Jazzíkův letní občasník / Králík

Vytáhl jsem ráno z lednice včera koupeného králíka a začal  ho porcovat. Za války jich naši měli prý skoro padesát. Jako malý pamatuji ještě plnou králíkárnu. Jedna z velkých lahůdek byla, když nám tatínek vykrajoval z upečené králičí hlavy neskutečně dobré maso z „líček“.
Teď jsem před sebou neviděl králíka, ale možná malinkého pejska a k mému zděšení jsem z jeho útrob vytáhl ještě i králičí hlavu. S odporem a s přemáháním jsem ji  vyhodil  do koše na odpadky. Málem s pocitem provinění jsem králíka rychle porcoval, aby ho neviděla vnoučata. Králičí stehno? Lahůdka. Ale mrtvé zvíře?

Foto M.Salajka

Komentáře

 1. oldwomen napsal(a)

  Jsme to ale pokrytci,co? Maso nám chutná a prospívá, ale připustit si, že je to mrtvola….
  Každoročně na chovatelské drbárně uklidňujeme chovatelské nováčky, že brakace nás nebaví, ale že bohužel k životu patří, a že je i naším nejméně oblíbeným týdnem chovatelského roku… a to vůbec nezmiňuji pocity při porážce kůzlat 🙁
  Poráželi jsme býčka. Manžel se na mne díval podivně, když jsem pečlivě oddělovala líčka od lebky. Pak se podivoval, co je to za dobrotu na talíři – byly na smetaně. Jedl je poprvé v životě.
  Mimochodem, králík by měl být prodáván v jednom kuse i s hlavou. Aby bylo na první pohled zřetelné, že se nejedná o kočku. A měl by mít přiložena i játra, Aby bylo zřejmé, že byl zdráv.

 2. Jan Krůta napsal(a)

  Oldwomen: Slovník cizích slov pomohl s brakací… To doporučení na prodej (koupi) králíka je dost závažné. Leč neděje se tak, že ne?

 3. oldwomen napsal(a)

  Jene, myslím, že onen králičí příkaz (pro prodej ze dvora je závazný stále) pochází z dob, kdy Barunka Panklovic poslouchala babiččino povídání a vzpomínání.
  Ono pak na talíři rozeznáte kočku od zajíce jen dle tvaru žeber a pak mají drobně odlišnou pánev 🙂
  Nevím o nikom z mého okolí, komu by pečeně mňoukala a ani o nikom, kdo by úmyslně zákazníka uváděl v omyl.

 4. ld napsal(a)

  Milovníci gyrosu od Vietnamců se musí smířit s tím, že je může vyvést z klidu pohled například na myš :-). Zajisté pamatujeme, kolik bylo ve městech k vidění toulavých koček. S příchodem asiatské gastronomie jejich počty valem poklesly. Říkalo se, že byly dokonce vykupovány; řada bezdomovců byli specialisté na jejich odchyt.
  Kdysi byl výkup králičích kožek natolik rentabilní, že sanoval náklady chovu, případné ztráty z infekčních úhynů, veterináře, apod. Tohle nezadržitelně zmizelo, spolu s tím hyne i králičí chovatelství. Nebude trvat dlouho a i děti z vesnic budou znát tato zvířata jen z netu a televize.

 5. wbgarden napsal(a)

  Králici vpřed…

  OBRANÁŘ

  Náš největší králik
  jmenuje se
  Alík

  Teď už tolik neštěká
  však každého včas
  vyleká

  Vetřelce hned poničí
  zavilý výraz
  králičí

  A bobky metá vpřed
  jako kulomet…

  http://www.funnydb.com/big_611225269193.jpg

 6. Strejda OLIN napsal(a)

  U nás doma to bylo jak u Škopků v Hošticích. Mě to ale nikdy nevadilo a králíků jsem se nikdy nepřejedl. Mama je dělala pečené s bůčkem, špenátem a brambor. knedlíkem, jako svíčkovou a smažené s brambory a okurk. nebo hlávk. salátem. Tata ho den předem zabil, kůži vypnul a prodával kožkaři. Pokaždé byla králičí polévka s nudlemi a o obírání hlavy jsme se “hádali”. Když už si dnes chci dopřát králíka, raději ho koupím na vsi od chovatele. Je to pro mě stále delikatesa, která mi však při uvědomění si ceny zaskočí v krku. Při studiích vozil spolubydlící na koleji nutrie. Jsou výborné a prý nejsou tak náchylné na nemoce jako králíci. Tatovi také čas od času nějaký chcípnul, ale nikdy tak jako dnes, kdy prý šmahem příjdete o celý chov. Proto i na venkově je má málo kdo. Jako husy. Ty jsem neviděl desetiletí.

  • ld napsal(a)

   Tak nutrie, to je úplná delikatesa. Řekl bych, že o úroveň výš. O jejich kůžích , výkupu, platilo to stejné co o králičích, avšak v násobku. Možná také proto to tak dnes vypadá, že o nutrií maso nezavadíte. Ještě v 90.letech minulého století jsem byl rozhodnut je coby penzista chovat. Stále více je to utopie.

 7. wbgarden napsal(a)

  Úroveň rozmanitých delikates bych si rozhodně hodnotit netroufal. A kůžiček už vůbec ne…

  CITLIVKA

  Stejská se mi
  stejská
  že už nemám
  pejska

  Zítra sním
  i kočičku
  a budu zas smutný
  chviličku…

  http://www.barking-moonbat.com/images/uploads/Darius_the_giant_rabbit.jpg

Napsat komentář