu) a znesvěcením chrámu. I když je obojí výtržností. Je maličký rozdíl mezi grupáčem někde v soukromí a uzavřené společnosti (tímto netvrdím, že je hromadná soulož normálním chováním) a souloží na veřejnosti a je jedno, zda se jedná o soulož páru či masturbaci pomocí předmětu či mrtvého zvířete vhodné velikosti.
   Jenže punková “motlitba” před sochou nějakého svatého či patriarchy někde v parku či na nároží by neměla takový ohlas.
   Vzpomeňte na geniální předvolební tah Káči Jau-Jau, alias Kači Biomasy Bursíkové. Jasná narežírovaná provokace. Co na tom, že zničila život oprávněně zasahujícímu policistovi. Soucitné duše jí do sněmovny prokroužkovaly.
   Toto sice není počin PR, je to, tuším, ukrajinský skupinový úlet, ale kdybych odhalovala hruď kdykoli nesouhlasím s konáním vlády či rozhodnutím sněmovny a nebo když chci, aby mi bylo nasloucháno, tak můžu dát ještě tři čtvrtiny svého prádelníku a celou skříň k dispozici manželovi. Róba by se mi smrskla na dvě sukně a nějaký jégrovo spodky 🙂

   • Kutil napsal(a)

    Ale ano, oldwomen, rozumím vašim argumentům a chápu je, ovšem neznamená to, že by se mi ty zmiňované činy líbily o to míň. Čím jsem starší, tím víc mi vadí všechny ty řeči o tom, co je správné a co není, taková ta přetvářka a pokrytectví, jak si všichni notujeme, že řádný život je vlastně smysluplný život. Vždyť my si z toho děláme srandu, a přitom v tom žijeme: když kritika, tak pozitivní, když stávkovat, tak aby nikomu nevznikla škoda, když protestovat, tak prosím jen tak, aby to nevzbudilo pozornost…
    *
    Ano, “režírovaná provokace”, to je ono. Myslím, že ty holky ani netušily, co za tóčo to vyvolá. Ale prvoplánově to určitě chtěly. (A samozřejmě se toho hned chytli “profesionální” moralisti obou znamének, člověk zřejmě potřebuje mít personifikovaného nepřítele, když si neví rady sám se sebou.)
    *
    Nevím, jestli je veřejná masturbace chlazeným kuřetem správná, ale vzhledem k tomu, že na internetu jsou k vidění daleko bizarnější jevy, proč bych se nad tím měl pohoršovat? Nebo v tom dokonce hledat nějaké poselství. Nevím, jestli je protirežimní prezentace v kostele správná, ale vzhledem k tomu, že třeba na pražském Staromáku jsou několikrát do roka komerční akce, které ten prostor przní podobným způsobem, proč bych měl kamenovat radní? Tedy možná vím, ale jsem srab, nenajdu k tomu odvahu…
    *
    Mimochodem, teď aktuálně považuju za vrchol pokrytectví věty začínající: “Nemám nic proti homosexuálům, ale…” Myslím, že s Pussy Riot je to tak nějak podobně.

   • oldwomen napsal(a)

    dobrá je i hláška “nejsem žádná feministka, ale…”
    Sama za sebe – nenávidím fanatiky. Jedno v jakém dresu a za jaký klub kopou.

 12. Kutil napsal(a)

  Ta dnešní mládež je fakt hrozná. Srovnat do latě, poslouchat, žádná kreativita, žádná kritika, žádné protesty!
  Viz:
  http://zpravy.idnes.cz/studenti-se-vykoupali-v-kontroverznich-truhlicich-fho-/domaci.aspx?c=A120820_142909_praha-zpravy_jpl

  • oldwomen napsal(a)

   Že jo. Plácám si prsty o klábosnici, že Occupy nejsou žádní volači po socialismu a ejhle http://www.reflex.cz/clanek/nazory/47506/occupy-prague-nasilnici-lhari-a-zlodeji.html
   Jó, Smíchov, tam je alespoň švanda a když už je nadzemní bazének volnej, proč ho nepoužít. Lepší, než se ráchat v barokní kašně. Navíc, mají-li bazény sloužit jako záhony (ehm, co kořeny zamýšlených stromů v zimě? nevymrznou? je stálý jarní dodavatel vzrostlých lip a javorů?), tak se stejně budou muset zalívat 🙂

   • Kutil napsal(a)

    Ano, tak koryta tam na Smíchově nechali instalovat místní radní, že prý pro blaho lidí. A lidi jsou naštvaní, nelíbí se jim to. Cítíte v tom ten závan ze starého dobrého socialismu? Lidi prostě nemůžou vědět, co je pro ně dobré, to jim musíme my, jejich volení zástupci, vnutit. Však oni sklapnou.

 13. Jan Krůta napsal(a)

  Asi bych se k následujícím linkům ani neměl vracet. Ale jsou to informace o dalších akcích Pussy Riot. Kolují po netu a je to těžká provokace. Nese nějaké poselství, kterému bych měl rozumět? Pokud někdo máte jejich vysvětlení a odůvodnění, poučte mě, prosím!

  http://urod.ru/news/6207/
  http://kaifolog.ru/2010/08/27/poshto-pizdili-kuru-22-foto.html

 14. Kutil napsal(a)

  Jaké poselství, pane? Možná že neplatí jen “tchýně a uzený, nejlepší jsou studený”…

  • Jan Krůta napsal(a)

   Kutile, vlastně je to časově aktuální. V srpnu 1968 jsem čítal na zdech jinou variantu: “Rusáci a uzený jsou nejlepší studený!”

  • oldwomen napsal(a)

   Viděla bych to na potvrzení slov docentky Pondělníčkové – v místěch, kudy projde dětská hlavička bych se nějakým centimetrem nezabývala…..
   Vysvětlení nemám. Jen přemýšlím, jak daleko má performace od perforace a deflorace. Nějak mi to splývá. Všechny kulturně obohacující akce skupiny vnímám jako prvoplánové generační provokace – bude kopec srandy, jak se páprdové budou ksichtit – a trestala bych je jediným účinným – nezájmem. No jo, jenže to by nesměly sloužit jako vítaná záminka k odvedení pozornosti od jiných prasáren, viz http://www.reflex.cz/clanek/nazory/47509/zase-se-bude-vyvlastnovat.html a nebo to samé v bledě modrém u Vlka někdy koncem března.
   Závan staré dobré normalizace a viditelné útěky do vnitřní emigrace, pozoruji i pociťuji již cca 15 let 🙁 , ale třeba jsou to jen straky na vrbě a duchové v komíně a tak podobně iluzorně. Rozdíl mezi kádrovákem a personalistou jsem ještě neodhalila.
   Dámy a pánové, jsem spíše polyteista než atheista. V každém případě nejsem křesťan a je jedno které sekty. Nic méně, musím se opakovat. Jsou jistá nepřekročitelná tabu.
   A vůbec, brou noc.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    A ještě manažer lidských zdrojů. Jak neosobní, odlidštěné, komerční a zrůdné!

   • Kutil napsal(a)

    Jestli ale ta tabu nejsou proto, aby se překračovala? A když se podíváme do historie, tak takové překročení přineslo něco pozitivního (hlasovací právo pro ženy, černoši v autobuse…). A ovšem i naopak – takže právem namítnete, že není tabu jako tabu, k čemuž opáčím, a kdo dopředu určí, které tabu je ještě to správné, nepřekročitelné, a které si o ten překrok říká, a můžeme se tady takhle mlátit po hlavě do halelujá? To h se tam nečte.
    Na nejúčinnějším řešení – nezájem – se ovšem shodneme…
    I na tom, že je to u nás spíš jen takové laciné odvádění pozornosti od důležitějších věcí (v Rusku to nějaký smysl mít může, protože to tam funguje trošku odlišné)… Ano, to oklešťování svobody je plíživé, ale o to zákeřnější, za chvilku to tady bude jako v tom reálném socialismu…

 15. Helena napsal(a)

  Po všem,co jsem si tady i jinde přečetla a viděla,budu opravdu ráda,ať celou,fakt celou skupinu pozatýkají a odsoudí /nemyslím jenom ty tři děvenky,byť studované/,a dají do pěkného trestného tábora,kde budou k dispozici bachařům…,vždyť už mají ve sprosťarnách praxi “Pussy Riot”.

  Je vidět,jak se okolo tohodle dění točíme a zúčastňujeme,tak nám unikají další události a případy a to třeba a to by mne zajímalo daleko víc než tohle: nějak nám usnul,případ “uneseného rómského děvčátka z Trmic do Německa”, kauza “Janoušek”, a co kauza “Parkanová” ? Helena R.

 16. Helena napsal(a)

  P.s. Haló,haló,kde jste milé ženy,dámy Peggy, Mayo,Ivetko a další,nevidím Vás v diskutovaných článcích,nikde Vaše příspěvky….,ozvěte se; a pište,děkuji! Helena R.

  • Peggy napsal(a)

   Helenko, je léto a čas trávený u počítače je časem takřka skoro ukradený z čím dál menšícího se času života. (jinak, léto letošní, budiž pochváleno, i když jsou některý dny fakt “hustý” 🙂 (
   Prolítla jsem debatu a žasnu… Proč nemám ten dar, vědět všechno tak jistě, nepochybovat a nemít vždy skálopevný přesvědčení… A proč se mi nelíbí i postoje, o kterých je zde řeč.. Nelíbí se mi ten, či onen, je nejlépe jej ignorovat.. ˇOóó jak vznešené a elegantní.. Jsem-li oslovena, je podle mých kriterií, nehorázně nezdvořilé, neodpovědět.. ale je to na každém, ostatně, jako vše.
   Co se helenko této debaty týče, čím víc se někdy o problému čte a ví, tím víc je člověk někdy zmaten..někdy..jasně. Podle mého je od těch holek počin obdivuhodný.. myslím, že ani sami netušily, co po něm vyvolají..(a že to neví Itale? :-)) Nebudu rozebírat, času málo.. já jen, že nevidím nic sprostého na způsobu, který zvolili, z toho, co jsem o tom načetla jsou holky sami věřící..
   A pokud se někteří pohoršují nad místem, které podle nich holky znesvětily? No já to vidím opačně! A jinde? Kde jinde se jejich volání všimnout? Zvolily podle mne dobře.. A že by se Pánbůh a všichni na nebi na ně rozlítili? a jako proč? Nebo je snad PánemBohem Putin? o něhož vlastně nejvíc jde? A že se vybarvil zase..tím, jaký monstr proces byl uskutečněn.. Někdy je svět postavenej na hlavu a je dobře, že se najdou stateční, co nehodlají pořád jen mlčet a nebo někde v chládečku bezpečí, jen pindat o tom, jakej kdo je a jak by ONI všechno udělali a ZATOČILI s těmi, co dělaj věci, který se JIM zdaj špatně.. Ach jo.. A těch keců o tom, jak např. u nás si lidi maj zvolit ty pravý, čestný, že mají mít odvahu, organizovat protesty.. atd. jako přes kopírák! kolik jich k něčemu je? a co by se muselo stát, aby vzbudili pozornost kolem.. a že se v Rusku taky protestuje.. Volání do sudu! dobře že se našlo pár odvážnej holek.. držím jim palce.. u nás by to chtělo ještě větší nálož..Jenže! malej rozdíl.. pořád si stěžujem, jasně, je to denně k blití, ale každej si žijem na svým malým plácku, bojujem s denními problémy jako každj na světě, ale at mi nikdo netvrdí, že je až tak zle.. Občas třeba vystrčit i nos kousek za pomyslný hranice.. a srovná se.. nebo ne a když se mu to nelíbí, může udělat tedy třeba podobnej protest! rpoti kalouskovi a jemu podobnejch!
   Smekám před těmi holkami.. A je šílené, jak jsme malí a posuzujem jen z toho našeho malýho pidisvěta.. Pak máme co máme..
   Zdravím Kutila, myslím, že se často setkávám souhlasně s jeho názorem. Líbí se mi, když člověk neposuzuje, je schopen i svůj názor poopravit, není neomyslnej a hlavně ne arogantní.. Zdravím i Alexe.. pro mne také dobrej názor. Jinak nemá smysl rozebírat.. každej za sebe.. síla některejch návrhů na trest mě fakt dostala.. Jací že to vlastně jsme? už sem zas nejdu, mám jiný program.. Jo, je vedro, hic… jo, prý se z vedra blbne, bylo zde letmo prohozeno.. kdesi.. Já ráda blbnu, a jsem šťastná, že mi ten dar blbosti byl nadělen. Neměnila bych za rozum Mějte se..

