Jazzíkův letní občasník /Čisté svědomí je nejlepší polštář

Šel jsem  z pracovního jednání na tramvaj a potřeboval jsem si udělat aspoň malinkou radost. V ulici Na Újezdě je jedno z posledních řádných vetešnictví. A už jsem byl uvnitř a prohlížel zvonečky ze zvonoviny, které sbírám, a jako správný kramář potěžkával všechny ty krásné věci s pamětí…

A kupodivu tam byl ke koupi i Mladý svět z 21.11.1989 (cena 100 Kč). Na poslední stránce s vtipy Vláďa Jiránek: Mateřská školka přechází ulici a jakýsi činovník v autě přemítá:”Zajímalo by mě, jestli se nám podaří udělat blbce i z další generace…”

Ano, pane, mám pocit, že i to se vám to podařilo! V komentářích k článkům na Brejlích to opět jiskří na věčné téma: pravice-levice, ti, co za všechno můžou – ti, co za nic nemůžou, Sparta – Slávia, andělé – ďáblové… To všechno s retrospektivami do dob, kdy nám bylo o  třináct a více let nazpátek!

Všechna ta naše “hrdinství” nebo “hříchy” z té doby jsou už opravdu dávnou minulostí. A pokud si někdo s sebou nese něco, co ho tíží, ať se jde vyzpovídat faráři, manželce, milence nebo do lesa. Čisté svědomí je nejlepší polštář. Neotravujme si život víc, než je přiotrávený realitou. Je tolik negace kolem nás, že je to někdy na mašli.

Teď, když nám politici přece jen trochu zmizí na léto ze scény,  zůstanou ve zprávách jen mordy, násilí a jako vrchol pozitivity a optimismu třeba malý Indík, který se narodil se 34 prsty.

Vážím si vás, kteří přesto i s létem v zádech a nebem nad hlavou mudrujete a hledáte svoje cesty k pravdě. Máme na to všichni omezený čas. Nepromarněme ho.

Hezké ráno na polštáři z čistého svědomí!

Jazzík

Komentáře

 1. Strejda OLIN napsal(a)

  To vetešnictví na Újezdě znám, člověk by tam utratil majland. Já kdybych na to měl, potřeboval bych na všechny ty “krámy”, které se mi tu i onde líbí, minimálně Veletržní palác 🙂

 2. wbgarden napsal(a)

  Co jsem na brejle vstoupil tak vím, že tu sockom vedl a vede zcela nepokrytou propagandu. Komouši pak obzlášť. Je to ostatně kdykoliv dohledatelné.
  Že by se tu někdo deklaroval jako pravicový o tom nic nevím. A že mám přehled. A dohledatelné to též myslím není.
  Jinak předpokladát, že něco co trvá minimálně dvatisíce roků, že to pozítří skončí nebo nejpozději příští týden, to chce vskutku machra…
  http://3.bp.blogspot.com/_rqH4fUbko2U/SIMbR7gyjcI/AAAAAAAAH78/g3kDjfkhRHY/s400/china3.jpg

 3. Antonin Fischer napsal(a)

  Nechodím na filmy, které nemám rád. Nedívám se na televizní pořady, které se mi nelíbí. Nespím s holkama, které neusnou. Nerozeznám pravicové od levicového. Poznám, kdy se někdo deklaruje jako blbec. A poznám, že to ani on sám nepozná. Že si myslí, že je pravicový, když visí v pravé nohavici. To je dohledatelné.

