Jazzíkův letní občasník / Co jsme to za generaci? aneb Proč až teď?

Jsem pořád ještě ve stavu dovolenkovém, v továrně na velká břicha, přemrštěné vodní šplouchání a azbuku.

Z dálky ke mně dolehla zpráva, že se Kubice zbavil kibice Lessyho a má klídek (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/193729-lessy-konci-v-cele-policie-kubice-ho-zbavil-sluzebniho-pomeru/ ).

Udělal to způsobem tak zoufalým, že na tom jeho think tank pracoval jistě několik týdnů.

Napsal jsem pod článek zvolání zoufalce, že už zase máme, co jsme chtěli, a že opět zní náš zpěv a smích po kraji  a ptal jsem se, jestli je mezi čtenáři někdo, kdo se necítí jako Kašpar voděný na šňůrkách, jako poslušný čokl venčený na vodítku. Že vím, že o zákulisí celého machrování stejně v podstatě nic nevím, ale že  už toho tedy mám dost!

A ozvali se rozhořčení další muži, hlavně mladí.

…je mi 33 a pevně doufám, že se někdy ještě dožiju momentu, kdy už opravdu lidem dojde, co se vlastně skutečně děje… a vezmou lopaty do ruky a vymlátěj ten ksindl ven. A začnou konečně spolupracovat mezi sebou a pracovat pro sebe. Ale obávám se……..

To ale neni problem vlady, tohle je problem lidi. Dokud se nesrovna cely cesky narod, tak to jinyho nebude. Za tenhle stav muze 40 komunismu a jejich debilni vychova. Pockej az nastoupni mladsi generace, bude to pak mnohem lepsi

To je jasny…ze je to problem lidi….ja taky nerikam, ze je to problem vlady…..ale s tou generaci to nebude tak jednoduchy…….protoze ta stara to prenasi na tu mladsi…a ta mladsi uz je tak zadluzena, ze muze tak leda drzet hubu. To bude trvat jeste nekolik dalsich generaci. Pokud se to tady na zemekouli nevyresi driv nejakym jadernym konfliktem.-))

A proc je zadluzena? Protoze nepremejslej :):):):)

To se vyresi rychle. Izrael napadne Iran, ten jim posle do Jeruzalema par atomek, pak vpadne do Izraele Egypt, Syrie. Jako odpoved posle USA sve marinaky na pomoc Izraeli, pak hodi par atomek do Iranu a nakonec prileti Martani a reknou dost…Zobrazit více

No, tak pokud budeme vsichni pocitat s alternativou, ze to vsechno vyresi mimozemstane…… tak…. asi pujdem na pivo, ne?)))))

Dokud tady budou stále platit bolševický hesla,jako kdo neokradá stát…,pokud budou lidi stále chtít největší dům v nejmodernějším designu,vyhřívanější bazén,dokonalý SUV,prachy za nic na tučným kontu,tak nepomůže ŽÁDNÁ generace,natož ta,která navíc potřebuje nový tablet a rychlý a dost adrenalinový zážitky,přátelé.Doba konzumu není o svědomí…

A furt to je tak, ze i na mlady generaci vidis, ze proste maj vstipeny od rodicu, ze vzit si trochu ze statniho nebo podnikoveho, nevadi, ze to nikomi neublizi…..ale pak maj vsichni plny huby kecu o okradani statu.-))))))))))))

Jeden z diskutujících je můj známý mladý muž, kterého si vážím. A jeho reakce mě neminula:

Az teď, Honzo? Po tom všem až teď?.-)Mně poněkud chybí hlas tvojí generace…a ne jen teď ale celá léta. Všichni jenom kecají a pak jsou posraní..-))))))))))

Odpověděl jsem:
Myslím, že “až teď” pro mě tak úplně neplatí. Kdybys četl portály, kam píšu… Ale to jsou stejně jen slova… a ta mají ho*no cenu.
Nejvíc se směju té naději, že mladá generace to všechno vyřeší… Kdy? Až si nakoupí? Až si postaví barák? Až splatí dluhy, aby si mohla dovolit ten luxus, že si dovolí vystoupit proti svému zaměstnavateli? Až dospěje v padesáti letech? Nebrečme a najděme v těch věčných programech o žrádle recept, který otráví škůdce. Přemýšlím o něm. O tom, proč se v naší politice moudří ztrácejí, jsou-li tam. Moje generace a generace mých rodičů toho podělala spoustu a už jsou mimo. Tobě je 33. Máš tušení, co dál? Nebo se taky necháš otrávit a budeš si hledět svého?

V žádném případě se otrávit nenechám. Tohle období jsem měl tak dva roky zpátky. Ale hloupost a strach většiny lidí je natolik silnou překážkou tomu, aby se lidi skutečně začali spojovat a uvědomili si svůj význam a sílu, že nevěřím v žádný skutečný masový posun směrem kupředu. Budoucnost vidím ve vytváření komunit, které mezi sebou budou spolupracovat, případně obchodovat a vzdělávat svoje děti v těch skutečně podstatných záležitostech pro člověka a pro Zemi, na kterou se narodil…. atd. atd..

Proboha co je spatnyho na tom, ze se nekdo chce mit dobre? To je to co vsem tady chybi. Ta poradna motivace neceho dosahnout. Je to krasne videt v USA, tam ma kazdej svuj sen a kdyz si za nim jde tak se ma fajn.
U nas tohle prakticky neni videt, kazdej by si jenom sedel na prdeli a nedejboze aby udelal neco navic. A kdyz se mu nedari, tak za to muze stat a ty nahore protoze kradou. Coz je samozrejme nesmysl. CR si ve srovnanim zbytku evropy vede skvele, kdyby neecistovalo euro tak dneska marka stoji dvanact korun. Ceska ekonomika jde proste nahoru. Schvalne se kouknete kolik jsou prijmy cr a kolik jsou mandatorni vydaje. Nas tahne k zemi socialni a zdravotnicky system. Bohuzel obcane cr maji neustale tendence doufat, ze i kdyz se stane cokoliv pribehne stat a pomuze. Pak dochazi ke zneuzivani verejnych financi samozrejme. Stat je obecne spatny hospodar, proto je potreba mu co nejvic penez sebrat. Tj udelat duchodovou reformu a co nejvic toho zprivatizovat. Mezi nama, minimalne zdravotni system je obrovsky nespravedlivej. Jo a jentak mimochodem, po cely eu, resp po celym svete zuri pomerne velka krize. Staty kolem krachuji a my se porad drzime. Neni to nahodou znamka toho, ze se politika u nas dela spravne?

No…a to je prave jeden z tech pripadu….a kazdymu to furt dokola vysvetlovat….to je o nervy…. a o veskery volny cas. A jen k te posledni vete: To, ze se porad ekonomicky “drzime” , je velmi ale velmi nadhodnocený, silně zdánlivý a predevším sakra dočasný termin..-)))

Proc je velmi nadhodnoceny? Ktera postpokomunisticka ekonomika si vede nejak vyrazne lip? Vem si, ze sme ztratili 40 let. Nemecko taky neustale sere prachy do DDR a to hoodne velky. A stejne se jim nedari to tam stabilizovat

Neni to az tak slozita matematika..-)
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/str_vyvoj_sd.html

Ministerstvo financí České republiky : Struktura a vývoj SD

 • www.mfcr.cz
  A to v téhle tabulce nejsou dluhy ČR v soukromém sektoru (tj. co dluží stát soukromým bankám a fondům atd.) A to nemluvím o tom, jak obrovskou finanční katastrofou pro tuhle zemi budou všechny evropské fondy a dotace, které sem teď tečou. To si opravdu všichni myslí, že to jsou nějaké dárky?? Kdepak…to se všechno bude muset vrátit a s velmi tučným úrokem. A to pak bude teprve švanda.-))

  Milí Brejlíci, pokud jste se prokousali až sem, poraďte mi, jak líp odpovědět mladému rozhněvanému kamrádovi a jeho vrstevníkům za naše nemladé generace?

Komentáře

 1. Strejda OLIN napsal(a)

  Co bych řekl mladým? Že si to každá generace musí vyžrat. Moji rodiče žili ve společnosti, kterou jim zařídili jejich rodiče. Já jsem žil ve společnosti, kterou mi zařídili mí rodiče a dnešní generace žije ve společnosti, kterou jsme jim “vyzvonili” my. Že by si dnešní mladí uspořádali společnost sami a po svém? K smíchu.
  Podíváme-li se po světě, kde je to lepší? A navíc – dnes víc jak kdy předtím jsme natolik svázáni a propojeni s okolním světem, jsme na něm tak závislí, že změnit lze jen něco v rámci těchto vazeb. V každém státě vládne banda politiků, zkorumpovaných ještě horší bandou pracháčů, kteří si myslí, že jim všechno patří, všechno můžou a nikdo na ně nemůže. Jen držky mají plné slov o svobodě, lidských právech a demokracii.
  Měnit cokoliv podstatného v rámci tohoto 300letého systému je nemožné.
  PS: navíc se mi zdá, že svět spěje k velkému průšvihu. Jen na okraji zájmu proběhnou zprávy o nedostatku pitné vody, o klimatických změnách, o různých nemocech a epidemiích, o eneriích a surovinách, o růstu islámismu, sebeuvědomování si třetího světa, o nezvladatelné imigraci atd.atd.

 2. ld napsal(a)

  Dost možná vyvstane problém s nedostatkem sladké vody dřív než s fosilními palivy. České republiky se to už ale týkat nebude jednoduše proto, že ta přestane existovat. Začínáme sklízet plody, které zaseli Havlové a Klausové. Prakticky neuplyne měsíc, aby neprosákla na povrch český nějaká žumpa.
  Být mladý, emigroval bych. Přemýšlel bych o Kanadě /či jiných koloniích GB/, Islandu, Brazílii…

 3. Alex napsal(a)

  A do prdele, pane Krůto, tady jste to opravdu vzal z gruntu. Co poradit takovýmu mladýmu? Nic. Maximálně ať vleze do druhýho pilíře české penzijní reformy.

 4. Petrpavel napsal(a)

  Za prvé bych mu poradil, aby nevěřil nesmyslům : “…Dokud tady budou stále platit bolševický hesla,jako kdo neokradá stát…”. Tohle totiž není socialistické (píše bolševické, ale myslí socialistické – také to o jeho manipulovatelnosti něco vypovídá) heslo,ale právě tehdejší i současné heslo těch, co pak po převratu v roce 1989 rozkrádali a rozkrádají náš stát. Heslo bolševiků z ODA, ODS, TOP 09, LIDEM…
  Pokud je mladý a chce žít svobodně a v jistotě, netouží po nadměrném bohatství ani nadměrné chudobě (obojího se lehce může dočkat, stačí malé škobrtnutí či naopak malý podraz), bude nejlepší když emigruje do nějaké země která je nejvíce kritizována USA, státy EU, zkrátka zeměmi, kde je největší “svoboda” 🙂

 5. Strejda OLIN napsal(a)

  Vy, co tomu rozumíte, opravte mě:
  V roce 2010 bylo v ČR HDP 25 600 $ na obyvatele a rok.
  .
  ČR má 10,5 mil. obyvatel a každý z nich včetně dětí a starců vytvořil roční HDP 268,8 mld.$ (25 600 $ x 10,5 mil.ob. = 268,8 mld. USD)
  .
  V ČR je ovšem jen 5 253 400 osob ekonomicky aktivních, kteří vytvořili oněch HDP 268,8 mld.$. Jeden “pracující” občan tak vytvořil za rok HDP ve výši 51 166 $, což je za měsíc 4 264 $ = 85 278 Kč.
  .
  Medián mezd podle ČSÚ v 1/4 2012 byl 21 826 Kč.
  .
  Jestliže tedy v průměru jeden ek. aktivní občan vytvoří za měsíc HDP ve výši 85 tisíc korun a dostane 21 tisíc (85 000 – 21 000 = 64 000), kam ten rozdíl 64 tisíc příjde? Kolik si vezme stát a kolik zaměstnavatel?

  • Lex napsal(a)

   Oline,
   mezi ty, co vytváří onen HDP počítáš i všechny ty, jejichž jediným produktem jsou slova? – myslím tím všechny ty tlučhuby – poradce, šíbry “Lidských zdrojů”, sociální inženýry, genderové organizátory, spekulanty s lidskou nadějí, distributory deště a patogenních zón a jánevím kdo všechno se přiživuje na těch, co skutečně vytváří hodnoty, z nichž jedině vzniká HDP?
   Ten Honzův “mladík” v letech, kdy Krista strkali na kříž (pravá mu kane i z levého oka), je podle mého názoru, jen zastydlý puberťák, co se jeho řečí týče. Přesně ví, co zavinilo 40 le komunimu a my všichni, co jsme tehdy žili a žijeme i těch třiadvacet let po převratu. Tak se ho zeptám – co jsi udělal ty sám pro to, že si žiješ v přepychu, o kterém se nám, když jsme měli tolik roků, co ty, juvenile, se ani nezdálo. A naši rodiče zase považovali za luxus ty podmínky, ve kterých jsme žili my. A tak dokola. Protože materiální podmínky pro život nastupujících generací vytvářejí vždy ty předchozí.
   Ti juvenilové k nim přicházejí jako slepí k houslím – bez hnutí prstem, bez špetky přičinění. To, čím se vyznačují ti současní, je, že jim je to nebetyčně málo (prtože nepoznali horší) a vadí jim, že se sami budou muset v následujících letech trochu podílet na sanaci dluhů, které přitom vznikly (osobně nevěřím, že ty dluhy někdy někdo bude sanovat, protože ty dluhy jsou statkem, které samy nesou zisk – něco jako pronájem. Kdyby byly splaceny, k čemu by majitelům těch kont byly? – asi k témuž, jako developerovi prázdný byt – ale to je na samostanou kapitolu). Co takhle syn a snacha, kteří zdědí dům rodičů v hodnotě milionů a s ním i hypotépku v řádu statisíců. Také mají právo nadávat, že zdědili i nějaký dluh?
   Tak tohle jsou otázky materiálna.
   Pokud jde o “duchovno”, o tohle prostředí, ve kterém se pohybujeme – kdo je dneska tvoří především. Jaký kult tu vládne – kult stáří a moudra nebo kult mládá (kult “frikulínů”). To, v čem duchovně žijeme, je totiž už z větší části JEJICH prostřsedí. My jsme v jejich pohledech už jenom víceméně trpěnou entitou, na kterou oni – chudáci – musejí jen doplácet.
   Člověče, tak mě napadá – proč u indiánů o všech významnějších záležitostech rozhodovala “rada starších”? Asi kdyby místo ní rozhodovaly “rady juvenilů” (jak je zakódováno vhlavách těch, co jsou “free, cool a in” dneska u nás), třeba by neskončili v rezervacích.

   No nic, Honzo, neporadím Ti. Rada sice může být zadarmo, ale to, co je zbytečné někomu vykládat, je zkušenost. Ta je totiž nepřenositelná. Děcko, které se aspoň jednou nespálí na kamnech nebo na nádobě s horkou vodou, nemůže skutečně vědět co to je, když něco pálí.
   L.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Na ty příživníky jsem fakt zapomněl. A že jich dneska je!! Takže těch, kteří skutečně svojí hlavou nebo rukama vytvářejí směnné hodnoty, je minimálně o třetinu méně. Ten trend přenést výrobu jinam a žít jen z terciální sféry Západ zahubí. Protože lidé, generace za generací, se odnaučí pracovat, ztratí pracovní dovednost a návyky. Peníze se pro ně stanou imaginární, virtuální bez představy a osobní zkušenosti, čím jsou podloženy. Mít tisíc korun na kontu je jiné, než si tisíc korun odpracovat, dejme tomu stavbou lešení, obráběním součástek nebo vypěstováním brambor (Pozor! Neztratil jsem pojem o fyzické a duševní práci). Mluvím tu o společensky užitečných pracovnících a příživnících (tlučhubech, vekslácích, podržtaškách, celebritách, VIP hvězdičkách, teplouších v kadeřnictvích vydělávajících jak “BSP” havířů dohromady, provozovatelů kasín a heren, lobbistech, tajemnících, mluvčích, poradcích a rádcích, stylistech a módních guru, profesionálních pobíračích sociálních dávek a podpor apod.).
    Zaměstnanců v pracovním a služebním poměru je asi 3,8 mil. Na dohodu aj. se živí asi 260 tisíc. OSVČ je něco přes půl milionu. Zaměstnavatelů je asi 170 tisíc. Ti všichni jsou podle ČSÚ zahrnuti do oněch 5,25 mil. ekonomicky aktivních.
    Prostě, na práci inženýrů, dělníků a sedláků se “přiživuje” stále víc a víc lidí.

 6. tata11 napsal(a)

  pane KRUTA

  Velice zajimavě podané,promě tema spíš na osobní rozpravu neš psanou nebot se mi rozbychaj desitky směru tok myšlenek a polemik.
  DOST by stačila odpověd LEXE……….I KDYŽ samozřejmě mě tam chybí trochu muj osobní pohled…….ale není tam nic s čím bych stopro nesouhlasil.