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Myslím, že tu neobhajujete svobodu, ale anarchismus. Nevěřím, že Rusové nemají ústavní možnost se vyjadřovat v médiích, peticemi, na mítincích a shromážděních, sdružováním do politických stran a hnutí nebo jinak v souladu se zákonem vyjadřovat svůj názor. Minimálně, tak jako my, mají možnost svobodně ve volbách vyjádřit svůj názor, své přání, své priority svým hlasem. Mluvíme-li o sobě jako o demokratech, nemůžeme na druhé straně nerespektovat mínění většiny. Lépe to nikdo nikdy nevymyslel a zřejmě nevymyslí – volba možností a rozhodnutí většiny. Jde-li však nesouhlas menšiny s přáním většiny za hranici demokratických možností, je právem státu rozhodnutí většiny chránit.
    Osobně nesouhlasím se způsobem protestu, který zvolila skupina Pussy Riot. Současně nesouhlasím s výší trestu.

   • Alex napsal(a)

    Peggy, moc a moc zdravím.

 17. Strejda OLIN napsal(a)

  Měl jsem tu návštěvu z Itálie a ti o nějaké Pussy Riot nevěděli ani Ň.

  • Peggy napsal(a)

   Alexi, díky za milý pozdravení, taky Vás ráda vidím :-), zase letím, jak mi je stále předhazováno :-), tak jen k pozdravení mému….Váš komentář mi připoměl mého oblíbence Borise Pasternaka..jako dospívající holka jsem se v jeho verších utápěla… a jsou pěkné pořád, pořád se dají číst.. miluji občas to temné v nás..Ale já si nyní spíš vybavila Doktora Živága.. Tenkrát jsme si tu knihu půjčovali, byla už hodně ušmudlaná..no a když pak bylo nové vydání, mnohem pozděj, to štěstí, že jsem si ji mohla koupit a MÍT jen pro sebe :-)..
   (no a co myslíte? pak jsem ji komusi půjčila já a mám zase prd..:-)
   A film s Omarem Sch. a Julie Chri.copak nebyl dokonalej? i tele muselo pochopit, jaký to bylo v Rusku, tedy v tom bájném Sov. Sv. žít. Tak to já jen na okraj, připomělo mi to ten teror, a nesmírnou beznaděj, kterou lidi, co měli jinej názor, než směl být, museli žít. Myslím, že nemáme ani představu..Brbleme, lidi si zvykli na svobodu moc rychle..a tak tím víc chápu, že určitě nebude v Rusku tak zle, to je jasný, ale já mám svobodu za jednu z nejsilnějších potřeb k životu..Ale to bych se rozkecala..jen chci říct, že prostředek je pro mne vedlejší, pokud neohrožuje a neomezuje druhý. Myslet si mohu o každým projevu to svý, ale zvolí si každý to, co myslí on, že je dobrý.. A je mi divný, proč za vším vidíme konspirace.. ale dost, už musím letět, chichi..mějte se krásně, pohladil jste mne..a to je pěkný začátek dne. Mějte krásný zbytek prázdnin a léta. P

   • Alex napsal(a)

    Taky tomu tak rozumím. Ani jsem nepípl nic proti tomu, že tu tím vyjádřením Karla už ve slipech a dalších borců se jen odvrací pozornost. Víte co by mně se líbilo, kdybu před ú§řad vlády napochodovaly nejen české holčiny a ostentativně směrem k vládě vystrčily holé prdele. Tady a teď a ne ve jménu nějakýho Bushe, ale ve jménu holýho rozumu proti tomu neuvěřitelnýmu způsobu vládnutí. A mohlo by se to uskutečňovat pravidelně a nejen před budovou vlády ale i parlamentem nebo stranickými sekretatriáty klidně dnes už všech tzv politických stran. no jo, ale ona to půlka odsoudí na základě formy a své mravopočestnosti nebo dikce zákona. Jo to jsme my Češi v plné nahotě.

   • Lex napsal(a)

    Peggy,
    také ten film miluju, ten americký z roku 1965 s Omarem Scharifem, Julií Christie a Geraldinou Chaplinovou, s jeho pojetím i s ústřední melodií, ne ten britsko-německý z roku 2002 – hluboké zklamání, ačkoliv jde o téhož Pasternaka.
    No, a když mluvíme o teroru a nesvobodě v Rusku a později Sovětském svazu (o čemž žádná, děs a hrůza), možná jste při sledování toho filmu nedostatečně sledovala první čtvrtinu. Ta pojednávala o tom, co tomu předcházelo. Přehrejte si někdy tu scénu s rozsekanými těly demonstrantů carskou kavalerií. Každá mince má avers a revers.
    L.

   • Alex napsal(a)

    Mimochodem Peggy, ten nápad stěmi zadky mne napadá, jak dí pan Jan Krůta z toho čirýho zoufalství – smějící se smajlíkovská bestie.

   • Alex napsal(a)

    Jo Peggy a ještě mne napdla jedna myšlenka,pokud by se historicky prokázalo, že ti zmasakrování se tehdy dopustili před tím masakrem nějaké tehdy absolutně nepřípustné nepředstavitelné věci (zmírněme to) vůči tehdejšímu “právního stavu” třeba by pak nějaký právník dokázal ten masakr legalizovat. Holt jeden nikdy neví. Tou věcí by mohlo být třeba nějaké nepokleknutáí před nějakou standartou cara či něco podobného, no na ty holé zadky snad pomýšlet ani nebudu. usmívající se smajlík

 18. Alex napsal(a)

  Nu byl jsem mimo v době, kdy byly napsány články jak tu, tak u vlka. A oba za sebe pokládám za přiměřené, jakkoli je každý napsán z trochu jiného úhlu.
  Mnohé reakce, jakkoli se daly očekávat, mi přijdou přece jen trochu přehnané a není zas až tak nezajímavé, že přicházejí spíše od těch starších.
  Ono je faktem, že chce-li na sebe či na něco někdo upozornit, holt to musí být opravdu nějaký nářez. Ono je to pak stejné – mluví se o tom, ale zdaleka už se nemluví o důvodech. Já stejně jako Vy pane Krůto, netuším, co je za onou skupinou a proč … Nicméně mne zaráží to puritánství. Čímpakže třeba prorazila taková Madonna. A budu trochu provokativní – cože je na aktu soulože tak nechutného? Na psa obskakujícího fenu se dívají všici včetně dětí. Chápu lidské zvyky se od hluboké minulosti změnily. Nejsem příznivcem sexu na ulici či v chrámu páně. Nicméně jedno je jisté, že dotčené uskupení postupovalo stejně jako ta Madonna. I cíl byl stejný – upozornit na sebe. A je tu nějaká souvislost s Putinem v textu. Já si netroufnu hodnotit, neb nevím o co přesně danému uskupení jde. Faktem je, že trest je neúměrný z hlediska civilizované země.
  A pak, jedno vím jistě – slovy mého strýce ještě v někdejších dobách – ruský národ je jeden z nejzkoušenějších na této planetě. Nevím jak to říci, ale ke mně tohle promlouvá skrze ruské autory či hudební skladatele. Ať je to Čajkovský nebo Vysocký ěi Okudžava, ať je to Dostojevský nebo bři Strugačtí

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Ale no tak, Alexi! Nejsme přece zvěř, i když jako dobytek se občas chováme. Vy byste byl snad ochoten připustit, že souložit na veřejnosti je projevem nějaké osobní svobody? A souložit v soukromí jako projev puritánství? Všechno má snad nějaké meze. Nebou už ne?

   • Alex napsal(a)

    Oline, to je přece trochu jinak. Také už jsem starší, těsně před důchodovým věkem. Nicméně reflektuju několik faktů. Především, že člověk se nějak ve své historii vyvíjí. Což neznamená nic jiného, než že člověk byl původně součástí přírody – nic více nic méně. (ono tohle je zase na samostatnou kapitolu z jiného úhlu, zda sami sebe jako sočást té přírody chápeme nebo se nad ni už jen povyšujeme) Kdysi byla soulož mezi lidmi chápána úplně stejně jako ve vztahu třeba ktěm uvedeným psům. Směrování v oblasti sexu vyvrcholilo až v to puritánství a pak se začal ten vztah k němu přece uvolňovat – viz třeba tzv. období sexuální revoluce. Obdobné je to ve vztahu k lidskému tělu a jeho nahotě. Souvislost s námi staršími je zřejmá v našem konzervativismu – naprosto přirozenému. jinak řečeno starší generace vždycky a bez výjimky jakékoli uvolňování čehokoli komentovala stále stejnými slovy – kam ta mládež spěje. Jak jsem napsal, nevím v obecné rovině kam až to dospěje. V oblasti sexu si myslím, že se to nakonec vrátí k hodnotám spojených s tím sexem dle mého nedílně – v tom vztahu. Jak to nakonec bude vypadat fakt netuším – ona je to oblast toho, co nakonec připustí ta většina – v té obecné morálce. opravdu netuším ani v nejmenším, jak to bude vypadat za sto let např. a co bude v té době “normální”. Pro nás je dnes naprosto nepředstavitelné používat například záchody tak, jak je používali staří Římané – a přesto je v určitém slova smyslu považujeme za uhelný kámen naší dnešní civilizace.
    Jiným faktem je, že aby se na něco dnes upozornilo, je holt nutno použít nějakou senzačnost, která tu pozornost a zájem spolehlivě přitáhne. Co jiného byly dámy z VV v jejich kalendáři před volbami. Nejde jen o stupeň, spíše o princip.
    Nu a to se váže k jinému dalšímu faktu, že nejsme stejní. někteří z nás mají jaksi k exibicionismu větší sklony či menší zábrany než jiní. Někdo odsuzoval nudismus, někdo ho provozoval a provozuje. Zatím došlo ke kompromisu a oddělení nudistických pláží – jaké to bude zítra? Fakt netuším.
    Nu a jiný fakt – co člověk člověkem je vždy ve všem došlo k jakémusi extrému – včetně míry zase toho purismu. Jo a kde ta míra bude už jen v obdalší generaci? To opravdu taky netuším, jen vím, že to stejné nebude.
    nejen proto si myslím, že správnou otázkou v souvislosti s touhle skupinou klade právě pan Krůta. Ne prostředek, ale důvod je důležitý. Pan Krůta to myslím zdůvodňuje velmi srozumitelně.