 4. wbgarden napsal(a)

  Dobré zrcadlo je holt dobré zrcadlo. V rámci poznávání pochopitelně…
  http://nd01.jxs.cz/389/217/2b274f141d_31663034_o2.jpg

 5. Mirdulis napsal(a)

  Co jsem na brejle vstoupil tak vím, že tu sockom vedl a vede zcela nepokrytou propagandu. Komouši pak obzlášť. – Tak pravil wbg.
  Jestli to třeba není také tím, že mezi lidmi je blbá nálada, jak pravil kdysi V.H. A také mi není jasné, jestli by podle wbg měli oni sockomové a komouši na Brejlích vést propagandu skrytou. Nebo to řešit nějakou cenzurou, jak to právě kdysi řešili oni soudruzi? Nějak tomu nerozumím a nejde mi to dokupy s nesporným intelektem, mně jinak celkem milým panem wbg. Tak pravil Mirdulis

 6. wbgarden napsal(a)

  Drahý Mirdulisi, ve vší úctě k veškrnovi jen tolik. Byla prosím pěkně někdy v histórii v některé vůkol zemi nálada dobrá ?
  Jinak mluvím o propagaci komoušství a ne cenzůře, a navíc, volně podle já, skrz naskrz vidění se mimo jiné s komouštsvím téměř přímo vylučuje.
  S intelektem si pak nelámejte příliš hlavu. Ten dokupy sotva kdy půjde.
  Děkuji.
  http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/196176_354252067981333_142232058_n.jpg

  • Mirdulis napsal(a)

   Milý wbg – díky za odpověď. Dovolím si ještě jen drobné adhocnutí: s tou cenzurou jsem to myslel tak, že by se mi nezdálo korektní požadovat třeba po Janovi, aby z Brejlí vyřazoval zmíněnou rudou (komoušskou) propagandu, kterou jste měl patrně na mysli, neboli tzv. rudyryk. Já jsem patrně ve vleku názoru, že pluralita je lepší, než zákaz vyjadřování názorů, ať již levých nebo pravých. A jen na okraj – ta vámi připojená fotka je perfektní svým symbolismem. Díky a zdravím!

 7. Lex napsal(a)

  Kdosi, už nevím kdo, tu položil otázku, jestli v této zemi byla někdy “dobrá nálada”. Tož pravda, pamatuji dost, ale jistě ne dost hodně. Tak třeba nepamatuji dobu, kdy za krále Holce byla za groš ovce. Nepamatuji ani osvícenství, které do této země přineslo úlevy a v mnohém i řád. Nepamatuji ani dvacátá leta minulého století, zejména jejich počátek, o kterých se říká, že ve společnosti panovalo pozitivní naladění.
  Co už ale pamatuji, jsou leta šedesátá, zejména jejich druhá polovina do srpna 1968. Jestli se najde někdo, kdo bude tvrdit, že tehdy panovala blbá nálada, budu si muset myslet, že to buď sám neprožil a má to natlučeno do hlavy novými dějepravci, nebo že lže.
  No, a potom počátek let devadesátých, než se ukázalo kdo je kdo a o co jim, co jim byla svěřena moc, aby to kočírovali tam, kam si lidi v tom listopadu ´89 mysleli, že to kočírováno bude, ve skutečnosti šlo a jde. A při té blbé náladě vůbec nejde o míru naplněnosti nákupních košíků, jak bývá často poukazováno. Jde o něco mnohem více. O co konkrétně, k tomu, aby to někdo pochopil, je nezbytné být nadán sociální inteligencí. Inteligence obecná vyjádřena IQ je v tomto ohledu na prd, i kdyby její subjekt vlastnil číslo genia.
  Dokonce bych řekl, že je tak trochu kontraproduktivní. Protože pak vzniká kombinace “inteligentní blb”.
  L.