  TAKŽE přidám trochu osobna………trochu nechapu pane Kruta toto ..citace..Nas tahne k zemi socialni a zdravotnicky system.
  opravdu si to myslite?sem lopata ale podle rozkličovaní co se vydává na soc.stat,nemohu sohlasit………….neřkuli že muj pohled je že pravě to co dělá tato vlada je demontaž toho všeho a ponese neblahé ovoce.

  DALE UŽ osobno…….ač sem dlouho byvalemu režimu věřil,nespronevěřil sem se nikdy co ja považuji za moralní a že mám vysoké naroky na moralku,je snad že oproti jinym,,ktery to vydavaj za boj proti režimu,, sem za byvaleho režimu vždy poctivě pracoval a žil……..s čím mě ten byvalí režim zdecimoval a věřím že statisice dalších………..za co se mám stidět před mladyma?

  vždyt tento režim podporuje tolik darebaku včem je rozdíl?
  Nezlobte se namě debilní komunistická vychova podle mě nezanechala nic špatneho…….jen že sem dlouho nevěřil jake zločiny dělali……to jediné.

  TROCHU moc se mi rozbychá tok myšlenek kde nemohu až tak souhlasit s tou debilní vychovou,to jadro lidí ktery maj vsobě poctivost nemuže režim zdecimovat ale vždy jen co mu předate ,nebo předaj generace to mate zakodovano.

  KDE SE BEROU Brejvikové,nebo hoši co vypalej vyvražděj vesnici?nezlobte se moc jste to zjednodušil……….samozřejmě že ten režim plno lidí nalomil ,zaplat panbu ja se do té situace nedostal,třeba myt mě v praci STB TAK země udělaj hajzla nevím

  opravdu je to desitky odboček a směru,to co jste nadhodil,a s desitkami ruznych pohledu…………ale ty zaklady popsal LEX……..JAK SEM NAPSAL muj tok myšlenek je přiliš chaoticky…………ale moto mi tam bubla ta hlavní přičina přece jen není v te debilní komunistické vychově

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Kamaráde, ty jsi zřejmě přehlédl “konstrukci” článku. Honza si přečetl na http://www.ceskatelevize článek o tom, že Kubice vyhodil Lessyho a do diskuse napsal svůj krátký příspěvek o tom, že už zase máme co jsme chtěli. Načež se rozjela diskuse, ze které Honza cituje (psáno kurzívou). Takže to, s čím nesouhlasíš není názor Honzy, ale jakýchsi mladých diskutujících.
   Ale s tím co říkáš, souhlasím. Každý jsme těch prožitých 40 let v tzv. socialismu vnímali jinak. Podle toho v jaké rodině jsme vyrůstali, v jaké obci nebo městě jsme žili, jaké máme vzdělání, co jsme dělali, s kým jsme se stýkali atd. Už jsem to tu mnohokrát napsal – v životě jsem žádného estébáka neznal, o Chartě 77 a disidentech jsem věděl prdlajs, s žádnými bojovníky proti režimu jsem se nesetkal a o Pražském jaru jsem věděl, že jinak skončit nemůže. Dokonce si dnes myslím (po 23letých zkušenostech s budováním kapitalismu v Česku), že na těch řečech o kontrarevoluci bylo kus pravdy. O jakou svobodu a demokracii jim šlo, jsme se přesvědčili po roce 1989. A že by SSSR v době hluboké Studené války dovolil, aby se satelit ve sféře jeho vlivu odpoutal od VS a RVHP, na to spoléhali snad jen šílenci. Na maďarských událostech se nepoučili. K tak zásadním změnám jako je změna režimu může dojít jen tehdy, jsou-li k tomu domácí i zahraniční podmínky. A ty, proti roku 1989, nebyly.
   Neříkám, že bych si těch 40 let chtěl zopakovat, ani nevolám po návratu něčeho, co zmizelo v propasti dějin. Jen opakuji – žil jsem spokojeným a šťastným životem. Myslím, že jsem nebyl sám.

   • ld napsal(a)

    A tak jsme doputovali až k tomu, že do médií se málem ani nevešla zpráva o úmrtí opravdového hrdiny generála Sedláčka, zato z vandala Smetany se stává legenda. Kdyby byl starší 40 let, mnozí by jej nominovali na prezidenta…

   • tata11 napsal(a)

    STREJDA
    TAK NEVIM ale přečet sem si a chapu to tak že on odpovidal nakemu mlademu……………….z teď, Honzo? Po tom všem až teď?.-)Mně poněkud chybí hlas tvojí generace…a ne jen teď ale celá léta. Všichni jenom kecají a pak jsou posraní..-))))))))))

    Odpověděl jsem:a zde je co odpovidal??????????????takže sem to bral jako odpovědi pana KRUTY

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Tato, je to tak jak říkám. Honza napsal do diskuse “pod článek zvolání zoufalce … a ozvali se rozhořčení další muži, hlavně mladí … jeden z diskutujících je můj známý mladý muž.”
    Honza přepisuje názory těch mladých, kteří mj. říkají, že “nás táhne k zemi…”.
    Takže tvé výtky neplatí na Honzu, ale na adresu těch mladých mužů.

 7. Kutil napsal(a)

  Máme se dobře nikoliv proto, že by u nás politici dělali dobrou politiku. Máme se dobře navzdory tomu, jakou politiku u nás politici dělají. A kdyby neměli tu hnusnou patriarchální úchylku do všeho strkat nos, měli bychom se ještě lépe. A pak taky ovšem kdyby nekradli…

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Rozděl a panuj! Pluralitní politický systém není o ničem jiném. Jak říkal Marx, proti sjednocenému kapitálu se musí postavit sjednocení pracující. Proto tu dnes máme desítky politických stran a hnutí a odborových svazů, konkurující si policejní útvary, spletitý systém státních zastupitelství, mnohastupňové soudy atd. Čím jsou věci spletitější a složitější, tím víc se v nich darebách ztratí, tím hůře se hledá pravda a spravedlnost.

 8. oldwomen napsal(a)

  Ke zprávě, která Vám pokazila příjemné slunění a spokojené trávení a bezchybný prstoklad na klávesnici a přervala nit inspirace spisovatelské…
  … takhle ze Stepi na cestě mezi sporákem a stájí, mi kol hlavy poletují Harpyje a pějí tu o tom workoholickém odejitém Mouřenínovi…

 9. Jan Krůta napsal(a)

  Mrzí mě, že jsem někoho zmátl. Ale nakonec je asi vše jasné, jak to rekapituloval Olin. Umístil jsem pod ten článek na facebooku i link na diskuzi u nás na Brejlích a jsem zvědav, jestli se dočkáme generační konfrontace. 🙂 V pondělí už funguji doma! Váš workoholický Mouřenín 🙂

 10. LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

  Dobrého večera, přeji všem!

  Mé jméno je Lukáš Kumpricht a jsem onen 33 letý “rozhořčený” muž.

  Ač nesnáším internetové diskuze pod uveřejněnými články, zde se rád zúčastním a narozdíl od vás všech pod svým vlastním jménem.
  Rozhořčeným se většinou stávám právě na základě takovýchto diskuzí. Současnému stavu věcí politických, sociálních a morálních se v podstatě spíš směji, jelikož ho považuji za naprosto přirozený vývoj toho, co tomuto stavu předcházelo. Zvlášť když, jak už jsem uvykl, se u nás víc mluví, než koná. A právě nejvíc mouder a těch “nejuvědomělejších” rad pochází vždy od anonymních nicků. Oficiálně se stavět za své názory, se u nás dvakrát nenosí….. Co kdyby náhodou…., že??

  Honza Krůta to vzal z gruntu. Učiním tak i já.

  V prvé řadě bych si Honzovi dovoli vytknout způsob, jakým uveřejnil ony příspěvky. Není zde vůbec zřejmé, že jsou to rakce čtyř různých lidí a už vůbec není jasné, od koho konkretně je ten který komentář. Tak že to způsobilo, že zdejší příspěvky v sobě míchají reakce více lidí najednou, ale odpovědi (viz. pan Lex) jsou směřovány ke mně.

  Aby bylo jasno, mé komentáře jsou:

  …je mi 33 a pevně doufám, že se někdy ještě dožiju momentu, kdy už opravdu lidem dojde, co se vlastně skutečně děje… a vezmou lopaty do ruky a vymlátěj ten ksindl ven. A začnou konečně spolupracovat mezi sebou a pracovat pro sebe. Ale obávám se……..

  …..To je jasny…ze je to problem lidi….ja taky nerikam, ze je to problem vlady…..ale s tou generaci to nebude tak jednoduchy…….protoze ta stara to prenasi na tu mladsi…a ta mladsi uz je tak zadluzena, ze muze tak leda drzet hubu. To bude trvat jeste nekolik dalsich generaci. Pokud se to tady na zemekouli nevyresi driv nejakym jadernym konfliktem.-))

  No, tak pokud budeme vsichni pocitat s alternativou, ze to vsechno vyresi mimozemstane…… tak…. asi pujdem na pivo, ne?)))))

  A furt to je tak, ze i na mlady generaci vidis, ze proste maj vstipeny od rodicu, ze vzit si trochu ze statniho nebo podnikoveho, nevadi, ze to nikomi neublizi…..ale pak maj vsichni plny huby kecu o okradani statu.-))))))))))))

  Az teď, Honzo? Po tom všem až teď?.-)Mně poněkud chybí hlas tvojí generace…a ne jen teď ale celá léta. Všichni jenom kecají a pak jsou posraní..-))))))))))

  V žádném případě se otrávit nenechám. Tohle období jsem měl tak dva roky zpátky. Ale hloupost a strach většiny lidí je natolik silnou překážkou tomu, aby se lidi skutečně začali spojovat a uvědomili si svůj význam a sílu, že nevěřím v žádný skutečný masový posun směrem kupředu. Budoucnost vidím ve vytváření komunit, které mezi sebou budou spolupracovat, případně obchodovat a vzdělávat svoje děti v těch skutečně podstatných záležitostech pro člověka a pro Zemi, na kterou se narodil…. atd. atd..

  No…a to je prave jeden z tech pripadu….a kazdymu to furt dokola vysvetlovat….to je o nervy…. a o veskery volny cas. A jen k te posledni vete: To, ze se porad ekonomicky “drzime” , je velmi ale velmi nadhodnocený, silně zdánlivý a predevším sakra dočasný termin..-)))

  Neni to az tak slozita matematika..-)
  http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/str_vyvoj_sd.html

  Ministerstvo financí České republiky : Struktura a vývoj SD

  http://www.mfcr.cz
  A to v téhle tabulce nejsou dluhy ČR v soukromém sektoru (tj. co dluží stát soukromým bankám a fondům atd.) A to nemluvím o tom, jak obrovskou finanční katastrofou pro tuhle zemi budou všechny evropské fondy a dotace, které sem teď tečou. To si opravdu všichni myslí, že to jsou nějaké dárky?? Kdepak…to se všechno bude muset vrátit a s velmi tučným úrokem. A to pak bude teprve švanda.-))

  A teď k jednotlivým reakcím:

  Pro: Strejda OLIN :

  Měl-li bych se chovat podle vašeho mínění, že každá generace si musí vyžrat, co jim připravila generace předešlá, vychází z toho pro mě velmi praktické řešení. Odejít zcela do šedé ekonomiky a šušňat si vše na svém vlastním koleni,státu neodvést ani korunu….atd…..No a ať se ti budoucí mladí třeba poserou. Já už budu starej a bude mi to všechno jedno. Tak nějak by to mělo být?
  Pokud bych se měl ke své budoucnosti stavět způsobem, že “Měnit cokoliv podstatného v rámci tohoto 300letého systému je nemožné”, nezmění se nikdy nic ani za dalších 300 let. Obzvláště pak, když k tomu tímto způsobem přistupují ti, kteří by měli být mými, řekněme, vzory a rádci. A to i potom, když už jsou léty poučeni a vědomi si toho, jak špatně se oni sami vyrovnávali s tím, jakým způsobem jim připravili budoucnost jejich rodiče. A “Že by si dnešní mladí uspořádali společnost sami a po svém? K smíchu.” Mám chuť říci: Díky za podporu a důvěru, strejdo Oline. Takhle nám s tím určitě pomůžete. Na to konto mě napadá, že bych vlastně ve své postpubertální nevrozvážnosti a nevědomosti mohl prohlásit něco jako: Na co chtějí nějakej důchod? K smíchu! Proč si nenašetřili? Věděli, že budou staří, ne? A jak si to “odzvonili”, tak to teď mají. A to se nebudu pozastavovat nad faktem, jak směšné jsou domněnky lidí, kteří tehdy “zvonili”, že snad něco měnili nebo dějinami hýbali oni sami a že se onen “převrat” snad udál na základě masových reakcí společnosti na tehdejší události. Ale o tom někdy příště.:-))

  Pro: Lex: (Sice právě pan Lex ohnivě reaguje na komentáře více různých lidí najednou a adresuje to mně, tak že bych ani odpovídat nemusel….ale přes to si jednu juvenilní odpověď dovolím)

  Nechápu tu útočnou otázku: “co jsi udělal ty sám pro to, že si žiješ v přepychu, o kterém se nám, když jsme měli tolik roků, co ty, juvenile, se ani nezdálo?.”…když si sám v zápětí odpovídáte tím, že :”naši rodiče zase považovali za luxus ty podmínky, ve kterých jsme žili my. A tak dokola. Protože materiální podmínky pro život nastupujících generací vytvářejí vždy ty předchozí”
  Táži se tedy, co jste udělal Vy pro to, abyste si mohl žít v podmínkách, které Vaši rodiče považovali za luxus?

  Dále: “Ti juvenilové k nim přicházejí jako slepí k houslím – bez hnutí prstem, bez špetky přičinění. To, čím se vyznačují ti současní, je, že jim je to nebetyčně málo (prtože nepoznali horší) a vadí jim, že se sami budou muset v následujících letech trochu podílet na sanaci dluhů, které přitom vznikly ”

  Tedy:
  Milý pane Lexi, já jsem v životě nic zadarmo, krom lékařské péče, která mi byla poskytována stejně jako Vám, nedostal. Tváříte, jako byste onen přepych a luxus, ve kterém se my juvenilové dnes koupeme, zařídil Vy. A především nevím, co nazýváte přepychem. To, že se může cestovat a že je v obchodech plno jídla? Doufám, že snad nemáte na mysli i to, že my dnes nemusíme žít ve strachu z politické perzekuce a v obavách nahlas říci svůj názor z důvodu možného uvěznění. V jistých obměnách, jak se můžete dnes a denně přesvědčovat, je to velmi podobné. Navíc dnes se valná většina lidí bojí vyjadřovat úplně stejně, neboť žije ve strachu z následné likvidace finanční.

  Jak je možné, že nám mladým tolik záleží na penězích? Kdo nám to vštěpoval duchovní hodnoty? Nebo čím to tedy je, že jsme tak podle Vás hloupí a neuznalí?

  Narodil jsem se v roce 1978, tak že mám poměrně slušnou možnost porovnat tehdejší stav věcí a dnešek. Já osobně se netopím v žádném luxusu a moje běžné (nutné) životní výdaje jsou absolutně neporovnatelné i v “přepočtu” stěmi vašimi tehdejšími. V životě jsem si ze žádného svého zaměstnání domů neodnesl ani kilo masa, ani jedinou cihlu na svou garáž nebo plechovku barvy na svůj plot, nebyl jsem na žádné rekreaci, kterou bych si sám plně nezaplatil a byt od státu taky v životě nedostanu. Tak že možná někde tady začíná moje nechuť, podílet se na sanaci vzniklých dluhů. Neboť já jsem je svým jednáním aktivně netvořil. A nemohl jsem si zvolit, zda chci být do tohoto systému zapojen. A netvařme se, že všechny ty dluhy snad vznikly až po roce 89.

  Dále píšete: “To, v čem duchovně žijeme, je totiž už z větší části JEJICH prostředí. My jsme v jejich pohledech už jenom víceméně trpěnou entitou, na kterou oni – chudáci – musejí jen doplácet.”

  Rád bych se otázal, kdo to “jejich” prostředí svou výchovou a příkladem spoluvytvářel? Dnešní juvenilové sami? To asi ne, že?

  …… “Rada sice může být zadarmo, ale to, co je zbytečné někomu vykládat, je zkušenost. Ta je totiž nepřenositelná. Děcko, které se aspoň jednou nespálí na kamnech nebo na nádobě s horkou vodou, nemůže skutečně vědět co to je, když něco pálí.”

  Dnešní 33 letá děcka, jsou narozdíl od vašeho pohledu ně samotné, popálena mnohdy víc, než si Vy sám myslíte. A “mast na popáleniny” je dnes, zdá se, daleko hůře dostupná, než byla dřív.