  • Peggy napsal(a)

   Lexi, ano,měla jsem jasně na mysli ten Americký, ten druhý jsem kdysi také viděla, ale absolutně nevystihoval, jak píšešte Pasternaka..proto mi v hlavě utkvěla jen jako kouř z horkého a slabého čajíčku :-). Jinak na první část si pamatuji, copak to jde oddělit? V historii dějin je spousta revolucí, kde tekla krev, téměř vlastně každá…a vlastně dodnes..ale vrátím-li se k tématu, jde snad o to, že je jiná doba a Rusko o sobě tvrdí, že je demokratický stát. A v demokracii by měla být svoboda jako taková, pokud jste chtěl naznačit, že za vzpupnost a vzpouru následuje trest… Ale na diskusi s vámi já nemám, však vy sám dobře víte, že se ani do nějakých moudrých a fundovaných debat nehrnu a nechci, jsem nekonflitní a je mi fuk, co si kdo o mým IQ myslí. 🙂 Nevylučuje to však to, že občas něco taky ráda plácnu, 🙂 chichi..no ne?
   Já chtěla jen poděkovat Alexovi, jak říkám, pokud mne někdo osloví, mám zásadu odpovědět. Zde ta zmíňka o filmu a knize, měla naznačit, že život v Rusku nebyl nikdy lehkej a že si myslím, že na mnoha místech není dodnes a v perspektivě těch lidí, kteří denně bojují kdesi v podmínkách, o kterých nemáme asi ani představu, o přežití a uživení rodiny a sebe, bychom neměli na naše poměry hledat jen to špatné. I když samozřejmě, je z toho každý den na blití.
   A nevím, jak to Alexi myslíte, ale docela mě to zaskočilo.. slovní spojení holčiny a prdel. Moc se mi to nelíbilo… jde snad o to vyjádření, nejsem puritán a to vy víte, jenže v tomto případě se mi to zdálo nějak moc drsné..Holky jsou holky ..no nechám toho…a i kdyby se rozhodly pro to, co jste zde jako nápad popsal, myslím, že holka je krásná.. už jen tím mládím, takže v každým případě má nejhůř zadek.. jinak zadeček, nebo ne? na jednu stranu nad ženama vzdycháte (vy chlapi) a na druhé klidně řeknete, že maj pr..l. 🙁
   A celej ten nápad.. myslím, že by s nikým ve vládě nehnulo, ani kdyby se sformovala v týhle podobě celá zem.. To je na tom snad ještě smutnější, než když se něco děje… A o tom jsem se zmínila..Snad Olin oponoval s tím, že na to jsou petice, demonstrace.. No vždyť je to směšné! Osmdesátdevět už nikdy nebude. Ujmula se situce mafie.. a s tím už nic… Italie Oli :-)chichi.. ta by něco o tom mohla vědět.. Zeptejte se , jak se v Italii proti ní demonstruje.. A za čas budou Taloši s Camory proti nám břídilové..Mějte se tu krásně, čeká mě náročnej týden.

   • Alex napsal(a)

    S těmi zadečky máte pravdu. Tu výtku beru – držce nevymáchaný potažmo příznivci masturbace s kuřetem huba ujede. S tím kuřetem si hlavu nelámejte. To je poznámka určená Lexovi, jemnuž se povedlo jinde udělat ze mne příznivce masturbace s kuřetem a řekl bych, že i s pana Krůty – smějící se smajlík

   • Petrpavel napsal(a)

    Peggy, konečně jsem snad (?) pochopil Váš postoj, který jsem dříve, omlouvám se, nazýval nepostojem (nejlépe nevolit, příliš se nezajímat, neřešit atp.).
    Dotáhla jste svoje poznání reality tam, kam se mi to dosud nepodařilo : stát mimo, pozorovat, netrápit se příliš, registrovat, ale nepadat na ústa… žít si svůj život.
    Daří se mi to poměrně úspěšně zmizím-li na venkov na chatu, bez novin, internetu (jenom tu televizi nějak neumím vynechat, ale možná se se mi to tam i podaří – teď se ozval kupec firmy provozující můj satelit a chce platit to, co jsem podle smlouvy už jednorázově plně zaplatil a navěky měl mít dál zdarma, pod pohrůžkou vypnutí signálu k 1.9.2012). Pak se vrátím domů a hledám informace a píši ….

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Petřepavle, očekávám stejný útok trhu. Mám se Skylinkem smlouvu na doživotní odebírání vybraných programů zdarma. Obávám se, že budu muset smlouva nesmlouva solit. Jen tu penzi mi nikdo nezvedá. 🙁

   • Petrpavel napsal(a)

    Ano Oline, Skylink. Nejasně formulovaný požadavek přišel již počátkem léta sousedům, mě nyní. Sousedé většinou řešili zaplacením 600,- za novou kartu za příslib odpuštění, na určitou dobu, nově vyměřeného měsíčního poplatku. Čekám na 1.9., informace mě zaslaná je úmyslně nejasná, nechám se překvapit. V Právu probleskla informace, že ČT bude poslytovat zdarma kartu na své čtyři programy. Stačilo by mi bohatě. Zatím jsem nic konkrétného nezjistil. Hledám.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Peggy, mluvil jsem o tom, že ti Italové o kauze Pussy Riot nic nevěděli. Když jsem jim o tom říkal a ukazoval na inetu, koukali jak jójo. A to jsou mladí lidé, ne inetu jak doma. Prostě to zřejmě v Itálii proběhlo jako zpráva na třetí straně, ne jako u nás bomba, top zpráva týden na titulce, hlavní událost světa!
    Oponoval jsem, že v demokratické společnosti jsou mechanismy, jak prosadit vůli lidu, většiny a ochránit zájmy a potřeby menšiny. Jestliže po téměř čtvrtstoletí demokracie nefunguje, odpovězte mi proč? Hlavně mi neříkejte nic o zakuklených starých strukturách, vnitřním nepříteli, přežitcích minulosti atd.

   • oldwomen napsal(a)

    Oline, nejsem Peggy…
    Celý problém vidím v tom, že se k veslu místo schopných dostali všehoschopní a ač jsme toto každý jeden podvědomě cítili, tak jsme mlčeli. Zbabělost? Strach? Nedůvěra ve vlastní úsudek? Nevím.
    Nikdy jsem nedůvěřovala davu, od devadesátých let z něj mám panickou hrůzu.
    V lednu devadesátého jsem se zcela vážně snažila založit Stranu svedených a podvedených a tvrdila, že do deseti let budeme všeobjímající partají 🙂 No, byla jsem za komika.
    Vivat vnitřní emigrace. Nikam za čáru se už fouknout stejně nedá, tedy je to zbytečné.

   • Petrpavel napsal(a)

    Oldwomen, vnitřní emigrace, také považuji za jediné možné rozumné řešení.
    Už jsme tam dva! (miliony?)

   • oldwomen napsal(a)

    Myslím, že všichni, co nechodí k volbám, pak ti, co chodí jen k některým (bojkot senátních např.)
    Prasí se mi co chvílu prvnička sviňa, sjížděla jsem NET jak zastara Mladou frotu – noťas podloženej slánkou před talířem bramboračky. No, dneska halušek. Dostala jsem hroudičku pravé brynzy. Mňam.
    Tak papá mizím býti prasečí babu babicí.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    OW, ono to ani za hranicemi není valné /tedy asi jak kde, ale většinou asi ano/. Jak jsem psal, měl jsem tu návštěvu z Itálie, konkrétně z Milána. On dělal elektromontéra (výtahy, stroje, mechanismy) a už rok peče pizzu na půl úvazku v pizzerii, protože svoji práci nemůže sehnat. Ona překládá a je na volné noze, protože do prac. poměru ji nikdo nevezme. Nikdo prý na takové “zbytečnosti” jako jsou překlady krásné, naučné a odborné literatury nechce dávat peníze. Takže jen sem tam přeloží nějaký návod apod. za pár euro. Jsem také v častém kontaktu se spolužačkou ve Vancoveru a kamarádem v Torontu. Vzpomínají, jaké to bylo před 30lety, rok od roku je to prý horší a na moje “nářky” říkají, ať se nerozčiluju, že u nich je to stejné jak u nás. V devadesátém mi říkali, ať si to moc “nemaluju”, že ten kapitalismus je také pěkná sviňa, jen má tu výhodu jakési osobní volnosti a zdánlivé svobody. Jen místo kádrováka ti dokáže zničit život manažer, místo vlády jedné strany vládne tam u nich zase jiná nebo v koalici, ale jsou to stejní papaláši jako ti naši totalitní.

   • oldwomen napsal(a)

    Sviňa mne napíná….
    Oline, viz má poslední věta v reakci na Vás.
    Nikam za čáru se už fouknout stejně nedá, tedy je to zbytečné.
    PS: jak se tak marně snažím o práci ve svém ranku, zvažovala jsem anglofonní část Kanady. Normální pracovní vízum, žádný skok do nejistoty a spaní pod mostem… To samé, co tady. Tak jsem připustila krávy a přikoupila a připustila tu Sviňu a začínám budovat opevnění 🙂

   • Petrpavel napsal(a)

    Oldwomen, tak mě napadlo : vždyť Vy jste vlastně takový vzor kapitalistického člověka! Stále hledáte nové a nové uplatnění, když nejde jedno, jde druhé, invence nekonečná. Nechtěla by jste napsat brožuru, třeba s názvem”Jak se stát díky kapitalismu ze vzdělané inteligentní ženy úspěšnou chovatelkou prasat”? Nakladatelství které vydává Klausovy spisy by po tom, pokud by jste to napsala správně ideologicky, přidala trochu kapitalistickobudovatelské vášně, jistě skočilo… 🙂

   • Strejda OLIN napsal(a)

    OW, tu hrudku pravé domácí brynzy vám závidím. V Blavě ji tetky prodávaly na “centrálnom” přímo ze škopků. Skoro každá ženská ji kupovala do halušek nebo častěji asi na pomazánku. Říkaly, že májová je nejlepší. Měly pravdu. Bože, halušky s brynzou (bryndzou) a vyprážanou slaninkou… chrám blaženosti.
    .
    Palisády, hradby, kulometná hnízda, smečky vlčáků a opevněné dvorce asi přijdou zase do módy, až hordy barbarů zaplaví tuto zemi.
    .
    Ano, návrat k půdě, ke kořenům může dnes člověka vysvobozovat. Umím si to představit. Jednak si myslím, že jsem reinkarnoval z nějakého pionýra Divokého západu, druhak být o 30 let mladší, dal bych se na farmaření. Je to totiž poctivá práce, která je vidět, je užitečná a skromného člověka uživí.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Nechal jsem se tou Amerikou strhnout. Samozřejmě, že bych se dal na sedlačení!

