Jazzíkův letní občasník / Populární omyly

Jíme, co nám chutná?
Naopak. Chutná nám to, co obvykle jíme, co nám bylo vštípeno výchovou a zvyklostmi. Chuťové stimuly, k nimž jsme přivykli, jsou zakódovány v našich genech. Je to tak zvané potěšení ze známého. Rovněž je geneticky naprogramováno, že nás přechodně omrzí ve větší míře opakovat konzumování nejoblíbenějších pokrmů. Podněcuje nás to, abychom pokrmy střídali, protože kdybychom do sebe pořád tláskali jen to, co máme nejraději, následně bychom jistě vyhynuli.

Naše tělo potřebuje v zimě více potravy
Je tomu tak údajně proto, že v zimě je chladněji a tělo potřebuje více energie k vyrovnávání teplotních změn.
Tato teorie je nesprávná, protože energie, kterou naše tělo potřebuje v létě k ochlazování, odpovídá skoro stejně  té, kterou v zimě potřebuje na ohřátí.

Co dělat s jednou rozmrazenými potravinami?
Klidně je nechte zmrazit znovu! Opětovné zmrazení rozmrazených potravin má stejné účinky jako zmražení potravin čerstvých. Ať při prvním nebo desátém zmrazování je toto naprosto nezávadné. Pravda je, že při déletrvajícím uložení mimo ledničku (nad 10 stupňů) se začnou tvořit kultury bakterií, které bychom zničili jen tepelnou úpravou.

Po pivu víno?
Přemíra vína a piva večer způsobí příštího rána tutéž kocovinu, nezáleží na tom, v jakém pořadí je pijeme. Jediný faktor, který by mohl hrát roli, je menší obsah alkoholu u piva. Proto by bylo lepší začít pivem. Víno, obsahující více alkoholu, by  přišlo do žaludku už trochu připraveného a vinný alkohol se dostane do krve o něco pomaleji, než kdybychom začali rovnou vínem. Tento efekt má ovšem pramalý vliv na kocovinu… Lidové moudrosti  nijak zvlášť neodpovídají pravdě: “Beer after wine and you feel fine, wine after beer and you feeel queer (Pivo po víně – a je ti skvěle, s vínem po pivu – cítíš se podezřele…)

Podobně jako u Francouzů nemá jejich rada ten správný vědecký základ, jedná-li se o správné pořadí pití bílého a červeného vína: Bílé na rudé, nic z toho nebude, rudé na bílé, to řádí zběsile…

Zdroj: Lexikon populárních omylů, Knižní klub 2001

Komentáře

 1. poletucha napsal(a)

  Při vší úctě k autorovi/autorům lexikonu, ten první “omyl” nemusí být omylem. Je to fakt. Jak jinak si vysvětlit různé chutě dětí “z jednoho hnízda”? Kdepak, vážení, chutě se dědí, výchova něco zmůže v dětství, výsledek nezaručen, ale později si to příroda stejně srovná. Odzkoušeno na mých dětech, pozorování pokračují na jejich dětech, pokusných jedinců přibývá 🙂

 2. ld napsal(a)

  Metlou lidstva není alkohol, ale kocovina!

 3. Petrpavel napsal(a)

  A tohle jsem nedávno četl na jiném serveru – také velmi populární omyly :
  Pan sprostý odsouzený, vlastně ne, pardon, sprostý podezřelý, byl přichycen při přijímání úplatků. Bylo to přesně 5 milionů korun. Vlastně ne, bylo to 5 milionů korun a trocha k tomu. Vlastně ne, bylo to 7 milionů, ale tentokrát už definitivně. Vlastně nebyl tak úplně chycen při přijímání úplatku, ale jen s krabicí od bot v ruce. Nebo vlastně ne, beru zpět, byl přichycen s krabicí od vína a nebylo to při jejím přijímání, ale až po odchodu z domu.
  Pan sprostý podezřelý byl přichycen při trestném činu a to odpovídá Ústavě ČR. Vlastně ne, pardon, byl zadržen až nějakou dobu po činu, ale v tu chvíli bohužel nikomu nemohlo být jasné, že šlo o čin trestný. Policisté použili rentgenové oči a jen díky tomu odhalili a skrze obal i samotnou krabici, že jsou uvnitř namísto lahví peníze a ty peníze jsou úplatek a proto mají právo poslance zadržet. Vlastně ne, pardon, policisté rentgenové oči neměli, co je v zabalené krabici vidět nemohli, přesto ale právo na zadržení podezřelého poslance s krabicí měli. Vlastně ne, neměli, ale… no nic, přejděme dále.
  Sprostý podezřelý měl u sebe revolver a teleskopický obušek. Vlastně ne, pardon, jen jednu z uvedených zbraní. Vlastně to nebyl ani revolver. Doma pak sprostý podezřelý uchovával ve skrýši pod podlahou další desítky milionů korun. Vlastně pardon, nebylo to u něj doma, ale v úplně jiném domě. Kromě toho doma schovával Samopal vzor 58 a pytel nábojů k tomu. Fotografie pytlů odnášených z domu nemohou lhát. Vlastně ne, přestože to na pytlích bylo napsáno, byla to lovecká puška a místo nábojů něco jiného.
  Je nezpochybnitelné, že jde o uplácení při stavbě středočeských nemocničních pavilonů, kde má sprostý podezřelý své jasné zájmy. Všichni víme jaké. Vlastně ne, pardon, jde i o nějaký hrad. Vlastně ne, nejde o nemocnice, jde jen o ten hrad – Buštěhrad. Ale to už je definitivní.
  Hrdinná policie sledovala sprostého odsouzeného, pardon, podezřelého v obrovském nasazení 100 mužů po celý půlrok. Šlo o obrovskou a velmi pečlivě připravovanou akci. Každý detail se ladil celý půlrok. Vlastně, ne, na sprostém se pracovalo jen od ledna. Vlastně, nebylo to ani tak 100 mužů jako spíše 10 nebo tak nějak. Vlastně to byla úzká skupinka, která pracovala v naprostém utajení a nevěnovala se tomuto případu, ale úplně jinému případu a tento jí spadl do klína úplnou náhodou, aniž by to plánovala.
  Ale to už je na beton.

 4. Petrpavel napsal(a)

  Další populární omyl : My lidé jsme prý pány tvorstva, vrchol … 🙁
  Přečtěte si :
  http://www.outsidermedia.cz/-Trvale-udrzitelne-spolecnosti–1.aspx

Napsat komentář