  Proč jste vy, již dostatečně popálení, nepřilšli se svými radami tedy dříve? A proč s nimi nepřicházíte ani teď?

  Vámi zmíněná “rada starších” přeci naopak sdělovala mladším indiánům svoje zkušenosti, ne? Nebo snad staří indiáni počkali, až se mladí pořádně popálí, pak si zabafali z dýmky a řekli : “je zbytečné vykládat někomu zkušenosti…ty jsou totiž nepřenositelné” ?

  Mám pocit, že je u nás všeobecně oblíbeným sportem “rady starších”, tvářit se, že současná mladá generace si vše zavinila sama a ještě je tak blbá a nezodpovědná, že nechce nést tíhu, kterou na ně spolupřevalily generace předešlé. Proč ani teď jakožto starší a zkušený, moudrem nabitý člověk neřeknete, jak na to, jak z toho ven?

  Se smutkem, zklamáním nebo rozhořčeností napíšete, že jste v “jejich” pohledech už jen víceméně trpěnou entitou, na kterou oni – chudáci – musejí doplácet.
  Nebude pramenit tento Váš pocit někde – tam – v minulosti, kde “rada starších” vytvářela duchovní hodnoty dnešním juvenilům. Nebude ten problém někde v tom, že těm dnešním 33 letým “děckům” někdo aktivně pozapomněl vštípit úctu ke stáří?
  A nebude to v tom, že ještě ve finále namísto rady dostanou od starších pohrdavou odpověď s tím, že se o nic nepřičinili a ještě si dovolí se ozývat?

  Nebo není to možná v tom, že když dnešním mladým, kteří jsou zkrátka naučeni uvažovat trochu jinak, než jste byli zvyklí vy, začne konečně po krůčcích docházet, že společenský systém, jak je v současné tak vyhrocené situaci nastaven, je naprosto zhoubný a že je třeba s tím začít něco dělat a že to není otázkou té či oné vlády, se pak dostane od starších lidí názoru, že chtít něco na zavedeném systému měnit, je k smíchu a k ničemu, tak odkud má vycházet ona úcta ke stáří a důvěra k tomu, nechat si poradit?
  A jak se k tomu všemu máme tedy postavit?

  Těžko říct, takhle z juvenilní hlavy..-))

  S úctou

  Lukáš Kumpricht

  • tata11 napsal(a)

   PANE Lukáš Kumpricht
   ktomu prvnimu je na každém,pod čím vystupuje……….myšleno nick………..není žadnou předností že vy pod občanskym,které se stejně většinou nedá,ani není chut ověřit,ZASEBE NEMÁM problém použit své vlastní a to mé tata použivám že sem tak znam takže mé civilní není duležité jestli TATA nebo skutečné ZDENĚK HRABĚ…………JEN STE STÍM vlastně docilil určité nadřazenosti…a tim naježení že hned začinate utočit.Protože většina bud má své duvody anonimity,nebo jako já už je muj nick zažitý,nic vic nic min…………jakej je pro vás rozdil jestli TATA…NEBO..HRABĚ

   To co pišete dál je spíš generační problém a naprosté nepochopení co piše LEX
   ZA prvé vstahujete plno věcí osobně,a psano je to co mi se svymi skušenostmi stahujem jako celek na mladou generaci A VĚŘTE OPRAVNĚNĚ.

   Ono vaše…..Nebude ten problém někde v tom, že těm dnešním 33 letým “děckům” někdo aktivně pozapomněl vštípit úctu ke stáří?TO rozhodně je zjednodušeny pohled a vlastně vinu vaší generace jen obratně obracite na tu minulou

   ten problém byl vždy,nese to doba a nedá se vždy určit viník…….samozřejmě že určity díl ma ta starší generace,ale většinově je to že technika,vyvoj žene splašeně v před bohužel chovaní moralka tomu splašení nestačí………ono to odpovidá i vaše vyznění odpovědi……….že veškerou vinu chcete hazet na tu naší generaci.

   MĚ taky nikdo neučil uctu ke staří………..ale ta debata by se zvrhla v generační problem………..ale to moto je jako v rodině………kdy date zapravdu tatovi až když jste sám tata krom vyjimek.

   A TO LEXOVO bylo myšleno uplně jinak než jste to pojal…………což dokazuje vaše……..Milý pane Lexi, já jsem v životě nic zadarmo, krom lékařské péče, která mi byla poskytována stejně jako Vám, nedostal.

   omyl pane dostal jste internet,počitače,a jiné vymoženosti,ano jako mi jiné věci oproti naším tatum,ale pravě to v sobě nese ten kod zaostavaní moralky před těmito vymoženosti,protože každá generace je bere jako samozřejmost

  • Jan Krůta napsal(a)

   Lukáši, Vaše komentáře jsem nemohl uveřejnit s Vašimi jmény. Jsem v Turecku, s minimální možností přístupu na net a v případě uveřejnění se jmény bych musel všechny kontaktovat a požádat Vás všechny o dovolení. Takto jsem jen citoval některé…
   Zajímala mě odezva komentátorů mé generace. Každopádně díky, myslím, že to musí být zajímavá konfrontace i pro Tebe. Tříbení názorů je určit zdravé pro obě strany!
   (Internetové nicky neznamenají, že by se komentátoři báli používat svá jména. Já všechny znám…)

   • LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

    Honzo, ono mozná stačilo označit jednolivé aktéry třeba čísly. A bylo by hned jasno. To, že aktéry znás ty, ma věci s nicky nic nemění.

   • Jan Krůta napsal(a)

    Promiň, ale nesetkal jsem se s nikým, kdo by nechápal, že to jsou názory různých pisatelů. Ale možná by to bylo pregnantnější… Uznávám, fakt mě nenapadlo, že by se to mohlo vykládat jako názory jednoho člověka.

 11. LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

  Vážený pane Hrabě,
  na záležitost s tzv. nicky každý nahlížíme holt zcela jinak. Pro mě je to záležitost podstatná, jelikož jsem rád, když vím, s kým komunikuji. Stejně tak to hodlám dopřát ostatním.Význam anonymity ve veřejné debatě mi uniká a zároveň nevidím jediný důvod svoje občanské jméno (které je mimochodem poměrně snadno ověřitelné) skrývat. Pocit mé nadřazenosti máte, ač nechápu z jakého důvodu, Vy. Já si nadřazeně nepřipadám a myslím, že kdybych tímto pocitem trpěl, napsal bych to celé, předpokládám, úplně jiným způsobem. O nějakém naježení a útoku už vůbec řeč být nemůže.
  Nedomnívám se, že bych nepochopil, co pan Lex napsal. A generační problém to pochopitelně je.:-)
  Osobně si na sebe nic nevztahuji, jelikož bych se mohl úplně klidně postavit do pozice, že se to konkrétně mě vůbec netýká. A to z toho důvodu, že já osobně jsem k úctě ke stáří a ke starosti o své např. prarodiče byl vychován. A snad, bůh zaplať, dobře. tak že můj příspěvek mužete brát jako určitou psanou formu obrany mé generace a částečně i sebe samého.
  Vymlouvat se na dobu a na techniku a na splašeně se dopředu ženoucí vývoj je podle mého názoru alibismus. Veškerý původ pozdějších asociálních stigmat v chování dospělých lidí pochází z rodiny a výchovy rodičů nebo toho, kdo dítě vychovává. A kdybyste četl pozorně, co jsem psal, nemohl byste říci, že házím vinu na generace předešlé. To není pravda. Já jsem se tázal, zda-li se nemá věc tak, že podstatnou část viny nesou také generace předešlé. Což je prostě fakt. Kdo jiný vychovával současnou generaci než generace předešlá? Je to stejné, jako byste tvrdil, že v dnešní duchovně chudé době, kdy rodiče mají minimum času na své děti, které nonstop sedí u svých počítačů apod., nelze vychovat dítě správným způsobem na morálně pevném základě. Dá se. To mi věřte. Ale musí rodiče chtít dbát na to, aby tomu tak bylo. I s dnešním minimem volného času. Mám takových případů kolem sebe spousty. A děti nevychovává ani pokrok, ani technka, ani vývoj, ba ani školy nejsou povinny tuto funkci zastávat. Tohle je jen a jen práce rodičů. A to, abych dal svému rodiči za pravdu, nemusím mít vlastní děti. K tomu stačí selský rozum – tedy dle mého názoru. A přikládat vinu morálního úpadku počítačům, internetu a ostatním vymoženostem, je taky poměrně jednostranný pohled na věc. Opět můžu uvést příklady ze svého okolí, kdy znám dnešní, dejme tomu, 17.- 23 leté lidi, kteří jsou naprosto computerovou generací a trávili 2 třetiny dětsví před monitorem nebo TV obrazovkou a jsou, co se sociálního vnímání, naprosto v pořádku. Navíc neshledávám možnosti využití soudobých technických vymožeností, braných jako samozřejmost, jako něco zavrženíhodného. Každá doba měla své vymoženosti a nevím, proč by ta či ona generace měla oplývat nějakou přehnanou vděčností za vymoženosti, které k té či oné době patří nebo patřily. A kód zaostávání morálky sebou nesou nikoli technické vymoženosti a vděk či nevděk za jejich existenci, ale peníze. A kdyby se děti vychovávaly alespoň trochu jiným způsobem a nebylo jim od kolébky předváděno, že jediným cílem života je shromáždit finance a pak může být člověk teprve spokojený, vypadalo by to na světě přeci jen trochu jinak. A myslím, že tento stav věcí si mladá generace nezpůsobila sama a už vůbec to nezpůsobil splašeně uhánějící pokrok. Dle mého názoru na to pár generací zpět poněkud pozapomnělo. Ale možná že se mýlím a mé názory jsou ještě nedospělé a až jednou budu třeba mít své děti, budu mluvit jinak.

  Ps: Další věc, kterou velmi nemám rád u internetových debat a na dnešní době vůbec, je vysvětlování něčích názorů třetí osobou. Tzn. : Píšete mi zde, že tak či onak to pan Lex myslel. Já bych s dovolením vysvětlení, jak to či ono myslel, nechal přímo na něm.

  Díky a dobrou noc.
  Lukáš Kumpricht

  • tata11 napsal(a)

   pane Lukáš Kumpricht

   EVidentně a celkem pochopitelně se na plno věcí neshodnem,ale ono je to i tím normalním generačním přistupem……asi takle vy třeba z velkou pravděpodobností budete stejně odpovidat za 36 let takovému maldemu muži jako já VÁM,NATOM NENÍ NIC NENORMALNIHO.
   Ono mladí má jednu vyhodu vidí věci jednodušeji a jdou vic přimočaře,v určitém věku poznate že to tak uplně vždy přinosné není,ale zase naopak někdy je.
   PIŠETE že nejste naježen,ona to a vy to vyte uplná pravda není,jako samozřejmě zase mi se naježíme na takto vedeny dialog.

   K tomu PS……….ano to tak uplně není,zaprvé sme dost věkově stejní a i celkem nazorově stejní zname se internetově par let,a vtomto jde spíš o nazorový pohled,a ne o osobní putku,takže je celkem normalní že tam použiju formulku že to myslel jinak,je to jen bezviznamné spojení,ktery vy spíš použijete jako štouchnutí,nebot je jasné že tam já tím hlavně vkládám svuj nazor,ale to sou takové řečnické libustky já tomu řikám okopavaní kotniku,nebo vtomto připadě spíš takový štulec.

   Ktomu nicku divil byste se co při určitém vaším pracovní zařazení by VÁM MOHLO SPUSOBIT prozrazení identyty,JA SEM lopata a tak nemám problém svoji identitu sdělit,navic patřím ktěm co si za každym slovem stojím a řekl bych ho i kde mi znaj.NO s ověřením nicku bych neřekl že by to bylo tak jednoduché navíc ani nevým k čemu bych to podnikal……takže jesti někdo piše PEPA NEBO karel,ve své podstatě jedno.SAMOZŘEJMĚ problem je u sprostaku,protože pod svym menem by si to asi nedovolili…….ale to sou už nuance,pro a proti .psat nebo nepsat pod svym………….ja myslím že ten duvod určité persekuce a proto chapu nečí anonimitu i když já sní nemám problém.

   TO slovo nadřazenost nevystihuje co sem stím přesně myslel kdybyste mi znal,věděl byste že se neumím dost často přesně vyjadřovat,vtomto směru kvuli pravopisu a formulaci se vyskytuji kde sou na muj projev zvyklí a berou ho,

   Ta doba rozhodně není alibismus,to poznate věkem,že mnohdy mužete davat přiklad jaky chcete ale okolí doba je tolik faktoru………samozřejmě že vždy přiklad v rodině je zaklad………..ale i dobry zaklad neznamená že to pujde jak byste chtěl……….chapu to je ta mladá přimočarost………….mam starší děti,nemohu si stěžovat celkem se vyvedli přesto je plno věcí,kde rozdíl meho přistupu k mím rodičum,a jejich ke mě je ještě nevyzralí……..ale to poznate až budete myt děti,ja mam stařší než jste vy………ale to se lame to vědění když mate děti v pubertě a starší najednou řikate sakra ten tata měl pravdu.

   NO řikate penize ano ale ty penize jsou propojeny stěmi vymoženostmi,vemte jak těžko vysvětlujete že svymu ditěti nemužete koupit,to co třeba ma jeho kamarád ,nebot nato prostě nemate…………….vy to vidite přimočaře ale tak to není…………….ta rodina je jen zaklad……….uplná maličkost vám vše zhatí,ale nato musite přijít sám,takže je zbytečné VÁM vyvracet že to je jen věcí rodiču kdyby to bylo tak jednoduché

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Vítejte na palubě, Lukáši.
   Chtít nějak rekonstruovat, měnit, modernizovat, novelizovat nebo oživovat tu starou dámu Demokracii v jejích nastavených hranicích je nemožné. Přišla na svět jako výsledek boje o moc mezi mocnými – panovníkem, šlechtou, církví a buržoazií. Kdy a kde v tomto boji měly kromě vlastních obětí nějaký vliv pracující masy? Vždyť tato “demokracie” není nic jiného, než sofistikovaný způsob vládnutí a ovládání jedněch druhými, přičemž už po staletí těmi jedněmi i těmi druhými jsou stále titíž. Rozbitý džbán můžete drátovat a lepit jak chcete, pořád to bude rozbitý džbán. Všechny ty snahy o nápravu světa v rámci této “demokracie” mi připadají stejně marné, jako hledání Kamene mudrců. Podle mého názoru se v kapitalistickém prostředí o skutečné demokracii a svobodě nedá mluvit. Je prostě nemožná. Dokud toto mladá generace a další nastupující generace nepochopí, i kdyby se zbláznili, nic se na společenském postavení rozhodující většiny občanů nezmění. Tzv. horních vládnoucích “deset tisíc” tu bylo odjakživa a vždy plavali na hladině jako olej. Můžete míchat jak chcete, ke dnu neklesnou, vždy nakonec vyplavou. Díky svému dědictví, svým kořenům, svému majetku, své moci a jimi za tímto účelem stvořené “demokracii”.
   PS: k diskusi pod svým jménem nebo nickem. Myslím, že o něčem svědčí, když ani po téměř čtvrtstoletí “svobody” lidé nenacházejí odvahu projevovat své názory pod svým jménem, nebo na veřejnosti a pracovišti říkat co si myslí. Společnost totiž vůbec není svobodná, stále existuje mnoho možností, dokonce i zákonných, jak nepohodlného kritika a šťourala umlčet. Já nejsem jiný, odvážný už vůbec ne, i když pod své blogy se podepisuji plným jménem.