   • oldwomen napsal(a)

    To je ale pitchowina, co? Ta brožura.
    Už jsem to tu psala několikrát. Vždycky máš na vybranou minimálně ze dvou možností -buď se užírat a brečet a hledat nepřítele a idealizovat si bylo, nebo do sebe kopnout tupláka slivovice, případně litráka téhož a po probrání z mrákot vstát a jít něco dělat. Zatím vstanu a du… Z pěti slepic k pomoci ke splátkám hypo jsem se propracovala k celkem uznávanému chovu jednoho plemene, stádečku koz, zatím dvoum kravičkám a té svini… Však není všem dnům konec a jednou prostě musí být líp. S tím, že dobře už bylo nesouhlasím. V okamžiku, kdy bych to zjistila, tak rozdám zvěřinec a oběsím se na porodním špagátě.
    4 živí cvalouši, dvě mrtvě narozené, jedno s prasklým bříškem, jedu podráždit veterináře pokusem o nemožné. Nejspíš vrozená vada – nesrostlá břišní stěna. Asi. Vet bude moudřejší. Ale ovšem ta čtveřice, to jsou draci 🙂
    Na prvničku, co ani neměla být chovná je to slušnej výkon. Jen tak dál, děvče. Totiž Sviňo.
    Nic, vet čeká! Dovolala jsem se. Máme rande v ordinaci. Vet, já a sele.

   • Petrpavel napsal(a)

    Nadsázka, samozřejmě. Trnul jsem Oldwomen aby se Vás můj pokus o vtip nedotkl, rozeným střelcům jako jsem já se prý tohle “daří” často, mě tedy určitě. Děkuji za shovívavost.
    Zle není. Mě. Ale v blízkém okolí vidím, že někomu ano. To mě štve.
    Lépe už bylo 🙂
    Dravcům přeji hodně mlíčka a Svině trpělivost se žrouty.

   • oldwomen napsal(a)

    Tož, to s nesrostlým bříškem nepřežilo noc. Čekala jsem to. Svině Sviňa se jeví býti dobrou matkou, o zbylá čtyři pečuje – mnohé lidské matky bych k ní poslala na stáž. Po šestinedělí nechám proběhnout první říji a připustím ji znovu. uvidím jak druhé kocení a pak ji buď vyřadím z chovu, nebo si vyrodí zasloužený strobní sviní vejminek až do přirozeného skonu.
    Střelec sem, střelec tam, jsem Lvice a splachovací. Je těžké mne naštvat či urazit. Občas máchnu tlapu či mávnu ocasem… nojono, když se kácí les, třísky lítaj 🙂
    Ani nám není zle. Samo, že by mohlo být líp. Mnohým hodně blízko okolo je podstatně hůř. Nemuselo by, kolikrát by stačilo jen vstát od flašky a hejbnout zadkem. Jsem ráda, že jsem nějak pozapomněla naslouchat manželovým námitkám a neochotě k opravě starého domu a šla za svým jak buldok. Jsem ráda, že jsem ignorovala manželovo nesouhlasné ječení nad rozšiřujícím se zvěřincem a přehlížela jeho truc akce. Je to tvrdá neohodnocená dřina v vpravdě polních podmínkách, standard bydlení budeme mít v porovnání s panelákem ještě hodně dlouho velice nízký. Ale vím, že přežijeme, že nám nehrozí exekuce a podobné radosti. Trošku mne trápí chybějící roky do důchodu (osm), ale nárok bych měla čerpat stejně až nejdřív za 13 let a to je ještě hodně daleko. Se svou genetickou výbavou nemusím tak do pětaosmdesáti nějaké stáří vůbec řešit.
    Pěknou pohodovou neděli

 19. tata11 napsal(a)

  alexi……………….přesně v duchu strejdy sem odpověděl Vám na kose.a zde ještě dodám.NIKOLIV ,než puritanství se ruzne směry umění co nemaj s uměním co dělat omlovají tím co řikate…………..jako třeba namočit ditě do barvy a snim malovat,přesně to samé je soulož na veřejnosti…………nezaměnujme skutečně nepřijatelné věci za puritanství.
  jako 1+1 jsou 2 tak soulož by měla patřit do soukromí nebo na akce lidí kteří maj stejny nazor…….pletete pojmi puritanství je odsuzovat třeba nuda plaže……..chodit ale nahy na veřejnych mistech už není normalní

 20. Strejda OLIN napsal(a)

  Alexi, samozřejmě nikdo neví, jak bude (a zda ještě bude) vypadat společnost za sto let. Ale nejméně dva tisíce let se v našem prostředí společnost vyvíjela, kultivovala a dospěla do jakéhosi konsensu co je a co není správné, co lze tolerovat a eventuálně měnit na základě stupně lidského poznání. Např. rozvody, trest smrti, sňatky homosexuálů, emancipace žen, přijímání demokracie apod. Ale jsou, myslím si, určité “člověčí” hodnoty, které bychom měli obhajovat a chránit pro další generace. Ani za sto let by neměla být tolerována vražda, krádež, znásilnění, incest, příživnictví, soulož na veřejnosti, pedofílie, narkomanie, domácí násilí a nebo uznávání např. rozvěšení lidských vnitřností na stromu v parku za umění (jiný příklad mě momentálně nenapadl).
  Za nerozumné tedy pokládám obhajovat čin Pussy Riot v chrámu Krista Spasitele slovy, že: nejsi dost svobodomyslný a tolerantní, co ty víš co bude za iks let normální. Jak jinak na sebe měly upozornit?

  • Alex napsal(a)

   Ale ano Oline, můj postoj je přece obdobný v tom smyslu, že sám bych toto neučinil, ale nejsem a nemohu být až tak daleko v těch soudech k druhým. Vidíte, jinde jste se mi zdál zase Vy až příliš tolerantní a teď je tomu mezi námi obráceně. Myslím, že Vás chápu a je to normální. Já Váš postoj přece ani slúvkem neodsuzuji. Víte, čím jsme starší, tím je nám ten svět kolem nás cizejší. Je to přirozené a u každého jen trochu jiné. Podstat Věci Makropulos Karla Čapka. A nebyl bych až tak pesimistický k té budocnosti. Já lidem spíše věřím. Ostatně jinak mohu jen zopakovat – nezvládnou-li to lidé – ty další generace, příroda už se postará – ba ani nebude muset.
   A jen dodatek, neobhajuji ji, jen se snažím chápat. A k tomu, abych je mohl plně pochopit, bych potřeboval zodpovědět otázku, kterou položil pan Krůta.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Abychom se dobrali k nějakému styčnému bodu. Nikdy mi nevadily módní výstřelky nebo styl oblékání, dlouhé vlasy, plnovous až dopasu, copánky, náušnice u mužů, kalhoty pod zadek, tetování, hudba, obrazy… ale odsuzuji grafitti na barokních sochách, nových fasádách a vagonech, přemalování tanku na růžovo, panáčci na semaforech, nespisovná čeština nebo vulgarismy v médiích, squatting nebo právě věci, které prostě do určitého prostředí, jako jsou právě církevní objekty, nepatří. Rozumím tomu, proč to asi PR udělaly, i já bych jim to nedovolil, ale k soudu bych to nedával (pokud nic nepoškodily) a řešil bych to přiměřenou pořádkovou pokutou nebo jen domluvou.
    Jiný případ je skupinová soulož členů skupiny Vojna v muzeu. Takový způsob protestu proti čemukoliv odmítám, ale opět bych je netrestal vězením. Koneckonců, asi to ani není zakázané. Ale přejít to mlčením není dobré. Takové chování si myslím nebylo, není a nebude nikdy avandgardní nebo jen protestem, ale sprostotou a nevychovaností. Neumím si představit, že bych na těch fotkách pozal svoji dceru nebo syna.
    Máte Alexi pravdu, náš svět odchází a ten nastupující nezadržíme ani nezměníme. My už rozhodně ne. Ale něco z toho “starého” světa bychom snad ještě zvládli jako štafetu předat mladým. Nebo se o to alespoň pokusit. Takové ty hodnoty, které jsme převzali a jsme přesvědčeni, že jsou dobré.

   • Alex napsal(a)

    Oline, vždyť ten styčný bod přece máme. My dva jsme z jedné generace – s naším chápáním světa, morálky a myslím, že i více. Jen to pojímáme každý trochu jinak. Ty hodnoty si ty mladé generace přece berou odjakživa samy, tak jako my jsme si je nenechaly předat, ale vzalli jsme jen to, co jsme si chtěli vzít. V dobrém i ve zlém. V tomhle plavou všechny generace a vždy jak v minulosti tak v budoucnosti plavat budou – naprosto stejně.
    Znovu bez zla bychom nemohli poznat ani to dobro. Chcete-li, je to věčné prokletí člověka a jde jen o ten stupeň. pomněte, že nějaké milování skutečné milování není jen soulož a forma či okolnosti jsou takříkajíc prd proti tomu riziku, že si lidstvo může zopakovat zase jinak a v jiné formě své nejhorší chvíle – třeba Hitlera s jeho genocidou nejen židů – díky svým vlastnostem a souexistenci toho dobra i zla, jež naší existenci provází. Je jen na člověku v každé další generaci, jaká míra zla či dobra bude. Tam mohou pomoci zkušenosti z historie a zdravý selský rozum. Nu, neví, zda jsem Vás uspokojil či zda mi bude dobře rozuměno.