 8. Strejda OLIN napsal(a)

  Blbou náladu mám já z toho, že nemaje zřejmě dostatečně velké íííkvééé, vůbec jsem nepochopil, jak budou Brejle (ne)pokračovat. Zvyknul jsem si na ně jako týnejdžr na nikotin, stále zde bylo co očumovat, poznávat, učit se, kritizovat, nadávat, rozčilovat se a trávit příjemné chvíle. Být prduchem v Kolbence mě neláká, krmit racky také ne. Budu se holt muset intelektuálně a kultúúúrně pohnojit někde jinde. Nebo je to jinak? 🙁

  • Mirdulis napsal(a)

   Ale copak je to, strejďulo? Opustit Brejličky? To snad NE !!! Já jsem (vhledem k věku) naprostý neprduch a počteníčko, stejně jako tvorba vlastních občasných řádků jsou mým denodenním potěšením. Včetně i občasných vzájemných žďuchanců některých autorů. Nedej Bůh, aby Brejličky byly někdy placaté a málobarevné! A jinak přeji krásné léto plné pohody, ať už na sluníčku, ve stínu, v lese či na zahrádce, při práci i odpočinku!!!

  • Jan Krůta napsal(a)

   Milý příteli Oline,
   stručně a drsně jednoznačně: Musel jsem si z pracovních důvodů dát oddech. Jinak bych nedopsal knihu. Problém je taky v tom, že prázdniny mám rozježděné a je problém být denně na netu. Vyhlásil jsem přestávku na prázdniny. Uvidíme, co dál. Ale pokud se mi nepodaří Brejle teď v létě profesionalizovat (zajistit jim financování – stejnou cestou jako třeba Neviditelný pes na Lidovky.cz), budou dál fungovat jen jako můj osobní blog. Trochu je předělám, aby byla zřejmá změna koncepce, a budu pokračovat v psaní jen tehdy, budu-li mít chuť a čas.
   Brejle se za ty necelé dva roky vypracovaly a staly se docela viditelným médiem. Bohužel, bez peněz na honoráře nezajistíte pravidelný přísun kvalitních původních materiálů a vše, včetně technického vývoje, se přestává vyvíjet. Do stagnace bych nechtěl Brejle uvrhnout. Bylo to těžké a dlouhé rozhodování.
   Je to jako s pekárnou, která peče dobré rohlíky, a každé ráno je rozdá na nároží. Pekař je šťastný, že lidem chutná a chtěl by péct ještě chleba a koláčky a bagety a … Ale je unavený a k tomu, aby mohl udržet kvalitu rohlíků a rozšířit sortiment, by potřeboval pomocníka. A taky mouka není za co kupovat, potřebuje větší pec a na stole hromada složenek… 🙂

 9. wbgarden napsal(a)

  Drahý Mirdulisi, kolem osmé večerní jsme dokončili generálku poslední ze sedmí zavlažovacích větví, v provozu skoro dvacet let, a tak jsem jsem si dovolil na svém vlastním ponku vytvořiti pro vás obrázek mezi všelikými zrezivělými artefakty jistě lahodný.
  Srp i kladivo tu jsou atributy rodinné, možná stoleté, ale furt funkční. Hraji si s těmito od dětství, ale v životě by mě nenapadlo bych z těchto užitečných předmětů dělal symboly blbství. Až včíl.
  Just for fun.
  Jinak pro pro exexy – experty přes exrementy – jak je jistě všeobecně známo existují i velmi neinteligentní béelbeové…
  A pro všechny pohnojené, léto pochopitelně budiž pochváleno…
  http://wbgarden.com/wbgarden%20well%205.JPG

  • Mirdulis napsal(a)

   Milý wbgardene, ten symbol poněkud zrezivělých artefaktů je skutečně inspirativní a dalo by se kolem tohoto tématu mocně diskutovat, promýšlet, vymýšlet, glosovat i špičkovat. Mně v té chvíli, kdy jsem si ty fotky (obě dvě) otevřel, napadala spousta věcí, chmurných i komických, děsivých i diskutabilních a po ulehnutí – za chvilku – budu mít asi hodně témat k přemýšlení i hodnocení toho, co se dá za jeden lidský život všechno prožít a přežít. Doufám, že najdu i nějakou příjemnou stránku, i když zas tak moc velké iluze si nedělám… Dobrou noc vám i vašim nádherným keřům, stromkům, rostlinám a celé wondergarden!

Napsat komentář