 12. Alex napsal(a)

  Nu pan Krůto, povedlo se. A já bych skutečně o tu mladou generaci neměl až takový strach. Lukáš má pravdu v tom, že je to generační problém a má pravdu v tom, že ten přístup generace starší je takříkajíc mentorský, což té mladší generaci brání skutečně naslouchat skrze to oprávněné podráždění neb nemohou jinak než cítit, že se s nimi ta generace starší baví jako s nesvéprávnými. Takto se generační dialog dle mého soudu vést nedá, jakkoli to ta generace starší myslí dobře. A viníkem je ta generace starší.
  Přesto se ve většině názorů pane Lukáši mýlíte. Snad tam, kde je to nejjednodušší. Tata nemluví za třetí osobu, mluví přece jen a jen za sebe. Hovoří přece jak chápe Lexe (a je možné, že i mylně). Otázka nicku na internetových diskusích důležitá přece není – jde o názory. Jen podotknu, že tatovo skutečné jméno je tu obecně známo. Jaké jiné hodnoty pak nabývá ona výměna názorů, znáte-li jeho jméno? Paušalizací je přece i Váš názor ohledně té výchovy ve Vašem pojetí. Kromě toho pro výchovu jsou rozhodující kroky rodičů řekněme do puberty, pak už je to věcí výhradně každého jedince – tam už se vychovává takřka každý jedinec sám.
  Tož asi tak. Co se týká názorů třeba na tuto vládu a na to, kam to spěje, to jsem za sebe odbyl stručně svou reakcí. Nemá smysl na něco příliš tlačit, nemá smysl lámat Vaši nechuť a oprávněnou něchuť mladší generace bavit se a diskutovat s tou generací starší, přestože si myslím, že překonání té nechuti by pomohlo jak té generaci mladší, tak té starší Pravda, chtít po té mladší generaci, aby byla moudřejší je poněkud nelogické. Nejen proto i má reakce a v ní ona výzva, dělá-li to tato vláda tak dobře, jak naznačujete, je-li to vskutku tak dobré, vstupte do toho druhého pilíře. Na tak malém prostoru se více říci nedá. Snad jen možnost orientovat se v ekonomice – zkuste třeba jen číst články na ekonomická témata nějakého vlka na jeho webu http://vlkovobloguje.wordpress.com/ a výhradně v té věcné rovině.
  Ona politika je otázkou informovanosti, což není zrovna jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

 13. Kutil napsal(a)

  S dovolením, pánové, to, co tady předvádíte, není generační problém, ale prostý střet názoru (řekneme jakéhosi názoru na svět, přístupu k životu, naturelu). Z kontextu soudím, že vy starší jste měli stejný názor, jako máte teď, když jste byli mladší, a pan Lukáš zůstane stejný, i když zestárne. Tam i tam možná dochází ke korekci a přehazování priorit, ale podstata zůstává. Uělat z toho generační problém je totiž jednodušší, než o tom přemýšlet. Nejen proto, že přemýšlení bolí, ale taky proto, že je nutné občas být tolerantní k činům, které nám jinak kvůli našemu naturelu obracejí kudlu v kapse.
  *
  A ještě dvě poznámky: 1) Ve třiatřiceti už člověk není žádný nezralý mladík. 2) Ač jsem o dost starší než pan Lukáš, mám blíž k jeho názoru, a věřím, že zůstanu stejný i v sedmasedmdesáti, dožiju-li se jich.
  (Váš ne vždy vámi ctěný Kutil, občanským jménem Jiljí Záruba – což je doložitelné, i když už kutil.bloguje.cz neexistuje, jsem teď na http://www.nadoubravce.cz nebo http://blog.iReceptar.cz )

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Řekl bych, že jde o střet názorů různých generací. Je všeobecně známo, že příslušníci různých generací si příliš nerozumí. Velkou roli v tom hraje “sběr” životních zkušeností, které (jak tu napsal Lex) jsou nepřenositelné. Jsou však sdělitelné. Proto tu vždy úspěšně fungovaly a někde ještě existují “rady starších” (i to sloní stádo vede nejstarší samice s největšími zkušenostmi). Zkušenosti jsou však sdělitelné jen tomu, kdo je ochoten je přijímat. A v tom je problém, protože “mladí” si pletou přijaté informace se zkušenostmi. Možná to znáte – mladého inženýra s červeným diplomem, nabitého informacemi, při prvním větším problému “strčil do kapsy” starý zkušený dělník bez vzdělání.
   Naše poválečná generace je tak trochu schizofréní. Vychovávali nás rodiče narození v monarchii a vyrůstající v kapitalismu, půl života jsme prožili v socialismu a nyní již čtvrtstoletí žijeme v kapitalismu. Jsme děti “šíleného” dvacátého století, ale ještě ne jako starci jsme vstoupili do 21. století. Uvědomme si, co všechno nám bylo vykládáno, co nás učili, co jsme zažili a co jsme museli v sobě zvládnout a pochopit. Například já jsem byl veden, vychováván, učen a přesvědčován, že k živobytí je nutná práce (bez práce nejsou koláče, kdo nepracuje ať nejí), že jedinec je méně než kolektiv, že víc než na sebe mám myslet na prospěch společnosti, že rodina je základ státu, že vlast je nutné bránit, že s poctivostí nejdál dojdu, že řemeslo má zlaté dno, že rodiče, učitel, policajt, úředník, nadřízený, pan president jsou autority, které je nutné respektovat atd.atd. Najednou nic z toho jakoby neplatilo, jakoby to byly jen lži.
   Mluvím-li dnes s dvaceti, třicetiletými, jako bych mluvil s mimozemšťany. Oni sice vědí, co jsme prožili, ale nejsem si jist jestli to chápou.

   • Alex napsal(a)

    Jistě Oline, ono to zní strašně hezky. Ale je jakákoli zkušenost sama o sobě dokladem pravdy seniora? A ve všem? Vždyť ani ti senioři nemají stejný názor takřka na nic.
    Tu poslední větu lze přece i otočit. Totéž mohou říkat ty generace mladší o těch starších, že jsou pro ně mimozemšťany.

   • Kutil napsal(a)

    Jo, strejdo Oline, též jsem byl veden, vychováván, učen a přesvědčován k témuž (ve škole nás dokonce učili, že bez lásky není možné souložit), leč naštěstí (a moc dík těm, kdož to způsobili) mně bylo vetknuto jako by před to všechno “o všem pochybuj”. Když to tvrdí sebevětší autorita, ještě to neznamená, že to bude pravda (nebo jak naznačuje Alex, ani sebemoudřejší senior nemusí mít pravdu). Ptej se proč, šťourej, porovnávej. A věřte, že díky tomuhle “pochybování” mě nový režim nezaskočil. Mám ho dokonce svým způsobem rád…
    Ale to je jen takový laicky pohled.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Souhlasím. Za pravdu bychom mohli považovat zkušenosti nabyté generacemi, milionkrát ověřené v praxi. A právě sdělované z generace na generaci. To, že mladí nedbají na rady starých ale nemusí také vždy znamenat, že staří nemají pravdu. Mladí prostě starým nevěří, nebo věří ale nedbají, mají svůj rozum. Bohužel se to stále opakuje.
    Už ale v této diskusi skončím. Nějak ztrácím přehled a souvislosti, ani nevím o čem vlastně diskutujeme 🙂

   • Petrpavel napsal(a)

    Čtu, a do diskuse ani nemám chuť vstupovat. Je lepší červená barva nebo zelená? Asi tak na mě téma nastolené Lukášem Kumprichtem, jako na Olina, působí …. Hádání se o prd.

   • Petrpavel napsal(a)

    Moje oblíbené téma : stačí Lukáši napsat koho že jste v létech 2002, 2006 a 2010 volil, koho se chystáte v roce 2014, a máme jasno co kdo zavinil nebo nezavinil, jak chápe politiku … bez zbytečných invektiv.
    Nezapomeňte, že my starší máme stále v hlavách mádloissovinu a tzv. studentské volby nanečisto před skutečnými volbami v roce 2010 s 50 % pro TOP 09 a 5 % pro ČSSD a 0 % pro KSČM.

  • tata11 napsal(a)

   kutil
   na posouzení generačniho problemu je rozhodně ve 33 nezralí………to ziskavate když sám mate aspon děti minimalně 13 let………což v dnešní době je vyjimka což já považuji za klad teto generace že zakladaj rodiny 30 a víše.
   NA život je samozřejmě už většinou připraven.
   NAPSAL JSTE SPROMINUTÍM ,naprosty nesmysl že mate stejný nazor,ten se vyvijí se zkušenostmi a prioritama,u někoho sou to drobnější ale u velké časti dost podstatné změny nazoru………………a to řikám splno važností že je nesmysl,myt stejny nazor ve 20,30,40,50 to vesvé podstatě není možné,ten nazor se mění jakej život a prostředí proživate,občas sou to i u některych jedincu naprosto obraty o 180 stupnu……..a generační ten potká skorem každeho

   • Kutil napsal(a)

    Jo, tato11, když je někdo hajzl ve dvaceti, bude jím i v šedesáti, byť možná jinak (bude to už umět lépe skrývat) – a analogicky další: dvacetiletý srandista zůstane srandistou i do stáří, i když možná ten jeho humor bude jiný, a bručoun zůstane bručounem, nadávač na všechno nadávačem, a když má někdo od mládí odpor k homosexuálním praktikám, neztratí ho ani poté, co se dozví, že nejde o nic nenormálního; ani hlupák časem nezmoudří, to bývá jen v pohádkách. Ty své podstaty si neseme s sebou, ať chceme nebo nechceme. (Pozorujte někdy spolužáky při setkání splužáků.) Ale ano, jsou možná výjimky, jenže ty jen to pravidlo potvrzují, a jsou to spíš jen změny, takový ten kabát, ne jeho obsah (třeba když se padesátka zabouchne a chová se jak dvacítka). A za důkaz změny v člověku není možné brát ani to, když byl někdo za minulého režimu v KSČ a teď je v ODS. Ba naopak – to jen můj názor potvrzuje. Ovšem je to jen můj názor, nemám ho nikde schválený…
    Jo a ještě v románech lidé mění své podstaty. Páč kdyby ne, tak by nebylo o čem psát.

   • tata11 napsal(a)

    KUTIL
    ALE vy jste zašel na jiné vino,nezaměnujute charakter za nazor.TADY jste i trochu popřel sčím vlastně souhlasite nebot každy se rodime s nakou povahou,a pan Lukáš Kumpricht psal že to je především věc vychovy,tady ste sám narazil na faktor ktery neovlivnite,mužete ho potlačit ale nikdy zcela vymazat nejde.to je ta složitost kterou vy dva přiliš zjednodušujete……….nazor je něco jineho než povaha,a souhlasím že ve většině připadu když jste hajzl malokdy se to změní,přesto mužete měnit na něco nazor

   • LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

    Milý “Petřepavle” , v roce 2002 jsem volil Sdružení nezávislých, 2006 Nezávislé, 2010 Stranu Svobodných občanů a 2014 budu opět volit Stranu Svobodných občanů. A s hádáním se o prd máte naprostou pravdu, proto už jen odpovídám na určitou část příspěvků, ale rozhodně nehodlám už o ničem debatovat.-)))

 14. Lex napsal(a)

  Myslím, že skvěle to vyjádřil Alex. Dík. Skoro bych řekl, že není co dodat.
  Tak jen dvě věci.
  Za prvé:
  Lukáš Kumpricht píše – “A kdyby se děti vychovávaly alespoň trochu jiným způsobem a nebylo jim od kolébky předváděno, že jediným cílem života je shromáždit finance a pak může být člověk teprve spokojený, vypadalo by to na světě přeci jen trochu jinak.”
  K tomu bych mu řekl – “Je mi Vás líto, člověče, Vy jste musel mít pekelné dětství. Protože naše generace, tj. generace vašich otců, pokud vím, vychovávala své děti naprosto jinak, alespoň co moje zkušenost obsahuje. Neznám nikoho, pro něhož by “tehdy” ve výchově hrály roli zlatého telete peníze. I když nevylučuji, že se to mohlo dít. Jen jaksi mimo sféru mých kontaktů, mých známých, mimo sféru mých zkušeností. Ale jak je vidět, asi právě tihle, takto vychovaní, jsou ty “štiky”, které se po zacinkání chopily kormidel. A podle toho to dopadlo.”
  Za druhé:
  Lex prakticky nikdy nikomu nic k tomu, co napsal, nevysvětluje. Buďto to, co napsal, čtenář pochopí, nebo ne. Ale to není věcí Lexe, ale toho čtenáře. A už vůbec nechodí do polemik. Neodpovídá na otázky položené tím, kdo si jeho text vysvětlil po svém.
  L.
  PS
  I Vám, tato, dík. Marná snaha.

 15. LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

  Pane Alexi,
  už jen ve zkratce.
  Nesnáším slovíčkaření, ale zde se mu bohužel vyhnout nemohu.
  Z věty : “A TO LEXOVO bylo myšleno uplně jinak než jste to pojal………” dle mého názoru nezaznívá sdělení, jakým způsobem pan Tata chápe Lexe, ale pouze to, že já jsem pana Lexe nepochopil. Proto jsem psal, že bych raději vyjádření přímo od pana Lexe.
  Zadrhávat se na výnamu nicků, je v této debatě, domnívám se, zcela zbytečné. Na mě zkrátka nicky nepůsobí důvěryhodně…..ale pravdu máte, že hlavní je názor. Ale nemohu si pomoci, mínění schované za nick ve mně vyvolává pocit jakési obavy stát za svými názory veřejně.

  ….”Kromě toho pro výchovu jsou rozhodující kroky rodičů řekněme do puberty, pak už je to věcí výhradně každého jedince – tam už se vychovává takřka každý jedinec sám.” ….. S první půlí Vašeho souvětí souhlasím….ostatně nic jiného jsem nepsal….a píšu-li “dítě”, myslím tím pochopitelně jedince od narození do puberty. Ale já jsem mluvil o sociálním vnímání. A nepoloží-li tomuto rodiče pevné základy již v ranném dětství, potom už se v tomto směru jedinec sám vychovati příliš nemůže. A to není žádný můj v hlavě vytvořený dojem nebo názor…to jsou základy psychologie dítěte na nichž se až překvapivě valná většina odnorníků shoduje. Ale na to člověk nemusí být psycholog, aby na něco takového přišel.

  Věty o tom, že to tato vláda dělá dobře…nepochází ode mě, tak že na Vaši radu, do kterého pilíře vstoupit, nebudu reagovat. Už jen proto, že bych se zase musel dlouze rozepsat.
  Stejně tak se domnívám, že nejsem ekonomicky natož pak politicky neinformován. Politice a to i ze širšího historického aspektu se věnuji již nějaký ten rok. A vězte, že v tomto směru jsem poněkud odlišný od svých vrstevníků. V tom mi každý, kdo mě zná, dá za pravdu. Mohl bych se tady skutečně začít obšírně rozepisovat, abych vám svou politickou informovanost dokázal, ale to si raději v budoucnu založím vlastní blog. Ostatně mě k tomu neustále někdo pobízí. Bohužel mou nevýhodou je, že v neustále se dokola opakujících debatách na jedna a ta samá témata, mě po nějaké chvíli vždy začnou chytat nervy.
  Děkuji za typ na Vlkův Blog.
  Zde je pro malý příklad několikero zdrojů, z nichž čerpám já : http://www.blisty.cz , http://ac24.cz/ , http://www.evropsky-rozhled.eu/ , http://www.czechfreepress.cz/ , http://www.ceskapozice.cz, http://blog.bitcoin.cz/ , http://www.osud.cz/, http://www.zvedavec.org/ ,atd. atd.
  K tomu pár stovek filmových dokumentů a pár tisíc stran politických spisů od Havla po Machiavelliho.
  Má oblíbená kniha : Maurice Joly – Dialog mezi Machiavellim a Montesquiem v pekle – doporučuji: …… http://jirisoler.tripod.com/joly.html

  Tak snad, doufám, nebudu tak úplně mimo.:-)))) L. Kumpricht

 16. LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

  A ještě poslední: pro pana Lexe.
  Milý pane Lexi,
  Vy nemáte chuť debatovat, ale chcete útočit a schazovat svého “protivníka” a jakousi agresivní metodou se ostentativně snažíte předvést moudrostí naplněné stáří. Kdyby právě takto, jak Vy zde předvádíte, měla fungovat mezigenerační debata, bylo by už dávno po všem.
  Děkuji za projevenou lítost. Ovšem věřte mi, není třeba.
  A abych se vyjádřil jazykem generačně mně blízkým……
  Vy zde o sobě hovoříte ve třetí osobě? …. No, tak to je teda hustý..:-))))
  Nashledanou.
  Lukáš Kumpricht

  • Alex napsal(a)

   Lukáši, Lukáši – mohu Vás tisíckrát chápat, přesto jednáte poněkud ukvapeně. Jistě, máte svou pravdu stran Lexe a třeba nás všech. Lex je pro drtivou většinu těch, kteří ho měli možnost poznat i jinak doslova majákem na poli práva, zákona, či ústavy.
   Nemusí Vám vyhovovat Lexův styl, ba nikdo Vás nenutí, abyste s ním souhlasil, dokonce ani on sám. A přesto by Vám v té rovině práva ve vztahu k dnešku mohl takřka vše objasnit, tak jak to činí pro nás ostatní.
   Ani my senioři nejsme dokonalí. Forma jednoho nevyhovuje druhému – to je přece normální a nemá nejmenší smysl se proto jakkoli vzrušovat. Důležitější e hledat pro sebe to věcné, co je ve sdělení druhého obsaženo. Nenacházíte-li tam nic, je to přece vpořádku.
   Forma přece až tak důležitá není. Opravdu jsme každý jiný a i mezi těmi seniory je naprosto běžné, že s nějak vzájemně dotkneme, ač to tak myšleno není či nemusí být.