 21. Kutil napsal(a)

  Podle mne to dobře vystihl ve včerejších Hospodářských novinách Václav Němec z FF UK, dovolím si bez dovolení kousek citovat: „Na jedné straně stojí mumifikovaná posvátnost chrámu spravovaného církví, která se stala více mocenskou strukturou než společenstvím, v němž je zvěstován živý Bůh. Vedle tohoto posvátna, které se mladým lidem 21. století stává o to nesrozumitelnějším a neobyvatelnějším, čím více se odcizuje svému původnímu smyslu, je tu nové posvátno rockových koncertů, performancí, filmů a videoklipů, které představují moderní rituální formy rezonující s vnitřním světem mladé generace.“
  To je taky možný úhel pohledu, religionistický, střetávají se dva odlišné sakrální světy, a to prostě bolí. Občas mě to napadá i v souvislosti s některými jevy u nás…
  *
  A ovšem za podivné považuju, když chroničtí nadávači na náš režim obhajují ten ruský. Anebo je to vlastně příznačné.
  P.S.: Kupodivu, ale souhlasím s Alexem

 22. tata11 napsal(a)

  ALEX……..nemohu souhlasit stěmi argumenty co udaváte.takže to ukažu na podobenství………………le ano Oline, můj postoj je přece obdobný v tom smyslu, že sám bych toto neučinil, ale nejsem a nemohu být až tak daleko v těch soudech k druhým.

  chyba přece třeba vraždu musím vičitat.snažit se dojít potrestaní…….tudiž to vaše nemuže platit u věcí co pravě piše OLIN…………SOU určité hranice,kde se naopak musím postavit přimo k odsouzení,vražda nasilí,tady se určitě schodnem…..dale by měl fungovat určity moralné kodex a tam určitě patří soulož na veřejnosti,nezlobte se sde použivate argumenty co nemohu souhlasit

  • Alex napsal(a)

   Tato, ty věci přece nejsou souměřitelné. Morálka jako celek se v čase prostě mění. Já bych se ani nelíbal v sexuálním slova smyslu na veřejnosti, dnes to není ojedinělé. Představte si, že byste se ocitl ve viktoriánské době, nutně byste se tam musel cítit naprosto cize právě ve vztahu k tomu, o čem se bavíme – jen v opačném gardu. Na světě je o tak zařízenoˇ, čím více stárneme, tím více mizí i náš svět, svět naší generace – ve všem. To jsem měl na mysli. Já jsem stejně jako Olin nebo Vy příslušníkem stejné generace se stejnými nebo velice podobnými náhledy na tuto oblast, ale náš svět pomalu odchází a přichází svět našich následujících generací. S tím nic nenaděláme.

 23. tata11 napsal(a)

  alex……..ale to trochu mluvite o něčem jiném,možná že někdy bude sex na veřejnosti samozřejmostí ,ale posuzujem tento připad touto dimenzou času.Nezlobte se ale ted pořad upravujete argumenty vždy jakocouvnete ale přidate trochu jiny ale zrovna tak neakceptovatelný.

  ano třeba v budoucnosti zde bude džungle,a ani vražda nebude něco nenormalniho,ted žijem tady a podle určitych pravidel a tam se prostě sex zasadně na veřejnosti nemuže přejit je to jiná generace tak daleko nejsme nezlobte se do se nedá obhajit jestli nejste hipík nebo rebel a uznavate určity řad.

  TAKŽE U LIDÍ třeba jako je kniže nemužu obhajovaní přijmout tím vaším zduvodněním.Tudíž i vaše argumenty jsou opravdu dost vacgrlaté.jak sem řekl u hipika je mužu přejit že to je prostě tak chce se odlišovat,

  U LIDÍ JAKO VY TAKOVY NAZOR JE NEAKCEPTOVATELNY,prostě pak neuznavate naké pravidla a hodnoty

  • Alex napsal(a)

   Ne tato, nerozumíte mi. Vy mluvíte o něčem jiném. Obecně řečeno, co je dobré nemůže být zlé. Co je etické, nemůže být neetické. Dobro a zlo jsou věčným průvodcem člověka a po celou dobu jeho existence. Já nevím, jestli bude v budoucnu veřejná soulož pokládána za zlo nebo něco nemorálního. Jen vím, že pokud tam bude přítomna láska, porozumění a to dobro – není důvodu, proč by tomu tak nemohlo být. Já si to představit nedovedu, netuším a nevím, kam se co bude ubírat. Jen nechávám svou mysl či lépe řečeno fantazii otevřenou – nic méně, nic více.

   • Lex napsal(a)

    “Já nevím, jestli bude v budoucnu veřejná soulož pokládána za zlo nebo něco nemorálního.”
    OK! To nevíme nikdo. Před sto lety bylo nemravné u dam nosit šaty nad kotníky, že. Také bylo obecně nemravné někam vstoupit a nepozdravit, nepozdravit staršího, nadávat učiteli nebo ho dokonce zbít atd. Dneska normálka. Ale v případě těch “číč” a jejich “rachotu” proti Putinovi a patriarchovi Kirillovi, anebo v případě oné Voiny a jejich “grupáče proti Medveděvovi” v biologickém muzeu (s těmiž účastníky), či dokonce dámské obcování v marketu s chlazeným kuřetem, nejde o to, co bude, ale co je TEĎ.
    A tohle TEĎ je nejen nemravné (Vaše “nemorální” asi není příliš přiléhavé slovo), ale obecně u naprosté většiny lidí (v samotném Rusku jejich počínání schvaluje jen 6 procent lidí, jak píše výše myslím Olin) to vzbuzuje veřejné pohoršení. Což je od učité úrovně a od určitého chápání míry toho pohoršení (rozdílné v každé společnosti, a my do toho nemáme co kafrat, protože to je jejich společnost, jejich postoje, jejich hodnoty, jejich tradice, jejich náboženství a víra – a my máme sami dost co do činění s těmi našimi hodnotami) i trestné.
    Farizejské na “našem” (to je některých českých lidí, politiků, takyumělců, a některých jiných buržoasních politiků, takyumělců a dalších) postoji k akcím Voiny či PR je to, že ten jekot nastal ve chvíli, kdy ty zhovadilosti byly uskutečňovány jako demonstrace proti ruskému politickému (a církevnímu) establishmentu. Nešlo o žádný “umělecký projev” a jeho svobodu, ale o prvoplánovou šokující “upoutávku” na onen politický protest.
    Je mi líto, že to nevnímáte. Ale na druhé straně je mi to jedno, každý máme právo na svůj vlastní názor a jeho šíření.
    Jen kdyby tu nebylo to farizejství. Kdyby tytéž “číče” svůj “ryk” v pravoslavném chrámu, nebo kdyby ten grupáč v biologickém muzeu byl provázen textem nebo transparenty proti Merkelové a Sarkozymu, proti Bushovi ml., proti Netanjahuovi, na podporu Talibanu, Palestiny či proti sionismu – ó pane Alexi, to by byla jiná. To by nepadlo ani slůvko o umění, o svobodě jeho vyjadřování, o neuměrném trestu.
    Tož tak to vidím zase já.
    L.

   • Alex napsal(a)

    Lexi, to je přece v pořádku. každý máme a můžeme mít na leccos jný názor. Já ho zas až tak rozdílný nemám – ani od Vás, ani od Olina, ani od taty. Psal jsem, že jsem příslušníkem téže generace. OK tu moráku a nemravnost beru – mně přijde, že významově to až takovou roli nehraje – mravnost či nemravnost pokládám za součást morálky – třeba mylně.
    Asi Vás mate, že jsem oněkud odjel od toho, že tu byla použita nějaká forma pro zviditelnění něčeho – upozornění na něco a právě teď, v našem čase. Já s tou Vaší nemravností přece problém nemám, je to i můj postoj. Přesto bych se tvrdých soudů zdržel z těchže důvodů, jež jsem tak rozsáhle uvedl. nemravnost je to pro naší generaci, ta mladá a ne samozřejmě celá se nad Vaší nemravností jen pousměje naprosto stejně jako se naše generace pousmával na problematiku třeb dlouhých vlasů. Nelze přehlédnout ani ty hyppíky – jakkoli je to už pravěk a věc kupodivu i naší generace. Nevím jak Vy, ale něco ztoho ve mně je, třebaže nikoli asi v té extrémní poloze a něco z toho se dostalo do obecného povědomí.
    Ono asi je nejzřemější, že tu jde o to na sebe uůpozornit. A jakkoli s Vámi klidně mohu souhlasit, prostě se to děje. Madonnu jsem nezmínil náhodně – ona se přece dotkla jak sexuální oblasti, tak i toho kříže. je možná hezké, že naše odcházející generace si myslí, že je to nemravné či přepísknuté, jest to marno. myslet si může kdokoli cokoli. Dít se to bude. A třeba i z toho zoufalství, jež naznačuje pan Krůta. Přiznámse, že od Vás jsem něco podobného očekával. Takže opakuji – my jako ODCHÁZEJÍCÍ generace si o tom můžeme myslet, co libo, stávat se to bude – mj. i z toho důvodu, že někteří z nás máme zábrany v této oblasti větší jiní menší. A upozornit na sebe či na něco bez nějaké senzačnosti – no nevím, jak byste to dokázal. Pořád je tu to nejdůležitější – ta otázka proč. Ona se může zdát nasnadě – já bych nechtěl žít ani v carském Rusku, ani v CCCP, ani v tom dnešním Putinovském Rusku. Jsem ale přece jen zdrženlivější v otázce jiných zemí neznaje tamní podmínky a omolnosti tak jako doma. Tak asi tak Lexi.

   • Alex napsal(a)

    Jo a Lexi, ono jde také těžko přehlédnout zrovna to co se děje u nás. Ono to mj také vede spíše k tomu soustředit se jen na svou kariéru, uživit se a tím jsme u problenatiky singlů. Tenhle společenský tlak může vést k období, kdy sex bude jen a jen technika, rozumíte-li mi. Dodám, že i já nemrava doufám, že by to bylo období přechodné a člověk se zas nějak vrátí k té lásce a vztahu. Ale to je jen moje fantasmagorie stejná jako včše předchozí. nevím to. -usmívající se smajlík

 24. Strejda OLIN napsal(a)

  Alexi, pochopil a rozumím. Jen nechápu, proč každá generace vždy o kousek ustoupí a sleví ze společenských požadavků. A je zajímavé, že si to vždy dokáže zdůvodnit, často tím, že tzv. bourá maloměšťáctví, že osvobozuje člověka ze sevření společenských konvencí, že tím odstraňuje pokrytectví apod. Stejně jsme začali tolerovat (někdy i fandit) nevěru, rozvody manželství, krádeže a zloděje, nemanželské děti, svobodné matky, povaleče a lidi řadu let bez práce, “studenty” věčně studující, bordel v parlamentu a lumpárny poslanců, korupci, hazardní hry, pornografii, násilí jako formu umění atd. Místo toho, abychom to odsuzovali, veřejně pranýřovali, společensky odmítali, nekompromisně trestali, tak nad tím mávneme rukou jak nad něčím, čemu nerozumíme a nejsme schopni změnit. Fyzická práce je k smíchu, poctivý člověk je za vola, morálka je něco ze světa starců, válející se člověk po chodníku je odpad, bezdomovci kolorit… chápete to? To smiřování se s devastací? A vždy je pro to nějaké “vědecké” a společensky přijatelné vysvětlení. Už to dál nebudu rozpatlávat. V zásadě nejsme v rozporu. Jen běžné názorové nuance.

  • Alex napsal(a)

   Oline – může Vás myslím zase uklidnit, že každá ta další generace se s věkem někde usadí (jen výjimky zestárnou jako revolční hyppíci) a stane se konzervativní pro tu další genaraci. A stejně tak vždy ustoupí zřejmé excesy, jimiž se ta vrcholná forma rebélie nakonec stane i pro ně. Já vím, že jsem hodně provokoval, dokonce až tak, že se ozval i Lex. Ale já to tak trochu schválně zvýraznil. Ono dneska asi také není mravné co se dělo v jedné místnosti obývané rodiči a dětmi v té posteli. A to nevím, jak to chodilo u lovců mamutů. jen vím jak to vypadalo třeba na těch záchodech starých Římanů – byla to taková dnešní společná sauna pro muže i ženy, ačkoli zda společná pro obé pohlaví – to tedy tak jistě nevím. Ale přiznám se, že pro mne to bylo tak trochu překvapivé, že šlo vpodstatě o společenskou záležitost.