 17. LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

  Dál se nebudu vyjadřovat do doby, než se zde objeví i příspěvky, které se mi zobrazují s tím, že “komentář čeká na schválení” Můj poslední příspěvek se tu zobrazil dříve, než ten(předposlední), který tu ještě není. Kde jsem mmj. vysvětloval i to, že mě při neustálém opakovaní a vysvětlování jedné věci několika různým lidem, poněkud chytají nervy. A tak se možná moje některé komentáře a soudy mohou zdát ukvapené. Tak že prosím počkejme, až budou informace kompletní a pak uzavírejme.-) LK

  • oldwomen napsal(a)

   Lukáši, pokud jste dal do komentáře více odkazů, případně je “jen” dlouhý, je pravděpodobné, že jej zablokovala antispamová ochrana blogu. Je to běžné technické opatření. Zde, ve vláknu, se objeví, až jej pan Krůta ručně povolí. Není to žádná schválnost, nic osobního.

   • Alex napsal(a)

    Ergo kladívko, můžete Lukáši ten text zkopírovat a rozdělit na více příspěvků, nechcete-li čekat, až se ke kompu dostane pan Krůta. To původní sem pak buď nepustí nebo to tu holt bude dvakrát.

  • Jan Krůta napsal(a)

   Lukáši, Tvůj komentář na Brejlích se nezobrazil z technických důvodů, protože je v něm víc odkazů, než mi tam programátor dovoluje. Takové software pozastavuje a ptá se mě, jestli je má přesto pustit. Ale jelikož jsem do zítřka v zahraničí bez možnosti jednoduchého přístupu na net, skočilo to ke mně do redakce a ptalo se mě, jestli je to spam. Vzhledem k tomu, že tady nemám možnost být na netu, vletěl jsem sem teď na moment a odklikl, že v pořádku. Doufám, že to software zkousne a zobrazí to i s onou nadmírou odkazů.

 18. poletucha napsal(a)

  Lukáši,
  nejdřív o věci, která se vám, jak se zdá, jeví velmi důležitou. Vystupuji pod nickem a bude tomu tak i nadále. Užívám si toho, že mohu, že nemusím nosit občanku i na veřejné záchodky a ukazovat ji kdejakému hejhulovi. Mohla bych se podepsat třeba Jana Vohnoutová, Hana Petrášová, Danuše Nováková nebo Karolina Peake. V čem je rozdíl? Strach… Znám ho. Strach z toho, že mým dětem bude znemožněno studium i slušné řemeslo. To už naštěstí nehrozí, nejen proto, že moje děti jsou vaší generace a tudíž dospělé. věřte nebo ne, občas to cítím jako luxus, přestože to je přece normální.
  “Az teď, Honzo? Po tom všem až teď?.-)Mně poněkud chybí hlas tvojí generace…a ne jen teď ale celá léta. Všichni jenom kecají a pak jsou posraní..-))))))))))” Tedy Lukáši, mně poněkud chybí hlas VAŠÍ generace. Kdo, když ne vy a dnešní studenti by se měl postavit proti rozkrádání vaší budoucnosti? Je to přece váš život! Naše generace ráda přispěje pomocí i radou, budete-li o to stát. Kdysi jsme se snažili bojovat o lepší příští nás a našich dětí. Možná špatně, možná se něco podařilo, leccos nemělo šanci. Dnes jsme už za vrcholem, ubývají nám síly i styky. Řada je na vás. Také vy jste nechali bez protestů vyrůst nejen pražskou mafii. Už dávno nejste děti, přestaňte se na nás vymlouvat. Když Karel (tehdy Václav) přijel do vybrakovaných Čech, taky se neotočil a nejel vynadat svému královskému otci.
  Porovnávání s dobou před převratem si raději odpusťte. Coby žáček ZŠ jste s mnoha věcmi nepřišel do styku. Pokud snad vám někdo namluvil, že všichni dostali státní byt a bydleli “za hubičku”, pak se buď spletl, nebo vědomě nemluvil pravdu. Jestli mi závidíte fronty na máslo a poklus z práce, abych ještě sehnala včerejší chleba, špiclování vrátné na koleji nebo nekonečné spravování punčoch, já bych si to ráda odpustila.
  Ano, na hraničním přechodu do bývalé NDR se mi pravidelně sevře žaludek. Volné cestování a možnost koupit si tam cokoliv, co se mi líbí a mám na to, považuju za velký výdobytek.

 19. poletucha napsal(a)

  Jak tak po sobě vcelku čtu, divím se, že jsem se nechala strhnout na to nesmyslné dělení “my – vy”. Mladí – staří. Rozděl a panuj. Vychovaný je jak kdo, pracovitý taky tak nějak. Kdysi jsem četla, že z mladého blbce bude jen starý blbec 🙂 Znám docela dost nádherných mladých žen a mužů a houf jejich moc hezky vedených dětí – jsem moc zvědavá, co s těmito dětmi udělá puberta a širší okolí. Nesouhlasím s názorem, že děti vychovávají jen rodiče. Vychovává je každý, kdo se s nimi setká, a samozřejmě všechno, co je obklopuje. My všichni, tím, jak žijeme. Takže je to v našich rukou, šedesátníků i třicátníků. Dohromady.

 20. oldwomen napsal(a)

  Já bych jen k těm příživníkům, jak tu kdosi nahoře zmiňoval…
  … čerstvou zkušenost…
  http://oldwomen.wordpress.com/2012/08/31/zase-jsem-neodolala/
  … z pokusu o změnu z příživníka v pracovníka….

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Oldwomen, já se vám divím. Jak jinak než anglicky se chcete s těmi klienty domluvit? V těchto kruzích se zřejmě jinak nemluví.
   Myslíte, že by někdo dokázal nějakým způsobem změřit efektivitu takto vynaložených stamilionů? Jestlipak to vůbec někoho z kompetentních zajímá?

   • oldwomen napsal(a)

    “Jedná se o pomoc při vytváření chráněné dílny, komunikaci se sociálně slabšími skupinami a romskou komunitou.”
    ej, more, ať mě rakovyna skláťý a hrob vyplýfne, čest výjimkám, znám českou cikánku (ani ona se za romku neoznačuje) spíkující lépe než rodilý Londýňan, s touto skupinou klientů, éééé pracovníků chráněné dílny, opravdu manager OS povede harvardský diskuzní klub 🙂
    V tomto případě bych viděla práci managera v zajišťování odbytu rukodělné práce – a to bych třeba právě v rámci ČR i věděla kdy a kde, shánění malokusovek….. a klidně i tu inzerci a prodej téhož – budiž, celosvětově.
    Nabídky pracovní pozice je jasný šméčko. Buď neexistuje, nebo je již obsazena.
    Ehm, již jsem četla i požadavek vynikající AJ slovem i písmem na pozici ovčák – bača. Výkon práce Kokořínsko, vlastní pes vítán.
    Oline, pochopila bych znalost romských nadávek výhodou, nebo tak nějak podobně…
    Však se zkuste fiktivně ucházet. Obětujte bůra za telefon, hovor bude opravdu krátký.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Vzpomínám (to bylo na začátku 90let) jak 8 z 10 “zájemců” o práci, poslaných PÚ, bez okolků žádalo razítko a potvrzení, že “uchazeč nemohl být přijat”. Nevím jak je to dnes, ale předpokládám, že bordel je stále stejný a sociální penězovod je štědrý.

   • oldwomen napsal(a)

    ÚP uchazeče o práci neposílá, devět pracovních nabídek z deseti (ze strany zaměstnavatele) je podvodných a nebo pyramidová frenčíza – taky podvod.
    Velice okleštěnou podporu v nezaměstnanosti berete maximálně pět měsíců a to ještě musíte prokázat, že jste od odhlášení se z evidence ÚP k novému přihlášení někde odpracoval minimálně 12 měsíců celých. Stačí, aby chyběl den a máte smolíka. No a ta slavná sociálka… pokud máte v rodině jednoho jediného výdělečné činného, který má plat rovnající se příslušnému násobku životního minima – ani halíř nevydojíte. Stačí, aby jeden z manželů měl plus mínus kačku deset tisíc důchodu a nezaměstnatelný druhý nedostane ani halíř. Jo, bejt na pracáku evidovaní oba a mít k tomu i nějaké nezletilé dítko to je jinej vejvar na šeku ze sociálky…..
    Navíc Vás ÚP tlačí ke statutu OSVČ. Asi nějakou lejnem pomazanou hlavu napadlo upgreat přísloví z Co Čech – to muzikant na Co Čech – to podnikatel 🙁
    V podstatě jen posíláte odpovědi na zveřejněné inzeráty a vaše citlivá osobní data se flákají kdoví kde ve virtualitě a v případě vygenerované odpovědi, že Vaše přihláška byla přijata upadáte do šoku. Občas jste pozván i k osobnímu pohovoru a dozvíte se, že postupujete do dalšího kola, o jehož datu Vám dají vědět na svatého Dyndy….
    Bordel… předloni mi přišla mailem velice seriozní nabídka na konkurz na obsazení několika volných míst masérek a barmanek v diskrétním domě ve Smečkách 🙂 Zdvořile jsem odmítla, že nejsem ochotna dojíždět do práce dále než devadesát kilometrů jedním směrem. Kterak se to stalo? Byla jsem registrována na portálu http://www.prace…..
    Dělám si z toho povětšinou srandu. Ale jsou chvilky, třeba zrovna dneska, kdy to hůř prodejchávám a odplivnout si prostě musím.

  • tata11 napsal(a)

   oldwomen……….no i to je tvař jak je dost pracovních mist

 21. LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

  Tak….a teď už zcela poslední příspěvek.

  Nemám čas ani sílu odpovídat na každou další reakci, které jsou vesměs stejné pouze s tím rozdílem, že každý reaguje na tu či onu část mého příspěvku, která ho nějakým způsobem pudí k reakci. To bych se upsal k smrti. Nebudu řešit, zda-li pan Lex, ač majákem ohledně práva, zákona, či ústavy pro zdejší blogující seniory, by mi mohl na poli práva ve vztahu k dnešku takřka vše objasnit, tak jak to činí pro vás ostatní. Pokud bych si tyto záležitosti měl nechat objasňovat tímto způsobem, raději si budu hlavu otloukat sám, později si možná popláči a ještě později budu možná bohorovným a zesměšňujícím způsobem komunikovat s mladší generací. Bohužel v tuto chvíli mám pocit obdobné beznaděje, jakou občas cítím při debatách se svými vrstevníky. Dále už se nehodlám patlat v tématu, jak jste se vy měli špatně a jak se my teď máme úžasně. To je ten samý kolotoč. Navíc jsem bytostně narozdíl od některých z vás přesvědčen, že forma, kterou se komunikuje je naprosto podstatná. Kllidně bych mohl na některé příspěvatele do debaty reagovat tak, že se s nimi nehodlám vůbec bavit, jelikož nejsou schopni napsat jedinou větu gramaticky správně. Ale neudělám to, protože mě zajímá jejich názor.
  Svůj předešlý, z technických důvodů nezobrazený příspevěk rozdělím a odkazy v něm upravím tak, že tečky u web. adres nahradím pismeny x a snad to projde.
  Paní “Poletuše” bych jen chtěl říci, že my jsme žádnou pražskou mafii vyrůst nenechali. Když byl rok 89, tak mně bylo 11 let. Pardon, že jsem vzniku mafie spolunezabránil. Rád bych upozornil, že ona mafie sem nepřistála z jiné planety, ale ale z velké většiny se jedná o pokračování toho, co tu bylo…akorát se to přesunulo, během toho, co všichni urputně zvonili a zpívali Motlitbu pro Martu, přesunulo z otců na syny a dál se to vyvíjelo do dnešních rozměrů. A nebojte…my tomu zabráníme…my si budouctnost rozkrást nedáme. Pardon….co se vlastně ještě dá rozkrást? Na koho to ve finále všechno dolehne, až přijde čas placení účtů? Aj! Na nás! Ale je to zřejmě z větší části naše chyba, protože jsme nezačali kolem deseti let věku brát věci do vlastních rukou, že?
  A nikdo se na vás nevymlouvá. Přečtěte si důkladně vše, co jsem napsal, prosím.

  • tata11 napsal(a)

   LUKAS KUMPRICHT
   Kllidně bych mohl na některé příspěvatele do debaty reagovat tak, že se s nimi nehodlám vůbec bavit, jelikož nejsou schopni napsat jedinou větu gramaticky správně. Ale neudělám to, protože mě zajímá jejich názor.

   JEN toto stačí na popření co pišete………nebot se to tykalo mě,a sem zde jedinej co takle piše,ano sem lopata,stidím se za svuj pravopis,ale vždy sem se živil rukama,bohužel natoto sem blbej,přesto mě plno lidí respektuje protože zde je duležity nazor……………..i když jste to zabalil kopnul jste si.

   To že jste nepochopil,že Vám vubec nevyčitáme že se mate lip než mi po strance pokroku,TO JE KONSTATOVANÍ……..navazujicí nato co VÁM vičitame…….a to je podlehaní jak sme VÁM VŠE ZKAZILI…….. i zvašich přispěvku to čouhá jak slama zbot.

   Vyčitame Vám jak se VAŠE generace nechá převažně zmanipulovat …….věcmi jako……..klipem DĚDKA BABU………..

   VY jste vubec nepochopil co Vám vyčitame………..naše generace taky zdědila určité chyby,ja se narodil v 53,UMŘEL Gotwald………ma matka podle vypravění stale 5 hodin těsně před porodem aby se podivala na jeho rakev,protože ona ho vté době brala jak hrdinu po prožitém dětsví v první republice,a nucenych pracích v rajchu…………..TAKY MI NIKDY NENAPADLO……řikat mím rodičum to ste ctili pěkného grazla,Proč to pišu,protože to další jsme součastí těch chyb,jako vy jste součastí chyb našich…………jen ted je vice přimo vyvolavan ten generační problém.

   Ano tato vlada přimo podporuje jak VÁM NAKUKAT,jak vám prožiráme budouctnost,přesto obzvlášt tato vlada to činí v největší miře……….a vtom ji tato generace skače na špek v miře neobvyklé………..i tím že se o dění v politice většinově nezajimá.

   TO že má takovou podporu pravice u nás je převažně pravě zasluhou vaší generace,bud přimou že je volite,nebo nepřimou že nejdete k volbám.

   A NIC NATOM NEZMĚNÍ že vy se třeba chovate jinak………to je obsahem převažné časti reakcí a vaším nepochopením psaneho

   • LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

    Šmarjá panno, Tato!! :-))) Vězte, že za “Přemluv bábu” bych jak autorům, tak Mádlovi s Issovou nakopal huby. A čtěte si ty věci pořádně a nevytrhávejte půlky souvětí. To s pravopisem nebylo kopnutí, ale konkrétní příklad. A buďte si jist, že mně žádná vláda rozhodně nic nenakuká. Nejsem idiot bez názoru, který potřebuje poslouchat něčí kukání. A jestli jste tím “vy” myslel opět celou generaci……tak “no comment”

 22. LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

  Pod tento komentář přikládám ten předešlý nezobrazený a tím se loučím.
  Jsem rád, že jsem měl možnost debatovat se zástupci staší generace, a že jsem se dozvěděl něco nového, že mi byly něktěré věci objasněny a především, že mi bylo od starších a zkušených porazeno, jak se alespoň trochu vypořádat s nastalým marasmem a že mi byl nastíněn náhled generací minulých na tu současnou.
  Mějte se tu krásně a někdy časem možná nashledanou.
  S úctou
  Lukáš Kumpricht

  • tata11 napsal(a)

   LUKAS KUMPRICHT

   Samozřejmě že to VY je myšleno na celou mladou populaci,projděte si pruzkumi převažně pravici volí Vaše generace,myslím že sem to i dostatečně zduraznil ,nebo ste nečet pozorně………citace meho…………..A NIC NATOM NEZMĚNÍ že vy se třeba chovate jinak.

   NEVYTRHÁVÁM ,zkopiroval sem to celé……….bud o pravopisu pomlčím nebo to je jasné kopnutí,ale sem nato zvyklí………….CELOU dobu vedem polemiku o generaci a né o VÁS,neznam Vás a tak je to opravdu že zde jako zastupujete celou generaci i když samozřejmě VY OSOBNĚ mužete myt jiné chovaní.
   ALE jestli se nemylím podle toho co jste napsal,jste mirně v pravo,no a pišete že je budete volit zase,tím padem defakto volite tyto lumpy,to už je ale na jinou debatu……..problém je že ani není volby kde mužu říct tydle to povedou dobře je jen volba menšího zla a tu mužem myt každej jinej.

   Podle mě ale tato vlada je to nejhorší co zde zatím bylo a vše co jí defakto dá spojence je podpora toho marasmu……….jako v minulích volbach bylo přesně jasné že kdo dá hlas, VV ….PODPORUJE ODS,TOP……Kdybyste mě četl pul roku před volbami sem psal ŽE VV,TOP, JE genialní tah pravice a budou zde vladnout……….ale diky za reakce,to že se neshodnem v plno věcech je normalní

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Lukáši, nemohl byste své rozhodnutí přehodnotit a svůj “dočasný” pobyt zde na Brejlích prodloužit na dobu neurčitou? Pokud ano, díky! Pokud ne, škoda.

   • Jan Krůta napsal(a)

    Přidávám se k Olinovi. Ale na druhou stranu si myslím, že hlavní přínos Lukáše je opravdu na divadle. Kde jsou ale ti, kteří jsou mysliteli generace třiatřicátníků? Morální veličiny té generace? Lukáš si debatami tohoto typu formuje názor, ale jeho profese je úplně jiná! V debatách by měli generační názor vnášet hlavně mladí spisovatelé, filozofové, vědci, prostě psavci! Kde jsou?

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Honzo, možná že dělají šašky na firemních akcích nebo obrážejí večírky a rauty. Dost možná zase píší do šuplíků a někteří se raději vrátili do kotelen. Na obhajobu současného světa třeba nemají žaludek (nebo argumenty), na jeho kritiku zase odvahu, nechtějí-li být označeni za bolševiky.

 23. LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

  Pane Alexi,
  už jen ve zkratce.
  Nesnáším slovíčkaření, ale zde se mu bohužel vyhnout nemohu.
  Z věty : “A TO LEXOVO bylo myšleno uplně jinak než jste to pojal………” dle mého názoru nezaznívá sdělení, jakým způsobem pan Tata chápe Lexe, ale pouze to, že já jsem pana Lexe nepochopil. Proto jsem psal, že bych raději vyjádření přímo od pana Lexe.
  Zadrhávat se na výnamu nicků, je v této debatě, domnívám se, zcela zbytečné. Na mě zkrátka nicky nepůsobí důvěryhodně…..ale pravdu máte, že hlavní je názor. Ale nemohu si pomoci, mínění schované za nick ve mně vyvolává pocit jakési obavy stát za svými názory veřejně.
  ….”Kromě toho pro výchovu jsou rozhodující kroky rodičů řekněme do puberty, pak už je to věcí výhradně každého jedince – tam už se vychovává takřka každý jedinec sám.” ….. S první půlí Vašeho souvětí souhlasím….ostatně nic jiného jsem nepsal….a píšu-li “dítě”, myslím tím pochopitelně jedince od narození do puberty. Ale já jsem mluvil o sociálním vnímání. A nepoloží-li tomuto rodiče pevné základy již v ranném dětství, potom už se v tomto směru jedinec sám vychovati příliš nemůže. A to není žádný můj v hlavě vytvořený dojem nebo názor…to jsou základy psychologie dítěte na nichž se až překvapivě valná většina odnorníků shoduje. Ale na to člověk nemusí být psycholog, aby na něco takového přišel.
  Věty o tom, že to tato vláda dělá dobře…nepochází ode mě, tak že na Vaši radu, do kterého pilíře vstoupit, nebudu reagovat. Už jen proto, že bych se zase musel dlouze rozepsat.
  Stejně tak se domnívám, že nejsem ekonomicky natož pak politicky neinformován. Politice a to i ze širšího historického aspektu se věnuji již nějaký ten rok. A vězte, že v tomto směru jsem poněkud odlišný od svých vrstevníků. V tom mi každý, kdo mě zná, dá za pravdu. Mohl bych se tady skutečně začít obšírně rozepisovat, abych vám svou politickou informovanost dokázal, ale to si raději v budoucnu založím vlastní blog. Ostatně mě k tomu neustále někdo pobízí. Bohužel mou nevýhodou je, že v neustále se dokola opakujících debatách na jedna a ta samá témata, mě po nějaké chvíli vždy začnou chytat nervy.
  Děkuji za typ na Vlkův Blog.
  Zde je pro malý příklad několikero zdrojů, z nichž čerpám já : wwwXblistyXcz , wwwXac24Xcz , wwwXevropsky-rozhledXeu , wwwXczechfreepressXcz , wwwXceskapoziceXcz, wwwXblog.bitcoinXcz , wwwXosudXcz, wwwXzvedavecXorg ,atd. atd.
  K tomu pár stovek filmových dokumentů a pár tisíc stran politických spisů od Havla po Machiavelliho.
  Má oblíbená kniha : Maurice Joly – Dialog mezi Machiavellim a Montesquiem v pekle – doporučuji: …… wwwXjirisolerXtripodXcom/jolyXhtml
  Tak snad, doufám, nebudu tak úplně mimo.:-)))) L. Kumpricht

 24. Alex napsal(a)

  Lukáši, jen krátce, pokud se sem ještě vrátíte zvědav na reakce. Není se o co přít. Ve spoustě věcí máte pravdu. Proto mne je tohle docela charakteristický generační střet a jen ocením, že jste neujel. V té souvislosti – nemusel jste vůbec uvádět ten výčet třeba zdrojů – Vašich, z Vašeho způsobu komunikace je přece jen něco v tomto směru zřejmé. Já bych ve Vašem věku asi ujel.
  Jen pár poznámek, proč docházxí k nedorozumění. Ježto jde o generace, dochází i k paušalizaci – mladší stejně jako starší generace ale není jeden homogenní celek. Důležité je, nejen co ten druhý říká, ale co tím myslí, jakkoli se Vám nebude zdát, že nikoli. Ono je třeba luštit, co druhý říká neb pak reagujeme všichni na něco jiného. A ono to bývá k luštění hodně často, jakkoli bývá obecně ta mladší generace vždy přímější. Souvisí to i s vyjadřovacími schopnostmi nikoli jen v jenom směru.
  No a pokud komunikujete se starší generacemi holt musíte vynechávat (a bez emocionálních následků) věškeré náznaky poučování, veškerá vyjádření typu to za našich dob, atd Ono se to nezdá, ale nás kdysi dráždilo totéž. Nicméně odžitý život je odžitý život. Takže ten sklon má každý senior.
  Přitom všem platí věci, které se generací netýkají. Vy víte, že se jako mladí porafáte mezi sebou – totéž je i mezi seniory a má to mnoho důvodů.
  Takže to, co se tu odehrálo, není zas až tak něco nového a světoborného pod sluncem. Mějte se. A jen můžu dodat, že jsem asi zase nevyjýdřil úplně všechno úplně přesně a že mi nejspíše bude úplně porozuměno. Jo a já ten nick používám od jisté doby jen proto, že je to prostě krátké.

 25. Petrpavel napsal(a)

  Podle mého názoru vždy společenskou situaci nejvíce ovlivňují lidé okolo 30 až 40 let. Tedy dnes generace které v roce 1989 bylo cca 10 až 20 roků. Dá se říci, že byli v létech, kdy je vůbec nezajímala “politka”. Nevnímali a dodnes myslím nevnímají jako my starší, jak svět před 1989 vypadal.
  Můj pohled tehdy na svět kolem mě? Bylo mi kolem 50-ti let. Žil jsem v blbém byrokratickém ekonomicky nevalně výkonném státu, věděl, že kdyby odešli od válu ti “nahoře” mohlo by být podstatně lépe. Základní životní potřeby (bydlení, zdravotnictví, péče o děti, jistota v nemoci, práci, důchodovém pojištění..) jsem měl dostatečně zajištěny. Přesto jsem šilhal na “západ” věda, že tam prostě a jednoduše mají vyššší životní úroveň. V globálu. Detaily jsem neznal.
  Proč si tedy myslím, že pohled většiny (vždy nutno mluvit o většině, vím, že menšiny i v názorech jsou, ale …) mladých je dnes jiný, že jej nevnímají jako my (většina) ?
  On se ten svět změnil : dřívější rozdíly obou světů se smazávají. “Západní” postihla krize, socdem stát mizí a je nahrazován liberálním pojetím stylu urvi co můžeš. Na “východě” socialismus byl definitivně nahrazen tržní kuratelou, mnphé strochu zlepšilo, mnphé se rapidně zhoršlo,pro mnohé je to podstatně lepší a pro mnohé podstatně horší. Jaksi se ty světy vyrovnaly. V globálu. Nůžky se rozevřely. Všude. Není už kam šilhat…A bohužel, říkám já, ani se kam vracet pro novou možnost vylepšení reality z roku 1989. Majetek státu je už v soukromých rukou, zbyly nám dluhy.

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Dvě poznámky jen tak při sobotě:
   Teprve po listopadu jsem se dozvěděl, jak uboze jsem 41 let žil. Do té doby mě to ani nenapadlo. Teprve potom jsem slyšel o té hrozné době temna, kdy jsem o sobě nemohl rozhodovat sám, nesměl jsem nic říkat, nebyl jsem svobodný, postrádal jsem demokracii, nic nebylo a co bylo, na to se stály fronty, nebyl jsem šťastný a spokojený, učili mě krást, podvádět, udávat a flákat se, byl jsem mezi bojovníky proti režimu, disidenty, politickými vězni, emigranty, pronásledovanými, šikanovanými a zoufalými lidmi úplně osamocený. Kůl v plotě, jak ten Milouš.
   .
   Nevím, jestli se mi to jen zdá, nebo to tak je, ale ČT pokaždé před nějakými volbami nasazuje do vysílání filmy a seriály typu “Zdivočelá země”. Prostě takové, které “pravdivě” a bez “jakékoliv ideologické propagandy” popisují a na pravou míru uvádějí život v socialismu takový, jaký “skutečně” byl.
   Na Wikipedii jsem našel o Jiřím Stránském, autorovi předlohy a scénáře zmiňovaného filmu: pochází z pražské patricijské rodiny. Otec JUDr. Karel Stránský pocházel ze šlechtického rodu a byl to významný pražský advokát a sokolský funkcionář. Jeho bratrancem byl zakladatel Junáka, A.B.Svojsík. Matka Božena Stránská byla dcerou Jana Malypetra, který pocházel ze statkářské rodiny, byl členem Agrární strany, v letech 1922 až 25 ministr vnitra, 1932 až 35 předseda vlády a jako pravicový politik údajně za protektorátu nijak nestrádal.
   Nevěřím, že názory a vidění světa Jiřího Stránského, ztvárněné ve filmu Zdivočelá země jsou přísně objektivní, nestranné, pravdivé a oproštěné od propaganistického balastu. Je mi však jasné (a rozumím tomu), že pan Stránský život po roce 1948 viděl jinak, než třeba já, který jsem se nenarodil se stříbrnou lžičkou v ústech a jehož rodiče (na rozdíl od Stránských) v Únoru nepřišli ani o “ň”.

   • Alex napsal(a)

    Vidíte Oline, a tentýž Stránský objížděl nedávno v souvislosti s ulicovými nepokoji spolu s devadesátiletým Krejčíkem města proto, aby si lidé nenechali všecno líbit. Mimochodem u Stránského mi vždycky imponovalo, že nikdy na mne nepůsobil zatrpkle tak jako třeba nějaký Rejžek.
    Jestli ono to s tou Zdivočelou zemí není spíše v autorské kvalitě jako spisovatele než tam, kde to vidíte Vy. Na mne ten seriál také moc nezapůsobil.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Může to být Alexi všelijak. Já pana Stránského nijak neznám, jen podle jména, podle seriálu a teď to, co jsem si přečetl na Wiki. Jen si myslím, že jeho “úhel pohledu” na tu dobu je nutně tendenční, zaujatý. Ale je prostřednictvím filmu divákovi předkládán (dokonce jako školní výuková pomůcka) jako objektivní a historicky pravdivý, zaplaťpánbůh konečně ten správný (na rozdíl od Třiceti případů…), zbavený ideologických a propagandistických brýlí.
    Bohužel, ještě jsem od r. 1990 skutečně objektivní, nestranné a nestranické, historicky pravdivé umělecké dílo o tomto období neviděl.

   • Petrpavel napsal(a)

    Zpočátka jsem se díval na seriál Vyprávěl (na Zdivočlou zemi ne), líbily se mi dobové reálie připomínající mládí. S dějovými situacemi to byl čím dál problematičtější. Za pár dílů jsem zpozorněl, a přestal se dívat.
    Nemám potřebu, aby mi – pamětníkovi – někdo ukazoval jak jsme žili – podle jeho názoru. Horší je, že se dívají nepamětníci … a dělají si zkreslený obrázek.
    Taky si Oline říkám, jak jsem mohl žít, bydlet, mít děti, rekreovat se, stavět klidně a spokojeně v takové diktatuře 🙂 Já, jehož nejvyšším druhem “kolaborace” s režimem byla činnost v ROH – a a že jsme toho vyjednali s vedením docela dost, ne jako v dnešní tripartitě.

   • poletucha napsal(a)

    Oline, asi bychom mohli těžko očekávat objektivní pohled na tak složitou a rozporuplnou dobu od kteréhokoliv jedince. Televizní seriál je umělecké dílo. Ani historici se do doby mladší než padesát let nechtějí pouštět. Prostě každý máme svůj úhel pohledu a dáme-li je dohromady, objeví se plastický obraz. Jinou věcí je účelový a jednostranný výběr těch pohledů v prý veřejnoprávní TV.
    Co mne ale zarazilo, vaše negativní hodnocení pana Stránského přes jeho předky. Bacha na něj, vždyť jeho dědeček pocházel ze statkářské rodiny a angažoval se politicky za první republiky! (A stýkal se s TGM a s Karlem Čapkem a nejspíš se spolupodílel na úspěších či neúspěších první republiky.)
    Pána jeho věku snad – když už ho musíme hodnotit – můžeme soudit podle jeho vlastních skutků.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Poletucho ne! Tohle neříkám, to jste mě špatně pochopila. Já mluvím o seriálu natočeném podle jeho scénáře, který je podle mě silně ideologický a propagandistický a říkám, že se tomu jeho subjektivnímu podání nedivím s ohledem na to, z jakého prostředí vyšel a o co zřejmě jeho rodina v důsledku Února 48 přišla. Chcete-li, je to jeho třídní pohled na události.

 26. oldwomen napsal(a)

  Lukáši, já bych jen k těm nickům…. Je jedno, zda použiji nick a nebo zda si vymyslím pseudonym. Mám velice dobrý důvod, proč svou celu identitu ve virtuálním prostoru tajit. Ale můj nick se stal, za dobu co jej používám, značkou.
  Myslím, že není důležité, jak se podepisuji, ale co sděluji.
  Do debat “bylo nebylo” jsem se přestala zapojovat, protože jsou nic neřešící ztrátou času, stejně tak se již nevyslovuji k revolučně evolučním bouchancům do stolu a volání po změně. Také jsou nic neřešící, ale o to více emotivní.
  Generace třicátníků to nemá lehké ani omylem a v dohledné době lépe nebude – viz provázanost ekonomik a ostatní podružnosti. Mohu Vás ubezpečit, že padesátníci o tom nejsou vůbec líp, jen to, že budoucnost již mají za sebou vnímají asi intenzivněji.
  To by bylo ke všemu výše probíranému i propíranému z mé strany tak nějak vše. Dobrou noc a pěknou neděli.

  • ld napsal(a)

   oldwomen,

   ono to s těmi nicky je poněkud méně komplikované než LK odprezentoval. Kouzlo jeho vystupování pod svým jménem tak trochu tkví třeba pro to: http://www.fdb.cz/lidi/216438-lukas-kumpricht.html. Něco jako pidireklama na sebe sama, či marketing á la malá domů; je dobré, když se o vás ví. Snáze se třeba dostanete k roli ve sboru pouličních lamp či k frázování vltavského příboje u nějaké šmíry. Prostě póza za každou cenu. To je tak asi všechno.

   • oldwomen napsal(a)

    Aha, hodně housenek, málo kapustičky. Tož to ja. Ale i v tomto případě pravé jméno a nebo jméno umělecké….
    Každej máme pocit štěstíčka jinde, a je to dobře.

   • LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

    Milý nebi milá “ld” …. tak to jste skutečně udeřil(a) hřebík na hlavičku..-)))) Tady bych si s tou reklamou skutečně hodně pomohl.-)))))))))) A pouliční lampu jste možná někdy hrál(a) vy. Nikoli já.-))))))))) A myslel jsem, že bych se k něčemu takovému nesnížil…ale s těmihle kecy…si polibte prdelku. LK :-)))

   • tata11 napsal(a)

    ID
    ale ta reakce na jeho blog,je zde nevím nemistná,aspon mě to tak připadá,on se zato oproti jiným nestidí myslím identitu a o diskuzi na generační problém nema ten odkaz souvislost,možná že muže častečně vysvětlovat jeho postoj,ale zde je to podle mě také tak,že jste ho kopnul……..mě to aspon tak připadá

   • ld napsal(a)

    Pane LUKAS KUMPRICHT,

    debatu o psaní pod jménem jste tu rozčeřil vy. Zde zúčastněným je tato problematika vcelku jasná a jsou s ní srozuměni. Pouze vy se tu čílíte a následně bijete v hruď, kdo jste zač.
    A komu budu líbat prdelku, to ponechte na mně. Možná to v divadle vidíte a praktikujete jinak. Prosím, to je vaše věc. Ovšem je dostatečně ilustrativní, kterak jednáte v situaci, dojdou li vám argumenty. Jestli jste tedy vyčerpal svou narcisoidní partituru kříženou s úchylnými radami, můžeme klidně komunikovat dále. Ne li, nepovažujte mé odmlčení za nezdvořilost, nýbrž sebe sama za nehodna komentáře. Proto pro sichr, mějte se.