  • Alex napsal(a)

   Jen dodám, na to ostatní snad odpovídat nemusím. Souhlas.

 25. Strejda OLIN napsal(a)

  Lexi, díky za vstup! Přinesl jste další pohled. Teď jsem si pročetl několik příspěvků dozadu a mám pocit, že tu trochu mícháme jablka a hrušky (i když obojí je ovoce). Probíhá zde diskuse ke dvěma otázkám: 1) Je čin skupin PR a Vojna morálně ospravedlnitelný a lze ho pokládat za správný? 2) Byl rozsudek přiměřený a byl vůbec odsouzení hodný?
  Váš pohled mi připomněl moji nedávno položenou otázku: Nad odsouzením tří členek skupiny PR za výtržnosti se v Česku vzedmula vlna kritiky. Postřílení 34 demostrujících horníků policií v jihoafrickém dole “ochránci” lidských práv a svobod ani nezaregistrovali. Nebo zaregistrovali, ale bohužel se ta tragédie stala mimo sféru jejich zájmů.

 26. tata11 napsal(a)

  Oline…………Já myslím že hlavní moto toho všeho je že valná čast politiku z prava na tom vlastně rejžuje ten trest,a kdyby tam protestovali proti dejmetomu kapitalismu tak by je davali za odstrašujicí přiklad,nebo to nechali naprosto bez povšimnutí.

  JÁ abych pravdu řekl jsou mi naký děvčata ukradeny,myslím s pozice nakyho moralna,beru to jako protest hloupé mladeže kdyby to šlo a měl rozhodovat tak jim zmaluju zadek aby to chvili cejtili,ale neodvažil bych si kritizovat jak to dopadlo ve skutečnosti hlavně že neznám zvyklosti jakou to opravdu vyvolalo pohoršení.
  MĚ pohoršuje že se třeba kniže postavil jako za bojovnice prava a moralky,oto víc se zase dá chapat že Ruská strana to bere jako precedents,a odsoudila je navzdory takovych hlupaku

  • Strejda OLIN napsal(a)

   On někdo nemůže překousnout, že ruský medvěd netancuje, jak oni hrají. A dokud se jim to nepodaří, budou ho drezůrovat. Blíží se totiž doba, kdy národům půjde doslova o život, a na to je nutné se připravovat již dnes. Protože málo platné, zatím platí, že vítězí ten silnější. Tu sílu je nutné si především ekonomicky posychrovat. 11. září bylo takovým výstřelem z Aurory. Následoval Irák, Afghánistán, Egypt, Libye a přibude Sýrie a Írán. Další budou následovat. Afrika je také hezké sousto, v Latinské Americe se na tom už několik desetiletí intenzivně pracuje. Nechci konspirovat, ale bůhví, kdo má v krizi EU své špinavé prsty.

 27. Lex napsal(a)

  Olin 18.08
  a) nevím proč a od kdy si zase “Vykáme”, ale jestli to považujete za potřebné, ač starší, nevnucuji se
  b) “nový pohled” – no jistě, pohledů může být, co srdce ráčí. Tu ale nejde o “pohled”, o “úhel pohledu” nebo něco podobného. Tu jde o podstatu a jev. Tu jde o příčinu a následek. Tu jde o tyhle filozofické kategorie. A kdo tohle nechápe, nechápe nic. Ať úhluje třeba úhloměrem.

  Apropós, k některým diskutérům (netýká se Vás, Oline) bych měl tohle – že na vás plivou – nepodstatné, záleží na úhlu pohledu. Pro vás začíná pršet, a ještě nás o tom budete přesvědčovat.

  Díky. Nemám zájem.
  L.

  • Strejda OLIN napsal(a)

   a) Omlouvám se, mám raději tykání, nějak jsem zapomněl. Já jsem jaksi automaticky v “partě” diskutérů každému tykal. Pak mě jeden z nich elegantně sprdnul, že jsme jako spolu kozy nepásli a od té doby jsem ostražitý.
   b) Kategorii příčin a následků mám rád a často ji používám. Pomáhá mi v mnohém se vyznat a mnohé složitosti rozmotat, dobrat se “pravdy”, podstaty. Úhel pohledu spíš pomáhá k sjednocení, abychom nemíchali to ovoce, nemluvili jeden o voze a druhý o koze.

   • Lex napsal(a)

    “…abychom nemíchali to ovoce, nemluvili jeden o voze a druhý o koze.”.
    Což se tu immerwére děje, jeden o koze, druhý o voze, třetí o umění, čtvrtý o sexu, pátý o morálce, šestý o tom, jestli se bude šoustat veřejně a bude to zlo (já k tomu říkám – jak pro koho, pro ty, co šoustají a čekají na orgasmus, asi ne – jak byla za bolševika ta otázka – “Budou v komunismu peníze?….).
    Diskuse naprosto na prd. Když se pomíjí podsta a jev, příčina a následek.
    Nebaví mě to dále. Debata němého s hluchým.
    L.

   • Alex napsal(a)

    Ale Lexi, no tak. Tohle od Vás nebylo fér, neadresujte své mravní znechucení Olinovi, ale tomu pravému adresátovi, jenž podle Vás mluví o něčem, co se věci vůbec netýká. Ale týká. Nemohu za to, že děvenky zvolily takovou formu jakou zvolily. A že náhled na tu formu se prostě liší právě a jen dle stupně prudérnosti a právě pro tu formu, kterou zvolily. Co jiného než ta forma je pžedmětech všech diskusí kdekoli na netu. Důvody proč tak učinily vpodstatě mnohé ani Vás nezajímají – pro tu formu. Takže nezasměňujte prosím své vlastní mravní znechucení za tvrzení, že tu někdo hovoří o voze a druhý o koze. Pokud se rozhlédnete po těxch diskusích – ten náhled na tu formu se přece jen liší – a můžete i odhadovat věk přispěvatele.
    Nechci Vás nějak dráždit, ale zřejmé znechucení nemravnosti dle Vašich měřítek nezaměňujte za zlostný výpad jednak proti nepravému a jednak netvrďte něco, co zjevně není pravda. Ti mladí se na tu formu zcela jistě nedívají jako Vy či Čarnogurský.
    Ale chápu, že Vás taková diskuse “nebaví”.

 28. ld napsal(a)

  Lexi,

  jenom se usmívám tomu Vašemu oslovování, abyste nemusel oslovit :-). A já v tom mám potom hokej. Jak to teda máte s Olinem s tím tykáním? 🙂

  • Lex napsal(a)

   No,
   příteli, trpím mnoha neduhy, jako už většina dědků, ale to, co mi slouží zatím bez chyb (a čím dál lépe), je paměť.
   Ale jak jsem napsal, já se nevnucuji.
   L.

   • ld napsal(a)

    Je zajisté pravda, že potykání si je něco jako čestné slovo, nebo, abych šel s tématem, ztráta panictví (-nenství), na což se nezapomíná.
    Jestli je tedy Vaš vůle po rozšíření tykacího teritoria stále aktuální, bylo by mi ctí virtuálně našmiknkout zápěstí a přecedit si vzájemně krůpěj :-).

   • Lex napsal(a)

    ld
    Vedu řez!
    L.

 29. ld napsal(a)

  Tak jo, už to teče :-).
  Mimochodem, když jsem psal ten předchozí text, zrovna v tv běžel Bolt. Máme na to tedy docela prestižního svědka.
  Buď zdráv, Lexi :-).

 30. Kutil napsal(a)

  Protestovat proti projevům režimu nebo vůbec proti režimu anonymně na webu, to nám jde, na to jsme kabrňáci, ale když někdo proti režimu udělá něco veřejně, něco, co má hodně velký ohlas, byť se tím asi nic nezmění, tak najednou vytahujeme morálku a nějaké nepřekročitelné mantinely. Vždyť jsme směšní. A páprdovatíme…
  Alex má o kousek výš pravdu, pro samou hádku o kabát nevidíme člověka, který je uvnitř.

 31. Alex napsal(a)

  Asi tak Kutile a utápíme se na hádanicích o slovíčka a o prdy někde v Rusku Lexovi rozumí – on jde nejen po linii svého chápání mravnosti ale i po linii dnešníhí legislativy. Tu se to shoduje a překrývá. I v tomhle je nejdůležitější důvod. Alespoň podle mého. My ani náhodou stejně jako Rusové nežijeme ani náhodou v něčem, co lze nazvat standardní demokracii. Já opravdu neznám a nevím o co ty holčiny usilují. Nicméně pro některé je zřejmě mravopočestnost daleko důležitější než třeba ta nedemokracie. Argumentem pak, že jen 6% Rusů s nimi souhlasí. Nu a jsme u toho co říkáte – ten tohle neudělá protože by chtěl mávat pravou rukou, ten to neudělá, protože to říká ttamten, tenhle zase tohle neudělá protože jsou za tím odbory a tenhle něco neudělá, protože za tím je nemrava či nemravnost. Máme tu docela pěknej takovej vskutku OBČANSKEJ gulášek neschopnej ničeho.

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Divide et impera – na tom se tu již 22 let intenzívně pracuje! Čím více politických stran a hnutí, občanských sdružení a odborových svazů, tím větší “OBČANSKEJ gulášek neschopnej ničeho.” A do toho guláše se vrazí koření namíchané z nepřehledného množství stupidních zákonů a jejich novel, několikastupňového státního zastupitelství a soudů, několik speciálních policejních útvarů a složek s kompetencemi i bez nich, kontra i rozvědné služby a zahustí se to tzv. nezávislými a svobodnými médii. Po takovém tlamopalu je občan naprosto paralyzovanej a prakticky neschopnej ničeho jiného, než jen vystrkovat na ty “kuchaře” holou prdel (a ještě drží, když ho do ní někdo nakope).
   Gratuluji, to je výsledek boje za svobodu a demokracii po 22. letech!

 32. oldwomen napsal(a)

  Dušovala jsem se, že k tématu PR již ani úhoz…
  … ale u ranní kávy a průletem blogosférou mne zaujal tento názor. Byla by škoda se nepodělit. http://pochybovac.wordpress.com/

 33. Petrpavel napsal(a)

  Výživná diskuse, leč …
  Musely z jakéhokoli věrohodného důvodu dělat dámy to, co v chrámu dělaly? Stalo se to náhodou, neúmyslně, nebo úmyslně a vědomě? Je jejich jednání zákonné nebo nezákonné?
  Odpovídám, a opravte mě, máte-li jiné informace : nemusely, úmyslně a vědomě, nezákonné.
  Tak co se divíte trestu?
  To už je to s právním vědomím u nás tak zlé, že mnozí dokáží obhajovat i úmyslný, vědomý a nezákonný čin? Počítaly, že je zavřou na týden a bude reklama v hodnotě milionů. Tržní krávy.
  Stejně tak Breivik. 21 let za úmyslné, vědomé a samozřejmě nezákonné zabití mnoha desítek lidí! Geroj, co Kutile?