   • ld napsal(a)

    LUKAS KUMPRICHT,

    teď vám nerozumím. Jednou navrhujete setkání, pak zase ne. V tom se našinec těžko vyzná. Ačkoli nevíte, zda nejsem žena, v klidu mě odkážete k líbání si prdelky. To až tak jako něco slušného nevidím.
    Problém je v tom tom, že vy v komunikaci moc naslouchat nechcete; nemáte dost pokory. Já si naopak rady zkušenějších beru k srdci, nebo o nich aspoň přemýšlím.
    Jestli měl však váš poslední příspěvek nějakou gradaci, pak ji vidím v nápadu o konci naší vzájemné komunikace.
    Přeju vám do života vše dobré.

   • Alex napsal(a)

    Ide, Vy jste ale opravdu kůň krále Herolda. Mám na mysli ten vstup 2.9. v 8:08. Ten se Vám tedy vydařil mimořádně. Zcela určitě Lukáše angažuje někdo ze zdejších seniorů a Brejle jsou opravdu čteny zejména režiséry či těmi, kteří rozhodují o angažmá herců. Uff

   • ld napsal(a)

    Alex,

    proč skáčete po hlavě do vody, když nevíte jak je hluboká? Pak vidíte kol sebe koně. Zjevně jste ten koment moc nepochopil. Taky nevím, proč mě to u vás překvapuje :-). Určitě nebyl určen pro nábor komparsu.

   • Alex napsal(a)

    Ide, je to možné. Ta voda je na mne asi opravdu moc hluboká.

   • LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

    Ale, milé ID…. políbit prdelku si klidně může i žena, pokud jedná urážlivě. V tomto ohledu bych genderově nerozlišoval.:-))))
    Díky za analýzu a za objasnění toho, v čem je problém.
    Již jednou jsem napsal, že už nebudu ničím přispívat do debaty a porušil jsem to. Teď se mi přesně potvrdilo, že člověk se má držet svých rozhodnutí. Díky vašim urážkám a mým reakcím na ně, jsem opět vyhodil čas do vzduchu. Zde na Brejlích je, zaplať bůh, skutečně několik lidí, se kterými se bavit dá a o jejichž názorech má cenu přemýšlet. Ovšem vy k nim nepatříte, milé ID. To jste potvrdilo svými posledními příspěvky..-)) To už je mi milejší a pro mě přínosnější debata s panem Lexem, se kterým jsme si tu vzájemně tak hezky nadzdvihli mandle.-))) Kdybyste bylo obhroublé jen vůči mně, pochopil bych to… (( I mě poměrně dost baví, jak se mě svými poznámkami snažíte umístit někam do komparsu.-)) To vás dost zklamu, milé ID. Kompars jsem v životě nedělal a rozhodně nikde nehraji malé role. Ale nehodlám si tady dělat PR prezentaci. Na to mám jiná místa. Navíc jsem herec divadelní a vy jste si mě našlo v neaktualizované filmové databázi. Tak že to vypadá, že jsem hrál pouze ve dvou projektech.-)))) Ale to je úplně fuk. )) …. ale vy jste neuctivé např. i k panu Alexovi, který zde jednoznačně potvrdil svou inteligenci, nadhled a výraznou schopnost komunikovat a snahu podívat se na věc z pohledu obou stran. Kdežto vy si, milé ID melete dokola pořád to samé a ještě je z vašich slov patrné, jak jste se sebou spokojeno. Nuže, nechť vám to tak vydrží a teď už definitivně, ADIOS. :-)))) PS: Pokud vám, milé ID přijde, že slovo ADIOS v sobě nenese ani náznak předpokládaného eventuálního setkání, nemýlíte se.-) Lukáš Kumpricht

   • Jan Krůta napsal(a)

    Tohle se mi fakt nelíbí. To je zjednodušení nehodné autora… Já Lukáše trochu znám a jsem si jistý, že to jako velmi nadějný umělec vůbec nemá zapotřebí – a reklamu na Brejlích si opravdu dělat nepotřebuje. Velmi si vážím toho, že Lukáš, jako dlouhá řada “mladých umělců”, nestojí v předklonu posluhujících v blbých muzikálech, neleží kdesi v intošské noře, ale otevřeně vystupuje se svými názory. Za to mu díky.

  • LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

   No já myslím, že jste se na těch “nic(k)ích” trochu zasekli.-))))))

   • LUKAS KUMPRICHT napsal(a)

    Milé zlaté LD, svůj postoj k nickům jsem tu jasně naznačil hned v úvodu….a neustále se to točí dokola. Stále jedno a to samé…Každý nový přispěvatel říká totéž a já svůj názor, který je na toto téma neměnný, už opakovat NEBUDU.. Opakování není vždy matkou moudrosti.-) Já se nebiji v hruď, kdo jsem…pouze říkám, že svoje názory vždy obhajuji pod svým skutečným jménem. Toť vše.
    Vaše ubohé urážky ohledně divadla nebudu komentovat. To svědčí o vaší malosti. Mě tím urazit skutečně nemůžete.:-))) Toto : “Snáze se třeba dostanete k roli ve sboru pouličních lamp či k frázování vltavského příboje u nějaké šmíry” a toto: “Možná to v divadle vidíte a praktikujete jinak. Prosím, to je vaše věc” …může napsat jen zakomplexovaný chudák. Btw. takhle se o divadle vyjadřují velmi často lidé, kteří ač k němu moc chtěli, neuspěli nebo se do důchodového věku nevyhrabali ze sborových partů.-))) Kdybyste si pořádně přečetlo, co jsem zde vše napsal, vědělo byste, že nejsem člověk, kterému jen tak argumenty dojdou a navíc moje reakce na vás není projevem nedostatku argumentům, jak jste si jistě mohlo všimnout, ale reakce na vaše urážky, které nikterak s žádnou argumentací nesouvisí. Budu velmi rád, když mi budete chtít sdělit svoje názory ohledně šmíry a praktikování líbaní zadnic u divadla osobně z očí do očí. Dokonce bych si to velmi přál. A pokud moje zdejší příspěvky, u kterých jsem, mám pocit, zestárnul o několik let, považujete za “narcisoidní partituru kříženou s úchylnými radami”, nevím, o čem bychom se mohli bavit dál. Navíc s každým novým přispěvatelem do debaty, začíná celý kolotoč znovu, jelikož každý začíná s tím, co již bylo několikrát zmíněno či dokonce zopdovězeno. A v tomto případě bohužel ještě nejsem důchodce a nemám čas vysedávat celé dny u počítače a neustále se dokola vypisovat o tomtéž. Pro to, aby se pak přidal ještě někdo další a začal mě urážet. A pokud takto KDOSI činí, nemůže očekávat, že si to nechám jen tak líbit. Dovidenia.:-))))

  • oldwomen napsal(a)

   Pod článkem se neobjeví mezigenerační diskuze, ale otevře se dekl od žumpy.

   • tata11 napsal(a)

    oldwomen
    otazka TA žumpa bylo myšleno zde?Nebo reagujete na odkaz?ASI na odkaz tady sem nezaregistroval žumpu.

   • oldwomen napsal(a)

    Tato, občas mám pocit, že kdybyste nebyl, tak si Vás budu muset vymyslet 😆
    Reaguji na Alexe. Má poznámka se týká článku, na který upozorňuje, a dovolila jsem si, na základě zkušeností s diskutéry na blogu iDnes, předvídat následný průběh tamní diskuze.

   • tata11 napsal(a)

    OLDWOMEN

    Proboha a co sem zase provedl ,radši se ujištuji,tady dochazí k tolika střetum,že se předem ptam,vždit sem si napul odpověděl ale jistota je jistota……..jak je v jednom vtipu Jeptiška a nasadila na svičku………..doufam že to neschytám že je to nechutný vtip

   • oldwomen napsal(a)

    Nic jste, Tato, neprovedl.
    Nechci se střetávat nad komunikačním šumem. Proto jsem odpověděla.
    Nejvíc prý rozladíte jeptišku, když na jídelním lístku vidí, že k večeři je jako moučník uvedena sto gramová syrová mrkev a velké jablko, ale u výdejního okénka dostane misku s čtvrt kilem mrkvového salátu.

   • tata11 napsal(a)

    to sem neznal..dobrej

   • oldwomen napsal(a)

    Ehm, tato, mám za sebou čtvrt století opravdu chlapského zaměstnání 😳 a před tím klučičí střední 😕 a dívčí společnost je v mém konání stále vzácnou 😐 , i když se snad blýská na lepší časy – díky holkám koňařkám a dámám krajkářkám.
    Je jen málo lechtivých fórků, kterými by mne chlapci od prváku až dosud nepočastovali. Odnaučila jsem se rdít i urážet se. Jeptiškovské vtípky jsou ještě cudné. Vyložené trapárny jsou prvoplánové chacharské sprostoty. Nikoliv kvůli volbě slov, ale pro způsob myšlení.

 27. Kutil napsal(a)

  Staří proti mladým, chudí proti bohatým, bílí proti barevným, levičíci proti pravičákům, nevěřící proti věřícím, ploché proti prsatým – a naopak. Proč lidi tak baví poštvávat proti sobě navzájem lidi? Skoro to vypadá, že právě tenhle antagonismus je hybnu silou lidstva.

  • oldwomen napsal(a)

   Listovala jsem si nedávno jednou Smolnou knihou, z nějakého důvodu jsem hledala zločiny a tresty nezletilých delikventů a žen. Do jednoho “spisu” končícího propadnutím hrdla jsem se začetla. Nešlo si středověkou kauzu nepromítnout do dnešní reality. Vidím to na blogový příspěvek někdy počátkem příštího roku, po dohodě s Jenem možná i zveřejnění zde. Ale pochybuji, že se bude místnímu auditoriu líbit. Jo, Kutile, našla jsem oceňovací lístky. Těšte se. Tak do týdne.

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Většina vyjmenovaných antagonismů jsou jen neantagonistickými rozdíly. Základní je rozpor – chudí (pracující) versus bohatí (příživníci). To se nikdy nikomu nelíbilo, nelíbí a líbit nebude, aby z jeho práce bohatli jiní.
   Dalším je víra. Zdá se, že ten odvěký problém “Co s těmi nevěřícími psy?” nezaniká, ale nabývá na síle. Protože jestli někdo někomu neustále vadí a má neuhasitelnou touhu ho “obrátit” na tu svoji jedině pravou víru, pak jsou to bohužel věřící. Především muslimové, židé a křesťané.

   • oldwomen napsal(a)

    Oline, promiňte, ale s Vaší paušalizací chudý=pracující a bohatý=příživník rozhodně nesouhlasím.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Možná mi jen nerozumíte.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Ano, blbě jsem se vyjádřil. Samozřejmě může existovat bohatý pracující i chudý příživník. Ale když budu dělat jak “barevnej” a stále budu mít kulový, zatímco jiný bude z mé práce bohatnout, lásku a přátelství k němu chovat nebudu. Já vím, špatně se to poslouchá, ale myslím si, že Marxova teorie přivlastńování si nadhodnoty je stále aktuální, nezanikla spolu s kapitalismem volné soutěže. Jen se hůře hledá a prokazuje.
    Nemyslím si, že kvůli spravedlivému rozdělení vytvořené nadhodnoty by bylo nutné zlikvidovat zaměstnavatele, jen je nutné najít oboustranně přijatelný kompromis. Ne na barikádách, ale demokratickou cestou v parlamentu. Nikdo přece nebude dělat dobrovolně jen za stravu, byt a kapesné.

   • oldwomen napsal(a)

    Prosím pěkně, s teorií pana Marxe (tedy Karla Heinricha, aby nedošlo k záměně s někým ze skupiny pěti bratří, kteří sice také ovlivnili svět, ale v jiném oboru) nemám jediný problém. Stejně tak nelze jinak, než souhlasit s teoriemi pana Bedřicha Engelse.
    Jen bych si dovolila připodotknout, že hromadění nadhodnoty jaksi nejde samo od sebe. Jistě, je rozdíl vlastnit nějaký ten výrobní prostředek a nebo se živit prodáváním sama sebe – fyzická práce, duševní schopnosti, aby to neuklouzlo směrem k nejstarším řemeslům 🙂
    Průšvih je, že o práci za byt a stravu, bez toho kapesného, je už v současné době celkem rvačka. Mám obavy, že za pár měsíců budou zase senilní příbuzní dělat kolečka po příbuzných. Tentokráte ne kvůli nadměrným metrům obytné plochy, ale protože zhusta budou jedinými nositeli stálého příjmu do rodiny. A už se ani moc nejsou schopni bránit. Vím, cynické. Viz. současné Španělsko.

   • Strejda OLIN napsal(a)

    Já mám tu nevýhodu, že se nedokážu správně a srozumitelně “vyžvejknout”. Že neumím vyjádřit, co si myslím.
    Představuji si, že z výšky pozoruji krajinu a města pod sebou. Zdánlivě je všecho OK, země vzkvétá, lidičky se tam hemží a lopotí, radují i trápí. Takový pohodový globál. Ale při důkladnějším pohledu a troše přemýšlení najednou vidím, že ono to až tak pohodové není. Najednou vypozoruji, že ti lidé pode mnou netvoří jedno pilné pracovité mraveniště jak se zprvu zdálo, ale že jedna malá část z nich má větší domy, okázalejší auta, krásnější zahrady, luxusnější dovolené, dokonce víc práv a svobody než ta mnohem větší část. Říkám si, jak je to možné? Že by ti jedni byli lepší, šikovnější, pracovitější, chytřejší? Ale ne, nic takového nevidím, všichni jsou až na výjimky pilní, pracovití a snaživí. A tak, protože se to děje již po staletí a téměř na všech kontinentech, napadá mě dvojí vysvětlení: buďto je to přirozené a zákonité a pak je vše v pořádku, nebo jedni okrádají druhé a přiživují se na práci jiných a pak je nutné to změnit.
    A nebo je tu třetí vysvětlení – že jsem se zbláznil 🙂

   • oldwomen napsal(a)

    Vyrovnejme se s tím: SVĚT NENÍ SPRAVEDLIVEJ.
    Někdy mám pocit, že paní Spravedlnost má zavázané oči ne proto, aby byla nestranná a spravedlivá, ale proto, aby nemusela při každém pohledu do zrcadla dávit.
    A ještě bych ráda něco podotkla. Náprava jedné historické křivdy nutně plodí křivdu druhou. Začarovný kruh.

   • Kutil napsal(a)

    Oline, ten váš Marx formuloval svou teorii podle reality první poloviny devatenáctého století, jste si jistý, že teorie platí i pro realitu počátku 21. století? Vy znáte někoho konkrétního, kdo si přivlastňuje vámi vytvořenou nadhodnotu? Opravdu si myslíte, že bohatí nejsou šikovní, pracovití a chytří, respektive, že bohatí jsou lemplové, lenoši a hlupáci a navíc příživníci? Fakt by veškerou vytvořenou nadhodnotu měl rozdělovat parlament, čili zástupci politických stran, byť zvolení lidmi? (Atd.)

 28. Strejda OLIN napsal(a)

  Kutile, dělník tak jako v r. 1867 i v r. 2012 svojí prací vytváří nadhodnotu (http://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1867/kapital/index.htm). Tak jako tenkrát dělník nejprve vytvoří hodnotu svých nákladů (zaplatí se) a pak již větší část pracovní doby vytváří nadhodnotu, ze které zaměstnavatel odvádí daně, nakupuje materiál a stroje, udržuje a modernizuje továrnu, platí energie, suroviny i administrativu, vytváří rezervy a další náklady. Ale také z ní žije. Samozřejmě, že i on svojí prací vytváří nadhodnotu.
  Jsem však přesvědčen, že ona část nadhodnoty, kterou si zaměstnavatel přisvojí jako svoji soukromou odměnu, je i s ohledem na všechny jeho “zásluhy” stále ještě výrazně nepoměrná k odměně dělníka, přestože i on má podstatné “zásluhy” na vytváření zisku.
  Jednoduše řečeno, bohatství vytvořené dělníky, zaměstnanci a zaměstnavateli není, tak jako v 19. století, ani dnes spravedlivě rozdělováno na základě množství a kvality odvedené práce. Abychom si dobře rozuměli, nemyslím si, že by všichni měli dostávat stejně. Ale jestliže si zaměstnavatel vezme 200 tisíc a zaměstnanci dá 20 tisíc, považuji to za nespravedlivě propastný rozdíl (jistě, to je zase věc názoru).
  Bohuže se ve statistikách dočteme jaká je průměrná mzda, jaké jsou mzdy podle profesí, kolik procent lidí bere tu kterou mzdu atd. Ale nikde jsem se nedozvěděl (a asi se nikdy nedozvím) jaké jsou průměrné čisté zisky pro osobní spotřebu v kategorii zaměstnavatelé, podnikatelé a majitelé. Podle zpráv z médií však usuzuji, že musí být obrovské. Soudě tedy podle informací o jejich majetku, způsobu života nebo dosahovaných čistých ziscích. Já je vůbec nechci soudit, ani netvrdím, že všichni bohatí lidé jsou lemplové, lenoši a hlupáci (i když řada z nich určitě). Jen si myslím, že se nespravedlivě dělí. Předpokládám, že tu stále mluvíme jen o podnikatelích, zaměstnavatelích, společnících a akcionářích na straně jedné a dělnících a zaměstnancích pracujících pro někoho a žijících ze mzdy na straně druhé.

 29. oldwomen napsal(a)

  Panebože, Jene! Jde tu o debaty salonních intelektuálů stavějící vzdušné zámky ideální společnosti a nebo o volání o vybřednutí ze současného marasmu?
  Pokud je správná první část mé otázky, tak Bůh (a jedno jakej) se smiluj nad touto zemí – jdu si pro sichr ještě k dalšímu opevnění rodinné tvrze vykopat zemljanku (a že to bude na bývalém močále fuška). Pokud je správná druhá část mé otázky, proč nezvete do diskuze ekonomy, matematiky, přírodovědce?! Zde prosím nezaměňovat technika s technokratem, ekologa s ekologistou a tak podobně zvrhle a blbě 🙁
  Mimochodem, výzva k živnostníkům, aby neplatili daně a podporovali šedou ekonomiku… to se tu děje již bezmála čtvrstoletí… Nějak mi uniká, jak se má bránit zaměstnanec.

 30. Peggy napsal(a)

  Pěkné odpoledne, končně malinko méňe uspěchané, jak dny minulé..I když 🙂 kdo ví. Přečetla jsem si všechna nová Honzova psaní a i proběhla reakce a komentáře.
  K téhle otázce je těžká odpověď. A nemyslím si, že by si ji i občas každý z nás nepoložil. Takže díky za Lukáše, který zčeřil zdejší vody.
  Lukáši, tu lopatu klidně odložte. Je k ničemu, je pozdě, snad jen pokud máte v úmyslu s ní zacházet pracovně. Víte, já vidím věci možná pro jiný k smíchu, nevadí mi to, ale jedu si to svý, podle vlastních zkušeností, omylů, pokusů i úspěchů. Pohledem lopaty v pohotovosti, bych ji nosila už od dob komunistů. Možná je těžký vžít se do té doby, kdy jsme žili velkou část života my. Myslím, že i tenkrát byla doba k tomu, vzít lopaty a vypráskat ty šmejdy z hradu a podhradí. Jenže tresty byly poněkud tvrdší jak hrozí či možná ani nehrozí dnes. Také ta beznaděj, kdy po maličkým napřímení a snaze něco změnit, jsme dostali za vyučenou celými regimenty našich přátel. A bylo vybíleno. Raz dva. Ono se dnes dobře mluví, když se mluvit může. Bylo málo těch statečných, al to jsou známé věci. Víte, píše se zde o tom, jak se za komunistů kradlo, jak byly pokřivený charaktery..jo, je to tak a je to pěkně hnusný, nebyli to všichni, ale je fakt, že se říkávalo..když kradou všichni, byl bych blbý, nekrást taky.. Nekradli všichni..ale to je tak ve všem.. ne všichni jsou hajzlíci, ne všichni jsou andělé.. Jenže se muselo tu neskutečně blbou dobu přežít. Nemluvím nyní o těchto drobných lumpárnách a pokživených činech..(jeden z nejhnusnějších bylo udávání..a vy netušil, kdo ve vaší blízkosti sleduje co kde z vás vypadne, kdo vás má v merku, i třeba v noci, když jste víc nahlas pustil svobodnou E. nebo hlas Am. aby jste byl trochu v obraze. Noviny psaly daleko větší p…iny, než dens, tisk byl jen v jedné lajně, jednom duchu..Jak jste moh hledat pravdu? všichni jsme nebyli Havlové a pod. Měli jsme rodiny, děti, muselo se žít, zodpovědnost za to, že jste přived děti do blbý doby, byla na vás.. Nebo snad by to bylo rozumnější, nerodit?! Jo i takoví byli. Za sebe mohu říct, že jsem vychovala svý děti jako čestný lidi, jsou o něco málo starší než vy, mají krásnou práci, těší je, mají zas děti.. Nijak je ta doba nepoznamenala… věděli že chodím s tou pomyslnou lopatou na rameni denně.. Víte, někdy slyším od vás mladých výčitku, jak jsme to mohli dopustit, jak jsme v tom marasmu mohli žít. Mám pořád stejnej recept, jsem asi málo ke zkousnutí.. Protože žiji i dnes jak dřív. Podle vás mladých připosraně.. bez iluzí, bez vizí..Nebudu se bránit a vymlouvat, že jsem dělala co jiní.. jen byl fakt, že můj cíl byl asi vážně malý. Vychovat děti, snažit se, aby nestrádaly, aby měly všechno k životu jak jiní..a abych ten svůj život neprosrala ve sračkách té doby. Víte, být mladý, znamená pořád moc velkou chuť žít. Jakkoliv. Ovšem moje kredo bylo a je, nikdy ne na úkar jiných, druhých.
  Žiji tak i dnes, i mě se zdvíhá žaludek z toho, jak plundrují “vyvolení” (ale kým???? no námi samými!!!!) naši zemi.
  V době za komunistů, jsem se rozmýšlela s nynějším mužem, že vezmem roha.. víte, smál se mi byl na mne naštvaný.. Já pořád věřila, že bude líp, že nás v tom západ nenechá.. Neuměla jsem si představit, že bych neměla kolem svá stará místa, vrostlá v sobě kdesi hluboko, každé spojené s nějakým prožitkem, vůně, které mi přivolávaly všechno, co jsem do tý doby prožívala, (z vinohradů, z cukrovaru na podzim, vůni ryb z naší řeky, zvuky na lukách, kam jsme vyrazili ještě s taškama ze školy, váleli se v trávě, vůni našeho domu, sklepa, kde byly v krabicích uložený vánoční ozdoby, čekající na nový Vánoce….) Panebože, jak žít v jiný zemi? Nevidět svou babičku… Uvědomila jsem si, jak moc o tu všechno miluji, jak jsem srostlá se vším a že by mi nic nenahradilo stesk.. žádný peníze, žádné zrovnoprávnění, žádné uskutečnění mých ambicí! A ne že by nebyly.. bylo našlápnuto..Nevím, zda mi rozumíte, asi je to dnes těžký, vysvětlit, že nic nestálo za tu ztrátu.. Vím, zdá se to asi směšný..
  Očima dneška ano, nastala jiná doba a já na ní vidím nejkrásnější a nejvíc vzrušující, tu možnost volby. nelíbí se mi tu? OK, mohu jít a začít jinde, uskutečnit své sny.. mohu se vrátit, kdy byud chtít.. Najednou se otevřel svět a je to vastně pořád ta má zem!! jenže mnohem větší..a je jedno, zda v ní žijí černí, šikmoocí, nebo zrzaví..
  Víte Lukáši, nedělám si iluze, slyším -li třeba o tom, co se děje v Řecku, Španělsku, no a vlstně všude.. Sirii nevyjímaje.. Všude se lidí, kteří mají moc , zmocnila touha po tom, mít víc a víc.. bez ohledu na jiný.. zmocnit se všeho..a ta chamtivost jde tak daleko, že se v tý touze po bohatsví, zmocňují mocní i našich životů.. nemohu psát tolik.. Asi jsem už nyní zdejším intelektuálům k smíchu..ale mně to Lukáši nevadí.. Nikdy mi nevadilo, co si kdo o mých názorech myslí.. takže to dopovím. V to m je rozdíl komunistů.. komunisti chtěli, abychom byli poslušní, krotcí, nevzpupní.. On yb, kdyby nebala jiná doba, nebyl v tom způsobu vládnutí zas tak moc velkej rozdíl. Jenže dnes to jak “na sviňu” už nejde.. a to ty dnešní mocné brzdí. Ne v tom, baychom vydrželi být pokorní, ale v tom, hrabat pro své syslíky v jejich domech za hradbami víc a víc.. a ještě!! pořád málo! Jenže! Lopata dmes? Za těmi starými stojí už další hladoví.. řady! jen se dostat na volební lístek.. Nedělám si iluze.. Můžete mi říct, který z těch všech stran a straniček byl pan čestný???
  Takže, řešení nevidím a to jsem se ještě nedostalo k hlavnímu.. čtete-li Reflex a výborného pozorovatale pana Erika Besta, je to jasný! Karty jsou rozdány! je to jako všude ve světě.. my byli kdysi naivní, představovali jsme si spravedlivý systém.. není žádný! je jen byznys a ekonomika.. ten opravdový! a ten se nedělá ani ve vládách.. vlády se řídí mocnějšími, než jsou ti šašci, co v ní sedí.. A když se byznys hýbe a daří se, i ti mocní vidí, že bude potřeba pohnout třeba i se sociálním systémem, aby se kola hýbala, jak oni potřebují, nnejde jen vysávat, nejde to bez práce, nejde to bez toho, aby byli i obyčejní lidi alespon trochu spokojení, měli trochu lepší živobytí.. to věděl i pan Baťa.. chce to asi jen čas.. zatím jsou i tihle největší dravci hladoví..
  Takže já si za sebe myslím, že paradoxně, přijde lepší to od těch, od kterých to dnes asi nečekáme.. Vláda je jen pár šašků. a ke všemu ještě hloupých.. alespoň prozatím.. nesnášenlivých a snášenlivých, když se jedná o prospěch jeich kapes.
  Víte, doba po revoluci,.. to byla obrovská vlna očekávání.. najednou bude líp.. nebylo..a ani být nemohlo! jen se vzedmulo bahno z hlubin a pomalu sedá.. já tomu věřím..
  Takže já za sebe.. co dělám? Žiji jak nejlíp umím..rozdávám kolem sebe radost, předávám to co umím..a beru od jiných. Vnitřní život je v současnosti ten můj nejlepší, jaký kdy byl. A víte i čím? miluji mladý a jejich názory.. ano, je pravda, že se někdy zas tak perfektně necítím, protože musím přejít ty hradby nedůvěry, mírného opovržení, že aptřím k těm starým.. ale je tak inspirující, vezmou-li mne mezi sebe, berou mne rovnocenně, když prásknu hňupovinu, nastane smích.. nevadí mi být i trapnou, když tolik věcí nevím a oni jóó!! je to tak krásný.. jsem na vás pyšná.. a je mi na stranudruhou smutno, když se setkám s přízemností, chvastounstvím, přepočítváním, co už doma mají.. vířivky, bazény, pořádaj party pro sousedy, kde byly.. a ským.. a ze všeho čiší nesmírná a prázdná nafoukanost a nabubřelost s pýchou na to, že oni mají víc než jiní.. Lukáši, to s komoušema a tím co bylo, nemá nic společnýho.. To je jen bohapustá hloupst a omezenost.. takže? co já zaa sebe pro to, aby bylo líp? rozdávám sebe.. to co mohu dát vnitřně jiným.. to, aby jiným bylo se mnou líp, snažím se pomáhat jak umím.. čím to jde.. a čím umím.. a ti tupci na hradě si udělají bohužel stejně co chtějí.. Asi se zlobíte..ale přijde mi i naivní, představa společných komunit, kde se jak v Izraeli bude pracovat společně.. To už tu bylo! nebo co nám to plácali o komunsmu? To byla panečku vize!! víte, porád si myslím, že síla peněz hned tak nevymizí.. to by lidi na celým světě museli chtít..a zatím, pokud je jinde tak nesmírná bída, o jaký se nám ani v nejhorších snech nezdá, si myslím, že jsme nepokorní.. chceme toho moc najednou a co nejrychleji.. Nejsme pustej ostrov.. a jen na okraj.. Není pravdou vše, co se tvrdí např. o líných řecích..
  A tisk je mocnější než si připouštíme.. a v čí rukou je dnes? no jasně, jak který a jsme zase tam.. kde jsme byli na počátku.. Dbešní mocní nás potřebují k tomu, abychom sami připalovali na ohništích nesnášenlivosti.. jdu něco dělat.. a snad mi prominete.. mé blábolení. Myslím, že je řada víc na vás.. věřím tomu, že lespon ty ohně nesnášenlivosti, jste schopni tlumit vy. Sém jste se přesvědčil, že staré psy novým kouskům nenaučíš 🙂 Ani se vám nedivím, že vás to v jednu chvíli utahalo..snad je mé psaní tím posledním, než padnete z těch Brejlí naprosto grogy k zemi, chichi..pěkný dny Lukáši. Pegg

  • Kutil napsal(a)

   Peggy, vy jste myšlením furt mladá. A píšu to čistě sobecky, protože potvrzujete, co jsem naznačil někde výše, že to není konflikt mezi mladými a starými…

   • Peggy napsal(a)

    🙂 Kutile, Kutile, :-)…Našla jsem si tu Vaši zmíňku. A víte, ještě dodám k tomu dalšímu, co tam píšete. Ty věčné střety…Nemíváte někdy dojem, že je to vlastně program a účel? víte, já měla jednou jednu kolegini, no a ta měla svou osvědčenou metodu…způsob…aby se nikdy kolektiv, který měla na starosti neobrátil v případě nějaké její chyby, nebo špatného rozhodnutí proti ní, zavčasu (měla instinkt na tyhle chvíle), šla a nějakým důvodem ten kolektiv rozeštvala proti sobě. A bylo vystaráno. Bylo peklo, ale na její chubu už nedošlo. Byla už mimo vášně. Takže si vždycky na tohle vzpomenu. 🙂 Zkušenost 🙂 Mívám dojem, že je to účelově tvořeno našimi stranickými protivníky, aby se lidi dole mleli, hořely vášně a oni jsou vlastně společně v pohodě. Je to vlastně jen hra.
    Stejnou metodu používal můj jeden přítel, moc dobrý advokát. Fungovala.
    Já na tyhle hry nechci slyšet. Vidím jen to, co je za lidmi, nebo jak se chovají, a je mi fuk, co kdo má, a nebo kde je. Blb je blbem a může si hrát na inteligenta jak chce, a víte, ještě poslední zmíňka..je to známé. Lidi , kteří něčeho skutečně dosáhli a nejsou hloupí, dosáhli to opravdu prací, schopnostmi, bývají obvykle velice při zemi, skromní a nepovyšují se nad ostatní ani náhodou. Líbí se mi. Vážím si jich a je jich (a to je moc fajn) opravdu hodně. Nesnáším aroganci a povýšenost. Proto jsou mi všichni ti straničtí “maličtí” u pr…le.
    Pro Petra Pavla- ano PP, žít je nám dáno jen jednou.. a tak se koukejme kolem..život nám nikdo neusnadní, ale je tolik mnohem krásnějších věcí kolem, a jsou i báječní lidé.. jen je musíme k sobě nechat přijít. Nese to sebou samozřejmě i zklamání, ztráty, ale každý z nich nás někam dál posune.. poznáním, nejsme tu jen my sami, a nejsou tu jen hajzlíkové. Pro mne je život pořád to nej co mi bylo dopřáno a není dost díků za to, že jsem. V perspektivě toho, jak denně umírají nešťastnými náhodami, nehodami, bezradností nad sebou samými, mladí a krásní lidé, děti. Zklamání a nenaplněné sny patří k životu jak dýchat, jíst, píst…M
    Kutile děkuji, mě se líbí vaše postoje. Nejsou “připrdlé “:-)Hezký den

   • Kutil napsal(a)

    Peggy, v Císařově pekaři nebo v Pekařově císaři je takové scéna, kdy Skota říká pekaři Matějovi coby císaři: Ty nejseš mladej po elixíru, ty seš mladej od nátury. Ten výjev se mi moc líbi. Pokud totiž kolem sebe máme takové lidi mladé od nátury, pak se nám hezky žije… Nemyslíte?

 31. Peggy napsal(a)

  Jo a nad chybami a překlepy se prosím nepozastavujte, je to mé hobby :-)) píši co nejrychleji umím..chichi a že tedy neumím!!!:-))

 32. Strejda OLIN napsal(a)

  Zajímavá otázka. Teď zrovna někdo v TV mluvil o současných čs. filmech (zaslechl jsem mimoděk) a že se málo točí životopisné hrané filmy o významných osobnostech české kultury a politiky a nadhodil otázku, proč ještě nikdo nenatočil film o Masarykovi.
  To je opravdu zajímavé. TGM je skloňován ve všech pádech, jeho portréty zaplavily mnohé pracovny i soukromé byty, jeho sochy a busty na nás shlížejí skoro na každém kroku, jmenují se po něm ulice a náměstí, kdekdo ho cituje a odvolává se na něj. Je to gigant, vzor, příklad, ideál, hrdina. Ale film o něm ještě nikdo nenatočil. PROČ ???

Napsat komentář