  • Petrpavel napsal(a)

   Kam se hrabou Mašínové! Jenom tři vraždy. Kde je Topolánek s vyznamenáním pro Breivika? Zabil přece levičáky – mladé sociální demokraty.

   • oldwomen napsal(a)

    Add Zlatá lípa
    http://oldwomen.wordpress.com/2011/08/17/velebnosti-chce-se-mi-blejt/
    HOWGH
    add “Mašíni” skvělý shrnutí z pera paní Věry Prokopové http://helemese.wordpress.com/2011/09/28/kod-nevrazdi-s-nami-vrazdi-proti-nam-i-od-xantipy-a-747/ plus další dvě pokračování tamtéž.
    add PR- viz mé výše a definitivně HOWGH
    add Breivik – nepřišla jsem na to, kterak včas odhalit sociopata a kterak se před ním chránit. Leda že by oko Velkého bratra četlo i nevyslovené a nenapsané myšlenky každého jednoho z nás. Jistě, hodně se dá odhalit sledováním co kdo čte, jaké stránky navštěvuje… jenže když až do nenávistného výbuchu na sebe nijak výrazněji neupozorní jinakostí, výtržností… Asi jsme (náhodní kolemjdoucí) bezbranní. Pochybuji, že se z vězení kdy dostane živý. Vlastně v to doufám.
    A ještě jedna dnešní zprávička. “Střelec z Tanvaldu” jednal v sebeobraně a případ je odložen. Třeba zde http://zpravy.idnes.cz/strelba-v-tanvaldu-0ns-/krimi.aspx?c=A120824_123050_liberec-zpravy_alh .
    Přála bych si, aby padlo obvinění, konal se následný nezávislý soud a určil by i spravedlivý trest. Opět HOWGH.
    Konec černé kroniky, přeji pohodový páteční večer všem.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Masový vrah, který popravil 77 lidí, stráví 21 let v luxusním kriminále. V podmínkách, které jsou pro mnoho lidí nesplnitelným snem. Mám na mysli ono “3+1” se stravou, energiemi, PC, teplou vodou, zdravotní péčí atd., aniž bude muset hnout prstem. Nory to bude stát stovky milionů. Prý je to lidská bytost jako my a tak má právo na takové zacházení. Já bych ho popravil. To je jeden z názorových rozporů mezi mnou a demagogickými obhájci lidských práv a svobod. Já si jejich přístup neumím nijak zdůvodnit. Kdyby mi tam ta zrůda zastřelila mé dítě a dnes bych slyšel, jak bude vrah “potrestán”, asi bych zešílel nebo spáchal sebevraždu.

   • Petrpavel napsal(a)

    Oline, co napsat víc, než “rozum to nebere”.
    A je takových případů a příkladů a počinů stále víc a víc. Ne poprvé a zdaleka ne naposledy si přeji, abych žil v absolutní toalitě a o takových záležitostech (a samozřejmě o milionech jiných stejně otřesných nespravedlností u nás v ČR či přímo ve svém okolí) nevěděl…

   • Petrpavel napsal(a)

    Oldwomen, děkuji za odkazy, zajímavé, leč můj pesimismus (realismus?) mi říká “…jako hrách na stěnu házet…”

 34. Alex napsal(a)

  Taky dobrý Petře Pavle, smějící se smajlík – holt mravnost naší generace nade vše. Zapomněl jste mne uvést vedle Kutila. Jen tedy vězte, že já jsem nikde nenarazil na nikoho, kdo by byl příznivcem konkrétního aktu, ale pochopení v určitých souvislostech že jsem nenarazil na nikoho a nikde, kdo by neočekával trest na základě pragrafu o výtržnictví – myslím, že každý takový hovořil či psal o míře či výši trestu. – usmívající se smajlík Vražda Mašínů – hm, taky názor.
  Jo a doslova mně dolstalo někde to něco o tom, že diskuse naprosto na prd. Když se pomíjí podsta a jev, příčina a následek. Zejména v souvislosti s jinde tímtéž diskutérem uvedeným dotazem co si někdo myslí o některých, kteří jsou příznivci oněch aktů. smějících se smajlík
  Pravda, děl pravdu – na nějaké souvislosti zapomněl. A taky ta debata němého s hluchým. Co všechno s lidmi nedokáže jedna generační mravopočestnost – usmívající se smajlík – Je to ale taky jen názor. Nu ale nejsem chlap, co si své prožil, vím, že nic nevím, zkušenosti z toho, jak se život na něm podepisoval nemá žádné. – usmívající se smajlík

  • Petrpavel napsal(a)

   Alexi, pro zjednodušení – usmívající se smajlík se píše takto : dvojtečka, polmčka, pravá závorka.
   Ano, němý s hluchým.
   Máte jako vždy pravdu 🙂 : možná, že za jedno století už zase, jako před mnoha stoletími, bude možné vraždit, krást či souložit na ulici nebo kdekoli beztrestně.
   To je přece podle mnohých takémyslitelů pokrok vrátit se o pár století dopředu zpět, není-liž pravda 🙁

   • Alex napsal(a)

    Ale nikoli. Já si myslím, že z toho milování nikdo v provobytně pospolné společnosti nedělal nic víc než co to je dodnes mezi tím psem a fenou. No a pak přišlo období utužování morálky vrcholící tuším-li dobře viktoriánským puritánstvím dané mimjiné nějakými autoritami, no a od té doby máme trend uvolňování až po dnes.
    Ja, ale i hluchý s němým. já už zůstanu u toho písemného smějícího se smajlíka, jsa nablblý.
    A s těmi tvrzeními? Ale jděte, nikdy se nevrátí, pohádka mládí a stejně tak se nic v historii neopakuje úplně stejně. Každá generace je jiná s jinými parametry krásy. A naše generace je holt jen a jen ta jedna generace. Jděte se podívat na ideál ženské krásy od Rubense – a postavte si k ní třeba TWIGGI.
    usmívající se smajlík

   • Petrpavel napsal(a)

    Alexi, jak říkáte : hluchý s němým.
    Milování? Mezi tím psem a fenou jistě ano, ale že by si tam fena sama strkala kuře, neznám takový případ … Nepotřebuje totiž publicitu.
    Vy si vážně myslíte, že Twiggy byla někdy ideálem krásy? To byla jen reklamní bublina potrhlých exhibicionistů. Rubensovy krásky vzrušují stále. Bez reklamy.

   • Alex napsal(a)

    No to už jsou excesy lidské společnosti, jež jí jsou taky vlastní v případě jedinců. Albíny v přírodě taky máte a nikdo se nad tím nepodivuje, jen jsou prakticky odsouzeni k smrti. Jistý mravopočestný diskutér někde zmínil sexuology – nu ti třeba masturbaci doporučují a pornofilmy taky – usmívající se smajlík. – s kuřaty tedy ne. Ale když to někomu dělá dobře – nevím co by mi do toho mělo být.
    Nu a pokud jde o šokující způsoby sebeupozornění – hodil jsem do placu tu Madonnu – aplikace masturbace na kříži už pohoršila katolický klér v mnoha zemích, ale ještě jsem neslyšel, že by ji někde chtěli soudit – tuším-li dobře pak tou výjimkou je Rusko, tam byl myslím soud s ní požadován. Buď je Madonna podle Vás a Lexe umění anebo by měla za výtržnictví taky něco vyfásnout.
    No a ta souvislost – na tu nezapomeňte, já jen vím, že souvisí s politikou podle té Bohorodičky, jež má Rusko zbavit Putina. Já netuším zda člo o politický protest a tvrdím, že bych to přesně v duchu písma svatého v článku pana Krůty a ijeho slov potřeboval vědět. Máte tam i nějakou zoufalost a ta činí věru s lidmi divy, chtějí-li na něco upozornit. Taky nikomu nic nevnucuju ale taky si nedám někým vědomě vkládat do huvy, co neřekla. A taky se nenechám vědomě upravovat a právě právníkem, co jsem nebo nejsem. Zopakuji, že jsem nikdy nikde nezaznamenal žádného příznivce těchto aktů samých o sobě jak to onen právník vědomě a záměrně jinde formuloval. Úmyslně a vědomě vynechal tu podmínku či souvislost. – a Olin si myslí, že by nemohlo na facky dojít – psaný text hodně klame a Lex tedy kliďas není. – usmívající se smajlík
    Taky mě mj okouzlil názor na prý nesexistický zalíbený pohled stárnoucích mužů na mladé krásné laně v duchu Dolečka. jako by to nevycházelo z toho sexismu. Fakt jsem netušil jak dokážeme být konzervativní. usmívající se smajlík

   • Alex napsal(a)

    Aby to PetřePavle bylo srozumitelný. Co se týká toho Vašeho kuřete. Švédská trojka – slyšel jste, že by nějaké kuře praktikovalo švédskou trojku? Nškdo o ní dokáže s humorem mluvit, někdo se toho štítí o tom mluvit a myslím si, že to praktikuje hodně málo lidí. Nu což člověk je tvor proti kuřatm hodně vynalézavý.

 35. Strejda OLIN napsal(a)

  Alexi, Petřepavle, Lexi, Oldwomen, Kutile, Tato11 a další, nemyslíte, že by bylo příjemné si pokecat a možná i pohádat někde v příjemném prostředí z oka do oka? Ne, nenavrhuji žádný sraz, ale jen si to představuji. Někde ve sporáku praská oheň, vaří se grog, káva a svařák, chladí se bílé, červené, lahváče a možná i něco ostřejšího, z trouby se line vůně něčeho dobrého, na plotně se táhne ovárek nebo gulášek, nikdo nikam nespěchá a jen se tak přátelsky žvatlá. Možná, že by se hodilo pozvat i internistu 🙂

  • oldwomen napsal(a)

   Na Královém Poli, kousek nad Semilasem a kousek naproti poště bývalo zastrčené malé denní bistro. Drink se jmenovalo a pod názvem podniku mělo upřesňující – místo pro setkávání moudrých mužů a inteligentních žen. Nikdy jsem v něm nebyla. Nějak jsem necítila potřebu otevřít dveře a vejít. Setkávali jsme se s kolegy z ostatních kruhů na Šelepce, však je to za rohem, a bylo to tam fajn.
   Nějak mi ten Váš návrh vyvolal vzpomínku na vrchní Evičku a tak vůbec kolem a dokola asi už fakt stárnu a začínám válčit na pijávě i u solferína (malá jsou písmena schválně).
   No nic, hlídám Sviňu. Má se stát co nevidět matkou…. tak toho až do slehnutí moc nenaspím a vlastně i celý první mateřský týden 🙂

  • Alex napsal(a)

   Což o to. Já nejsem pro žádnou špatnost. Ale mám pocit, že mám na nějaký čas u Lexe utrum – usmívající se smajlík A už si nejsem jist jestli by další pozlobení unesl. Ona by ještě nějaká byla. A při osobním styku netušíte, zda by nemohla padnout i nějaká ta facka – já byl dycky držka nevymáchaná – smějící se smajlík

  • Kutil napsal(a)

   Jo, to by bylo přesně ono, Oline. Neříkal pan Krůta, že má někde na Sázavě chalupu?
   *
   Jinak k tomu hluchému a němému – speciálně k Petrpavlovi – kde že jsem psal něco o Breivikovi? Nějak to nemůžu najít. Nemotáte vy to nějak všechno dohromady? A mimochodem, když už jste to nakousl, je to bez pochybností hrůzně nelidský mnohonásobný vrah, a přesto s ním Norsko jedná jako s člověkem (aspoň co je známo z médií). Pro nás dost nepochopitelná věc, co? Rozum nebere, co? Je to hodně k přemýšlení…
   *

   • Petrpavel napsal(a)

    A kde že já jsem Kutile psal, že jste psal o Breivikovi?
    Nepochopil jsem co myslíte tím, že s Breivekem jedná Norsko jako s člověkem. Už Vás vidím jak jste schopen a ochoten jednat “jako s člověkem” s úkladným vrahem svých dětí pro jejich politické přesvědčení… Také nacistické Německo jednalo přece s židy a cikány jako s lidmi. Nebo s nimi jednalo jinak? Jak?
    Norsko i Německo podle mého selského rozumu jednaly v těchto záležitostech nesprávně a nespravedlivě. Pochopitelné? Jak pro koho.

   • Kutil napsal(a)

    Petrpavle, vy jste napsal: “Stejně tak Breivik. 21 let za úmyslné, vědomé a samozřejmě nezákonné zabití mnoha desítek lidí! Geroj, co Kutile?” Omlouvám se, pochopil jsem to tak, že si myslíte, že když se mi líbí (nikde jsem neuvedl, že ho schvaluju a nikde jsem nezmínil nic o trestu) čin těch žen, že se mi líbí (neřku-li schvaluju) čin toho Nora. Vy to tak všechno motáte dohromady (teď jste tam zase zamotal nacistické Německo, proboha, co to s tím má společného?), že už nějak ztrácím orientaci…
    A to s tím “jednáním jako s člověkem” neřešte. Vy to fakt neřešte.

   • Petrpavel napsal(a)

    Kutile, jsem rád že mi alespoň někdo poradí co mám řešit a co nesmím.
    Máte částečnou pravdu i ve svém jiném vstupu (22:10). Ano, nejde někdy o výbušná témata,ale mnohdy o výbušné lidi. Někteří, zvláště mnozí, jsou zvlášť výbušní :-). Ale jistě uznáte, že ne všichni.
    P.S. Polopatě. Jak podle Vás jednalo nacistické Německo s židy a s cikány? Přece jako s lidmi, kteří si nazaslouží nic víc než smrt. Aktéři těchto nelidských činů byli za to po zásluze stíháni a popravováni. Breivik měl stejný scénář. Zaslouží, snad pro změn, parádní vězení?

 36. Petrpavel napsal(a)

  Velmi lákavá nabídka Oline 🙂 .
  Obávám se ale, že bychom pro mnohost a výbušnost mnohých témat za chvíli “cedili krev” a přese všechna krásná předsevzetí řešili kdo je větší sviňa či neználek. Přece jenom co je psáno, to je dáno. Každý máme přece svůj rozum a své zkušenosti 🙂
  Leč to výše je jenom výmluva : někdy kolem své šedesátky jsem se vědomě stanovil za nespolečenskou a introvertní osobu a, kromě svatby svého dítěte, se sirší společnosti úspěšně výhýbám.
  P.S. Nechybí v tom posledním slově “k” ?

 37. Lex napsal(a)

  oldwomen,
  “Přála bych si, aby padlo obvinění, konal se následný nezávislý soud a určil by i spravedlivý trest.”
  Mohl-li bych se zdvořile zeptat – a koho byste ráčila obvinit? Z kontextu (z toho kondicionálu) vyrozumívám, že byste ráda obvinila toho třiašedesátiletého chlapa, co byl napadem dvěma mladými cikány, a když ležel na zemi a hrozilo mu (no, co mu hrozilo?), tak v sebeobraně vytáhl pistoli a použil ji k tomu, k čemu je určena. Tedy k obraně.
  Víte, oldwomen,
  i trestní právo je vědou, která nepatří do rukou laikům (laikům patří dva hlasy v tříčlenném senátu okresního soudu při rozhodování o vině a trestu, a také dva hlasy proti třem profesionálním, pokud rozhoduje v prvním stupni krajský soud).
  To přípravné řízení ve fázi prověřování vedené ohledně předmětné věci mělo za úkol rozhodnout, kdo je pachatel a kdo poškozený. Na jedné straně, a to primárně, byl poškozený ten “starý” chlap napadený dvěma cikány. Pak padly výstřely a byl tu jeden mrtvý útočník a jeden poraněný útočník, ten původní poškozený byl tím, kdo ty “škodlivé následky” (pojem trestního práva) způsobil. A najednou tu byli tři poškození a tři útočníci. Z toho prvního poškozeného se stal útočník a z těch původních dvou útočníků dva poškození, jeden definitivně. A bylo třeba rozhodnout, kdo tedy definitivně je pachatel a kdo poškozený. Nemůže to existovat v tom stavu “mišmaše” – všichni jsou pachatelé a všichni jsou poškození (tohle je možné jen ohledně trestného činu rvačky podle § 158 tr. zákoníku, o kterýžto případ tu evidentně nešlo).
  A tak všemi možně existujícími důkazy bylo provedeno řízení, jehož výsledkem bylo rozhodnutí, že použití zbraně cikány napadeným chlapem bylo oprávněné a v souladu s ustanovením o nutné obraně. Nezbylo proto, než řízení v tomto směru odložit. Což současně pravomocně nastoluje stav, že útočníky jsou oni dva cikáni, z nichž přežil jen jeden.
  No, a teď tu máme odpovědnost za následek. Tím následkem je nejen zranění toho napadeného, který se bránil střelbou, ale také smrt jednoho z útočníků. To prostřelení břicha toho přeživšího se za situacle oprávněného použití zbraně posuzuje, jako by si to způsobil (zavinil) sám. Ale kdo zavinil smrt toho druhého útočníka? No přece ten zastřelený, a spolu s ním ten jeho spolupachatel, který společně s ním vyvolal to oprávněné použití zbraně. Takže ten přeživší útočník nemůže nenést svůj díl za usmrcení svého bráchy (píšu to dost polopaticky?).
  Ano, oldwomen, dočkáte se soudu a rozhodnutí o vině a trestu. Nebude to ale ve Vámi naznačeném gardu, ale v souladu s právem a spravedlností.
  Odpovědnost za následky útoku nese ten, kdo útočil.
  L.

  • oldwomen napsal(a)

   Milý Lexi, nevyjádřila jsem se možná jasně, nejsem právník, jsem technik. Profesně celkem dost blízko k forenzním. Bejvávalo. Od samého počátku jsem věřila verzi napadeného starého pána. Z mého laického úhlu pohledu v tomto konkrétním případě vidím jednoho poškozeného (napadeného) a dva útočníky – to že “měli smůlu” a napadený se dokázal ubránit, a jeden “to vodnes” na tom nic nemění. Ani příslušnost k jakémukoli etniku.
   Takže předpokládám, že po “osvobozujícím rozsudku” pro “střelce” by měl být logicky obviněn postřelený… a ten by měl být v souladu s platnými zákony i potrestán.
   Je můj vidlácký pohled přes kopici hnoje až tak moc odlišný od Vašeho odborného?

  • Lex napsal(a)

   oldwomen,
   etnikum tu, myslím, hraje jednu z hlavních rolí. Jistě ne věcně, ale mediálně. Nebo jste zapomněla na ty reportáže o “popravě”?
   A Vy si fakt myslíte, že aby došlo k rozhodnutí, kdo je útočník a kdo poškozený, musím nejdříve pohnat před soud nevinného?
   Milá oldwomen,
   k řešení téhle otázky tu máme přípravné řízení. Soud rozhoduje o vině a trestu, zkoumání zavinění a prokazování ostatních znaků skutkové podstaty je role onoho přípravného řízení. K soudu s obžalobou se chodí tehdy, když výsledky přípravného řízení prokazují, že obviněný spáchal skutek, který je trestným činem, anebo pokud se v přípravném řízení nepodařilo alespoň rozptýlit skutečnosti nasvědčující, že byl spáchán trestný čin a že obviněný je jeho pachatelem.
   To není tenhle případ. Přípravné řízení vyloučilo, že by jednání obránce bylo trestným činem, anebo by zde byly alespoň skutečnosti nasvědčující tomu, že tomu tak je. Naopak, bylo prokázáno, že byly v plném rozsahu naplněny podmínky nutné obrany, a proto chybí znak protiprávnosti jednání “střelce”. Opak je u těch dvou útočníků.
   Ano, soud bude. S tím přeživším, který bude souzen nejen za svůj útok na poškozeného, ale i za podíl na smrti druhého z útočníků.
   Alles klar?
   L.

 38. oldwomen napsal(a)

  Ja, ja, ist alles klar 🙂
  Nevím jak bych… je to opět pocitová rovina… Párkrát se mi “poštěstilo” býti vyslýchána v přípravném řízení. Jako svědek (nějaké ty pracovní už nedůležitosti) i jako poškozený. Předpokládám, že tak i zůstane 🙂 a už nikdy víc… 😀
  Nikdy jsem neuvedla do protokolu bílej, cikán, ukroš….. Nemůžu. Popis, co si zapamatuji, to ano, cizí přízvuk také, ale už bez národnosti. Nejsem antropolog, nepoznám dle tvaru lebky a konstituce rod, nemám hudební sluch a nejsem polygot, abych dle melodie a přízvuku určila kraj. Přece neublížím nebo nepřidělám práci domněnkou.
  Jsem z některých novinářských titulků zděšena. O za každou cenu senzačních článcích nemluvě. Na Vámi vzpomínané “reportáže” jsem nezapomněla. Je mi z nich fyzicky nevolno ještě teď.
  Asi stárnu, nebo slyším růst trávu, možná jsem jen docela normálně hysterická, ale vnímám, že to, co prožíváme teď, je vlastně to samé, co vedlo k nástupu fašismu ve dvacátých letech. Jaký je rozdíl mezi ukopáním bezdomovce městskými strážníky a likvidací příměstských táborů nezaměstnaných domobranou – ta samá doba, USA, mistrně popsáno Steinbeckem.
  Vnímám, že “drobné” loupeže, krádeže, přepadení, jsou více než etnickou záležitostí problémem sociálním. A že tohoto druhu kriminality bude přibývat. Stejně tak bilančních sebevražd, alkoholismu, domácího násilí.
  Hodně jsem odbočila od Vašeho čistě právního pohledu.
  Ja, ich verstehe deine Erklärung komplett.

Napsat komentář